ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Brusky TORMEK Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 7/30/2017
Díky chlapi za povzbuzující příspěvky, konstruktivní pozitivní kritice se samozřejmě nebráním Wink. Dneska jsem koupil hliníkové profily na držáky motoru. Já tenhle motor z Tatramatek miluji a používám ho, kde to jde, např. gril na prase (co zvládne fakt cele prase), pohon kámošova medometu přes frekvenční měnič, ... Ložiska jsem koupil nová, i když "jen" od Kinexu. Teď jsem měřil házivost - na konci hřídele je to +/- 0,015mm, tak to snad bude OK.
Ale chtěl bych se zeptat na 2 otázky:
1. Brousící kotouč. Mám doma (velmi) starou brusku na ruční pohon s 50cm (pískovcovým) kotoučem ve vodě. Nedávno jsem tuto brusku používal na leštění kamene z achátu a ametystu z Votrubcova lomu a dopadlo to nad očekávání dobře. Tu brusku samozřejmě ničit nebudu, ale mám k ní nějaký starý 28cm kotouč, opět asi z pískovce. Kotouč má ve středu velkou díru ve tvaru řeckého pismene fí, ale asi by bylo možné díru vylít a osadit trubičkou s vnitřním průměrem 12mm. Má ale smysl používat starý pískovcový kotouč na broušení kuchyňských nožů?
2. Kotouč s koženým potahem - bude vyroben z lepených překližkových desek. Co mám ale dát na místo kůže? Bude stačit nalepit kůži ze starého hasičského opasku? Samozřejmě by se používala vnitřní nehlazená strana pásku.

Děkuji za Vaše rady. V nejhorším případě samozřejmě koupím originál kotouč, ale takto bych ušetřil nemalý peníz a ještě zužitkoval práci mých předků.

Petr Filipi
Posláno:
Začátečník
Připojený: 8/1/2017
Kůže z opasku stačí. Pokud bys byl z jihu Čech, mohl bych darovat kus kůže z trakčního řemene. Osobně ale ten kotouč na brusce nepoužívám (brousím spíše dláta), raději ostří spíše sjíždím na leštícím filcovém kotouči, který mám zatím provizorně upnut ve vrtačce (vodorovný držák vrtačky). Zde mohu měnit kotouče s různými druhu brusných/leštících past, používat různé tvarové kotouče a případně používat vyšší otáčky. Nože pak raději ručně (kůže nalepená na prkénku - zase výhoda několika kusů s různou pastou). Proto bych uvažoval na možnosti tento kotouč nahradit druhým brusným.

Pískovcové kotouče se i používají, ale závisí na jejich kvalitě a hrubosti konkrétního pískovce. Já bych to toho šel, nic tím zkazit nemůžeš. Jsou tu tací, co maj velkou sbírku různých kotoučů. Každý se hodí pro něco jiného. V tomto vlákně je toho hodně k dohledání.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/9/2002
petrfilipi: U "rostlého" pískovcového kotouče bych byl opatrný. Je možné, že v něm budou "vrostlé" tvrdší pecky. Na sekeru ano, na nůž asi radši syntetický kotouč, který má brusivo prosáté na stejnou velikost zrna.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/2/2010
Zase na druhou stranu : byl-li používaný, asi věděli, co je to za kámen.
Jinač ad kůže : hrubá strana vezme víc pasty, ale hladká nedělá zas tak velkou čočku. Čím slabší kůže, tím líp.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 6/3/2019
Dobry den. chtel sem se zeptat..stava se mi kdyz brousim na tormeku 8 ze na spicce se mi udela vetsi fazetka nez jinde prosim co delam spatne? a jeste sem se chtel zeptat..taky se vam stava ze mate nuz a na jedny strane zmerite 15° a na druhe mate jiny uhel? mam kazdou stranu brousin tedy na jiny uhel? tedy mysleno tak ze kazdou stranu musim vzdy premerovat nebou brousit podle ty jedny strany obe? a je lepsi si koupit digitalni uhlomer nebo staci ten ktery byl u brusky mam mam totiz jiz kazdy kamen jinak obrouseny..? dekuji za odpoved.:)
Posláno:
Začátečník
Problém se špičkou a nerovnoměrný úhel fazetky tu byl probírán mnohokrát a důkladně. Zakopaný pes je v upnutí nože v přípravku.
Špička - posun nože v přípravku doprava-doleva a natrénovanost při broušení špičky (nůž se mírně nadzvedává). Myslím, že tu byly odkazy i na videa, šablonu apod.
A ten úhel je v preciznosti upnutí nože v přípravku - aby byl upnut doopravdy v jeho ose. Obecně se vlivem tvaru nože a přípravku napoprvé upne mírně skloněn na jednu stranu a pak jsou i rozdílné úhly fazetky. Doporučuji přečíst toto vlákno důkladně od začátku.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 1/26/2017
Jan Urban napsal:
Dobry den. chtel sem se zeptat..stava se mi kdyz brousim na tormeku 8 ze na spicce se mi udela vetsi fazetka nez jinde prosim co delam spatne? a jeste sem se chtel zeptat..taky se vam stava ze mate nuz a na jedny strane zmerite 15° a na druhe mate jiny uhel? mam kazdou stranu brousin tedy na jiny uhel? tedy mysleno tak ze kazdou stranu musim vzdy premerovat nebou brousit podle ty jedny strany obe? a je lepsi si koupit digitalni uhlomer nebo staci ten ktery byl u brusky mam mam totiz jiz kazdy kamen jinak obrouseny..? dekuji za odpoved.:)

Nožová úchytka Tormek dává stejný úhel ostří pokud je tloušťka čepele 2,5mm. Když je tloušťka větší nebo menší úhly jsou různé. Tenká čepel se podkládá (oproti pevné čelisti) vhodnou ocelovou měrkou. Pro silnou čepel si někteří brusiči nechali odfrézovat cca 1 mm z pevné čelisti.Na úplně sliné nože to však nestačí. Je to popsané na Tormek fóru.

Já úspěšně používám samostředící svěrku domácí výroby.

www.dropbox.com/s/pk13s13819unwdm/Lansky_Tormek%20knife%20jig%202%20640%20dpi.jpg?dl=0

www.dropbox.com/s/br3yz60bcw8jnel/Lansky_Tormek%20knife%20jig%203%20640%20dpi.jpg?dl=0

www.dropbox.com/s/gf7cbam80sqalkr/Lansky_Tormek%20knife%20jig%20640%20dpi.jpg?dl=0
Iron sharpens iron, and one man sharpens another. (Proverbs 27:17)
Avatar ukazuje laserovou čáru, kterou by mělo ostří čepele sledovat při broušení.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 4/14/2016
Jan Urban napsal:

Taky sem řešil problém se špičkou. Při upnutí nože mimo střed, blíž ke špičce je po problému.
Srovnání úhlu je tady opravdu řešeno několikrát. Nejpřijatelnější pro běžného uživatele je zpátky na straně 57. To puzdro se dá vyrobit i na vrtčce.

ferko vložil tyto přílohy:
20190701_150237.jpg.jpg

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 5/18/2007
Ahoj brusiči, chtěl jsem se zeptat, zda někdo nemáte zkušenosti s použitelností přípravku Tormek víceúčelová základna MB-100 na T4. Prodejci uvádějí, že je kompatibilní s T7 a 8, ale v čem může být problém u toho menšího kotouče???
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 5/18/2007
Teda ještě jednou, je mi jasné, že to není použitelné na diamantových kotoučích průměru 200, neb nemají z boku brusnou plochu, ale zda by to šlo použít u normálních kamenů jako SG 200
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/9/2002
Už jsem o tom taky přemýšlel, tak jsem se podíval sem.
Zjistíš, že Tormek píše: "Please note that the MB-100 is only designed for sharpening with Tormek Diamond Wheels. It is not suitable for grinding stones as they would require truing which is not possible on the side."
- tedy "Prosím, uvědomte si, že MB-100 je určeno pouze k broušení s diamantovými kotouči Tormek. Není vhodné pro brusné kameny, protože ty by vyžadovaly orovnání, což na boku není možné."
Posláno:
Začátečník
Jen teoretická úvaha. Zpočátku je čelo rovné (Sun Tiger obě čela - nemá vybrání v kotouči) a tak není potřeba nic orovnávat a lze brousit bez omezení. Později by měl jít do MB-100 upnout orovnávací diamant a čelo si zarovnat.
Tomu může bránit rezonance celé soustavy a rozkmitání diamantu - nutno vyzkoušet. A pak je potřeba se smířit s postupným ztenčováním šíře kotouče - hlavně po každém orovnání.
Podmínkou je mít vše seřízené tak, aby kotouč „neplaval“ do stran, upnutí kotouče bez stranového házení je podmínkou - pokud tedy není cílem brusiče mít ostří tvaru čočky (to platí do prvního orovnání diamantem).
Posláno:

Pozorovatel
Obávám se, USB upnuté do MB-100 není dostatečně tuhá soustava pro stranové orovnávání kotouče. Chtělo by to upnout USB ve dvou bodech. Aby nedocházelo k namáhání hřídele, tak bych zkusil kotouč zezadu podepřít vhodnou hladkou s gumovým povrchem.
Avatar ukazuje laserovou čáru, kterou by mělo ostří čepele sledovat při broušení.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 9/1/2016
Ahojte, hladam diamantovy brusny kotuc, priemer 200mm a diera 20mm, grid by mohol byt niekde medzi cca 200 az 600,viete mi poradit, kde by som to zohnal? ak nie diamantovy, tak aspon nejaky iny kvalitny, dik..
Posláno:
Začátečník
Připojený: 6/3/2019
Ahoj, chci se zeptat cim lestite cepele nebo jakou pastu pouzivate? dekuji
Posláno:

Začátečník
Připojený: 4/11/2017
Dobrý deň, rád by som dal do pozornosti brusičov celkom dobrú appku pre TORMEK na google play "FVB Angle Setter".
Posláno:

Pozorovatel
Peter M napsal:
Dobrý deň, rád by som dal do pozornosti brusičov celkom dobrú appku pre TORMEK na google play "FVB Angle Setter".

Peter, myslím, že je to marketingový trik. Ta aplikace je sice zadarmo, ale má význam jenom pro toho kdo si koupí z Australie přípravek FVB na broušení sekáčků. Pro standartní nastavení hrazdy Tormeku se použít nedá.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 9/1/2016
Ahojte, hladam diamantovy brusny kotuc, priemer 200mm a diera 20mm, grid by mohol byt niekde medzi cca 200 az 600,viete mi poradit, kde by som to zohnal? ak nie diamantovy, tak aspon nejaky iny kvalitny, dik..

nikto nic?
Posláno:
Začátečník
To fatter: Profi brusné kotouče skoro jakýchkoliv rozměrů můžeš poptat např. zde:
http://www.diamaeshop.cz/cbn-kotouce-na-oceli/cbn-obvodove-kotouce/cbn-kotouc-obvodovy-1a1-250
Jsou to ale profi nástroje, proto tomu také odpovídá cena (nepřehlédni základní cenu + příplatek za navolený průměr a šíři kotouče). Na výběr je i hodně drsností (od hrubování po lapování).

Oprostíš-li se od diamantu, tak standardní průmyslové brusné kotouče dle tvých požadavků můžeš poptat zde:
https://www.techcentrum.cz/
Ceny už jsou normální, kotouč jsou schopný vyrobit téměř jakýkoliv. Já jsem si zde nechal vyrobit grid 60 pro opravu dlát (pro velký úběr ocele). Můj kotouč má značení „T1 250x50x25 90MA60J9VB40 TYROLIT“ K použitému brusivu mi pan Beran napsal poznámku „Nabízíme speciální monokrystal (brusné zrno), který je i na kalené materiály. Někteří výrobci brusek u těchto kotoučů uvádějí, že kotouč je z umělého korundu (brusné zrno) což by znamenalo jen bílý korund obarvený na modro. Pokud jej vyrobí v tvrdosti "I-J" tak to kalenou ocel bude brousit, ale díky tomu umělému korundu bude nízká životnost. To Vám také můžeme nabídnout a bude levnější.“

O jiných možnostech nevím. Přírodní kameny z pískovce a rozsutce jsou jemnější.
Posláno:

Začátečník
Připojený: 4/11/2017
Jenda007 napsal:
Peter M napsal:

Peter, myslím, že je to marketingový trik. Ta aplikace je sice zadarmo, ale má význam jenom pro toho kdo si koupí z Australie přípravek FVB na broušení sekáčků. Pro standartní nastavení hrazdy Tormeku se použít nedá.

Som s tým experimentoval a brúsim podľa toho nože. Uhly mi sedia, budem musieť na to pozrieť detailnejšie.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum