ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Brusky TORMEK Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 8/1/2017
Posláno:
Začátečník
Připojený: 10/7/2018
S tím zrcadlením souhlas. Někomu to dělá problém. Nap.muj bratr to nedává. Já jsem si objednal brýle. Za ty prachy supr. Sedí že je možné je mít celý den. Pevnost supr. Prostě A1. Můj záměr byl na opravu plošných spojů. Ale pan Jang to podělal naprosto unikátním způsobem. Pracovní vzdálenost je tak malá, že když máš zaostřeno tak se ti obraz nespojí. Tak teď je používám na broušení nužů a ostří sleduji jedním okem. V tomhle případě je jedno jestli umíš zavřít L nebo P. Laugh Zvětšení naprosto vyhovující a tím i hloubka ostrosti. Nasadím a vidím. Osmý řádek vlevo dole. Nechci propagovat ale pozorování přes ty brýle je zatím nej. Nenaháníš vzdálenost oka od lupy a lupy od předmětu. Co je na prd, tak nasazování. Já bych se podíval po okuláru co používají opraváři hodinek. Ten na ali taky byl. Jsou to věci za pár $ a jedinej problém je, že čekáš dlouho a pak se raduješ chvíli.Grin
https://www.aliexpress.com/item/8x-15x-23x-Double-Eye-Loupe-Head-Wearing-Repair-Jeweler-Watch-Clock-Magnifier-Illuminated-Magnifying-Glass/32911628597.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.40934c4dGFMiNP
Posláno:
Začátečník
Prosím mám dotaz na majitele kotoučů SJ. Nechci klást hloupé otázky a pokud mě zdravej selskej rozum dovolí pokouším se odpovědět sám. Tady jen rozum nestačí. Chce to i praxi. Tormek rozšířil nabídku o kotouče DF a DE a já se vydal tímhle směrem. DE se rovná 1200 a po něm broušení zakončím zlehka na LA a nůž je úžasnej. Má mikropilku a řeže jak evropskej má.
Teď jsem začal řešit Japonské nože. U těchto nužů je ostří bez mikropilky. Pokud bych zařádil na LA tak ostří též zahladím. Kam mě posune kotouč SJ.? Vyplatí se do něj investovat v případě broušení kuchyňských nožů? Prodejce mě řek že DF a DE je na nože dostačující a další kotouče nebudu potřebovat
Sandor napsal:
DC - najhrubší používam len výnimočne - robí veľké ryhy.
DF - stredný - berie rýchlejšie ako SG alebo SB upravený na grit 220.
DE - jemný - používam na kontrolované "pomalé" vytváranie fazety (fajnové nože)
Po všetkých týchto kotúčoch ešte používam finišovací kotúč (SJ,Tyrolit, Rozsutec...)
Posláno:
Začátečník
Ještě jsem zaguglil a T2 která je určena pouze pro nože je vybavena standardní hrubostí 320 a dá se přikoupit jemnější 600. Konečná se pouze zalapuje na spec. kotouči bez použití past z hygienických důvodů provozovny. Tzn. průmyslové kuchyně.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 5/18/2007
Zdravím všechny brusiče. Ty zkušené bych poprosil o radu. Už dvakrát se mi stalo, že si mi dotáhl šroub držící brusný kotouč tak, že to nejde vůbec povolit ani hasákem natož rukou. Poprvé jsem to povolil s pomocí souseda, co mi podržel kotouč a já oběma rukama vzal za hasák. teď jsem rovnal jeden z kotoučů a zase se to utáhlo tak, že jsme s tím nehnuli ani ve dvou. Nemáte nějakou radu, fígl - 1) jak zajistit kotouč, či tu osičku, aby se za to kolečko dalo pořádně vzít a povolit ho
2) jak předcházet takovému samovolnému utahování.
Poprvé se mi to stalo, když se mi kousl nůž (poprvé, ale zato pořádně). Jarda
Posláno:
Pokročilý
PS snažil jsem se projít tohle vlákno, zda se to náhodou už neřešilo, ale je tak rozsáhlé, že jsem to možná přehlédl.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/15/2016
J.C. napsal:
PS snažil jsem se projít tohle vlákno, zda se to náhodou už neřešilo, ale je tak rozsáhlé, že jsem to možná přehlédl.

Ahoj, samo že to tu je.
https://www.knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&t=22970&p=2
Je to 7. dubna 2014 18:52:05 od Pala. Wink
Posláno:
Pokročilý
Tak to jsem opravdu přeskočil, díky, zkusím.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/25/2013
Pár fotiek a "videjko" k DC250, DF250, DE250
Nôž Real Steel Bushcraft - D2, uhol 25° - scandy do "0"

sandor vložil tyto přílohy:
DSC_7771_Tormek_DC250x.JPG.jpg
DSC_7775_Tormek_DC250x.JPG.jpg
DSC_7780_Tormek_DF250x.JPG.jpg
DSC_7782_Tormek_DF250x.JPG.jpg
DSC_7784_Tormek_DE250x.JPG.jpg
DSC_7786_Tormek_DE250x.JPG.jpg

PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/12/2019
Ahoj Palo,

Broušeno pod vodou, nebo na sucho?
Případně používáš ten antikorozní přípravek?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/25/2013
Ďakujem za upozornenie vo videu som to zabudol uviesť - brúsené bolo s prípravkom ACC150
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/13/2005
Čau chlapáci, kdyby ještě někdo potřeboval měrky k Tormekům, tak napište. Zítra jedu z Brna do Lipt. Mik. a můžu je nechat u Pala popř. osobně po cestě, díky.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 4/29/2012
Pěkné poledne pánové,
díky tady všem za fajn počtení a velké množství informací, které pohltí tak, že nezbývá se stát stejným pacientem a vlastnit tormek t8. (prozatím mám objednáno). Zvlášť díky Sandorovi kdy jsme spolu telefonicky probírali vše okolo Tormeku. DĚKUJI

Dále kdyby byly navíc měrky mám zájem.

Já mohu nabídnout použité kvalitní měřící lupy peak 10x (viz. Odkaz https://www.mikroshop.cz/cz/peak-1983-10x-prilozni-merici-lupa ). Mám tu už jen dva kusy
Posláno:
Začátečník
Připojený: 6/3/2019
Dobry den
Prosim je v cechach nejaky kvalitni kurz na tormek 8? Dekuji
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/31/2019
Jan Urban napsal:
Dobry den
Prosim je v cechach nejaky kvalitni kurz na tormek 8? Dekuji

Kurzy broušení, ale osobně bych to spíš nazval seznámení s bruskami Tormek, pořádá přímo výhradní dovozce Tormeků do republiky firma OPP Polička.
Zaplatil jsem si 1000,- Kč a celý den jsem se jenom ptal a ptal a ptal a zkoušel brousit a koukal a osahával jednotlivé brusky (T8, T4 a T2). Okukoval všechny přípravky, zkoušel na svém vlastním noži všechny nabízené kotouče... prostě seznámení s Tormekem.
Ještě na kurzu jsem se rozhodl pro koupi T8-ky a super je, že cenu kurzu 1000,- Kč ti odečtou od ceny zakoupené brusky (na T4 sleva 500,- Kč).
Takže myslím, pro začátečníka dobrý. Zbytek už musíš "nakurzovat" doma nad bruskou.
No a až budeš mít u brusky nastáno tolik hodin jako Paľo, tak budeš brousit tak dobře jako on...Happy
https://www.opp.cz
Posláno:
Začátečník
Připojený: 6/3/2019
Dekuji moc:)
Posláno:
Začátečník
Připojený: 7/30/2017
ferko napsal:
petrfilipi napsal:
Díky za info, půjdu tedy do průměru 12mm. Ale stejně mi to připadá (zbytečně) málo, navíc když tam v kotouči nějakou vložku mají. Je ale otázkou, jaká ložiska jsou u Tormeku na hlavní hřídeli použita.
Pro případné neoriginální kotouče s větším průměrem budu muset použít nějakou vložku, ale to není problém ji vytočit.

Petr Filipi

Je pravda že většina kotoučů má už z výroby udělaný střed z měkkého materiálu, ale nenapadlo mě že bys chtěl tento střed odstranit. Ani vlastně nevidím důvod ten otvor zvětšovat. Tormek má nerezovou hřídelku průměr 12mm a sdmička má kotouče průměr 250mm. Vůbec s tím nemám žádný problém i když při každém broušení měním nejméně tři kotouče.

Tak už mi konečně kámoš dotočil obostrannou hřídel pro motor z pračky Tatramat. Naštěstí jsem nic nepopletl, vše jsem změřil v pořádku, motor jsem sestavil a z jednohřídelového je dvouhřídelový. Teď ještě základnu, držáky motoru, nožičky, držáky opěrek, opěrky a může nastat den D.
Přikládám jeden obrázek.

Petr

petrfilipi vložil tyto přílohy:
Motor_Tatramat_2H.jpg.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 4/14/2016
petrfilipi napsal:
ferko napsal:
petrfilipi napsal:
Díky za info, půjdu tedy do průměru 12mm. Ale stejně mi to připadá (zbytečně) málo, navíc když tam v kotouči nějakou vložku mají. Je ale otázkou, jaká ložiska jsou u Tormeku na hlavní hřídeli použita.
Pro případné neoriginální kotouče s větším průměrem budu muset použít nějakou vložku, ale to není problém ji vytočit.

Petr Filipi

Je pravda že většina kotoučů má už z výroby udělaný střed z měkkého materiálu, ale nenapadlo mě že bys chtěl tento střed odstranit. Ani vlastně nevidím důvod ten otvor zvětšovat. Tormek má nerezovou hřídelku průměr 12mm a sdmička má kotouče průměr 250mm. Vůbec s tím nemám žádný problém i když při každém broušení měním nejméně tři kotouče.

Tak už mi konečně kámoš dotočil obostrannou hřídel pro motor z pračky Tatramat. Naštěstí jsem nic nepopletl, vše jsem změřil v pořádku, motor jsem sestavil a z jednohřídelového je dvouhřídelový. Teď ještě základnu, držáky motoru, nožičky, držáky opěrek, opěrky a může nastat den D.
Přikládám jeden obrázek.

Petr

Tak nevím o co se snažíš. Chceš vyrobit atrapu Tormeka? Nikdy nedosáhneš kvality profi výrobku ať se snažíš sebevíc.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/10/2012
ferko napsal:
................ Nikdy nedosáhneš kvality profi výrobku ať se snažíš sebevíc.

Co je podle tebe na Tormeku tak složitého že to nejde doma vyrobit? Když jde pásovka proč by nešla bruska podobná Tomeku? Je to mnohem snažší než kvalitní pásovka.
Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 8/1/2017
Za sebe bych to neviděl jako atrapu Tormeka, ale o novou konstrukci Tormekem inspirovanou, která může být kvalitou minimálně na jeho úrovni, ale i podstatně výše. Co si kvůli nákladům nemůže dovolit výrobce, to může kutil s přehledem. Zásadou bude pouze dodržet:

a) Neházející hřídel
b) Ložiska hřídele pro dlouhodobou životnost
c) Tuhá konstrukce, kde se nic nemele, nedrnčí
d) Já bych ještě udělal úpravu pro 2 brusné kotouče na každé straně. Pro mě praktičtější. Lapovací kolo nepoužívám.
e) Hrazda ala Tormek - tím nejde nic zkazit. Variantně oboustranná pro oba kotouče zároveň. Či možnost použití 2 zároveň pro nezávislé nastavení pro každý kotouč zvlášť (když má každý kotouč jiný průměr)
f) Regulace otáček se taky může hodit (nedávno jsem plně přebrušoval zničená dláta HRC62 a vyšší otáčky byly k nezaplacení + kotouč grid 80). Jen to chce stěrky na vodu kvůli cákající vodě, pak OK.

Může z toho vzniknout bruska s většími množnostmi, než současný Tormek. Hlavně ty 2 kotouče najednou by mne lákaly.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum