ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
factory Možnosti
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/23/2005
ale jinak ti to jde ok Happy zdobení tý kůže je fajné Happy
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
factory:

za a) jsi asi největší realizátor mých výkresů, což mě moc těší
za b) ti to jde, na ruční práci přímo skvěle
za c) fotit tě klidně naučím Wink
za d) kůži máš supr zdobenou.. neuděláš návod?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/30/2006
Samurai:
za a) velice jsem rad ze tu malujes noze ja bych namaloval starou belu jeste jednou diky
za b)jsem vyucen obrabec kovu ale bohuzel jen vyucen u oboru jsem zustal rok a pul.nikdy ne uz fabrika
za c) budu velice rad
za d) ono to cele nestoji za rec od navrhu po realizaci 45 minut./pokud naucis fotit tak se necham mozna casem ukecat/Happy
chceš můj nůž tak pisni na e-mail
Posláno:

Štamgast
factory: nejlíp tě to naučím přímo na tom foťáku, na kterém budeš mít možnost to vyzkoušet.. víš značku a typ? Wink
Posláno:

Štamgast
canon power shot A85
Posláno:

Štamgast
factory: tak začnem.. lekce focení nožů č.1:

1) Foťák má optiku na dvě rozmezí - 0÷0,5m tzv. makro, 0,5m÷nekonečno vyplé makro

Makro má značku ve tvaru kytičky a aktivuje se u tohoto foťáku šipkou dolů
Posláno:

Štamgast
2) Foťák má režimy, kdy auto je sice nejpohodlnější, neb necháváš vše na odhadu přístroje, ale daleko lepší jsou ostatní režimy.. vysvětlím jak jdou za ssebou:
M - manuální nastavení všech hodnot - pro zkušené experimentátory
Av - focení s prioritou clony - měníš clonu a čas ti dolaďuje automat, pokud přesáhneš hranici, kdy by byla fotka moc tmavé nebo světlá, tak ti to obarví clonu červeně. (čím nižší clona, tím hezčí fotka, ale čím vyšší clona, tím je možné více fotit i v šeru za cenu vyšší zrnitosti fotky)
Tv - focení s prioritou času - měníš čas focení a clonu ti dolaďuje automat, pokud to přeženeš, opět se to obarví červeně. (čím více světla, tím menší čas, obecně 1/1000÷1/400sec jasný den, netřeba blesku, 1/400÷1/60sec zataženo, doporučený blesk, 1/60÷1/10sec nutný blesk nebo bez blesku na stativu se samospouští, 1/10÷3sec bez blesku na stativu v noci)
P - clonu i čas nastaví automat, ale je možné si nastavit vlastní parametry nastavení a budou tu uloženy - nejlepší na fotografování
Auto - automatické foto pro laiky.. jakž takž to zvládne přístroj sám, ale makro si sám stejně nezapne.
Portrét - focení osoby v dosahu blesku s redukcí červených očí
Krajina - focení krajiny v dálce bez blesku (vysoká clona)
Noční portrét - focení v noci
Sport - vyfocení rychlého pohybu v krátkém čase
další už stejně nevyužiješ jako panorama atd..

Posláno:

Štamgast
Co ovlivňuje fotku nože:

-korekce expozice: je to číslo vlevo nahoře a je to manuální úprava fotky podle toho, jestli svítí sluníčko, nebo je spíš šero.. mění se šipkama vlevo+vpravo po třetinách, kdy 0=střed, +1/3 znamená, že fotka na které nejsou vidět detaily, protože jsou moc tmavé, tak tyto budou světlejší, naopak -1/3 při sluníčku znamená, že na fotce ubydou přesvícené místa, které fotku okradou o dané focené místo a fotka bude tmavší a více přirozená.

-korekce blesku: zvyšujeme pokud fotíme z větší vzdálenosti, u nožů naopak snižujeme, protože háže hnusné odlesky

úhel focení vůči předmětu: měl by být buď cca 20cm před špičkou 40cm nad zemí, nebo 5cm od konce rukojeti 30cm nad zemí. Pokud fotíme kolmo, tak musíme být kolem 0.5m nad zemí v místě protáhnutém 10cm směrem záštity na straně ostří

podklad by měl být buď výkres formátu A1 umožňující snazší vyčištění okolí na technickou fotku, nebo naopak kus přírody pro fotku uměleckou.

Vyvážení bílé: buď určíme foťáku, co je bílá např. zaostřením papíru a potvrzením vlastní bílé, nebo si vybrat vyvážení bílé co nejvíce odpovídající danému prostředí (automat, slunečno, zataženo, žárovka, zářivka)

Ostření: spoušť má dvě polohy - namáčknutá a docvaklá. je potřeba se naučit je rozlišit a vědět na co zaostřovat, neboť podle toho, na co zaostřujeme rámeček v objektivu rozhoduje, zda fotka bude tmavá, světlá či rozmazaná.. Obecně platí toto: pokud je něco nasvícené sluncem, ostříme na druhé nejjasnější místo. Pokud je nůž špičkou k nám, ostříme na konec rukojeti nebo záštitu, ostřením na špičku by byl konec nože rozmazaný. Pokud fotíme dvě osoby, zaostříme na obličej jedné z nich, namáčkneme spoušť, posuneme foťák tak, aby byly v záběru obě osoby a domáčkneme spoušť. Pokud fotíme proti slunci, zaostříme od slunce na nějaký předmět stejně daleko jako fotografovaný, namáčkneme, otočíme se s foťákem a domáčkneme. Pokud fotíme hammon, je ideální mít tzv měkké světlo, což je třeba fotit nůž na slunci tak, že kolem něj ve tvaru U postavíte na hranu pauzák..
Posláno:

Štamgast
Same diky prectu a budu fotit.Wink
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/24/2004
noze mas moc pekny,ale to pouzdro je super
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/23/2002
Samurai: já tedy nevím, tohle všechno o focení vím, foťák mám, myslím si, celkem slušný (klasika Canon 3000N), nafoceno mám taky docela dost, ale ty nože mi fotit nejdou a nejdou Sad. Vždycky mám pod ním stín, který mi vyžere část obrysu. Zkouším to přisvětlovat odrazovými plochami, ale výsledky nic moc Sad.
Factory: promiň to OT.
Posláno:

Štamgast
Pike: no na redukci stínu se používá několik triků:

- fotit na ohnutém papíru do pravého úhlu, který natočíš svislou stranou k oknu tak, že je papír k oknu pod 45° a pod foťákem si uděláš svislou odrazovou plochu buď z A4 papíru ,nebo kartónu s alobalem a fotíš kolmo na papír (45° proti oknu) čímž ti jde světlo na rukojeť a jakoby za nůž, odrazová plocha osvětluje popředí nože kde nůž vrhá stín od okna a v čepeli se odráží svislá část podkladového papíru.

- druhý nevyzkoušený- má se fotit na skle s bílým papírem v pozadí vzdáleném aspoň 20cm, neb sklo pak odrazí blesk pryč, pokud se fotí pod jiným úhlem než kolmo a zbytek stínu je vůči noži posunutý mimo jeho obrys

- poslední pro amatérské focení v noci - sehnat si takovou tu velkou bílou igelitku co šustí, tu pomačkat do kuličky, rozbalit, roztáhnout a položit uchem na zem, vložit dovnitř focené a i s foťákem vlézt trošku do igelitky a fotit s bleskem pod 40°.. igelitka ten blesk rozmělní do měkkého světla s minimem stínů a bez odrazu v čepeli.

Ale jak říkám, na uměleckou fotku je to snazší a technickou je stejně ptřeba dočistit ve photoshopu Wink
Posláno:

Štamgast
Díky moc, vyzkouším. On problém s klasikou je ten, že nevidíš okamžitě výsledek a nemůžeš korigovat podle potřeby.
A ještě mě napadá: dal by se ten stín nějak potlačit i u "umělecké" fotky s přírodním pozadím?
Nebo vyfotit zvlášť nůž na neutrálním pozadí, zvlášť umělecké pozadí a obojí spojit ve Photoshopu?
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 8/16/2005
chlapi, zabúdate na jednu jednoduchú vec: STATÍV je ten najlepší "trik".Wink
fotiť zo statívu je podla mňa najjednoduchšie riešenie na kvalitné foto...
Posláno:
Štamgast
Připojený: 11/12/2005
Stačí se podívat na fotky co dělá PD a je vidět, že takhle to jde a zrovna u PD dost efektivně.
Edit: Teď jsem druhý, myslel jsem tu fotomontáž
Posláno:

Štamgast
austin77 napsal:
chlapi, zabúdate na jednu jednoduchú vec: STATÍV je ten najlepší "trik".Wink
fotiť zo statívu je podla mňa najjednoduchšie riešenie na kvalitné foto...
Nezabúdám, se stativem samozřejmě fotím, ale stativ mi stín neodstraní (naopak, občas mi ještě nějaký hodí Wink).
mr.karno: jasně, asi zbytečně objevuji již dávno objevené Happy.
Posláno:

Štamgast
austin77: stativ je třeba jen doma, venku je zpravidla dost světla a navíc dost pendluješ okolo než najdeš úhel, kde se neodrážíš ty ani nic rušivého z okolí.. profíci fotí tak, že si už před focením vyberou co se bude v čepeli odrážet, naopak amatéři na to často zapomínají, viz e-bay:
www.laughshack.com/pics/teapot.jpg Laugh

Pike: kombinaci technické fotky na jiném pozadí bych nedělal, neb tam právě absence stínu ubere plastičnost a přirozené podání fotky..
Posláno:

Štamgast
Same tak posud zda tvoje namaha stala za to HAK material 17029

Posláno:

Štamgast
Pouzdro na RANDALLA

Posláno:

Štamgast
factory: mnohem lepší, jen HAK jsi mohl ještě trošku natočit doprava tak, aby zmizel odlesk a u haku i u pouzdra jsi mohl dát vyšší korekci expozice o 1/3.. bylo by to jasnější s živějším efektem.. Ale proti prvním pokusům fakt rozdíl Wink
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum