ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Jakub Petráš (Džejpí) Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 3/1/2010
Pekný komplet , myslím že sa dlho neohrejeHappy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/31/2011
Ďakujem Vám všetkým, som rád, že sa havrani páčia.

Teraz niečo, na čom už nejaký ten čas pracujem a veľmi sa teším, keď sa už konečne dostanem ku kraťučkým čepelkám, ktoré mi ležia v dielni. Tak tento rok posledná, takpovediac "veľká vec".

Damaškové kukri, zatiaľ bez mena. Dlhé to je necelých 45 cm, v chrbáte hrubé niečo pod 6 mm. Damašek som koval z dvoch paketov, obdiva mali základ 19 vrstiev, konečný výsledok cez 600 vrstiev. Materiál pila do cirkuly a obyčajný plech. Nabudúce už určite nebudem robiť druhú zložku z nekaliteľnej ocele, na sekáč daj daj, ale na malý nožík určite nie. Leptaná v chloride a kalená v oleji.
Výbrus na pásovke, už predošlé dva to tak mali, len som to zabudol napísať. Je to presnejšie a pohodlnejšie než pilníky, najmä pre moje ručky prospešnejšie.
Kovanie z mosadzi s pilovanými žlábkami. Ručka z tisového dreva od Mareka Gondu - má to veľmi jemnú kresbu a tie malé čierne ďobky v dreve sú prekrásne.
Nôž je stiahnutý, zalepený a koniec tŕňa roznýtovaný. Zatiaľ len niekoľko fotiek v čerstvo dorobenom, nenabrúsenom stave. Ešte ušijem puzdierko a darček na Vianoce bude hotový.

Dzejpi vložil tyto přílohy:
kukra.JPG.jpg
kukra2.JPG.jpg
kukra3.JPG.jpg
kukra4.JPG.jpg
kukra5.JPG.jpg

"Na ceste za obrodou remesla a prirodzenej hudby."
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/16/2008
Zdar Jakube. Ty dva předtím a tohle kukri jsou superOk
" a všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka "
Hlavně nenápadně, jakože nic!
Posláno:

Štamgast
Vďaka Raďas!

Tak nožík dostal meno i puzdro - "Lākhe", čiže démon, čo ale neznamená, že je nositeľom zla, čo som pochopil, tak démoni v Nepále zastávajú aj úlohu ochráncov, sú to nástroje, ktoré stelesňujú rovnako ako dobro, ako i zlo.

Puzdro šité z hrubej hovädziny, zafarbené popolom a ošetrené prostriedkom z včelieho vosku. Popis nožíka nájdte o čosi vyššie. Vďaka za pozretie a komentáre!

lakhe1.JPG.jpg
lakhe2.JPG.jpg
lakhe3.JPG.jpg
lakhe4.JPG.jpg
lakhe5.JPG.jpg
lakhe6.JPG.jpg
lakhe7.JPG.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 8/5/2013
Ahoj tvůj démon je pěkná práce i s pouzdrem zaslouží si pouze Admire
Posláno:

Štamgast
Tak vidím, že posledná veľká vec príliš nezaujala, každopádne ďakujem pánom Hospi a Raďas za chválu.

Teraz niečo menšie. Malé, ľahké, svižné, ryšavé... troška na spôsob škandinávskeho nožíka.

"Ratatosk" - dlhý 22,5 cm, čepel 11,5 cm, v chrbáte hrubý necelé 4 mm. Kovaný damašok z katru, pružiny a z plechu nejakej nástrojovky. V oleji kalený.
Na rukoväti plesnivá breza varená vo zmesi ľanového oleja a včelieho vosku, kovanie z bronzu. Stiahnuté a zalepené na tŕň.
Puzdro z hrubej hovädziny, konečne šité dvomi jehlami (vďaka Peťovi Hofmanovi) - sťahuje to veruže oveľa viacej ako retiazkový steh a samozrejme je to rýchlejšie. Zafarbené popolom, konzervované prípravkom z včelieho vosku a zdobené nejakou tou špirálkou.

A týmto Vám chcem popriať príjemne prežité sviatky pokoja. Pán s Vami.

ratatosk1.JPG.jpg
ratatosk2.JPG.jpg
ratatosk3.JPG.jpg
ratatosk4.JPG.jpg
ratatosk5.JPG.jpg
ratatosk6.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/2/2013
Teraz niečo menšie. Malé, ľahké, svižné, ryšavé... troška na spôsob škandinávskeho ...

Dzejpi mě se tento líbí, jen to pouzdro bych udělal bez té ozdoby, ale to je věc vkusu. Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/17/2013
Nôž veľmi vkusný, účelový. Ale puzdro mi vadí celkovo- strihom, aj zdobením, aj farbou akosi nesedí k nožu.
Ale, ako bolo spomínané vyššie, je to len vec vkusu- remeselne je to kvalita.
Posláno:

Štamgast
S puzdierkom je to tak - ani mne sa zo začiatku nezdal ten strih, tvar, no ako som na ňom pracoval, tak si ku mne postupne našlo cestu a teraz ho spoločne s nožom vnímam ako súladiaci celok. Samozrejme že je to o vkusu a niekomu sa môže páčiť, inému zasa nie.

Čo sa týka toho zdobenia, tak sa snažím, aby nožík i puzdro mali citeľný otisk mojej tvorby, niekedy si na tej kresbe vážne dám záležať, inokedy je to čisto spontánna záležitosť. Nehovorím, že jedno je lepšie ako druhé, každé nesie svoju kvalitu, ktorú ja osobne vnímam ako prejav akejsi "ľudovej" tvorby.
Posláno:

Štamgast
Tak a konečne niečo do nového roku. Trojica čakajúca na kabátik. Dvaja na krk a jeden so škandinávskym ladením.

trojica.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
Lokace: Stupava SR
Ahoj
Ten prvy buclaty je milyOk ten druhy mi pripada tak nejako ani ryba ani rak (finkove bowi)Shocked a ten treti je Wink
Nech sa dari Milan
Posláno:

Štamgast
Vďaka Milan, to finkové bowie by ma teda nenapadlo Laugh v mojich očiach normálny nôz a trošku som naň pobral inšpirácie od pána remeselníka Petra Floriánka.

Tu už prvý oblečený.

"Ostrozub" - nôž na krk kovaný z vinutého pera prehadzovačky na seno, teda kováčsky zvareného na kant. Chystal som si z toho materiál na damašok, ale akosi som sa pozabudol, takže zostal len malý kúsok na ešte menší nôž. Parciálne kalený do oleja, celkovo je dlhý 15 cm, čepel 8 cm a v chrbáte hrubý 3 mm.
Na rukoväti marhuľa z našej záhrady, kovanie z bronzu. Nôž je zalepený na třň a zaistený mosadzným nýtkom.
Puzdierko na krk šité z hrubej hovädziny, farbené popolom a zdobené špirálou. Na koženom špagátiku je gorala z parohu.

krivonos.JPG.jpg
krivonos2.JPG.jpg
krivonos3.JPG.jpg
krivonos4.JPG.jpg
krivonos5.JPG.jpg
krivonos6.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/13/2011
Damaškové kukri... až som sa rozkašlal. Kubko si mistr! A ten saxík s vyhnutou špičkou je môj favorit.... Applause Applause Ok
Posláno:

Štamgast
Vďaka Peťo, ale kdeže ja som majster, to najmä buchárek sa činil. A tu už máš svojho favorita v kabáte.

"Tapio" - fínske božstvo lesov. Dlhé to je 17,5 cm, z čoho čepel 8,5 a v chrbáte hrubý nejaké 2 mm a niečo. Kovaný zo švédskej ocele, ktorou sa nadstavovali vrtáky na studne, parciálne kalený do oleja.
Na rukoväti dubové drievko zo stáročného valca a jelení paroh. Nôž je zalepená a zaistený mosadzným nýtkom. Drevo varené vo zmesi oleja a včelieho vosku.
Puzdro je šité z hovädziny, farbené popolom s dvomi medennými trubičkami pre kožený remienok na krk. Zdobené podobiznou nejakej potvory z hlbín lesa.

Za poslednú fotku sa ospravedlňujem, nejako sa mi asi priplietol kúštek môjho prsta.

tapio1.JPG.jpg
tapio2.JPG.jpg
tapio3.JPG.jpg
tapio4.JPG.jpg
tapio5.JPG.jpg
tapio6.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Tak a posledný, manželka pre pána Tapia.

"Mielikki" - nožík dlhý 23 cm, z toho čepel 13 cm, ktorá je v chrbáte hrubá mláčiko cez 2 mm. Kovaný z gulatiny švédskej ocele, ktorá sa používala pri nadstavovaní vrtákov na studne. Celokalená do oleja.
Rukoväť z koreňovice vtáčieho zobu vykopaná na pozemku Mareka Gondu, ešte teraz si pamätám, čo to dalo roboty s krompáčom to vystrnadiť zo zeme a príliš nepoškodiť. Drievko varené vo zmesi oleja a včelieho vosku. Dva prúžky z hovädziny a kovanie z bronzu so žlábkami. Nôž je stiahnutý, zalepený a koniec tŕňa roznýtovaný.
Puzdro šité z hovädziny, farbené popolom a skromne ozdobené.

mielikki.JPG.jpg
mielikki2.JPG.jpg
mielikki3.JPG.jpg
mielikki4.JPG.jpg
mielikki5.JPG.jpg
mielikki6.JPG.jpg
mielikki7.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/16/2008
Zdarec Jakube, ten je super! Tohle je pro mě ideální tloušťka čepele.
Jak se Ti pozdává ten materiál? Mám po dědovi sekeru a ta má z něčeho podobnýho navařený ostří a výborně drží.
" a všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka "
Hlavně nenápadně, jakože nic!
Posláno:

Štamgast
Raďas napsal:
Zdarec Jakube, ten je super! Tohle je pro mě ideální tloušťka čepele.
Jak se Ti pozdává ten materiál? Mám po dědovi sekeru a ta má z něčeho podobnýho navařený ostří a výborně drží.

Ahoj a díky!

Výroba takejto tenkej čepele je pre mňa ešte stále niečo nezvyčajné, ale pravdupovediac je to rezivé a ľahučké. Ten materiál som použil už na niekoľkých nožoch, výborne sa spracováva a podobá sa mi ložiskovine, no je oproti nej pružnejší. Čo sa týka toho ostria, tak s Tebou súhlasím, ale nijako som to netestoval - jedine ako majzlík, kotrý sme z toho mali vykovaný a ten sa držal parádne.
Posláno:

Štamgast
Zdravíčko!

Kedže došlo ku zmene pravidiel a nakupila sa mi poriadna kôpka nožov, tak by som Vám ich rád ponúkol. Popisky nožov sú na vlákne, ak by ste mali záujem, alebo ste sa chceli na čokoľvek spýtať, dozvedieť, napíšte mi prosím na jakubpetras.noze@gmail.com

Prajem Vám pokojnú nedeľu.

napredaj.JPG.jpg

Posláno:

Začátečník
Připojený: 12/23/2013
Huginn a Muninn je super nápad + parádní realizace!
panta rhei
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/19/2010
Lokace: Handlová
Dzejpi napísal: Tak vidím, že posledná veľká vec príliš nezaujala, každopádne ďakujem pánom Hospi a Raďas za chválu.

Veľká vec VEĽzaujala! Dzejpi už pre mňa nie si len tvorca "Bačovej pýchy" Laugh Laugh Ok , ale aj mnohých iných pekných nožov, ktorých mená si nepamätám, lebo "Bačova pýcha" ich veselosťou oslňuje (čím myslím opak slova - zatieňuje). Len tak Ďalej!Ok

Kúpim Stay Glow strienky 91 a 111 Victorinox.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum