ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Brusky TORMEK Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 3/21/2020
Ahoj,

pokud někomu pomůže udělali jsme FVB základ na 3D na takové to domácí experimentování

Thingiverse FVB tormek

časem budeme přidávat další blbůstky jak bude čas a nálada =)
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 9/24/2018
tohle mi přišlo zajímavé, jestli to tu už bylo prosím smazat
https://www.youtube.com/watch?v=kRZTiv6XVgA
Posláno:

Pozorovatel
A ještě se zeptám, pokud bude bruska stát na rovině, nestačilo by na nůž položit digitální ˇuhloměr pro nastavení přesného uhlu?
Posláno:

Pozorovatel
tak si sámodpovím, je to blbost
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/25/2013
3rdlife napsal:
A ještě se zeptám, pokud bude bruska stát na rovině, nestačilo by na nůž položit digitální ˇuhloměr pro nastavení přesného uhlu?

dá sa nastaviť uhol aj s pomocou digitálneho uhlomera: https://www.knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&t=22970&p=35
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Pozorovatel
Stejně bude potřeba fixa, nezohledňuje se tloušťka čepele.

Teď jsem skoro v důchodu, nože mi ostří pán co nám ostří nástroje v práci.
Na důchod chci pryč z Prahy, takže řeším, že si svoje milované nože zničím sám.

Na rozlučce jsem dostal od našich sekuriťáků bednu se zabavenými noži, tak mám na čem trénovat a zřejmě koupím Tormek.
Posláno:

Štamgast
3rdlife napsal:
Stejně bude potřeba fixa, nezohledňuje se tloušťka čepele....

Bez fixy nebrusím...
Pri spravnom upnuti noža do držiaka - hrúbka čepele pri tomto spôsobe nastavovania nemá vplyv
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Začátečník
Připojený: 5/12/2020
Ahoj při brouzdání jsem narazil na tohle.Nevím jestli se to tu už řešilo.Třeba to někomu pomůže.

https://www.aliexpress.com/item/32924354832.html?spm=a2g0o.detail.1000014.41.34626269YCaWoc&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.170725.0&scm_id=1007.13338.170725.0&scm-url=1007.13338.170725.0&pvid=d8b5c967-2cb3-45d8-a67e-4b84dc2f39d4&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreOtherSeller,scm-url:1007.13338.170725.0,pvid:d8b5c967-2cb3-45d8-a67e-4b84dc2f39d4,tpp_buckets:668%230%23131923%2310_668%23808%233772%23970_668%23888%233325%233_668%232846%238115%23849_668%232717%237560%23232

https://www.aliexpress.com/item/32982520544.html?spm=a2g0o.detail.1000023.15.373f21cdcMtTQO
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 1/26/2017
Nedávno jsem si pořídil pásovou brusku H03 od firmy Haim. Jako příslušenství pan Horák nabízí přípravek na broušení nožů. Je to v podstatě nastavitelná tormekovská hrazda o průměru 12 mm. Zámečnicky je vše velmi pěkně provedeno a je radost s bruskou pracovat.

Rozsah nastavování hrazdy je mnohem větší než u Tormeku, takže není problém brousit sekáčky bez použití FVB. Mám kontaktní kolo o průměru 250 mm. Pro broušení je potřeba mít frekvenční regulátor, který umožní snížit otáčky motoru a taky reverzovat směr otáčení. Používám otáčky 800 za minutu a brousím po směru běhu pásu.

Velký výběr brusných pásů je pro tormekáře velikým požitkem. Na broušení používám pásy 3M Trizact A30 a A16 (tj. grit 600 a 1200). Na odstranění grotu pak filcový pás Scotch-brite SC-BL T. (Zatím nemám kožený honovací pás.) Nastavování úhlu ostří je stejné jako u Tormeku, většinou používám kenjig pro 15⁰ na broušení a 16,5⁰ pro honování na filcovém pásu.

Při malém přítlaku a jemných brusných pásech je ohřátí čepele sotva rukou pocítitelné.

Jenda007

Jenda007 vložil tyto přílohy:
Belt_grinder_1.jpg.jpg
Belt_grinder_2.jpg.jpg

Iron sharpens iron, and one man sharpens another. (Proverbs 27:17)
Avatar ukazuje laserovou čáru, kterou by mělo ostří čepele sledovat při broušení.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 4/14/2016
Kolegové , uživatelé brusky Tormek. Mám prosbu. Nějak nemůžu přijít na to jak upnout nůž do klemy tak aby byl na obě strany stejný úhel. Povolím středový šroubek tak, abych mohl přitisknout čelisti klemy na nůž, pomalu utahuju středový šroub tak až cítím že začíná tahnout, potom teprve utahnu zadní zajišťovací šroub. Po změření úhlu na kotouči zjistím že každá strana má jiný úhel. Otáčením středového šroubu, podle návodu Tormek nedosáhnu žádné změny. Nejsem schopný zjistit jak to iženýři ze švédska vymysleli. Potřebuju polopatické vysvětlení. Možná pan Šandor bude vědět. Brusku mám 4 roky a zatím pořád bojuju s tímto problémem.
Posláno:

Štamgast
ferko napsal:
Kolegové , uživatelé brusky Tormek. Mám prosbu. Nějak nemůžu přijít na to jak upnout nůž do klemy tak aby byl na obě strany stejný úhel. Povolím středový šroubek tak, abych mohl přitisknout čelisti klemy na nůž, pomalu utahuju středový šroub tak až cítím že začíná tahnout, potom teprve utahnu zadní zajišťovací šroub. Po změření úhlu na kotouči zjistím že každá strana má jiný úhel. Otáčením středového šroubu, podle návodu Tormek nedosáhnu žádné změny. Nejsem schopný zjistit jak to iženýři ze švédska vymysleli. Potřebuju polopatické vysvětlení. Možná pan Šandor bude vědět. Brusku mám 4 roky a zatím pořád bojuju s tímto problémem.

sandor napsal:
petrpacka napsal:
Dobrý den,
jak upínáte nože do přípravku Tormek SVM-45 aby byl na střed - různá tloušťka nože - a nebyl ovlivněn úhel fazety? Předem děkuji.

1- vlož nôž do SVM-45
2- prstami dotiahni skrutku č.3
3- "zafixuj polohu skrutkou č.4
4- polož nôž na T7 ako keby si chcel brúsiť - motor nezapínaj.
5- prilož WM200 s uvoľnenou pravou skrutkou.
6- dotiahni pravú skrutku - zafixoval si uhol (teraz je jedno aký je!)
7- obráť nôž na opačnú stranu.
8- prilož WM200 a pozri si kde ti "presvitá" - ak nepresvitá máš nastavený nôž.
9- ak presvitá povoľ skrutku č.4 na SVM-45 a pootoč skrutku č.3 o cca 15° na jednu či druhú stranu (časom získaš prax na ktorú a o koľko).
10- opakuj postup od bodu 3

Ak tento návod (zo strany 12 tohoto vlákna) nepostačuje prosím pošli mi tf. číslo a skúsim ti to vysvetliť

sandor vložil tyto přílohy:
svm45_design_170.jpg
AngleMaster_WM_200x.jpg
20160223_110734x.jpg_big.jpg.jpg

PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Pozorovatel
ferko napsal:

Ferko, já to řeším samostředící nožovou úchytkou inspirovanou systémem Lansky.
Z konceptu Tormek jsem převzal dva páry vodících pinů, které se značnou vůlí vedou čelisti. Úchytka řeší jak Tvůj problém se stranovým úhlem, tak i otázku silných a slabých čepelí. Některé otvory jsou tam navíc, protože jsem použil úhelník ze supermarketu (průřez 40 x 4 mm).

Jenda007

Lansky_Tormek_knife_jig_2_640.jpg.jpg
Lansky_Tormek_knife_jig_640.jpg.jpg

Avatar ukazuje laserovou čáru, kterou by mělo ostří čepele sledovat při broušení.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 4/14/2016
Chlapi děkuju za odpovědi. Já to vždycky nějak udělám ale dá to hodně seřizování.To co popisuje Šandor tomu rozumím ale nechápu. Znamená to tedy ty čelisti nejsou přitisknuté celou plochou na čepel, ale na konci klemy je vůle a nůž se mezi čelistma vyvrací na stranu ktrerou potřebuju? Musím tedy čepel přitisknout k té pohyblivé části držáku a udrží se nastavený úhel po celou dobu broušení bez změny?

ferko vložil tyto přílohy:
držáky_Tormek.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
ferko - prosím pošli mi tf. číslo - zavolám ti a pokúsim sa ti to vysvetliť
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Pozorovatel
Nedávno se na Tormek fóru objevil zajímavý příspěvek, který, mimo jiné, početně řeší problém klínovitých a silných čepelí v tormkovské nožové úchytce. Je to tady: https://www.tormek.com/forum/index.php?topic=4326.0

Zatím jsem to nepřepočítával, ale excelovský script je pěkně udělaný s vysvětlujícími výkresy. Z Excelu jsem vytáhl dvě ukázky.

Script neřeší jak vystředit čepel, ale jakou chybu v úhlu ostří způsobí silná, klínovitá čepel přitisknutá k pevné čelisti úchytky.

Jenda007

ukazka_1.jpg
ukazka_2.jpg

jvh
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/14/2019
Používám stejný postup jako Sandor + na jemné doladění excentrické pouzdro, viz strana 57. Při kontrole výbrusu na goniometru jsem v ose ±0,5°.

Dá se tím korigovat docela velký rozsah. Záleží i na hloubce vnoření do přípravku. V některých situacích asi čelisti nebudou přitiskuté celou plochou, ale nože drží pevně a nemají tendenci se "viklat". Pro úplnou jistotu se může použít lepící páska, která podepírá volné místo pod čelistí/čelistmi přípravku.

Ten teoretický nákres je pěkný, ale Sandorovým postupem se dá úhel upnutí dost měnit, takže bych na tu vypočítanou chybu moc nespoléhal...

jvh
Posláno:
Začátečník
Ahoj není to ten problém co řeší tento přípravek ? https://www.tormek.com/forum/index.php?topic=3918.0&fbclid=IwAR3d6N7V4g9EdWvyLGbmOoN54c6b9mdIS0U2Z9qjOEzfqZuSS1IShmHtzA4

pokud ano tak vubec netusim jak to zakreslit ve 3D jinak bych sehnal model pro 3D tiskarny / pro frezky na hlinik
jvh
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/14/2019
Begotten napsal:
Ahoj není to ten problém co řeší tento přípravek ? https://www.tormek.com/forum/index.php?topic=3918.0&fbclid=IwAR3d6N7V4g9EdWvyLGbmOoN54c6b9mdIS0U2Z9qjOEzfqZuSS1IShmHtzA4

pokud ano tak vubec netusim jak to zakreslit ve 3D jinak bych sehnal model pro 3D tiskarny / pro frezky na hlinik

Ahoj,

ano, je to to samé, dával jsem to kdysi i na Tormek fórum.

Ve 3D by to neměl být problém viz níže (2D skeč + Extrude 25 mm). Díra a závit se může udělat i dodatečně. Přikládám i výkres a render na SVM-45.

Pozn.: Toto je první verze, další várku si nechám udělat s větším vnějším průměrem (min. 16 nebo raději 18 mm) a také větší excentricitou.

jvh

jvh vložil tyto přílohy:
Eccentric_Bushing_3D.jpg.jpg
Eccentric_Bushing.jpg.jpg
SVM_45_E.jpg.jpg

Posláno:
Začátečník
jvh napsal:

Pozn.: Toto je první verze, další várku si nechám udělat s větším vnějším průměrem (min. 16 nebo raději 18 mm) a také větší excentricitou.
jvh

Ahoj děkuji za info =) excentricita je vlastně odsunutí od středu o X pokud to řeknu jednoduše?
kolik by bylo takové idealni? tam kluci řeší 15.3 a o 1,6 ale unika mě důvod chápu ze nějakým výpočtem ale to už je na me složitější jsem přes maziva výpočty nechám jiným jenom to mohu pak zakreslit do STL na 3D tisk /frezkování ale když vidím jak zakresluješ tak to asi umíš taky rychle exportovat =)
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/23/2015
Ahoj, budu si ty excentry vyrábět - pokud byste měl někdo zájem, napište mi na mail: vit tečka jindrle zavinutec seznam tečka cz. Jestli jich budeme dělat 5, nebo 10, je vcelku fuk.

(Pal'o, s tebou počítám automaticky Cool )

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum