ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Japonská papírová ocel Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
Označení oceli:
Bílá papírová ocel - Shiro Gami
Modrá papírová ocel - Ao Gami
Yasugi
Hitachi ocel
katana

Stručný popis oceli:
Bílá papírová ocel: Nelegovaná japonská uhlíková ocel určená pro další kovářskou práci a výrobu nožů. C = 1.1 - 1.2%, Si = 0.1 - 0.2%, P < 0.025%, S < 0.004%.

Modrá papírová ocel: Nízkolegovaná ocel pro výrobu ostří nožů, martenzitická struktura, díky karbidu houževnatější a odolnější vůči vlhku než bílá papírová ocel, mírně hrubší zrnitost.
C = 1.1 - 1.2%, Si = 0.1 - 0.2%, Mn = 0.2 - 0.3%, Cr = 0.2 - 0.5%, W = 1.0 - 1.5%, P < 0.025%, S < 0.004%.

Japonská ocel Katana -střední vrstva z Bílé papírové oceli:Japonská vícevrstvá ocel Katana se střední vrstvou z bílé papírové oceli. Jádro tvoří vrstva vysoceuhlíkaté oceli, která je pokryta měkčím materiálem. Tím vzniká velmi odolná ocel skvělých řezných schopností.
Polotovar je dodáván v nekaleném stavu

Japonská ocel Katana -střední vrstva z Modré papírové oceli: Japonská vícevrstvá ocel Katana se střední vrstvou z modré papírové oceli. Ostatní viz výše.

Kde ocel sehnat?
http://www.drevorezba.cz/kategorie.aspx?kategorie=3349&nadkatgorie=4114
http://www.workshopheaven.com/tools/Knifemaking_Steel.html

Odzkoušené kalení:

Materiálový list v příloze
Posláno:

Štamgast
kdo víte něco podrobnějšího k této oceli, napište.. kde sehnat, jak kalit, zda bílá papírová ocel má už vrstvy, nebo ne, odolnost v praxi proti reznutí atd.. díky.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 4/6/2004
Samurai napsal:
kdo víte něco podrobnějšího k této oceli, napište.. kde sehnat, jak kalit, zda bílá papírová ocel má už vrstvy, nebo ne, odolnost v praxi proti reznutí atd.. díky.

Koupit lze u Dicka: http://www.mehr-als-werkzeug.de/category/Staehle-3624_3628.htm

O ostatnim nemam paru.

“Whoever said the pen is mightier then the sword obviously never encountered automatic weapons.”
- General Douglas MacArthur
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/2/2010
Používá se i do sendviče. Samotnou jsem na kudle viděl taky. Míají ji na dřevořezbě, ale předraženou. Takže DICK a posílaj i mat. list. Jinak se chová jako klasika uhlíkovka.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 10/11/2007
v zásadě se jedná o uhlíkové oceli. Označení bílá, modrá papírová ocel je podle barvy papíru, v kterém je balená.
Posláno:

Štamgast
Je to tedy tak, že klasická bílá nebo modrá papírová ocel je jen sunobe pásovina a je tak vhodná spíš pro kováře, kteří jsou schopni k ní přivařit další materiál? :

a pro nekováře je už vhodnější dražší sendvič "Takefu suminagashi" , kde jsou už obě oceli svařeny a přeloženy s efektem damaškových vrstev

Posláno:
Štamgast
Připojený: 10/11/2007
pracoval jsem s tím materiálem 2x. Použil jsem ji na meč. Pracuje se s ní dobře. Přirovnalbych to v podstatě k Poldovácké 19 191, jen byla na začátku výrazně kujnější.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/15/2007
Ahoj, z Bílé papírové jsem kdysi dělal dva nože, takže nějaké praktické zkušenosti mám, první zavírák jsem si několik měsíců držel a pak jsem ho ztratil na Berounce Confused , druhý, pevný šel do inzerce.
Na zavíráky není moc vhodná, má měkké boky a ty se odírají o příložky, což o to u backlocku to ještě šlo, ale neumím si to představit třeba u lineru.
Užitné vlastnosti odpovídají složení, i při poměrně vysoké tvrdosti se nůž docela dobře brousil a skvěle řezal, ale moc nedržel ostří, prostě ty legury tam chybí, když k tomu přidáte prakticky nulovou korozivzdornost, máte nůž který rozhodně není pro každého. Abych nezapomněl, ta ocel má jednu důležitou vlastnost, má prostě duši Ok
Takže ani nevím zda ji někomu doporučit nebo ne, pokusu s ní rozhodně nelituji, dodnes na zavírák s láskou vzpomínám a říkám si kde je mu asi konec...... nicméně příště bych rád vyzkoušel suminagashi
Ahoj Z
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/4/2005
Samurai napsal:
Označení oceli:
Bílá papírová ocel - Shiro Gami
Modrá papírová ocel - Ao Gami
atana

Stručný popis oceli:
Bílá papírová ocel: Nelegovaná japonská uhlíková ocel určená pro další kovářskou práci a výrobu nožů. C = 1.1 - 1.2%, Si = 0.1 - 0.2%, P < 0.025%, S < 0.004%.

Modrá papírová ocel: Nízkolegovaná ocel pro výrobu ostří nožů, martenzitická struktura, díky karbidu houževnatější a odolnější vůči vlhku než bílá papírová ocel, mírně hrubší zrnitost.
C = 1.1 - 1.2%, Si = 0.1 - 0.2%, Mn = 0.2 - 0.3%, Cr = 0.2 - 0.5%, W = 1.0 - 1.5%, P < 0.025%, S < 0.004%.

Od obou druhu existuje vice variant.
Aogami 1 (Blue 1), Aogami 2 (Blue 2), a Aogami super (Blue super).
(Aogami 1: C 1.25-1.35, 2: C 1.05-1.15, Aogami super: C 1.40-1.50)
Aogami super se odlisuje od zbylch dvou jeste tim, ze ma navic 0.30-0.50 Molybdenu (Aogami 1 a 2: 0), 0.30-0.50 Vanadu (Aogami 1 a 2: 0), a o 1 proc. bod vice wolframu (2.00-2.50, oproti 1.00-1.50 u Aogami 1 a 2)

Shirogami 1 (White 1, Shiro-Ko 1, Shiroichiko), analogicky take Shirogami 2 a 3 - ty se lisi (nejspise) jen obsahem uhliku (Shirogami 1: C 1.25-1.35 , 2: C 1.05-1.15, 3: C 0.80-0.90)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/10/2009
Samurai napsal:

ahoj mám nůž z blue paper steel - je to laminovaná ocel - tvrdé jádro a měkký bok - je více vrstvá - koupeno na drevorezba.cz
dobře se opracovává - hodně mě zarazila jedna věc - to horní vrstva je hodně jako blato, myslel jsem si že po zakalení bude tvrdší, ale je pořád jak blato - nedalo se na ní nic naměřit, nevím co to může být a proč je to tak Confused
navíc jsem si myslel bude více korozivzdorná - a chytá patinu daleko víc než ta prostřední uhlíková tvrdá vrstva
co se týká ostří tak jde dobře nabrousit - neprovedl jsem žádný objektivní test, ale mám dojem že výdrž ostrí bude spíš průměrná, možná spíš horší ????? - kam se hrabě třeba na D2 - i 14260 bych řekl, že už je lepší
závěr : jsem trochu zklamán, patinu mám rád ta mi nevadí, ale za ty peníze bych čekal na tom jádru něco opravdu lepšího Cry
Chovejme se všichni jako zvířata a na světě bude krásně.
Posláno:

Štamgast
Tak to jsem zvědavej, mám na cestě kousek na 2 čepele z Anglie. Jednoduchý sendvič. A po zkušenosti s kalírnou v Mikovu asi zůstanu u uhlíkovek, co si můžu zakalit doma....
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 7/5/2011
Já osobně mám s modrou ocelí jen ty nejlepší zkušenosti nakoec jsem ten nůž co jsem z ní dělal ani neprodal a nechal si ho jako osobní...... jinak s tou laminovanou jsem také dělal a řezivost mi přijde super i to jak drží ostří je tak na úrovni D2 tak nevím no ....ono je to i o vhodném zakalení a úhlu výbrusu ... spíš se mi u bílé projevilo maličké vyštipování u hodně tvrdých věcí ,ale opravdu mikrozoubky
Posláno:

Štamgast
Tak čepelky mám hotová, chystám se na kalení. Ale ...... kluci, jak se dostat k teplotám? Jestli to vzít jako 191, nebo to má svoje. Přec jen to není obvyklý materiál.
Díky za popostrčení!!! Admire
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/18/2011
Posláno:

Štamgast
Igor44 : velký dík!!!
Na čekých stránkách prodejce to není a dick jako takový mi naskočil jako chyba kdesi.. Asi mezi židlí a klávesnicí. Laugh
Posláno:
Začátečník
Připojený: 5/25/2015
dva noze som robil zo sendvica dick z modrej cislo 2. na vonkajsku sme namerali 38hrc, takze az take blato to nebolo, pokial to niekomu nedrzi ostrie, pripadne sa rychlo vystrbuje, nebol dodrzany tech postup zihania. za dalsie je velmi dolezite ako kto robil uhol, po zakaleni musi ist dole minimalne 0,5mm z kazdej plochy a brusenie musi byt za studena bez vzniku jednej iskry, najlepsie vo vode.
korozivnost je divoka, staci pokrajat cibulu, a noz je modry, preto aj blue paper Laugh
v prilohe je materialovy list od dicka

Příloha / Přílohy:
Yasugi_Stahl_01_M_WE_D_en.pdf (47kb) staženo 204 time(s).

Posláno:
Začátečník
Připojený: 7/23/2017
Ahoj,

nemáte někdo, prosím, tip na nějakou sadu, kterou brousit v domácích podmínkách Takefu suminagasi? Já ji zatím brousil jen diamantovým, který je na pouzdře u Mory Bushcraft. Jím vytvořím fajn ostří, ale nezakončím to do konečné jemnosti. Zkoušel jsem to obtáhnout na kůži, ale nic moc.. Možná by byla fajn nějaká keramická tyčinka, nevím.. Každopádně něco chci koupit, tak budu vděčný za tip i radu...

Předem děkuji, hezkou neděli všem..

PS: budu i rád za jakékoli zkušenosti s touto ocelí. Zatím moc nevím, co si o ní myslet. Vypadá skvěle, vytváří se na ní hezká patina. Ale zdá se mi, že např. moc nedrží ostří..
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/10/2012
Wrch napsal:
Ahoj,

nemáte někdo, prosím, tip na nějakou sadu, kterou brousit v domácích podmínkách Takefu suminagasi? Já ji zatím brousil jen diamantovým, který je na pouzdře u Mory Bushcraft. Jím vytvořím fajn ostří, ale nezakončím to do konečné jemnosti. Zkoušel jsem to obtáhnout na kůži, ale nic moc.. Možná by byla fajn nějaká keramická tyčinka, nevím.. Každopádně něco chci koupit, tak budu vděčný za tip i radu...

Předem děkuji, hezkou neděli všem..

PS: budu i rád za jakékoli zkušenosti s touto ocelí. Zatím moc nevím, co si o ní myslet. Vypadá skvěle, vytváří se na ní hezká patina. Ale zdá se mi, že např. moc nedrží ostří..

Japonská ocel, japonské vodní kameny.
Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:
Začátečník
To zní dobře. Děkuji ...
Posláno:
Začátečník

Japonská ocel, japonské vodní kameny. [/quote]

Pardon, mohl bych ještě dotaz - jaká zrnitost je dle Vás nejuniverzálnější? Chtěl bych koupit oboustranný, tedy dvě zrnitosti..
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum