ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Hádanka Možnosti
EM
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/21/2008
Kabík napsal:
Tipoval bych horninu peridotit (olivínovec) a ty pecky olivín. se to válí po cestách. .

...díky moc za typ...když se najde větší "pecička" a rozbije se coř chce mnohonásobně větší úsilí než rozbít tu mateční hroudu tak je to uvnitř světlý skoro jakoby čirý resp. třpitivý jako střep...
"Nu, tu máš, poutníče, milý ten svět, na nějžs se podívati žádostiv byl."
P.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/11/2005
EM napsal:
...je to uvnitř světlý skoro jakoby čirý resp. třpitivý jako střep...

To by olivínu celkem odpovídalo.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 8/23/2010
Jedna lehká jen tak pro zpestření: O co jsem se to dneska pokoušel?

Filip.J vložil tyto přílohy:
Zbirovia.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/8/2010
V takovým vedru a klepat kosu?
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 8/23/2010
Laugh No právě Kabíku! Bylo mi vedro, tak jsem si řekl, že při klepání kosy by se to mohlo nějak hezky zprůměrovat... a ono prd Neutral
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/16/2008
No já už mám naklepaný, bohužel taky v těch vedrech.
Ale kdopak uhádne, kterej exot mi pomáhá držet železo na kosišti?

Raďas vložil tyto přílohy:
IMG_20170706_065243.jpg.jpg

" a všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka "
Hlavně nenápadně, jakože nic!
jex
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 1/29/2002
Kabík napsal:
Hrachovec to není. Tipoval bych horninu peridotit (olivínovec) a ty pecky olivín. Jen se divím, že se to válí po cestách. Ještě počkáme, co řekne Hoochie.

jo, bazická vyvřelina s olivínem je to velmi pravděpodobně. Nemusí to bejt peridotit , olivín se vyskytuje v kdejakým bazaltu (i když vzhledem ke kvantu těch vrostlic to asi peridotit bude). Spíš je otázka, co to dělá kolem Ještědu.
Ještěd je tvořenej jako kvarcitickej suk ve fylitovým hřbetu, přeměněným někdy ze starejch prvohor. Tedy to je úplně mimo třetihorní vulkanickou oblast pod krušnejma horama, kde se bazický a ultrabazický vyvřeliny, tvořený mimo jiný olivínem (ale nikdy neobsahující křemen, což se o metamorfickým kvarcitu říct nedá Happy) těžej jako hrubej stavební kámen. Takže oklikou vzato - já se vlastně tomu válení po cestách nedivím, asi to tam nějaký cestáři navezli .Laugh
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/29/2007
jex napsal:
Kabík napsal:
Hrachovec to není. Tipoval bych horninu peridotit (olivínovec) a ty pecky olivín. Jen se divím, že se to válí po cestách. Ještě počkáme, co řekne Hoochie.

jo, bazická vyvřelina s olivínem je to velmi pravděpodobně. Nemusí to bejt peridotit , olivín se vyskytuje v kdejakým bazaltu (i když vzhledem ke kvantu těch vrostlic to asi peridotit bude). Spíš je otázka, co to dělá kolem Ještědu.
Ještěd je tvořenej jako kvarcitickej suk ve fylitovým hřbetu, přeměněným někdy ze starejch prvohor. Tedy to je úplně mimo třetihorní vulkanickou oblast pod krušnejma horama, kde se bazický a ultrabazický vyvřeliny, tvořený mimo jiný olivínem (ale nikdy neobsahující křemen, což se o metamorfickým kvarcitu říct nedá Happy) těžej jako hrubej stavební kámen. Takže oklikou vzato - já se vlastně tomu válení po cestách nedivím, asi to tam nějaký cestáři navezli .Laugh

Já sice nejsem z oboru, ale není to spíše z bližšího okolí? Třeba od Kozákova, když už tu je ten Ještědsko-Kozákovský hřbet. Ve Votrubcově lomu jsme do něčeho podobného tloukli kladívky při hledání ametystových pecek a ty mrňavé měly některé i povrch do zelena.
jex
Posláno:
Pokročilý
Krhút napsal:
jex napsal:
Kabík napsal:

Já sice nejsem z oboru, ale není to spíše z bližšího okolí? Třeba od Kozákova, když už tu je ten Ještědsko-Kozákovský hřbet. Ve Votrubcově lomu jsme do něčeho podobného tloukli kladívky při hledání ametystových pecek a ty mrňavé měly některé i povrch do zelena.

jo můžeš mít pravdu, na jižní straně Kozákova je nějakej melafyrovej lom, to je taky bazická třetihorní vyvřelina, a je to do Liberce blíž.
Kozákovskej hřbet je na konci celýho toho riftu, kterej začíná někde u Chebu a táhne se pod Krušnejma horama až k Lužickejm. Mně šlo jenom o to, že se tyhle vyvřeliny odnepaměti těžej na štěrk ke zpevňován í cest a tak se asi na ještědsko dostaly ty olivínový pecky.
hnz
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 3/5/2013
jex napsal:
Krhút napsal:
jex napsal:
Kabík napsal:

jo můžeš mít pravdu, na jižní straně Kozákova je nějakej melafyrovej lom, to je taky bazická třetihorní vyvřelina, a je to do Liberce blíž.
Kozákovskej hřbet je na konci celýho toho riftu, kterej začíná někde u Chebu a táhne se pod Krušnejma horama až k Lužickejm. Mně šlo jenom o to, že se tyhle vyvřeliny odnepaměti těžej na štěrk ke zpevňován í cest a tak se asi na ještědsko dostaly ty olivínový pecky.

Ahoj kluci, jsem z pod kvarcitového ještěda .) většina materiálu na zpevnování cest se vozí z lomů frýdštejn smrčí koštálov a tuším tlustec je to na 100% navezený!
Hezkej den..
...A bude hůř...
EM
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/21/2008
...díky moc za všechny špekulace na téma toho šutru...já si taky myslím že to je tam navežený jakože na zpevnění cesty.Není to tak že by byl jeden a dlouho nic.Kopal jsem do toho dost dlouho až jsem si všimnul že to je nějaký kropenatý .Okolo v pangejtu úplně něco jinýho .On ten šutr jak je trochu dozelena tak tam je docela nápadnej a takovej "cizej" a proto jsem se pro něj ohnul.Ale je pravda že jinde byl už klasickej štěrk takovej ten cestářskej makadam. Tady o podobnej slepenec moc nezavadím a jsem přes šutry docela jelito tak jsem byl zvědavej...dost jsem se zabavil vylupováním těch pecek a prostě zvědavost a nutkání honem honem vědět o co jde...ale to asi nemám sám.
Takže díky Ok
"Nu, tu máš, poutníče, milý ten svět, na nějžs se podívati žádostiv byl."
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/8/2010
Tak si, EMe, můžeš vybrat. Buďto je to melafyr z Frýdštějna (Krhútova teorie), nebo olivín ze Smrčí (moje teorie). Včíl babo raď.
hnz
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 3/5/2013
Kabík napsal:
Tak si, EMe, můžeš vybrat. Buďto je to melafyr z Frýdštějna (Krhútova teorie), nebo olivín ze Smrčí (moje teorie). Včíl babo raď.

Pragmaticky bych se přiklonil k frýdštějnu, je to blíž:))
Hezkej den..
...A bude hůř...
jex
Posláno:
Pokročilý
Kabík napsal:

tak už jen pro pořádek - olivín (minerál) je to tak jako tak.

Podle těch těžebních možností, co navrhuje místní znalec HNZ, je matečnou horninou buď melafyr (Frýdštějn) nebo bazanit (Smrčí).

A nebo to taky vyrostlo v latitu (=trachybazaltu, Košťálov) nebo v bazaltu (= čedič, Tlustec), kdyby Kabítk tu geografickou selekci netrefil...Happy
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 2/21/2012
Ahoj. Nevim kam to zařadit ale ptřeboval bych poradit s timto kouskem porcelánu s touto značkou. Je to asi 80 a vice let starý servis po babičce lPomůže prosim někdo. Diky. Možno brát jako hádanku. P.K.

kožak vložil tyto přílohy:
20170713_164154.jpg.jpg
20170713_164215.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/29/2007
Něco mezi královskou korunou a šaškovskou čepicí- porcelánka v Dubí u Teplic, dnes mají pod korunkou D, Velkým E se nenech mást, Němci městečku říkali Eichwald.
http://www.rukovetprosberatele.cz/cs/1367-dub%C3%AD-u-teplic-eichwald-1871-1989-zna%C4%8Dky-porcel%C3%A1nky.html
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 2/21/2012
Diky za odpověd. P.K.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/4/2012
Hádanka i pro mne.
Co je to za rostliny? Rostly na jedné mýtině u listnatého lesa.

Jurajm vložil tyto přílohy:
Nezname_rostliny.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/30/2008
javor pensylvánský ...?
Život musí být velký zločin, když je za něj trest smrti!!!
Posláno:
Začátečník
Připojený: 4/29/2012
Čeho to je řez?

laKatos vložil tyto přílohy:
IMG_20170726_122301_edit_edit.jpg

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum