ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Jakub Petráš (Džejpí) Možnosti
Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 1/4/2010
Sekerka je naozaj krásná - taký slovenský tomahavk. Páči sa mi jednoduchost prevedenia. Super.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/31/2011
Ďakujem za pochvalu, presnu tak som chcel aby pôsobila a je stále voľná, ak by bol záujem Wink a vlastne šte pribudne kožené takpovediac puzdro, vlastne len krytka na ostrie.
"Na ceste za obrodou remesla a prirodzenej hudby."
Posláno:

Štamgast
Tak "Huginn" konečne pokročil.

Kované z veľkého kusu ložiskoviny Timken (kus značky zostal ešte na chrbáte), dlhé to je 41,5 cm, v chrbáte hrubé 7 mm o váhe 650 g. Jednoducho veľké a škaredé ako noc. Nožík kalený do oleja, linka zakalenia ide kúsoček (0,5 cm) od začiatku ostria a smeruje postupne smeruje hore k chrbátu.
Na rukoväti oplet z jelenice, teda z veľkej lane, na ktorej som donedávna fotieval. Chlpy otrhané, omotané okolo rukoväti, opalené propanbutanovým horákom, vysušené a napustené šelakom. Nechcel som tam dávať žiaden epoxid ani iné chemikálie. No dúfam, že majster Želva sa na mňa nebude hnevať, keď som tuto dal oplet, ktorý používa najmä on. Nôž bol kovaný s tým úmyslom a ja som si to chcel veľmi vyskúšať. Veru, som teraz celkom spokojný.
Na zadočku medenná trubička a nakoniec kladívko.

Ešte pribudne chvostík, puzdro a samozrejme menší, príručný "Muninn", ktorého mám ešte len v hlave. Myšlienka (Huginn) je predsa len oveľa silnejšia ako matúca Pamäť (Muninn), no jedna bez druhej by nemohli jestvovať.

Tak sa bude hádam páčiť, tieto ozruty ma raz čas dokážu pobaviť.

Dzejpi vložil tyto přílohy:
hugin1.JPG.jpg
hugin2.JPG.jpg
hugin3.JPG
hugin4.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
Lokace: Stupava SR
............"Jednoducho veľké a škaredé ako noc."....................

Velke to anoApplause mam rad velke noze, ale skarede toNoNoNo
Potom sa pochval ako ta omotana jelenica bez zalepenia,spojenie epoxom funguje pri pouzivani. Predsa len koza ked sa nasiakne vodou.tukom... sa roztiahne (oplet sa povoliSurprised )a tomu ten selak asi nezabrani si myslim ,osobnu skusenost nemam preto sa pytam mozno sa mylim a vsjo bude Ok
Nech sa dari Milan
Posláno:

Štamgast
Motorkar napsal:
............"Jednoducho veľké a škaredé ako noc."....................

Velke to anoApplause mam rad velke noze, ale skarede toNoNoNo
Potom sa pochval ako ta omotana jelenica bez zalepenia,spojenie epoxom funguje pri pouzivani. Predsa len koza ked sa nasiakne vodou.tukom... sa roztiahne (oplet sa povoliSurprised )a tomu ten selak asi nezabrani si myslim ,osobnu skusenost nemam preto sa pytam mozno sa mylim a vsjo bude Ok
Nech sa dari Milan

Vďaka Milan! Čoveče, vždy si na Teba spomeniem s tým bucharovým videom, už som si vyhliadol aj objektív, len ešte čakám, kedy sa predá nejaký nožík. Takže do Vianoc by to malo byť tu.

No a k nožíku, drží to na tej rukoväti celkom pevne a je tam toho namotaného tak 3 metre. A ak sa s tým niekto nebude kúpať, alebo to nehodí na zimu do záveja, tak si myslím, že by to malo držať Grin Ono keď tá jelenica zoschne, je to riadne tvrdé a ešte keď je to napustené šelakom, tak by to malo tiež odolováť vlhkosti.
Uvidíme - ak sa do zimy nepredá, tak s ním pôjdem na bazy a vyskúšam ho. Inak veľmi dobre padne do ruky a je tam možnosť dvojakého úchopu, čo som zabudol pripísať.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 8/14/2011
Jakube, mám vyzkoušené že ta kožená omotávka lecos snese, vždycky se dá navíc znova přetřít šelakem nebo ošetřit včelím voskem (jen by asi nebyl moc dobrý nápad dávat nejdřív vosk a pak šelak :) ).

Máš moc pěkné nože (viz email), líbí se mi i příběh který k nim přidáváš. :)
Ať se daří!
Ondra.
∇tech je mlha.
Na zprávy a emaily bez pozdravu a podpisu nebudu odpovídat.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/22/2005
Prdlajs majstr...věčnej student, když už.. Laugh kůži nacpat něčím co jí zabrání cucat vlhkost, to pro fixaci stačí..podstatnější je zabránit vlhkosti prolézt k trnu a to se dá jen pryskyřicí...ta má dostatečnou odolnost i viskozitu spolehlivě zakonzervovat ocel pod opletem...
Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
Posláno:

Štamgast
Trojan: Vďaka! Baví ma to robiť týmto spôsobom, tá výroba má potom celkom iný priebeh, keď sa zároveň s materiálom formuje aj jeho príbeh.

A ten oplet som nakoniec predsa len ošetril epoxidom, nie veľa, len ako Želva radí, tak aby sa vlhkosť nedostala k tŕňu noža. Dokonca sa mi teraz vzhľad omotávky páči viac ako predtým. Foto dodám, až keď bude hotové aj puzdro pre oboch. Munnin už leží dorobený v dielni.

Želva: Ako pravil Sidhártha: "Již vrah je Buddhou." Majstra z teba samočinne robí priznanie, že sa cítiš ako večný študent. Skromnosť je matička múdrych. Inak, ak sa Ťa smiem spýtať, akú pryskyricu nato používaš ty? Je niečo prírodné?
Posláno:

Štamgast
Dnešný úlovok. Čo sa na lúke nenájde? I keď nie je to zasa tak nepravdepodobné - pružiny asi najskôr z prehadzovačky sena. Je z toho vykovaný Sanguineus a teraz mám v dielni dorobený ďalší damašok z tohto tu (samozrejme v kombinácii s ďašími materiálmi).
Dnes som si šiel pre zbytok, lebo naposledy som bral len zopár na skúšku. A vyzerá to tak, že každý rok budú pribúdať, teda ak ich neomrzí skladať pre mňa také pekné kôpky pod duby Happy

pruziny.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Tak niečo, čo som už dlho sľuboval. Video s minimalistickým bucharíkom, koval som dnes materiál na damašek, tak aspoň maličký kúsoček z toho všetkého, ako to vlastne búcha, tá mašinka domáca.

Video je ponechané od zapnutia vypínača, no kovanie začína až okolo 50 sekundy. Kto ale nepreskočí začiatok, môže si vychutnať meditatívne vzdychy mora a upokojujúci spev vtáčikov Happy Časom hádam dodám niečo, čo bude trošku hodnotnejšie, tu som chcel, aby boli zachytené obe ramená v pohybe a akosi som fotoaparátu nedokázal nájsť lepšie miesto. Tak prajem príjemnú zábavu.

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
Lokace: Stupava SR
Ahoj
No bucharek maka jak blazen Fakt pekna hracka ,len sa mi zda ze je trocha lachky baran na take pakety ?Ja si myslim ze by si si mal postavit vecsi a hen tam ten "dedsky" predat nejakemu kovacskemu enbriu Laugh Laugh Laugh Az k tomuto scenaru pride tak stojim v tejto rade ako prvy lebo presne takto si predstavujem moju hrackuRazz to myslim vazne
Musim Ta prist (ak sa da )niekedy pozriet
Nech sa dari Milan
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 11/4/2012
Šikula malej.Beating
Posláno:

Štamgast
Ďakujem.
Ten baran má okolo 15 kg, čo si myslím stačí, na takýto malý buchárek. Nie som si istý, či by väčšia váha pomohla. U paketov týchto rozmerov, alebo akéhokoľvek podobne hrubého materiálu, ide o to, že úder toľko nepruží, takže sila sa zmenšuje. A ja nepočítam s tým, že by som takéto pakety koval pravidelne, do tohto som sa pustil len preto, lebo som už dávno kamarátovi slúbil damaškové kukri a sám som zvedavý ako to dopadne.
Ak chceš Milan, tak stačí zavolať, či napísať a môžeš prísť kedykoľvek, teda keď budem v dielni.
Posláno:

Štamgast
Tak a teraz niečo z iného súdku - "Zmej".

Parang (fultang) kovaný z odpruženia za traktor, také esíčko, čo som minulú zimu našiel na polňačke. Asi najkôr nejaká pérovina, no hádže iné linky zakalenia s výrazným sivým pásikom.
Dlhý 42 cm, v chrbáte hrubý 5 mm, kalený do oleja, kedy zakalenie začína hneď na začiatku ostria a potom pomaličky stúpa ku chrbátu.
Rukoväť 14 cm, brest varený vo zmesi ľanového oleja a včelieho vosku, medenné nýtky a trubička. V zadočku špagátik z hovädziny s gorálkou z brestu.
Puzdro šité z hrubje hovädziny, zafarbené popolom s nejakým tým zdobením. Za ucho ešte pribudne krúžok pre záves cez rameno. Ošetrené prípravkom z včelieho vosku.

Tak sa hádam bude páčiť.

zmej.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Tak snáď to teraz pôjde, nejak mi zazlobil internet.

zmej2.JPG.jpg
zmej3.JPG.jpg
zmej4.JPG.jpg
zmej5.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Tak dnes konečne dokončený "Huginn a Muninn".

Myšlienka a pamäť vikinga z Jomsborgu. Isto k nim pribudne aj nejaký príbeh, no asi až na webe. Obidva kované z ložiskoviny Timken, väčší (Huginn) meria 41,5 cm, v chrbáte hrubý necelých 7 mm a váži 660 g. Menší (Muninn) dlhý 20,5 cm, v chrbáte nejakých 3,5 mm, váha 125 g. Obidvaja kalení do oleja, Muninn parciálne, no kedže som chcel zachovať jednotu, tak bez leptu.
Na ručkách oplet z jelenice, mojou ručkou spracovaná laň, poistené epoxidom a napustené šelakom. Huginn má v zadočku medennú trubičku a kožený špágatik s kúskom parohu.

Puzdro šité z hrubej hovädziny, zafarbené popolom. V mosadzných trubičkách krúžky kované z nerezu pre záves cez rameno. Na prednej časti zdobené motívami havranov. Celé to váži 1160 g.

No som zvedavý, ako dlho sa u mňa toto zjavenie zdrží Grin

huginn_munnin1.JPG.jpg
huginn_munnin2.JPG.jpg
huginn_munnin3.JPG.jpg
huginn_munnin4.JPG.jpg
huginn_munnin5.JPG.jpg
huginn_munnin6.JPG.jpg
huginn_munnin7.JPG.jpg

Posláno:

Pozorovatel