ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Brusky TORMEK Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 12/17/2019

EdgeCalc [Nové]

Umožňuje vypočítat výšku a délku vybroušeného ostří, která závisí na tloušťce čepele. Výpočet je proveden pro plochý výbrus (ideální) a pro výbrus zhotovený na brusném kotouči, což umožňuje zobrazit odchylky zapříčiněné zaoblením povrchu brusného kotouče a porovnat plochý vs. skutečný výbrus. Uložená data o broušení mohou lze načítat z databáze.

Settings (Nastavení) [Nové]

Umožňuje na jednom místě nastavit výchozí hodnoty, které jsou pak používány v celé tabulce.

Dovoluje zadání rozměrových konstant pro různé brusky. Uložené nastavení stroje pak lze používat k výpočtům na listech TormekCalc a BevelCalc, což se hodí v situacích, kdy se brousí stejný nůž nebo nástroj na různých strojích. Nastavení je univezální a neomezuje se pouze na brusky Tormek, v podstatě lze zadat konstanty pro libovolnou brusku.

Ahoj. Super tabulka, i když už vidím, že mi dost zamotá hlavu. Angličtinu neovládám, ale to se dá vyřešit.
Větší problém mám s tím, že mám T4. Na listu nastavení tedy asi budu muset nejdříve vyplnit sloupec L (Machine3), abych s tabulkou mohl pracovat. Sice jsem při rychlém ohledání nenašel, ale určitě tam někde bude i možnost (pokud se automaticky po zadání těchto dat) nedoplní na listu EdgeCalc průměr kotouče 200 mm.
Pokud je to jinak nebo pokud je tento postup popsán v nápovědě (kterou jsem zatím také nepřelouskal), uvítám jemné navedení na řešení tohoto problému.
Čím déle pročítám toto vlákno, tím si připadám hloupější Sad Ale snad až začnu zkoušet brousit, tak si ty výrazy a značky trošku osvojím.
Ještě jednou - Ok
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 1/26/2017
JVH, velké díky za nový TormekCalc2. Ok Happy

Jako pravidelný přispěvatel švédského Tormek fóra bych rád uvedl, že TormekCalc2 je zdaleka nejlepší tormekovský kalkulátor, který v současné době existuje. Navíc je doplněný výkresy, které skvěle ilustrují geometrii broušení a význam parametrů v tabulkách.

S velkými díky
Jend007

Iron sharpens iron, and one man sharpens another. (Proverbs 27:17)
Avatar ukazuje laserovou čáru, kterou by mělo ostří čepele sledovat při broušení.
jvh
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/14/2019
Sedma2008 napsal:
Ahoj. Super tabulka, i když už vidím, že mi dost zamotá hlavu. Angličtinu neovládám, ale to se dá vyřešit.
Větší problém mám s tím, že mám T4. Na listu nastavení tedy asi budu muset nejdříve vyplnit sloupec L (Machine3), abych s tabulkou mohl pracovat. Sice jsem při rychlém ohledání nenašel, ale určitě tam někde bude i možnost (pokud se automaticky po zadání těchto dat) nedoplní na listu EdgeCalc průměr kotouče 200 mm.
Pokud je to jinak nebo pokud je tento postup popsán v nápovědě (kterou jsem zatím také nepřelouskal), uvítám jemné navedení na řešení tohoto problému.
Čím déle pročítám toto vlákno, tím si připadám hloupější Sad Ale snad až začnu zkoušet brousit, tak si ty výrazy a značky trošku osvojím.
Ještě jednou - Ok

Ahoj,

T-4 nemám a ještě jsem s ní nepřišel do styku, abych si oměřil konstanty. Budu rád, když mi je pak pošleš, v další verzi bych mohl doplnit výběr defaultních konstant pro různé stroje.

Pokud máš jen jeden stroj, hodnoty pro T-4 bych nejdříve pro vyzkoušení zapisoval do buněk D17 až D22 na listu TormekCalc. Po kontrole nastavení výšek USB (musí souhlasit vzdálenost od povrchu kotouče T) bych změnit defaultní hodnoty na listu Settings, buňky F12 až F17.

Výchozí rozměr kotouče je tam také, ale pozor, ten se používá na ostatních listech. K výpočtům na listu TormekCalc se zadávají skutečné rozměry brusných kotoučů do buněk G12 až T12. Popisy kotoučů jdou samozřejmě měnit, nepoužívané doporučuji skrýt přes skrytí sloupce.

jvh

jvh vložil tyto přílohy:
T1.jpg
T2.jpg

Posláno:
Začátečník
VHJ, díky za odpověď i vyjasnění.Jakmile se dostanu k broušení (lepší počasí, protože nemám vyhřívanou dílnu), pošlu ti požadované údaje. Alespoň zase trošku rozšíříme "spotřebitelskou" obec pro výpočty Happy
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 1/26/2017
Sedma2008, i když neznáš potřebné rozměry pro T4 můžeš TormkCalc2 použít pro výpočet vzdálenosti USB od povrchu kotouče (T USB). Já takto nastavuji USB (hrazdu) už léta. Mám na to taková jednoduchá udělátka. Funguje to pro oba směry broušení.

Jenda

Iron sharpens iron, and one man sharpens another. (Proverbs 27:17)
Avatar ukazuje laserovou čáru, kterou by mělo ostří čepele sledovat při broušení.
Posláno:
Začátečník
Jenda007
To je hezké a současně jednoduché. Díky za podnět. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla Happy
Posláno:

Začátečník
Připojený: 1/22/2020
Chtěl bych zde jen. poděkovat uživateli TOMAS72 měrky od něj jsou skvělé a mohu si i pískat u broušení, jako pozornost poslal na 3D tiskárně vyrobenou píšťalku Happy Jinak včera jsem brousil 9 nožů podle jeho měrky a všechno sedí, pravda neměřím to laserem, ale prostě je to pro mne výrazné zjednodušení nastavování úhlů broušení, Skvělé forum se skvělými lidmi. Neustále se zlepšuji, když si vzpomenu na nervozitu při prvním noži tak se pod fousy usmívám, stejný jako s první ženskou Happy Rovněž používám Sandorovu metodu uchycení (vystředění nože) v přípravku a nemám s tím už žádný problém. Tedy ještě jedou děkuji a hezký weekend.
někdo to rád ostré :-) chilli i nože
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/25/2013
Mám voľných ešte 4 ks US500, ďalšie už nebudem dávať dobiť, záujemci píšte mi prosím cez tlačítko na email.

sandor vložil tyto přílohy:
20200131_135143_resized.jpg.jpg

PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Začátečník
Připojený: 9/7/2017
Je super, můžu doporučit.
Posláno:

Štamgast
US500 voľné už nemám.
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Začátečník
Připojený: 12/7/2010
Čus pardálové. Tak se také s Tormekem seznamuju a zatím to jde celkem dobře. Nože ostrý, prsty všechny, pohoda Happy

Jen bych se rád zeptal - chtěl bych dokoupit nějaký kotouč na "lepší" nože. Na takový ty Fiskarsy, Tescomy atp. mi stačí standardní SG-250, ale rád bych něco jemnějšího na finišování těch dražších kudel.

Přemýšlím nad DF-250 nebo SJ-250 ... je to dobrá cesta, případně který z nich vybrat ?

Do obou se mi investovat nechce Happy

T.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/14/2018
Tomas_2002 napsal:

Přemýšlím nad DF-250 nebo SJ-250 ... je to dobrá cesta, případně který z nich vybrat ?
T.

Ja mám aj DF aj SJ a používam SJ. Ten diamant mi nejak nesadol, je to celé také plechové, diamantové zrná ako keby nemali rovnakú veľkosť a časom sa určite ojazdí.. SJ je predsa len kameň, dá sa orovnávať, čiže bude stále ako nový a fazetku s tým vyhladíš do pekného zrkadla.. Ja by som vybral SJ. A nejakú tú 800vku ešte medzi SG a SJ..
Pekný deň.
Posláno:
Začátečník
Tak jsem včera poprvé vytáhnul svou T4. Do té doby jsem tady pročítal stále dokola nastavování úhlů, koukal na vide a myslel jsem, že příjdu, nastavím, nabrousím a bude hotovo. Tak tedy hotovo bylo dřív, než jsem myslel Sad Určitě jsem někde musel udělat chybu (a asi také vím kde), protože po několika přejetí nože po kotouči jsem viděl, že brousím nějak divně. Jako by jsem se pokoušel o dutý výbrus.
Nebudu to natahovat, nůž jsem úplně zkazil. Vlastně jsem brousil materiál ještě před fazetou. Podle mne jsem nastavil špatně úhel a to tak, že jsem si sice na měřítku úhlů nastavil průměr kotouče 200 mm, úhel fazety 30° (tedy 30/2 = 15), ale úplně jsem zapomněl na další nastavování. Tedy délku hrazda a fazeta na kotouči a také, jak jsem se ted po opětovném pročítání dočetl, má tam být ještě připočten nějaký úhel navíc. Může mi to někdo polopaticky zopakovat, jak mám při tom nastavení postupovat? Vím, že Palo to tady někde na začátku popisoval, ale nemohu to najít a také si nepamatuji, jestli je tam přesně to, nač se ptám.
Zkažený nůž jsem nevyhodil, prostě jsem nechal ostří odbrousit a mám ho jako učební pomůcku. Proč těch nožů kazit víc? Naštěstí to byl klasický lisovaný kuchyňák, takže žádná velká škoda.
Jen chci dodat, že nejsem strojař a všechny ty výrazy okolo broušení a nastavování se opravdu musím učit, tak vás prosím o shovívavost a děkuji.
Posláno:

Štamgast
Nafilmuj ako to robis a potom sa ti da "rozumne" radit.
Alebo pridi na kurz T.
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Začátečník
sandor napsal:
Nafilmuj ako to robis a potom sa ti da "rozumne" radit.
Alebo pridi na kurz T.

Palo, plně chápu tvou odpověď. Budu se tedy snažit natočit postup. O kurzu jsem uvažoval. Je to sice hodně z ruky, ale určitě by se mi to vyplatilo.
Snad budu umět sem to video vložit.
Děkuji za reakci
Posláno:

Štamgast
Video sem asi nevlozis, musis ho nahrat npr. na YT a nasledne sem dat odkaz.

Edit:
Moje druhe video na prvej stranke tohoto vkakna ukazuje cely postup brusenia.
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Začátečník
Připojený: 11/21/2019
Zdar brusiči!
Tak som tomu svojmu stroju po cc dvoch mesiacoch doprial aj na základe vašich typov, návodov, manuálov a tech. výkresov novú LED lupu, pod ktorou sa ukáže nová US hrazda a vertikal base. K tomu v najbližších dňoch pribudne upravená mierka, ktorá sa už vyrába, len času nie to!

Fandy vložil tyto přílohy:
IMG_20200210_171821.jpg.jpg

Posláno:
Začátečník
Tak jsem tady spustil zbytečný humbuk. Omlouvám se. Když jsem přišel domů, nedalo mi to a zkusil jsem znova ten nůž. Jak jsem v psal, nechal jsem si v práci vše vybrousit a udělat z něj takový zkušební.
Nebudu to natahovat. Nevím, jak se to stalo, ale při kontrole jsem zjistil, že jsem špatně nastavil úhel. Ale tak katastrofálně, že to opravdu nechápu. Místo 30° (2x15) jsem tam měl nastaveno asi 12°vrcholových !!! Potom se nedivím, že se mi stalo to, co se stalo. Dnes jsem si to opravdu pohlídal a výsledek - nůž holí. Použité kotouče - základní SG . , jap. vodní 800 a 4000.Vše v pohodě.
Je pravda, že je určitě co zlepšovat, ale protože je to opravdu první nůž, který jsem nabrousil na T4, jsem spokojený. Až budu mít možnost, zkusím i to video.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 11/21/2019
tak ešte jedna detailnejšia fotka vertical base a zároveň otázka:
Určite chcem dokúpiť min. jeden kameň grit 1000, ale okrem 800-vky na https://www.fine-tools.com/Tormek.html nenachádzam nikde nič.
(ten CBN z Austrálie je stále v hre, avšak cenovka je tam po preclení a doplatení všetkých poplatkov cca 300.-€)
Poradíte niekoho - predajcu?

Fandy vložil tyto přílohy:
IMG_20200210_194859.jpg.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 9/30/2011
Ahoj,
před časem tady proběhl dotaz na nějaký hrubší kámen, tak pokud by někdo sháněl, jeden je tady:

https://www.dictum.com/en/sharpening-devices-for-grinders/dictum-japanese-shaping-wheel-for-tormek-grit-80-716030

BTW: myslím, že to tady ještě nebylo
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum