ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Jakub Petráš (Džejpí) Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 8/31/2011
Motorkar napsal:
Ahoj
Nikdy som nekoval (seriozne, len tak hala bala) cize som kovacske aj bucharove jelito ,ale toto vyzera dla prveho dojmu fak dost dobre. Sikovna mini konstrukcia .Neviem neviem ci sa nedam aj ja na klepanie po rozzeravenom zeleze. Tesim sa na vydeoOk
Nech sa dari Milan

Vďaka! A smelo do toho, kovačina je čierne remeslo, veľa od človeka žiada ale oveľa viacej mu dáva.

Už som nevydržal a dnes ho trošku poskúšal. Pôvodne mal 6 úderov za sekundu, čo sa nám zdalo priveľa, tak uvidím, ako sa osvedčí s menším počtom buchnutí, lebo zatiaľ som len chvíločku tĺkol mäkkú gulatinku, vážne teraz nemám síl naviac. A inak remenica sa dá zmeniť kedykoľvek.

Asi mu budem hovoriť Golem, pociťujem isté spojenie medzi mnou a rabim, čo do svojho umelého človeka vkladá šém, tak podobne aj ja ťahom gombíka uvádzam do života môjho verného služobníka.
"Na ceste za obrodou remesla a prirodzenej hudby."
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/24/2007
vypada dobre !!Ok Admire taky jsem zvedavej na video :) uzdrav se brzo :)
Hlavne s rozumem :)
. FB - Melicharek Knives _---_ Instagram - melicharek_knives
Posláno:

Štamgast
Vďaka MelGhi, ja som tiež zvedavý a nielen na video - ako sa malé dieťa teší na nový vláčik, tak mňa čaká buchar.

A tu niečo z ozdravovacej kôry, rád by som sa s Vami podelil s fotkou z hudobného remesla, ktoré mi prináša veľa radosti. Takže jeden obrázok zo včerajšieho vystúpenia na miestnom festivale Nuance, ktorý sa odohráva v stodole.
Viem, že to nemá nič spoločného s nožami, tak sa vopred ospravedlňujem za prehrešok.

Pekný deň!

Dzejpi vložil tyto přílohy:
jakub1.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Priatelia, tak po dôkazu mojej hudobnej kariéry ku Vám prichádzam s novým nožíkom.

Jeho meno je "Mellon", čiže "priateľ" v elfskom jazyku. Pravdepodobne trpasličí darček niekomu zo vznešeného ľudu, čo je celkom nevýdaný jav.

Nôž na kŕčik kovaný z tlmiča, dlhý je 13,5cm, v chrbáte hrubý 4 mm a postupne sa zužuje ku 2 mm. Parciálne kalený s opletom z hovädziny.
Puzdro pre kombinované nosenie je šité tiež z hovädziny, farbené popoľom a nájdete na ňom aj jeden kúsok parožteka z daňka. Zdobené vzormi všakovakými, fantazijnými.

1.JPG.jpg
2.JPG.jpg
3.JPG
4.JPG.jpg
5.JPG.jpg
6.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/24/2007
To pouzderko je velmi mile Happy Happy Ok
Hlavne s rozumem :)
. FB - Melicharek Knives _---_ Instagram - melicharek_knives
Posláno:

Štamgast
Vďaka Melghi!

Tak Wieloryb konečne dostal kabátik, aby na svojej ceste do cudziny mepremokol či neochorel hrdzou. O nožíku sa viacej dozviete na predchádzajúcej strane, ak by ste mali záujem.

Puzdro pre laváka ručne šité z hrubej hovädziny, zafarbené popoľom, zdobené velrybým vzorom a pre väčšiu váhu nožíka tu je snímateľný závesný pás cez rameno s okom kovaným z nerezu. Puzdro ošetrené prípravkom z včelieho vosku.

wieloryb1.JPG.jpg
wieloryb2.JPG.jpg
wieloryb3.JPG.jpg
wieloryb4.JPG.jpg
wieloryb5.JPG.jpg
wieloryb6.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/9/2010
Pekná práca a super velryba!Applause
Co jsme udělali jen pro sebe,zemře s námi.co jsme udělali pro ostatní a pro svět,zůstane nesmrtelné.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/17/2013
Veru- viac ako nôž mi sedí to puzdro. Skutočne pekná práca.
Posláno:

Štamgast
Vďaka! Velrybka milo potešila aj mňa, kedže veci si nepredkreslujem a robím ich šupom, tak ma vždy prekvapí, čo z toho vylezie.

Teraz nový nožík. Bucharová prvotina "Sanguineus" - krvavý, čo je prívlastok krovitého stromu svíbu. Povesti vravia, že toto meno veru nedostal nadarmo, neb svojim pričinením sa stal svedkom smutného konca mnohých bojovníkov, ktorých v jednu chvílu opustila odvaha. Nemilosrdným kerom je svíb, keď sa ako múr nárekov postavil do cesty prchajúcemu vojsku. Všetci zomreli v chladnom náručí nepodajnej dreviny. Na pripomienku tejto nešťastnej udalosti jeho mladé vetvčiky červenajú a plodí bobule sťa zvečnené kvapky krvi mŕtvych.

Takže damašek dlhý 26 cm, v chrbáte hrubý 4 mm, kovaný zo zvinutého pera a katru. Pružinu som našiel pod staručkými dubami na lúke tu v Bielych Karpatách, bolo ich tam niekoľko. Neviem koľko môže mať vrstiev, no je to nahusto a na jednej strane má žial maličký nedovar. Parciálne kalený, hamon sa stratil v kresbe damašku.
Rukoväť zo svíbu z nášho krásne zarasteného pozemku, varený vo zmesi oleja a včelieho vosku. Kovanie z bronzu. Nôž je stiahnutý, zalepený epoxidom a tŕň rozklepaný.
Puzdro ručne šité z hovädziny, farbené popoľom s ozdôbkou z medi.

Ak by ste mali záujem, tak nožík je voľný.

sanguineus1.JPG.jpg
sanguineus2.JPG.jpg
sanguineus3.JPG
sanguineus4.JPG.jpg
sanguineus5.JPG.jpg
sanguineus6.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/13/2010
Lokace: Hrádek nad Nisou bydlící v Mimoni
Ok ač nerad plením tak prostě musím.Toto je můj šálek kávy.
bolest je slabost jenž opouští tělo
tel. 608080723 :-D
Posláno:

Štamgast
Vďaka Ivan!

Tak ďalší nožík. "Miner's hit" - kovaný z cepínu zo skládky. Dlhý 30 cm, čepel 17 cm a v chrbáte hrubý necelé 4 mm. Parciálne kalený s celo-prokalenou špičkou. Na kovanej záštite je použitý rovnaký materiál ako na čepeli.
Rukoväť zo stáročného dubového valca s trubičkou v zadočku. Nož je zalepený na tŕň a poistený medenným nýtom. A nakoniec pletená šnúrka z hovädziny s medenným drátokom

Ešte pribudne puzdierko počas týždňa. Nožík je voľný!

minershit.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Pluská pribudajú, počet zhliadnutí narastá, ale akosi žiadne komentáre či postrehy. Ľudia nebojte sa a píšte, rád si prečítam Vaše rady, nápady, názory.

Tak dnes osadená čepelka z damašku z reťaze motorovej píly. Nožík zatiaľ bez mena (no to sa už pomaličky formuje) je dlhý 24,5 cm, čepel 13 cm, a v chrbáte hrubý niečo cez 2,5 mm.
Na rukoväti agátové drievko zo starej bečky, ktorá svojou farbou napovedá, že počas svojho života okusila nejeden dúšok červeného vínka - celkom dobre padne do ruky. Kovanie so žlábkami z mosadze. Všetko stiahnuté, zalepené a koniec tŕňa roznýtovaný. Čoskoro pribudne puzdro.

Ďalší nožík, čo je voľný! A Vianoce sú veruže za rohom, ani sa nenazdáš a už sú tu.

bezmena.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/25/2011
Pěkné nožejky, čepele úplně super. Jen k tomu "Miner's hit" - chápu vyvážené použití stejných materiálů, v tomhle případě mědi, ale ten drátek mi tam nejde. Nešel by z toho spíš odtavit a pak použít korálek, či něco takového?
Našel jsem se sedíc se založenýma rukama, na hranici dělící minulost a budoucnost.
Jako bych mohl zabít čas, aniž by zranil věčnost. - Thoreau
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
Lokace: Stupava SR
Ahoj
Paci sa mi "Miner's hit" teda az na tan medeny oplet ten by som vymislel dako inak .a aj ostatne su sumne ale ja odkedy sa kamos skaredo porezal (ked mu zjela ruka na cepel pri nahodnom zavadeni o stol) mam nejaku fobiu na noze bez zastity alebo nejakej zabrany

Ale zaroven chcem pripomenut verejny prislub, prosimAdmire
Dzejpi napsal:
, ...... Časom pribudne video a kto by mal záujem o plánky, tak nech sa ozve. Myslím, že otec by dačo mal mať uschovaného.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/13/2011
Shocked ... nože, to len kukám Kubko, nádhera, ale ten bucharík minimalistický ma teda dostal, ten by sa možno zmestil aj do toho môjho kamrlíku, si šikulko aj tato! Applause Applause Ok
Posláno:

Štamgast
No ten drôtik bol pravdu povediac nápad zbúchaný narýchlo, ale s goralou to vidím celkom svetlo, dačo vystrúham z dubu. A vďaka!

Video s bucharom bude, stále nato myslím, len mám na foťáčiku objektív od kamaráta a bojím sa, aby nejaká iskierka neuletala a náhodou zlobu neporobila. Všetko bude, len čo kúpim vlastný objektív.

Peťo díky! Však Tebe sa tiež zakaždým ujde nemalej chvály, keď prezerám Tvoje vlákno, no nie vždy niečo napíšem. A bucharík funguje nadmieru dobre, podobné sa používajú vo Štátoch a je to šikovná mašinka, čo zaberá minimum miesta. Mazlík do cimričky každej veľkosti! Happy
Posláno:

Štamgast
Tak puzdierka pre posledné dva nožíky ušite.

Najprv "Miner's hit". Popis nožíka vyššie, puzdierko z hrubej hovädziny, ručkou mojou šité. Zafarbené popolom s nejakým tým zdobením a poistným remienkom. A pribudla gorala! Veru, pasuje mu lepšie, vďaka.

minershit1.JPG.jpg
minershit2.JPG.jpg
minershit3.JPG.jpg
minershit4.JPG
minershit5.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
A druhý už dostal aj meno "Sen Dorthonionský".
"Ak si dobre pamätáte, v spomienakch Bilba nikde nie je spomenuté, ako dopadol kapitán elfskej stráže, čo si rozmyslel ochutnať kráľovské víno z Dorthonionu. Už to tak je, že národ elfský je veselý, plný vtipu a radšej si dopraje dobrej zábavy než krutého trestu. Stalo sa tak, že dlhú dobu sa v sieňach Thranduila nehovorilo o ničom inom, než o usmevavom sne, do ktorého pán kapitán upadol počas svojej bdelej stráže - vari sa mu snívalo o nežnej víle, čo siahala po jeho opasku? A aké to asi bolo prekvapenie, keď zistil, že to bol chlpatý hobit kradnúci jeho zväzok klúčov? Nu darovali mu na pripomienku tento malý nožík, ktorého rukoväť bola z plavidla trpasličieho, do ktorého už nikdy nebol naliaty lahodný mok z Dorthonionu. A po tomto počine aj kapitán už nikdy nechcel nastúpiť na stráž pre svoju prevelikú hanbu."

Popis nožíka vyššie. Puzdierko tulcové z hrubej hovädziny, zafarbené popolom a nejaké tie malé špirálky.

sendorthoniensky1.JPG.jpg
sendorthoniensky2.JPG.jpg
sendorthoniensky3.JPG.jpg
sendorthoniensky4.JPG
sendorthoniensky5.JPG.jpg
sendorthoniensky6.JPG.jpg
sendorthoniensky7.JPG

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
Lokace: Stupava SR
Ahoj
Pekne puzdierkaOk a ako vydim aj Cudrotik si vymenil za goralkuApplause
Este k tomu puzdru na "Miner's hit" vsjo OK len ta pracka na uchytenie noza v puzdre , hovorim z vlastnej skusenosti, nema dlhu zivotnost jedna nepozornost+ostry nozik a je urezanySad
Posláno:

Štamgast
Vďaka!
Ten remienok už nezvyknem dávať, lebo som si vedomý tohto rizika, no k tomuto nožíku mi jednoducho pasoval.

Teraz zasa zmena po nožíkoch. Sekerôčka ktorá mi pripomína dačo z tých slovanských kalačov, ktorými sa dokázali švárni júnáci spod Tatry tak nepekne dokaličiť. Je kovaná zo starého, veľkého klinu do dreva, ale akosi som stále uberal, tak nakoniec z veľkej sekery je tu táto maličká s vloženým ostrím z nebožieca. Na druhej fotke je vidieť linka na ostrí, kde prechádza mäkké telo do tvrdého jadra.

Oko som tentoraz skúšal navrtať a probíjať, no nabudúce sa vrátim k osvedčenému sekaniu za tepla. Myslel som si, že by to mohlo byť jednoduchšie, ale kdeže, nastali mi tam rovnaké problémy, ktoré nakoniec súvisia s mojou neznalosťou probíjania. Nabudúce už budem múdrejší.

Topôrko niečo pod 60 cm z dobre vysušeného jaseňa s riadne hustými letami. Mám doma ešte veľa takých darovaných polien, čo mal jeden dedo odložené na poriská k motykám, no akosi sa k tomu nedostal, tak ich posunul ďalej.

slovanska1.JPG.jpg
slovanska2.JPG.jpg
slovanska3.JPG.jpg

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum