ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Broušení IV. Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 11/18/2016
A este by som si zohnal nejaky diamant tak 200 - 220.
Nieco hrube, aby si neprisiel o ruky kym 1. krat vybrusis ostrie, ak su tie kuchynske noziky trochu povylamovane.
Hej ty robota! Mna sa neboj ja sa ta ani nedotknem!
Posláno:
Začátečník
Připojený: 9/23/2014
Mohl bych poprosit o pomoc? Kde si ideálně nechat nabrousit japonce? Sám si doma na to netroufám a radši bych to někomu svěřil. je lepší se obrátit na někoho kdo má s těmito noži zkušenosti a nebo je to jedno (jedné se o kuchyňský nůž, délka čepele 27cm)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/15/2016
Protektor napsal:
Mohl bych poprosit o pomoc? Kde si ideálně nechat nabrousit japonce? Sám si doma na to netroufám a radši bych to někomu svěřil. je lepší se obrátit na někoho kdo má s těmito noži zkušenosti a nebo je to jedno (jedné se o kuchyňský nůž, délka čepele 27cm)

Ahoj, když mrkneš na Facebook na skupinu - broušení nožů seker a jiných nástrojů - tak tam ti poradí určitě. Kluků co jedou japonce na šutrech tam je celkem dost.Wink
Posláno:
Začátečník
Připojený: 9/23/2014
Jinus12 napsal:
Protektor napsal:

Ahoj, když mrkneš na Facebook na skupinu - broušení nožů seker a jiných nástrojů - tak tam ti poradí určitě. Kluků co jedou japonce na šutrech tam je celkem dost.Wink

Díky jdu na to.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 1/8/2017
Prosim o radu - chtel bych prebrousit convex cepel na flat (1095). Odrazovali me od provadeni v ruce, tak jsem si rikal, ze bych se konecne dokopal k tomu, koupit si planovanou Lansky sadu (bud Deluxe, ale spis levnejsi Standard). Slo by to tim rozumne prebrousit, nebo bych tim ten kamen hned odpravil? Ostrim na kamenech Tyrolit, Taidea a na cesty mam CC4, ale s temihle poloautomatickymi bazmeky nemam zadnou zkusenost ...
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/10/2015
Ja myslím že by to mohlo vydržať ak chceš vybrúsiť flat-fazetu. Ale ak to nechceš riskovať tak si k sade kúp aj najhrubší diamant a s tým urobíš najväčší kus práce - kameňmi to už len doladíš. Tým diamantom som prerábal výbrus na CTS-XHP a zniesol to bez stôp (aj keď to bola práca na 2 hodiny) takže 1095 si ani neškrtne
Posláno:
Pozorovatel
Tos ja asi zkusim koupit ten Lansky Standard + extra hrubej diamant, celkem asi 1600Kc, to je levnejsi, nez jsem cekal.

A jaky postup na to radite? Stridat strany, nebo na zacatku ostrit jednu stranu (mam v planu 20 stupnu) dokud neuvidim, ze se ta vypouklina nestrovnala, a pak zas druhou?

PS: Chci to na tenhle nozejk (Condor Otzi), myslite, ze by v tom mohl byt problem?
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/10/2015
Určite je lepšie striedať. Keď budeš brúsiť len jednu stranu tak tú druhú nedorovnáš - bude to nesúmerené. A takýto nožík máš do hodinky prebrúsený
Posláno:
Pozorovatel
Super, diky! Happy
Posláno:
Pozorovatel
Jeste posledni dotaz (jen aby lol) ... kdybys to delal ty, jaky byz zvolil uhel, 25 nebo 20?

Ja kdyz brousim rukou, tak si pomoci ctvercovyho papiru najdu 1/4 z 90 stupnu (takze 22,5 stupne) a nuz polozim jeste trochu vic. Takze tady bych dal 20 stupnu. Je tu nejaky zasadni duvod, proc dat radsi 25, pls? Jelikoz ten Otzi nebude na nejaky hard use, tak to snad pujde ok, ze?
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/3/2018
Tož takhle bloumám po jednom nejmenovaném obchoďáku a co nevidím.Větší nožík za 60kč a dva menší nožíky taktéž za 60kč.
Obětoval jsem 5 piv a donesl domů (aspoň trochu protáhnu kameny)
Odzkoušel jsem ostří na hraně nehtu- trochu to drhlo.
Šoupnul jsem to na prkno vzal červený tyrolit 320 nastavil mých oblíbených 18° a zajel do nože.
A ejhle nějak to po ostří lehce klouže.
Trochu jsem přitlačil a dal tomu z každé strany šest minut.
Objevila se celkem pěkná fazetka. Pokračoval jsem Nanivou 1000, 3000 a pak pásek.
Sem tam se objevilo trochu podbroušené ostří a silnejší špička. Ti číňani to snad brousí v ruce.
S touhle ocelí jsem se setkal při broušení nožů z Lidlu.
Uvidíme jak dlouho to mé drahé polovičce vydrží.

Dalibor Höfer vložil tyto přílohy:
IMG_20181231_121114810_HDR.jpg.jpg
IMG_20181231_113041367.jpg.jpg
IMG_20181231_113938595.jpg.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 12/9/2018
nove jsem si zacal brousit sve noze vodnimi kameny, a obcas se stane, ze omylem skrabnu nuz vyse, nez je fazeta..a obcas i dost blbe a vickrat, holt zacatky..
jak opet docilite "bezskrabancoveho" stavu cele cepele? cim prebrusujete celou ocel, aby se leskla nebo aby vypadala pekne po urcitem poskozeni (viz poskrabani od brouseni nebo jine poruseni) ci po lehke korozi?

diky za rady
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/10/2014
... možná před broušením nalepit na čepel, těsně nad fasetu, pásku Wink
KONTAKT POUZE PŘES EMAIL! Ten se mi stahuje do mobilu a mohu odpovědět, dík za pochopení.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 12/5/2008
Chlapi řeším tu problém, čím lubrikovat brusný kámen. Prakticky všechny syntetické i keramické brusné kameny lubrikuji vodou (japonské vodní kameny nemám). Buď čistou vodou, nebo občas použiju plivanec, na povrchu kamene se potom vytvoří lepší brusná kaše. Mám tu i jeden kámen od Nortonu, je už z výroby naolejovaný. Používám na něj také vodu, ale zdá se mi, že hrubší strana se začíná zanášet. Chtěl bych tedy zkusit lubrikovat ho olejem, ale nevím jakým. Je mi trochu proti srsti použít nějaký motorák nebo podobný na nože, které jsou určené na potraviny.

Používáte někdo k broušení olej? Případně jaký?

Jedná se o tento brusný kámen - http://www.noze-nuz.com/norton/NTIB8.php
Z kuřete nejde udělat dobrej řízek, kuře nechrochtá ...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/15/2014
Kdysi jsem požíval honovací olej Lansky. Nevím jestli je to správně, ale teď požívám na navlhčený kámen kapku jaru. Po broušení pak jde brousek pěkně umít a nemám problém s hygienickou závadností oleje.
Your knife - your life.
Posláno:

Začátečník
Připojený: 7/31/2018
Ahoj.
Nejakú dobu som zvykol ošetrovať drevené časti nožov (rúčky a puzdrá) ľanovým olejom. Asi som urobil chybu, keď som tento olej použil aj na "konzerváciu čepelí". Olej vyrobil odolný zasušený (polymerizovaný?) povlak, ktorý na niektorých miestach nie je možné odstrániť. Týka sa to nožov bez povrchovej úpravy, ale aj tých s brunýrom alebo DLC. Skúšal som Balistol, WD40, bežné saponáty, alkohol a efekt neprichádza. Nerád by som na zbierkové kusy použil nejakú agresívnejšiu (abrazívnu) stratégiu. Bol by som vďačný za nejaký dobrý nápad alebo radu.
Ahojte a ďakujem
Jimmy71
Posláno:

Pozorovatel
Nedalo mi to a zkusil jsem ten problém s olejovým kamenem Norton vyřešit. Během nákupu brusného kamene Naniwa a jednoho kusu Nagury jsem našel i honovací olej Ballistol. Je určený na nože, bez chuti, zdravotně nezávadný. Jednu lahvičku jsem objednal.

Po aplikaci to chvíli vypadalo, že ten brusný kámen se snad rozpouští. To, co vypadalo jako zanešený povrch, se začalo rozpouštět a vylézat na povrch kamene. Povrch se nakonec skvěle vyčistil a broušení se rapidně zrychlilo. Předchozí obavy o zapatlání celého nože byly zbytečné, olej zůstal jen na čepeli, ani dřevěné ručky nenesou stopy po oleji. Po omytí teplou jarovou vodou je čepel odmaštěná, použití oleje není možné poznat ani čichem, ani chutí.

Bohužel v českých eshopech jsem ho během krátkého hledání nenašel, příští kup bude tedy asi opět ze zahraničí.

https://www.fine-tools.com/schleifoel.html
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/18/2018
Posláno:

Pozorovatel
Lahvička vypadá jinak, ale bude to stejný olej. Je fakt, že hledat jsem se moc nesnažil. Výsledky k honovací olej nikam nevedly. Brusný olej jsem nezkoušel NoNoNo Tak paráda, minimálně dva obchody v ČR ho mají skladem. Trochu mě udivilo, že na ballistol.cz jsem o něm nic nenašel ...
Posláno:
Štamgast
Připojený: 10/17/2007
klikis napsal:
Lahvička vypadá jinak, ale bude to stejný olej. Je fakt, že hledat jsem se moc nesnažil. Výsledky k honovací olej nikam nevedly. Brusný olej jsem nezkoušel NoNoNo Tak paráda, minimálně dva obchody v ČR ho mají skladem. Trochu mě udivilo, že na ballistol.cz jsem o něm nic nenašel ...

Kdysi dávno jsem zkoušel najít složení Ballistolu, a myslím, že je snadnější zjistit recept na Becherovku Grin

Ale jestli ti to pomůže tak hledej podle ingrediencí na wiki:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ballistol

a pak na netu podle bezpečnostních listů - někde tam je také uvedeno celé složení, myslím, že to bylo v němčině, ale bez udaných poměrů,

Vím, že základ je z 95% parafinový olej (CAS RN 8042-47-5), který se dá koupit např. zde: https://fichema.cz/parafnov-olej/546-parafinovy-olej-3-l-medicinalni-olej-8592861503100.html

a k tomu další igredience podle čísel CAS, které lze dohledat a zjistit na netu, poměr bohužel nevím. Ale přestal jsem se o to zajímat, protože na to, na co ho potřebuji, tak mě těch pár dcl ročně nezruinuje.

Ale jen tak mne dnes napadlo - kdyby se smíchal parafinový olej s WD40 v poměru cca 5:1, co by z toho asi vzniklo - tedy jestli to někdo už nezkoušel.

Asi to v nejbližší době zkusím, parafínového oleje mám doma ještě něco přes litr.... Happy

Pokud mi chcete cokoli napsat, pište mi prosím maily, na PM nemusím hned (nebo vůbec) reagovat. Díky.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum