ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Broušení IV. Možnosti
Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 12/5/2008
Tak jen rychle z telefonu. To blátíčko, když se utvoří, tak to většinou urychluje broušení a dostává se lepších, jemnějších výsledků. Vznikne tam během broušení samo, ale můžeš si ho udělat předem tím kamenem/nagurou. Ředěním toho bláta se dá řídit i průběh broušení, finále pak už jen s vodou. Ale to spíš u břitvy, u nože kaše, pak opláchnout, pak jen vodou a konec. Po broušení se nagurou dá kámen očistit, zaoblená zrna se tím i oživí a brousí to potom jakože líp.
Z kuřete nejde udělat dobrej řízek, kuře nechrochtá ...
rap
Posláno:
Začátečník
Připojený: 12/10/2008
Já osobně naguru nepoužívám. Brusná kaše se ti vytvoří sama při broušení po pár desítkách tahů nožem. Po broušení pak kámen pod tekoucí vodou odrbu drsnější stranou klasické houbičky na nádobí a pak nechám pořádně uschnout. A vždy po dvou broušeních kameny srovnám. Nemám na to žádný speciální rovnací kámen. Na silnější skleněnou desku dám namočený brusný papír (používám grit 600), na kámen nakreslím obyčejnou tužkou linky a kamenem jezdím po šmirglu až ty čáry zmizí. Pak ještě jednou zopakuju a je hotovo.
Pěkně je to vidět třeba tady (od 0:30): https://youtu.be/hFnT545tOEc
Posláno:
Začátečník
Připojený: 7/27/2007
Díky, to jsem přesně chtěl vědět.
Tak ještě (snad) poslední dotaz. U Lanského jsem kdysi použil nejhrubší kámen (tuším 100 nebo 200) na vytvoření nějakého ostří. Velice rychle se zanesl/vyhladil a od té doby je nepoužitelný. Je hladší než o dva stupně jemnější kámen. V návodu píšou, že stačí nanést olej a otřít hadrem, to je ale úplně k ničemu. Je nějaké jiné řešení, jak mu vrátit jeho původní hrubost?
Díky
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/18/2018
Jestli můžu něco k broušení .... brousím nože v ruce na kamenech pod vodou leta, ale udělal jsem si takové udělátko na broušení a je to bomba. Jednoduché, drží to úhel takže fazetky i tvrdýma kamenama výborné, kopyto nabrousit, opravit ostří otázka chvíle. Přípravek na výrobu jednoduchý v poměru cena za matroš a ceny kamenů směšná. Očko na vodící tyč stačí jen obyčejný oko z drátu já tam mám misku, že jsem ji měl z něčeho jiného. Vyzkoušej .

FerdaHL vložil tyto přílohy:
DSC_6509.JPG.jpg

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 4/6/2017
johny_r napsal:
Díky, to jsem přesně chtěl vědět.
Tak ještě (snad) poslední dotaz. U Lanského jsem kdysi použil nejhrubší kámen (tuším 100 nebo 200) na vytvoření nějakého ostří. Velice rychle se zanesl/vyhladil a od té doby je nepoužitelný. Je hladší než o dva stupně jemnější kámen. V návodu píšou, že stačí nanést olej a otřít hadrem, to je ale úplně k ničemu. Je nějaké jiné řešení, jak mu vrátit jeho původní hrubost?
Díky

Obyčejná guma na gumování tužky z toho vytáhne všechno.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/16/2013
FerdaHL napsal:
Jestli můžu něco k broušení .... brousím nože v ruce na kamenech pod vodou leta, ale udělal jsem si takové udělátko na broušení a je to bomba. Jednoduché, drží to úhel takže fazetky i tvrdýma kamenama výborné, kopyto nabrousit, opravit ostří otázka chvíle. Přípravek na výrobu jednoduchý v poměru cena za matroš a ceny kamenů směšná. Očko na vodící tyč stačí jen obyčejný oko z drátu já tam mám misku, že jsem ji měl z něčeho jiného. Vyzkoušej .

Taky jsem na udělátku začal pracovat. Chybí ještě pár “drobností”...

Muscatel vložil tyto přílohy:
86E401C9_B949_480B_ACB5_F72505405A49.jpeg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/29/2011
Posledni brouseni na KMFS, fazeta stale neni dokonala, ale to je problem brusiva...

Martin Morávek vložil tyto přílohy:
20190129_164739.jpg.jpg

“Knives are easy to hide. They don’t jam and they never run out of bullets. They come in handy when you have to do some close contact work.”
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/25/2013
v akom zmysle "problém brusiva"?
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Štamgast
Diamantove brousky z Číny maji nerovnomerny grit. Po vetsich diamantovych casticich zustavaji na fazete skrabance, ktere se v nasledujicim kroku uz nedari odstranit. Kdyz pouziji pouze brusne papiry, je vysledek lepsi.
“Knives are easy to hide. They don’t jam and they never run out of bullets. They come in handy when you have to do some close contact work.”
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/10/2012
Martin Morávek napsal:
.......Po vetsich diamantovych casticich zustavaji na fazete skrabance, ktere se v nasledujicim kroku uz nedari odstranit.

Pod mikroskopem jsem si ničeho takového nevšiml, pokud je broušeno pečlivě.
Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:

Štamgast
Brousím velmi pečlivě Happy, viz moje příspěvky ve vlákně KMFS. Bez ohledu na to, kolik času na jednotlivých brouscích strávím, výsledek vypadá pokaždé stejně. Třeba máš lepší kameny.
Posláno:
Štamgast
Martin Morávek napsal:
............ Třeba máš lepší kameny.
Samozřejmě, kupuju jen diamanty vyrobené ve středu, nejspíš sis koupil páteční produkci.
Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:

Štamgast
Asi jo, zkusim si tedy napsat o stredecni kusy, diky za tip.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 7/27/2007
Tak Ceraxy jsou doma. Včera jsem strávil příjemný večer broušením kuchyňáků.Fasety sice nejsou dokonalé, trochu konvex to bude, ale nože holí, vč těch, které jsem k tomu s Lanským nikdy nepřiměl. Je s tím taky daleko míň práce. Teď zbývá pracovat na technice, aby to vypadalo ještě líp. Trochu problém mi dělá udržt úhel u špičky, která se u většiny nožů zvedá. S rovným nožem to jde líp, ale těch moc není. Když seberu odvahu, tak večer zkusím přejet svůj Benchmade, už by si to taky zasloužil.

Mám ale pocit, že na nožích pořád zbývá nějaký grot. Říznul jsem párkrát do dřeva, ale nemám pocit, že by to moc pomohlo. Někde jsem četl, že je dobré nakonec přejet nůž pod větším úhlem, takže úplný konec fasety má tupější úhel. Prý to má pozitivní vliv na výdrž ostří. Je na tom něco pravdy? A na jaké hrubosti to mám dělat? 1000 nebo 3000?

Jinak potvrzuji, že hrubost 1000 brousí bezvadně. Problém je, že hrubost 1000 na Lanském a na Ceraxu jsou na dotyk úplně jiné kameny. Cerax je prostě brousek, jemný, ale drsný. Jemný kámen Lansky mi přijde strašně tvrdý a hladký. Když s ním jezdím po čepeli, tak se skoro nešpiní. Přijde mi to úplně nesrovnatelné.
rap
Posláno:
Začátečník
Připojený: 12/10/2008
Mě se nejlíp osvědčilo technika broušení podle DVD „The Chef’s Edge Knife Sharpening“
https://www.korin.com/The-Chefs-Edge-Knife-Sharpening-DVD_2

Dá se to shlédnout také na Youtube: https://youtu.be/Hj4Kft3yLSk

Tady v čase 22:58 je vidět, jak se zbavíš jehly: https://youtu.be/Hj4Kft3yLSk?t=1378
Pod větším úhlem lehce přejedeš celým ostřím přes kámen.

A tady v čase 24:10 je vidět broušení špičky: https://youtu.be/Hj4Kft3yLSk?t=1450
Přizvedneš trochu nůž a brousíš špičku lehce do obloučku, aby bylo ostří stále v kontaktu s kamenem.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 6/26/2016
Zdravím všechny členy.

Obracím se sem s tímto dotazem, jelikož neznám nikoho, kdo by mi mohl poradit.

Zakoupil jsem si přes inzerát sloupovou vrtačku Syderic s posuvným stolkem a posuvem horní části vrtačky. Většina částí se mi podařilo rozebrat. Zůstal podstavec, který ani sundávat nepotřebuji, základna stolku a horní část. Samotné tělo vrtačky mi ale sundat nejde. Chtěl jsem ji celou sundat ze sloupu, vyčistit, opískovat a natřít. Nejdříve jsem vyndal vnitřní pružinu ze sloupu a pak se ji snažil vytočit co nejvíce nahoru. Moc daleko jsem se ale nedostal. Nemohu najít žádný doraz. Jediné místo kam jsem se ještě nepodíval bylo ono kolo pro posuv vrtačky. Pokud máte někdo zkušenosti, budu rád za každou odpověď.

Děkuji.

Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/8/2019
Dobrý den všem, chtěl jsem se zeptat jaký máte názor na tento brusný systém na velké brusné kameny. Máte s tím někdo zkušenost? Bude u tohoto brusného systému větší rovinatost a stejnoměrnost ostří jako u systémů s menšími-užšími kameny? Lze toto používat jako univerzální broušení na všechny velikosti a tyty nožů nebo je to něčím omezeno? Jak by jste hodnotily toto versus třeba edge pro z aliexpresu?
Díky Milan

Milik607 vložil tyto přílohy:
28423625_154142335297917_1285675098358543182_o.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Tak jsem o kousek poskočil...
Udělal jsem “ořechy” které drží brousky na tyči. Osazení úhlu jsem vyfrézoval rybinovou frézou na dřevo. Ručka z vyhozené flexy,hliníkový mezikus (s vlisovanou dlouhou matkou) ze staré stanové tyčky. Původně jsem to chtěl na pružinu,ale vhodnou jsem doma nenašel. Upínám tedy dotahováním rukojeti. Úhel na rybinové fréze nesedí s brousky,tak jsem plasty na brouscích přebrousil na 14*,a teď se to ani nehne. Alternativně půjdou upnout i jiné kameny. Teď se vrhnout na klemu...

Mimochodem... Pořídil jsem tu modelářskou čelní brusku z Lidlu. Na drobné díly,srážení hran,broušení pod úhlem,je to bomba. Vůbec nevím,jak jsem bez ní mohl být! Laugh

Muscatel vložil tyto přílohy:
F1759F7B_BD64_4067_AED1_3643A175C3DB.jpeg.jpg
5609E776_2386_4E0F_95CD_8ACFA47AFCE0.jpeg.jpg
8BE7AAFB_1F5B_4D61_8BBB_065A4EBD4775.jpeg.jpg
2DC80AA2_B7A8_4DBA_B258_961702558CD0.jpeg.jpg

Posláno:
Štamgast
Muscatel napsal:
......Ručka z vyhozené flexy...............

Brousí se ti s tím dobře? Přijde mi to děsně neohrabaný držet při broušení držadlo které je tak daleko. Při broušení držím brousky zhruba uprostřed, respektive duralovou trubičku nad brouskem.
Posláno:

Štamgast
To ukáže praxe. Zatím jsem nezkoušel-nemám hotovou klemu. Prostor jak dostat ručku blíže tam je. Pokud zjistím,že je to úplně na prd,můžu dát,třeba kuličku,přímo na tyč nad brousek.
Děkuji za postřeh z praxe. Ok
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum