ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Sissipuukko M 95 Možnosti
Posláno:
Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 7/7/2013
Ty mi Wrafane začínáš připadat, že u tebe se musí mlčet, nebo chválit- od začátku ti dávám argumenty, které na něčem stavím a dostávám odpovědi ve stylu- říkáš ošklivé věci, které nechceme slyšet, nože jsou dobré-ty jsi špatný, nedupej nám po našich hračkách a podobně.
Uznávám, že pro věcnou debatu na téma ocelí a tepelného zpracování jsem měl spíš oslovit Šandora.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/10/2015
Ondrej, jeden múdry nožiar ktorý tu síce na fóre nie je aktívny ale verím že tu má obrovský rešpekt a vrelo odpoeúčam pozrieť jeho videá na youtube Milan Sampo Kalmár raz povedal a citujem: "lebo kto bude hladať svätý grál tak ho bude hladať celý život a aj tak ho nenájde..."
Posláno:
Pokročilý
Sampa naprosto respektuju, člověk, co to dělá přes 25 let patrně ví, o čem mluví. Tuhle debatu jsme začali v eséčkách, kde jsem zmínil své názory po testování Vg10, D2, 1095, 80crv2, Aus8, s30v, 3v, 14c28n, cpm20cv.. a vztekal jsem se, že nikde nevidím opravdový testy nožů od začátku do konce. Zničit to, po používání, broušení atd je ve ve finále samozřejmě extrém, jenže jinak nevím, na čem jsem a když to neudělají jiní, udělám to sám. Občas dostávám dotazy od lidí a je to plné zažitých frází, tvrzení, nepodložených pocitů a ty lidi přitom mají minimální vlastní praktickou zkušenost. Smyslem není hledat, ale nacházet a o to se snažím.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/1/2014
Ondřej B. napsal:
Ty mi Wrafane začínáš připadat, že u tebe se musí mlčet, nebo chválit- od začátku ti dávám argumenty, které na něčem stavím a dostávám odpovědi ve stylu- říkáš ošklivé věci, které nechceme slyšet, nože jsou dobré-ty jsi špatný, nedupej nám po našich hračkách a podobně.
Uznávám, že pro věcnou debatu na téma ocelí a tepelného zpracování jsem měl spíš oslovit Šandora.

Ty mi zase připomínáš 120kg chlapa co si koupí židli do 80kg a diví se, že pod ním prdneLaugh .Testuj, nič, devastuj, hlavně když ti to dělá dobře. Opakovaně jsem ti vysvětlil, proč si Eseéčka kupuju a ty si stejně meleš to svoje. Dokonce si sám přiznal, že to samé si se ohledně použítych materiálů dočetl i na zahraničních webech. Teď je tu nový vlákno, hledá se nůž na opuštěný ostrov, běž jim poradit, teda až najdeš ten ideál. Konec.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/10/2019
Wrafan - zlatá slova. Ok
Posláno:
Pokročilý
Cílem nebylo ti esséčka zhnusit a kazit nadšení, pouze prezentovat, že to jiní umí lépe a levněji. Ano, nebudu destrukčně testovat čepelky Esee, protože ty si výrobce přerazil ve vlastních testech sám. Ale zůstanu věrný svému přístupu, že nůž je pro mě jenom věc a zvládnu s lidmi jednat asertivně a nebudu je urážet.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 6/30/2015
Pro mě M95 nejspíš grál je a jsem za to rád, mám ho asi 3 roky a nemám od tý doby potřebu opatřovat si jinou kudlu, no a když to na mě přeci jen přijde a nutně si musím nějakej nůž koupit, je to zase M95. Asi malinko autistickej přístup, ale fakt mi sedí dokonale, vlastnosti, pouzdro, úchop, hmotnost no a popravdě i cena.
No a že někdo zkouší limity svých nožů a hledá cestu... Proč ne? Prostě o těch kudlách bude nakonec vědět o něco víc než ostatní. I takový mazáci jako je třeba Želva s vykovanou čepelí zkouší cihly,nebo traverzy, než na ní pokračuje dál. To prostě není špatně.
P.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/11/2005
Jak je již delší dobu na Knife zvykem, diskuze k článku kamaráda Galila se zde z věcné debaty posunula někam úplně jinam... Rád bych se tedy vrátil k tématu.

J.P. Peltonen byl ve správný čas na správném místě – žije v městečku Fiskars, kde sídlí i stejnojmenná firma, která byla jedním z výrobců bodáků k finské útočné pušce M62 Valmet. Druhým dodavatelem byl Hackman.

Po ukončení výroby bodáků Peltonen odkoupil zápustky pro kování čepelí a začal s vlastní výrobou nožů, jejichž konstrukci postupně upravoval až k současným modelům.

Původní bodák M62, ze kterého vycházel, bývá hodnocen jako jeden z nejelegantnějších a zároveň co se užití týká, také nejpraktičtějších bodáků, které kdy byly zavedeny.

P. vložil tyto přílohy:
Peltonen_1.jpg.jpg
Peltonen_2.jpg.jpg
Peltonen_3.jpg.jpg
Peltonen_4.jpg.jpg
Peltonen_5.jpg.jpg
Peltonen_6.jpg.jpg

Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 1/23/2014
[quote=Ondřej B.] Suhlasim s tvojim názorom len by som doplnil ze ESEE je americka teda zaoceanska znacka a predpokladam ze u amikov lahsie dostupna, aj co sa týka reklamaci pruznejsia(EU zvlada velmi dobre) aj co sa týka ich platov dobre postavena cenovo.
ALE
pomer cena/výkon myslim ze sissipuuko daleko vedie problem ma len v tom, ze nie kazdemu vyhovuje ten plastový dojem. Ale z pohladu ,,noz pracant,, ESEE nema sancu cenovo, ani svojou variabilitou modelov to nevyváži a vykonnostne plus minus rovnako, co by clovek cakal viac.

Je to moj nazor, viem ze znaciek a modelov je na trhu kvantum a objektivne sa na to da tazko pozerat preto viem ye budu ludia(hlavne urazený wrafan NoNoNo ) s iným názorom.

DBK myslim pekne rozobrali produkty bark riveru aj im dali zabrat (velmi trefne zhrnutie). Sissinu este nemali.Surprised
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/12/2008
Aj keď je na trhu viacero fakt praktických a skvelých nožov, pre mňa takisto ako pre bounyho je sissina M95 (aj M07) spomínaný svätý grál.

Ale keďže radšej mám práškové nerezovky, tak som si dal postupom času urobiť u tunajších dvoch nožiarov variácie na sissinu (bolo ich asi 4). Všetky variácie boli skvelé, niektoré sa viacej podobali, v iných bol citeľnejší rukopis nožiara, no ani jedna samozrejme nebola ako originál. Mne sedia aj tie prúžky (výstupky) na gume. Rukoväť je trošku väčšia do mojej ruky, ale zase poskytuje variabilitu úchopu. Tá guma oproti G10 vždy robí nožík ľahším, pri takom objeme už treba G10 frézovať, aby váha išla dole.

80CRV2 je perfektná uhlíkovka, no keby sa dal kúpiť nôž v D2, alebo v sleipneri, prípadne nejaká limitka v N695, či nebodaj v Elmaxe bolo by to super mať možnosť takého výberu.
Nerezové modely by boli bez povrchovky a s ostrou chrbtovou hranou na šrtanie.

Dva modely m95 a m07 a možnosť výberu z nejakých troch ocelí, a určite by zarobil na ňom viacej aj Peltonen a získal veľa ďalších spokojných obdivovateľov tohto skvelého noža.
P.
Posláno:

Štamgast
Dido napsal:
Dva modely m95 a m07 a možnosť výberu z nejakých troch ocelí, a určite by zarobil na ňom viacej aj Peltonen a získal veľa ďalších spokojných obdivovateľov tohto skvelého noža.

Jasně, pan Peltonen dobrou radu k tomu jak má podnikat a zbohatnout jistě ocení! Doporučil bych obrátit se tedy přímo na něho.Happy
Posláno:
Začátečník
Připojený: 6/8/2020
Peltonen je roky samozřejmě populární, houževnatý nůž blbuvzdorné konstrukce. Nicméně co mám za 13 let srovnání s jinými noži, držení ostří není zrovna největší terno. Nevím, jak vysoko to mají zakalené, ale ve výše zmiňovaném srovnání s Esee bych je za sebe v držení viděl nějak podobně. No a s ergonomií bych byl u obou taky trochu na vážkách. Ale dle vkusu a sympatií každého.
..a jestli se neupili, nebo neupracovali, úspěšně se o to pokouší dodnes..
Posláno:

Štamgast
Podle gusta každého soudruha.
Měl jsem, šel pryč. Nesedli jsme si.
P.
Posláno:

Štamgast
Samozřejmě, každému sedne jiný nůž. Chybí mi první, parciálně kalený model s klínovým výbrusem, kdyby ho tedy někdo chtěl pustit...Wink
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/12/2008
Ten parciálne kalený model s klinovým výbrusom som mal, a pustil som ho ďalej.

Teraz to trochu ľutujem.

P. Keby som mal priamo na Peltonena kontakt, ver, že by som mu napísal, či sa nejaká limitka nedá urobiť Wink .

A asi mu biznis ide dobre a je s ním spokojný, keď má len dva modely.
Alebo ho k tým modelom viažu isté zmluvy ... To nikto nevie .... Shocked , Happy
P.
Posláno:

Štamgast
Dido napsal:
P. Keby som mal priamo na Peltonena kontakt, ver, že by som mu napísal, či sa nejaká limitka nedá urobiť Wink .

Mail přímo na J.P. Peltonena nemám, ale dopis by mu jistě došel.Happy Adresa je ZDE
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/22/2005
Tak ono jestli to má postavené na staré dobré zápustce, tak je zbytečné mu psát. Kování Elmaxu nebo N695 je diametrálně odlišné od pružinovky. Posouvá se to úplně někam jinam co se týče technologie a hlavně obtížnosti-nárůstu operací a s tím i financí. Myslím že takhle jak to seká je dost dobře za vodou které je ve Finsku habakuk Grin Navíc je to nůž do lesa, velká výdrž na hrubou práci, snadné nabroušení v polních podmínkách..Člověka nemusí mrzet nestandartní činnosti jako kopání, páčení atd..
Jinak co se týče materiálového grálu, já už ho našel. K455 vulgo Tenax, za studena přesekne osmičku kulatinu a pak s tim můžeš oholit ohanbí Laugh
Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
Posláno:

Štamgast
Myslím že vím co máš na mysli. Máme z toho střižné nože do lisu, 45mm kulatinu lehce.

Ježour vložil tyto přílohy:
IMG_20200618_231556.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/22/2005
V tenkém profilu to zvládne také..

Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
Posláno:

Štamgast
Tenax je moc houževnatý materiál. Ty střižné nože projedou 20mm plechem jak máslem, zajímavé je, že jakmile se opotřebuje ostří, začnou se vyštipovat. Pokud mně neklame paměť, jsou(nebo byly) z toho i oškrty sbíječek. Kovat to musí být pěkná pakárna.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum