ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Povrchovky - patina, struktura, pískování, barvení, DLC, ELOX atd. Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/24/2007
Nemam odzkouseno, jeste jsem se k tomu nedostal, ale na zatmaveni mosazi by mel fungovat tento postup: Do male sklenicky nalijeme cpavkovou vodu. Kolem ni naskladame predmety ktere chceme patinovat, a zaklopime velkou sklenici aby se pod utvorila ta spravna atmosfera ;) nehcame pusobit tak dlouho dokud nejsme spokojeni. Asi to bude dost smrad takze nedoporucuju zkouset v obyvaku ;) myslim ze pouzitim nekolika krycich vrstev a opakovanim procesu by se snad dala dosahnout pekna strukturovana patina ;) Pokud to nekdo ozkousite driv nez ja tak dejte fotku nebo alespon napiste jak se to chovalo :)
Hlavne s rozumem :)
. FB - Melicharek Knives _---_ Instagram - melicharek_knives
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/31/2006
a co třeba dát na to igelit a zagumičkovat? aby nesmrděly dvě sklenice Laugh

nebo kolik je toho potřeba ?

já vidím instalaci v zavařovačce totiž

věci visej na drátku nad sajrajtem v kelímku a to celý zagumičkovaný no?
SHÁNÍM CHCÍPLÝ PLAZY KE ZPRACOVÁNÍ KŮŽE
... TOMASRUCKER.com ... KOVANYNUZ.cz ...
Posláno:

Štamgast
Jo to urcite pujde taky... proste je treba udela uzavrenou nadobu ve ktere se udela cpavkova atmosfera... ale nema se to namacet .... jen nechat v atmosfere .. Na ty hacky bych urcite pouzil nerez ;)

Jinak ma se to nechat pusobit nekolik hodin.. a si staci trocha .. jen at se to muze odparovat. Myslim ze je lepsi pouzit treba petriho misku nebo tak ... at je vetsi odparna plocha . No ale pokud to bude v zavarovacce tak bych nalil dolu tal pul centaku nebo tak .. chce to zkusit ;)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/21/2013
Díky za rady určitě to odzkoušímHappy
mail-
Posláno:
Štamgast
Připojený: 1/14/2009
Na mosaz vyzkoušej odbarvovač... rozpusť ve vodě a zahřej.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/21/2013
Jo a ještě jeden dotaz.Kostěné rukojeti patinujete jak?Happy
mail-
Posláno:

Štamgast
Bartolomej777 napsal:
Na mosaz vyzkoušej odbarvovač... rozpusť ve vodě a zahřej.

Odbarvac? Myslis na vlasy ?? To by byla ucina latka asi taky ten cpavek??

Jinak patinovani kosti pekne popisuje Hejkal na prvni strance ;)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/20/2008
MelGhi: peroxid je oxydant a rozjede reakci.Odskoušeno na solné.Do nádobky s kyselinou stačí opravdu opatrně "špricnout" malé množství.Jak jsem psal, reakce je bouřlivá a kyselina začne perlit(nestříká jako třeba při kontaktu s vodou), ale i tak bacha.
Leptá to pak velkym fofrem a je potřeba dávat pozor na čepel a občas s ní pohnout a prohlédnout.
Na záštity není co řešit a když se kontaktní plochy natřou lakem, leptá jen kde má.
Posláno:

Štamgast
Indi napsal:
MelGhi: peroxid je oxydant a rozjede reakci.Odskoušeno na solné.Do nádobky s kyselinou stačí opravdu opatrně "špricnout" malé množství.Jak jsem psal, reakce je bouřlivá a kyselina začne perlit(nestříká jako třeba při kontaktu s vodou), ale i tak bacha.
Leptá to pak velkym fofrem a je potřeba dávat pozor na čepel a občas s ní pohnout a prohlédnout.
Na záštity není co řešit a když se kontaktní plochy natřou lakem, leptá jen kde má.

Diky! Vyzkousim ;)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/31/2006
když už tu vlákno máme, nevyznám se ve srágorách na černění, brynýr a podobný fujtajxly, mám doma pár kapek na testování, občas s tím retušuju když třeba lehce někde štrejchnu šmirglem na něčem co bylo černěný, vemu kapku na uchošťour a po pár vteřinách není nic znát

jaký srágory obsahujou co nejmíň jedovatejch fujtajxlů aby se to dalo používat a kde se to tak potom shání?

díky za tipy
SHÁNÍM CHCÍPLÝ PLAZY KE ZPRACOVÁNÍ KŮŽE
... TOMASRUCKER.com ... KOVANYNUZ.cz ...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/3/2011
tak sa pokusim dat ti trochu info na zorientovanie sa v problematike Cool
brynyr jr mikroskopicka vrstva oxidov Fe na povrchu /uslachtila korozia/.
zasadite - horuce cernenie, dnes najpouzivanejsie, hlavne an strelne zbrane. pomopcou \brunigalu S. Zhana sa dost tazko, nakolko treba kupit celebalenie cca 25 kg a vyrobca ho predava len ecrtifikovanym spracovatelom. takze vacsinou niekde nacierno.... je to zmes NaOH, dusitanu a dusicnanu draselneho - mierne jedovate. teplota pri cierneni je cca 150C a odparujuce sa latky maju podla jednej diskusie na streleckom fore blahodarny vplyv na zubnu sklovinu.... povrch je ale nezavadny, relativne odolny, nechrani ale pred hrdzavenim
kysle -studene ciernenie to su tie vselijake vodicky na potieranie ocele, ktora potom skor ci neskor zcernie. su na baze kys. selenicitej a na noze sa neodporucaju /resp. an predmety v styku s potravinami/, vzhadom na ucinky Se. prostriedky su urcene na drobne opravy brynyru, ako skrabance a pod. nie na plochy. nie ej to trvaly povrch a lahko sa otiera

ja som skusal rust bluing, co je metoda pouzivana v 19. stor pred objavenim zasaditej metody.
treba si pripravit roztok, ktorym sa ocel potiera a vyvolava koroziu. HCl a HNO3 v pomere 2/3, nechame reagovat so zelezom, kym neustane reakcia. vzniknuty produkt sa nariedi dest vodou 1/10. vznikne taky hrdzvo hnedy roztok.
povrch sa brusi max do grit 320, na jemnejsom povrchu sa zle zacina korozia. ocel potri roztokom a nechaj cca 12 hodin, sup s nou do vriacej destilky na 10-15 min, po vytiahnuti a osuseni povrch prelesti ocelovou vlnou /000/. postup treba opakovat 6-10x. je to casovo narocne, ale stoji za to. viyualne krajsi ako klasicky brynyr, skrabamcom odolnejsi, ale nechrani pred hrdzou.
http://www.hobbygunsmith.com/Archives/Aug03/HowTo.htm
bey varenia v destilke je to proces nazyvany hnedenie /browning/, tiez znamy z historickych zbrani.
fosfatovanie /parkerizing/ v juesej sa daju kupit hotove roztoky na fosfatovanie, ktore ale vzhladom na kyslu povahu nikto do europy neposle. na nejakych forach som nasiel a uspesne odskusal aj domovarnicke recepty. na 1l dest vody pridaj 2,5ml konc. H3PO4 a asi lyzicu MnO2 /burel - da sa kupit v potrebach pre keramikarov, alebo vyskrabatz alkalickej baterie/. roztok sa zohreje na 90C a necha sa v mom rozpustit cca 2x2 cm kusok ocelovej vlny. potom sa umiestni do roztoku fosfatovany predmet. cely proces sa da kontrolovat vizualne a trva cca hodinu. existuje vraj aj siva varianta, kde sa namieto ocelovej vlny necha na zaciatku rozpustit zinkovy pliesok 2x2cm. to som ale neskusal.
fosfat je oteruodolny, pri sekani a rezani dreva takmer neznicitelny, kov ho ale lahko doskriabe. chrani proti korozii, pretoze na rozdiel od homogennej oxidovej vrstvy brynyru je tatovrstva mikroporezna a dobre drzi olej. touto metodou sa osetrovali cepele original KA BAR noyikov pr USMC a na mnohych drzi dodnes.
http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php/966064-1084-Parkerized-pukko-style-blades
dufam, ze pripadnym zaujemcom netreba pripominat dokonale odmastenie povrhu pred cernenim, neutralizaciu kysleho cinidla po skonceni procesu /soda bikarbona/ a pouzitie vodovytesnovacieho pripravku /wd 40/.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 4/17/2006
Mosaz a zatmavení - jednou jsem zkoušel zatmavit takové vyhryzané důlky na záštitě.
Ponořil jsem to do koncentrovaného roztoku hydroxidu sodného(NaOH), vyndal, opláchl vodou, opucoval ocelovou vatou, zas do roztoku atd., asi 3x. Výsledek viz foto.
O patinování tsuby psal Samurai (je tam taky zmíněna nějaká chemie): http://www.knife.cz/Knifecz/tabid/36/ctl/Details/mid/381/ItemID/303/Default.aspx
Posláno:
Štamgast
Připojený: 4/17/2006
Mosaz a zatmavení - jednou jsem zkoušel zatmavit takové vyhryzané důlky na záštitě.
Ponořil jsem to do koncentrovaného roztoku hydroxidu sodného(NaOH), vyndal, opláchl vodou, opucoval ocelovou vatou, zas do roztoku atd., asi 3x. Výsledek viz foto.
O patinování tsuby psal Samurai (je tam taky zmíněna nějaká chemie): http://www.knife.cz/Knifecz/tabid/36/ctl/Details/mid/381/ItemID/303/Default.aspx

Edit:by mě to mohlo tady přestat házet kritické chyby a mršit obrázky. Napsat a odeslat příspěvěk je očistec Evil

waitman vložil tyto přílohy:
mos.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Diky za rady chlapi :) Tady prihodim odkaz na mini cernici soupravy od jedne firmy ... nepripadne mi to zas az tak drahe oproti tomu co se prodava treba ve zbranich ...

http://www.mdg-servis.cz/Cerneni/1209.html

Jak to je s nezavadnosti nevim ... jeste jsem se k tomu nedostal abych to resil ... kdybyste to nekdo odzkouseli tak dejte vedet jaky to je :)

Jeste kamosi kovari pouzivaji na cerneni Odrezovac T s taninem od firmy Via- Rek ;)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/3/2011
to melghi
staci si precitat 3. riadok v tvojom odkaze - vysoce efektivni fosfatovani.....
a pri tych cenach co su uvedene v cenniku... liter kyseliny a 1kg burelu stoji 6E....
Posláno:

Štamgast
Aha .. diky za upozorneni .. jak jsem psal .. jeste jsem se o to poradne nezajimal .. jen jsem mel nejakou dobu ulozeny odkaz a tvuj prispevek mi ho pripomel .. Tak jsem ho sem soupl :)
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/4/2013
Zdravím všechny,
mám začátečnickej dotaz - leptání na zvýraznění hamonu na pružinovce.
Četl jsem postup: čepel vybrousit, vyleštit, vyleptat v chloridu železitým nebo kyselině chlorovodíkový,
pak znovu přebrousit jemným šmirglem, no a potom nevím - lněnej olej?

Taky nevím, jak to v jakým sajrajtu nechat dlouho??, v jaký koncentraci??, zahřívat??

Myslím, že by to zajímalo i ostatní začátečníky....

Díky.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/9/2002
Taky přidám - měď a mosaz se dá patinovat roztokem postřiku Sulka, nebo přísadou do koupele Solfatan (koupíte v lékárně) - viz tady.
Na brynýrování existují staré předpisy, které většinou obsahují chlorid rtuťnatý - sublimát (prudký jed, asi neseženete). Přikládám nějaké návody, přefocené z publikace o puškařství.

Surg vložil tyto přílohy:
IMAG0136.jpg.jpg
IMAG0137.jpg.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 1/18/2012
Zdravím,

doufám, že svým dotazem tady někoho nenaštvu, jestli už se to někdy na Knifu probíralo, ale chtěl bych se zeptat, čím lze udělat patinu na RWL-34? Myslím tím především něco jako tady kdysi někdo popisoval na uhlíkovku ponoření do Coly apod. tak jestli je něco takovýho i na tuhle nerezku...pokud ne, tak by asi zbýval jen ten Chlorid železitý a udělat lept...

No každopádně díky předem za případný odpovědi. J
"...Na rohu ulice, vrah o morálce káže..."
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/9/2012
Myslim, ze s tou eRWeeLkou ti asi nic jinyho jak chlorid nebo jina kyselinka nezbude. Ona ta ocel bude asi znacne odolna vuci korozi, takze oxidace z koly nebo horcice by ses nemusel dockat. Asi.
KONTAKT JEN MAILEM!!!!!!!! na PM nebudu více reagovat.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum