ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Brusky TORMEK Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 12/17/2019
Sedma2008 napsal:
sandor napsal:
Ak budeš používať pri brúsení nožov modifikovany TTS100 - vystačíš si aj s dvoma kameňmi.

TTS100 ??? Děkuji

Už to vidím. Měrka úhlů. Takže bych se obešel bez rozsutce? Zatím jsem ho ještě nezaplatil. Mám čas do zítra nebo do čtvrtku.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/25/2013
SG + jeden jemny kaneň....
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Začátečník
Připojený: 6/3/2019
Dobrý den Pánové. Chci se zeptat jestli má někdo zkušenosti s broušením nožů do kůtrů a i nářezových strojů. děkuji moc
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/10/2019
Jasně. Dá se to nabrousit několika způsoby. Jestli můžu doporučit , magnetka na nářezové nože a šajby, u kutru záleží jestli máš tvarově všelijak zprohýbané nože podle mísy, nebo jednoduše rovné. Šikovný nástrojař nabrousí cokoliv.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 12/18/2019
Sedma2008 napsal:
sandor napsal:
Ak budeš používať pri brúsení nožov modifikovany TTS100 - vystačíš si aj s dvoma kameňmi.

TTS100 ??? Děkuji

přípravek se řešil pokud jsem dobře četl vlákno pro T7(8) jak bude fungovat na T4.

Rád bych si ho taky pořídil, protože je to velká vychytávka.
Posláno:
Začátečník
sandor napsal:
SG + jeden jemny kaneň....

Děkuji. Myslel jsem si to. Takže stačí základní SG a ten s gritem 4000. Rozsutec by už byl jen třešnička na dortu Grin
Posláno:
Začátečník
Pavel Hlavizňa napsal:
Sedma2008 napsal:
sandor napsal:

TTS100 ??? Děkuji

přípravek se řešil pokud jsem dobře četl vlákno pro T7(8) jak bude fungovat na T4.

Rád bych si ho taky pořídil, protože je to velká vychytávka.

TTS100 je v základní výbavě při koupi T4
Posláno:
Začátečník
Připojený: 11/21/2019
tak a je to tu - prvý zásek!!! Posledný nôž, posledný ťah a ...
No čo už??? cc 3mm pôjdu asi dolu, alebo zobrať z hrany a ísť na úkos???

Fandy vložil tyto přílohy:
IMG_20191222_140752.jpg.jpg
IMG_20191222_140806.jpg.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 4/14/2016
Fandy napsal:
tak a je to tu - prvý zásek!!! Posledný nôž, posledný ťah a ...
No čo už??? cc 3mm pôjdu asi dolu, alebo zobrať z hrany a ísť na úkos???

Já bych srazil hranu. Je škoda ubírat z průměru kotouče. Brusná plocha kotouče zůstane dost široká.
Posláno:
Začátečník
hrana zrazená - nie je to až také hrozné, našťastie!

V každom prípade želám všetkým Štastné a veselé, no najmä v zdraví prežité Vianočné sviatky!
Posláno:
Začátečník
Fandy napsal:
hrana zrazená - nie je to až také hrozné, našťastie!

V každom prípade želám všetkým Štastné a veselé, no najmä v zdraví prežité Vianočné sviatky!

Myslím, že jsi to udělal dobře díky radě, kterou jsi obdržel.
Já konečně rozbalil svou novou T4, abych se alespoň pohledem pokochal - nemám vytápěnou dílnu a při současných venkovních teplotách je jasné, že by to kotoučům moc neprospělo. Ale co chci napsat. Dodávaný kotouč (SG) se mi moc nezdál a tak jsem ho přeměřil. Měřil jsem jen narychlo do kříže. Jeden rozměr 201 mm a druhý 200 mm. Tak je mi jasné, že jsem udělal dobře, když jsem si urychleně koupil TT-50. Kotouč je takové vece. Předpokládám, že to pomocí TT-50 půjde v pohodě srovnat. Ve finále mám SG a Jap.4000. Ještě asi budu muset koupit něco mezi. Asi Japanese Sun Tiger water stone wheel 800 grit.
Všem přeji hodně radosti, zdraví a úspěchů po celý nový rok.
Posláno:
Začátečník
určite áno - min.3mm (celkovo však 6) by šlo zbytočne dolu a tak som stratil cc 5mm z 50-siatich, čo sa dá a to SJ sa aj tak obrúsi - je to značne mäkký kotúč!
Zatiaľ sa iba hrám a hlavne učím, no podarilo sa mi celkom pekne prebrúsiť jeden z mojich nožov. Čo poviete???

Fandy vložil tyto přílohy:
IMG_20191227_205228.jpg.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/14/2018
Ahojte. Potreboval by som poradiť. Mám starý kuchynský nôž (podľa mňa pamätá minimálne jednu vojnu), z ktorého je odbrúsená tak polovica čepele. V mieste brúsenia je preto už tak hrubý, že pri vrcholovom uhle 30 st. by bola fazeta vysoká tak 3-4 mm.. Čítal som, že taká vysoká fazeta nie je dobrá. Moja otázka je, že prečo nie je dobré mať vysokú fazetu ? Poprosil by som niekoho skúseného, najlepšie Paliho Šandora o nejaké odbornejšie vysvetlenie.. A ak je to tak, tak ako nabrúsiť takýto hrubý nôž ? Napadá ma na dve fazety - niečo ako scandi - jedna fazeta vysoká (20-25 st.) a potom druhá nízka (30-35). Ďakujem za Vaše názory a prajem všetko dobré v novom roku..
Miro
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 1/26/2017
MiroSK, vysoká fazeta znamená, že tloušťka nože narůstá do poměrně velké vzdálenosti od břitu. To se při řezání projevuje velkým odporem řezaného materiálu proti vniknutí čepele. To je samozřejmě nežádoucí. Taková čepel by se měla zeslabit, symetricky z obou stran, a pak vybrousit novou fazetu.

Victorinox pro svoje nože doporučuje, aby tloušťka čepele 2,5 mm od břitu byla 0,4 až 0,6 mm. Viz přiložený letáček.
www.dropbox.com/s/qfgyp10ewjj0lih/servive-cut-grinding-sharpening-en-nov2012.pdf?dl=1

Nedovedu poradit jak zeslabit silnou čepel, zatím se mi to nepovedlo.

Jenda007

Iron sharpens iron, and one man sharpens another. (Proverbs 27:17)
Avatar ukazuje laserovou čáru, kterou by mělo ostří čepele sledovat při broušení.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/10/2012
Normálka hrubovacím pásem na pásovce, měkčí ocele pak i jemnějšímy pásy a ty příliš tvrdé nebo spíš otěruvzdorné šmirglem ručně. Mimochodem další plus které mají japonské nože s kalitelným jádrem a měkkýmy boky tam je ztenčování velice snadné.
Musíš sám zvážit zda se ti vyplatí dělat nový výbrus na starém noži.
Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 8/9/2014
Ahoj,
mám otázku na zkušené brusiče. Momentálně brousím na základním kameni a poté na SJ.
Otázka je jestli lapovací kotouč s tormek pastou přinese nějaké zlepšení, po kameni SJ?
Když jsem si dal dva nože vedle sebe nevidím žádný rozdíl. Má smysl používat lapovací kolo po SJ kameni?

děkuji za rady
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/25/2013
Ten rozdiel asi nikdy neuvidíš, musel by si mať zrak ako "mikroskop" ;)
Posledná 0.01mm ostria a menej rozhoduje ako bude nôž rezat.
Dá sa to vidieť pod mikroskopom - pozri prosim aj vo vlákne ostrie pod mikroskopom.
Rozdiel tam je a dá sa odmerať napríklad pomocou BESS.
Vo všeobecnosti - po SJ budeš mať veľmi ale naozaj veľmi malé mikrozúbky - vhodné na rezanie ťahom.
Po paste budú mikrozúbky takmer odstránené, dostaneš ostrie vhodné na rezanie tlakom - ako pri britve.
Daj pozor na dodržanie uhla aj na koženom kotúči, a netlač veľmi, lebo si vytvoríš mikrokonvex ktorý ti nebude dobre rezať!
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Začátečník
Dobrý den, někde tady jsem se dočetl, že není úplně jednoduché (pokud je to vůbec možné) nabrousit sekáč na T4. Důvodem má být výška sekáče, která brání upnutí pod požadovaným úhlem. Ten bych chtěl někde mezi 35 a 40°. Může mi to někdo potvrdit nebo vyvrátit? Zatím jsem T4 nevyndal. Pokud by to šlo, rád bych uvítal radu, jak na to. Díky a přeji všem hezké dny.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 8/21/2017
Sedma2008 napsal:
Dobrý den, někde tady jsem se dočetl, že není úplně jednoduché (pokud je to vůbec možné) nabrousit sekáč na T4. Důvodem má být výška sekáče, která brání upnutí pod požadovaným úhlem. Ten bych chtěl někde mezi 35 a 40°. Může mi to někdo potvrdit nebo vyvrátit? Zatím jsem T4 nevyndal. Pokud by to šlo, rád bych uvítal radu, jak na to. Díky a přeji všem hezké dny.

S tím jsem měl problém i T8, hrazda vyšroubovaná na max a stejně to bylo málo. Teď když už mám kotouč cca. 215 mm je to lepší. Na T4 nedokážu poradit, snad sehnat menší průměr kotouče.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/14/2018
Sedma2008 napsal:

Riešením je vyššia hrazda Tormek US430, alebo Sandor US500, no obidve sú u nás jaksi nedostupné..
www.tormek.com/international/en/spare-parts/other-spare-parts-and-upgrades/us-430-universal-support-extended/
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum