ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Povrchovky - patina, struktura, pískování, barvení, DLC, ELOX atd. Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 12/25/2011
Elox lze z hliníku odstranit hydroxidem sodným.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/16/2013
Hogan napsal:
Elox lze z hliníku odstranit hydroxidem sodným.

?????? Eloxuje se v roztoku hydroxidu sodného pomocí elektrického proudu. Jak se odeloxovává?
QNX
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 3/2/2006
Zbrojovák: Eloxuje se v roztoku H2SO4.
Posláno:

Štamgast
QNX napsal:

Moment! Má pravdu.. ten chlapec! Já jsem naposledy pokusně eloxoval před dvěma lety a v tom případě jsem hydroxid sodný musel použít k odmašťování. Válí se mě tam ve flašce a já si to spletl.

No ale to neřeší otázku, jak se tedy zlikviduje ten korund z povrchu pomocí NaOH? Taky pomocí elektrolýzy? Protože prostým ponořením se podle mě nestane nic. Neví to někdo, případně nezkusil to někdo?
Posláno:

Štamgast
A teď z jiného soudku gentlemani! Ze soudku umění! mrGreen Mám tady pro Vás k pokochání další svůj konstrukční počin: Pískovačku série "laser model" 960x600x600. Všecko 2mm plech! Zatím je to jen kupa plechu, ale všeho dočasu! Už jsem ji včera začal dávat zlehka dohromady. Celkem to sedí, jen se vyskytly drobné rozměrové a tvarové nesrovnalosti (Vypálené chybně díry, špatně ohnuté atd.), ale nic, co by se nedalo pomocí kladiva a svářečky dotáhnout. Co taky jiného čekat u prototypu, že? Angry

Zbrojovák vložil tyto přílohy:
IMG_6448.jpg.jpg
IMG_6431.jpg.jpg
IMG_6432.jpg.jpg
IMG_6433.jpg.jpg
IMG_6434.jpg.jpg
IMG_6435.jpg.jpg
IMG_6436.jpg.jpg
IMG_6437.jpg.jpg
IMG_6438.jpg.jpg
IMG_6439.jpg.jpg
IMG_6440.jpg.jpg
IMG_6441.jpg.jpg
IMG_6442.jpg.jpg
IMG_6443.jpg.jpg
IMG_6444.jpg.jpg
IMG_6445.jpg.jpg
IMG_6446.jpg.jpg
IMG_6447.jpg.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 8/31/2015
Sám eloxujem a môžem potvrdiť že elox z hliníku ide veľmi dobre dole roztokom NaOH.
Len pozor na koncentráciu a dĺžku namočenia.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/1/2012
Zbrojovák napsal:
QNX napsal:

Moment! Má pravdu.. ten chlapec! Já jsem naposledy pokusně eloxoval před dvěma lety a v tom případě jsem hydroxid sodný musel použít k odmašťování. Válí se mě tam ve flašce a já si to spletl.

No ale to neřeší otázku, jak se tedy zlikviduje ten korund z povrchu pomocí NaOH? Taky pomocí elektrolýzy? Protože prostým ponořením se podle mě nestane nic. Neví to někdo, případně nezkusil to někdo?

Staci mit ten hydroxid horky, a elox odsumis behem cca 2-5ti sekund. A samo pouzit hydroxid,a ne krtka a podobny mixy...
Instagram @forgottenkustoms
...pasivní pozorovatel, pro kontakt použijte PM nebo mail...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/30/2006
No a treba pri tom aj dost vetrat... !!! Laugh Viem z vlastnej skusenosti... Confused
1 ovečka, 2 ovečky, 3 ovečky, 4 ovečky, 5 .... teraz tu bola !!!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/7/2014
Zdravím, viete niekto poradiť v čom, bežne dostupnom, držať chlorid/ kyselinu chlorovodíkovú ? Zaváraninové flaše sú mi malé, nevôjde sa celá čepel, plastové PET flaše sa zas prederavia. Chcelo by to niečo vysoké úzke a čo aj niečo vydrží a dá sa zatvárať.
Keby niekto niečo tak email :) Nože v galérke sú väčšinou na predaj :)
FB: TP knives
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/1/2012
skleněný odměrný válec a zátka?
Instagram @forgottenkustoms
...pasivní pozorovatel, pro kontakt použijte PM nebo mail...
Posláno:

Štamgast
Tak s pískovačkou jsem pokročil. Posílám fotky na pokuk a pro inspiraci. Bylo na čase. Už mě venku mrzly koule! Angry Doufám, že to bude fungovat...

IMG_6473.jpg.jpg
IMG_6474.jpg.jpg
IMG_6455.jpg.jpg
IMG_6456.jpg.jpg
IMG_6457.jpg.jpg
IMG_6460.jpg.jpg
IMG_6469.jpg.jpg
IMG_6470.jpg.jpg
IMG_6502.jpg.jpg
IMG_6503.jpg.jpg
IMG_6504.jpg.jpg
IMG_6481.jpg.jpg
IMG_6482.jpg.jpg
IMG_6483.jpg.jpg
IMG_6485.jpg.jpg
IMG_6486.jpg.jpg
IMG_6487.jpg.jpg
IMG_6488.jpg.jpg
IMG_6501.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/5/2011
Pěkná práce! Jen si říkám, co je to za nátěr a jestli má smysl dávat ho dovnitř..? Vždyť to při tom pískování půjde zas dolů, ne?
Chcete mít nůž neustále ostrý? Krájejte si s ním denně habanero!
Po kapsách: LeekMax, Pološotek, RS Fixed Metamorph, WE608
Posláno:

Štamgast
McBarbar napsal:
Pěkná práce! Jen si říkám, co je to za nátěr a jestli má smysl dávat ho dovnitř..? Vždyť to při tom pískování půjde zas dolů, ne?

Taky mě to napadlo, ale nátěr se bude odírat hlavně jen v určitých místech a ne v celém prostoru komory a když už tak už. Barvy mám dost. Wink Použil jsem Alkyton RAL 5012. Je to sice drahá barva, ale osvědčila se mi.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 12/15/2009
Nemá být zevnitř nalepená guma, aspoň my to tak máme na pískovačce.
Posláno:

Štamgast
dopsler napsal:
Nemá být zevnitř nalepená guma, aspoň my to tak máme na pískovačce.

No, já to dělám podle fotek pískovaček, co se vyrábějí, protože mi tady na vlákně nikdo nepomohl, když jsem se ptal a na fotkách nic takového nebylo. S tou gumou je to vlastně logické a pokud by vznikla potřeba, tak ji tam můžu kdykoliv nalepit na exponovaný prostor. Dík za dobrý nápad! Admire
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 12/15/2009
Když už tak ať je to profi, ta guma tam určitě patří. Koukni sem
http://www.spolmont.cz/tlakove-kabiny

dopsler vložil tyto přílohy:
DSC_8016.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
dopsler napsal:
Když už tak ať je to profi, ta guma tam určitě patří. Koukni sem
http://www.spolmont.cz/tlakove-kabiny

Díky! Zajímavý odkaz. Na ten jsem tenkrát, když jsem pískovačku navrhoval, nenarazil. V těch prodávaných kabinách (injektorové) skutečně žádná guma nebyla. Já budu používat injektorový systém s lehkým abrazivem. Není to na pískování hluboko zrezlých disků kol, ale na fajnovou práci s malými tlaky. Velikost pískovačky jsem volil tak, aby se v budoucnu mohla případně adaptovat na velké věci a byla víc univerzální. V podstatě teď potřebuji odstranit z drobných kalených dílů (60-62HRc ,do 50mm), ze závitů, malých děr, připálené zbytky oleje, šedý "opal" a případně trochu sjednotit povrch se stopami obrábění. Koupil jsem na zkoušku hnědý korund F100-120. Pokud máš nějaké praktické zkušenosti s abrazivem, hlavně s vytvářením finálního povrchu na kalených dílech, co je vhodné a co ne, tak bych ti byl vděčný za nějaké informace ohledně zrnitosti, typu. Pokud by byla i nějaká fotka výsledku s popisem použitého abraziva, pískovaného materiálu, tlaku vzduchu atd. tak to by bylo super. Od prodejců jsem se dozvěděl jen to, co už jsem si stejně přečetl na jejich stránkách.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/16/2013
Stejně to bude "absorbční" vrstvu chtít. Než zareaguješ na odstraněnou barvu,tak budeš skrz plech.
Ale zase ,co si budeme povídat... Guma se dá lepit na plech i na barvu.... že?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/27/2009
K pískovačkám. Máme v práci dvě, malou a velkou. Malá nevím co je zač jen že je z dovozu a to z USA. Velkou máme tuto https://www.uni-max.cz/piskovaci-kabina-sbc-420-s-cyklonem/d/ , sám jsem ji osobně kupoval na okraji Prahy ze směru Hradec Králové v nějakém statku kde měl Uni-max tenkrát sklad. Máme jí no tak určitě deset let, víc. Pár let ze začátku se v ní pískovalo denně a někdy i na dvě směny. Pískujeme sklo. Používáme hnědý korund 100. Dřív jsme používali 120 ale v Benátkách, kam jsem pro něj jezdil mi začaly říkat že mají s touto hrubostí problém. Přešli jsme na 100. Rozdíl žádný, jen výhoda že déle vydrží než se rozpadne. Korund se pochopitelně používáním rozpadá na menší a menší zrnitost. On ten korund je těžší než skelný prach a klesá v proudění vzduchu dřív než sklo, takže když je správně udělaný otvor nasávaní prachu z pískovačky onen korund spadne v pískovačce a do odsávače jde jen skelný prach. To znamená že korun se v pískovačce točí a rozpadá až se rozpadne na částice kdy ho proud vzduch odnáší i se skelným prachem do odsávače. Co se týká korundu jen co máme vyzkoušené. Hnědý korund je asi nejlevnější a úplně postačuje. Zkoušeli jsme nějaké bílé abrazivo ( nějaký korund ) také z Benátek ale jen jeden pytel na zkoušku a byl dražší a výsledek stejný, co to bylo už nedohledám. Dále jsme zkoušeli takový nazelenalí ( nějaký nitrid ) ten byl hodně drahý a výsledek stejný. Používáme ho v signovačce a to zrnitosti 600, takže můžu dohledat co to opravdu je. Takže podle mě je nejlepší volba hnědý korund a pokud se chcete mrknout na povrch tak v mé galerii, vše pískuji tímto korundem. Co k pískovačce. Jak jsem psal máme tuto https://www.uni-max.cz/piskovaci-kabina-sbc-420-s-cyklonem/d/. Na férovku ten cyklon s tím motůrkem z vysavače čel druhý den do prdele a to doslova a do písmene. Špatně zvolený nasávací průměr prachu do odsávače, umístění ok ale ten průměr bral i korund. Dlouho jsem s tím laboroval až jsem tam přidělal plastový kbelík a spokojenost náramná. Ovšem záleží na výkonu odsavače, na ten náš je to ok. Odsávač nevím co je zač jen že je také z USA a přišel s malou pískovačkou jako komplet. Je tam motor 1,5Kw a čtyři nohavice cca 1000mm dlouhé a průměr cca 110mm. Jelikož jsem ho již opravoval vím ještě že je tam prakticky stejná vrtulka jako má tento odsavač https://www.uni-max.cz/odsavac-kh-1111-plus/d/ - také máme tři v práci a opravoval ( výměna ložisek ) tolikrát že už ani nevím kolikrát. Co propískování se týká. Ano barva šla pryč a to jen na protější straně, tam tím směrem kde se nejčastěji pískuje plech je však netknut, určitě tam je nějaký úběr materiálu ovšem neznatelný, korund již nemá na takovou vzdálenost tu pravou razanci. Také pochybuji že by byl použit nějaký speciální nátěr, dle mého soudu, žádná vypalovací, prostě obyčejná barva. Ovšem do háje šel ten dírkovaný plech na kterém se pískuje a také jedna vzpěra uprostřed. Na tu vzpěru jsem dal včas plastovou odpadní trubku a je tam dodnes. Na propískovaný dírkovaný plech jsem koupil tři gumové rohože, takové ty gumové dírkované přede dveře a je vše ok. Také jsem tu četl o nějakých ochranných filijích na sklo. To je úplně na hov... , na to se vykašlete to je tak na naštvání a vyměnit kousek skla není problém. To sklo je přidělaný v plastovém rámečku a jsou použity samořezné šrouby 12Ks. To jsem musel teprve nedávno opravit protože už byly stržené díry v plechu ale kousky naheftované pásoviny s M5 závitem to spravily. Pískovačku je také nutno dotěsnit a je dobré, no nutné uzemnit proti statické elektřině. Tu původní pistoli jsem také brzo zahodil. Dobrý je nožní ovládání, doporučuji udělat. Co se týká pískování zavitu, no na jemné závity ta 100 korund nevím nevím. Já 100 korundem pískuji jen svíčky do ještěrky když je z ní dvouálec je tam motor Škoda 1203, a beru to i se závitama, tam v pohodě. Dírky, asi hrany půjdou do háje nutno zkusit. Asi stačí. Mějte se.
Mám tlačítko mail. Na pm-ka nebudu reagovat. Jdou automaticky do spamů.
Posláno:

Štamgast
Díky Kiwi za obsáhlé info! Admire
Tak už se blížím pomalu do finále...

IMG_6540.jpg.jpg
IMG_6508.jpg.jpg
IMG_6509.jpg.jpg
IMG_6510.jpg.jpg
IMG_6519.jpg.jpg