ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Cestování - fotky z cest II. Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/13/2013
Takže, proč medvědi setupují z hor do podhoří?
Zaprvé, samice to na jaře dělají běžně, chrání tak své mláďata před dominantními samci.
Za druhé, z hor jsme si uděšlali tělocvičnu, a zvěř tak mění své návyky. I taková vysoká už pomalu ale jistě žije potmě. Přes den tam jsou běžci, turisti, cyklisti,pilčíci, v noci třeba motorkáři.. A lesů ubývá na Slovensku takříkajíc neúrekom
Za třetí, jeto dáno tím, co se pěstuje na polích.
Za čtvrté, odpadky. Na celém slovensku jsem v žádné dědině neviděl protimedvědí kontejner..
Proto mají lidé v podhoří pocit, že je medvědů víc a víc.
Pravidelně se účastním sčítání medvědů v NP Malá Fatra ( mimojiné jediná oblast, kde se něco takové systematicky dělá) A když mám lokalitu někde vysoko v horách, vidět medvěda je štěstí. Loni jsem seděl v posedu v podhoří třista metrů od baráků a prošli mi tam tři.

A Mižo má pravdu, ty kecy o nějakém ochranářském loby jsou peachoviny..

" Člověk ještě není dost dokonalý ani dost slušný, aby měl právo žít na něčem tak krásném, jako je Země. " K.Čapek
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/20/2008
Mižo, nic to nemění na tom že medvěd je na Slovensku přemnožený a že ochránci mají s dlouhodobě uváděnými počty máslo na hlavě:o))
Četl jsem v minulosti nespočet publikací kde se polovnikum smáli z duhy, Vlk aj dětí země, že si čísla tahaj z paty …. no a tahali je oni.Asi sčítali na google mapách z bytu v PetržalkáchGrin

Mižo nevim jak u Vás, ale u nás mají největší zastoupení v ochraně vrcholových predátorů právě panelákoví křiklouni.Absolvují několika hodinový kurz a rysí hlídka tradá, narodil se odborník na etologii chrousta.

Pravdou je že z +500 hlášených! útoků medvědů posledních deseti let na lidi bylo až na asi 40 jen ostentativních výpadů, jež skončili max škrtadlem na trenclích.

U nás mne kdysi pobavil p J. Červený s tendenční manipulací s veřejností.Publikoval článek o nelegálním odlovu rysa v ČR a házel tam čísla vatažená z paty, která když si žák prvního ročníku dosadil do rovnice počet myslivců/počet údajných odstřelených rysů, došel by k sumě jež představuje odlov v celém centrálním Rusku, severských zemích a balkánu dohromady na X let dopředu.V řádech jednotek se skutečně jednalo o reálné excesy jednotlivců a upytlačené kusy, zbytek fabulace a známý známého to zaslechl v neznámě hospodě.
Jako zoologa si jej vážím, ale toto ho nebylo hodno.
Posláno:

Štamgast
500 útoků medvěda? Z jakého zdroje čerpáš, to mě zajímá.
A ty keci o nějakých panelákových křiklounech, to nebudu ani komentovat.
" Člověk ještě není dost dokonalý ani dost slušný, aby měl právo žít na něčem tak krásném, jako je Země. " K.Čapek
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/22/2012
Tiež by ma zaujímal ten zdroj, ohľadom útokov na človeka.
Najznámejší ochranca medveďov u nás je ravdepodobne Erika Baláž, a ten určite nesedí v paneláku a s medveďom sa určite stretol viackrát ako akýkoľvek poľovník.
´Premnožený´ je u poľovníkov najradšej používané slovo..ale čo to znamená? Premnožený voči čomu? Čo je základný stav? Myslíš tých 40 kusov z tridsiatych rokov, kedy bol vystrieľaný a takmer vyhubený?
Posláno:

Štamgast
Applause
Posláno:

Štamgast
To číslo bylo publikované od roku 2007-15 (nemohu to bohužel najít) a nechápu co se ti na něm nezdá?
Nikdo tu nemluví o útoku, jež končí poraněním.
Samotných poranění je za tu dobu oněch 40.
Každý rok jsou zveřejněny aspoň dva případy.

Čísla sčítání dle DNA jsem ale našel a uvedl je přímo úřad státnej ochrany přírody : 2015 bylo odebráno +3000 vzorků trusu, testy DNA potvrdily 1256ks s odchylkou 230kousků. Opět 100% vše nesebrali.
Věřím že se blíží víc mysliveckým 2000 nežli ochranářským 500ks.
Posláno:

Štamgast
Každý rok dva..to mi tedy nějak nesedí těch tvých pětset :)
A ty počty, uvádělo se 800-1200, takže by to sedělo.
Posláno:

Štamgast
Číslo 2000 je teda predsa len počet ktorý považuješ ty za správny. To ze nezobrali 100% vzoriek určite zohľadnili pri štatistickom vyhodnocovaní. Ale pýtam sa ešte raz: čo znamená slovo premnožený?
Ak ohrozujú ľudí, nech sa odstrelí konkrétny jedinec, aký zmysel ma strieľať medvede ktoré nie sú pre človeka nebezpečné?
Ohľadom útokov..ak sa nemýlim, tak nedošlo k žiadnemu usmrteniu, zato čo sa týka poľovníkov, tí zabili len za minulý rok minimálne dvoch ľudí.
A tých 500 útokov za 9 rokov je iba prázdne slovo, ak nevieš kde si to čítal. Pritom ak by to aj bola pravda, väčšina z tých útokov mohlo byť iba postavenie sa na zadné a útek
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 2/20/2009
Všem velmi doporučuji knihy Petera Wohllebena, které otevírají oči i slepím. Jeho vztah k přírodě je obdivuhodný. Pěkný den všem...
Posláno:

Štamgast
Hektor napsal:
Všem velmi doporučuji knihy Petera Wohllebena, které otevírají oči i slepím. Jeho vztah k přírodě je obdivuhodný. Pěkný den všem...

Moudrost lesa je výborná. Nedávno byl na p.zoom podobný dokument, kde taky vystupoval.

Posláno:

Štamgast
Leone jestli nedokážeš rozlišit ostentativní útok a napadení s poraněním je to jen tvůj problém.

Prvních pár odkazů na které jsem ihned narazil.

https://zivot.pluska.sk/clanok/30485/pocet-medvedov-na-slovensku-mnohych-prekvapil-zabudame-chranit-niekoho-ineho

https://www.webnoviny.sk/pocet-vlkov-a-medvedov-na-slovensku-narasta-ministerstvo-ho-bude-regulovat/

https://www.topky.sk/cl/10/1642561/Pocet-vlkov-a-medvedov-na-Slovensku-narasta--Ministerstvo-ich-bude-regulovat

A ty počty ještě před DNA sčítáním uvádělo lesoochranárské sdr. Vlk na 400-500ks:o)

Kulturní krajina není nafukovací(lidi co se roztahují nikdo kastrovat nebude) a k regulaci se stejně přikročí a už je. Lepe řízená než živelná, vyvolaná neúnosnou situací.
Posláno:

Štamgast
Indy, kde si to vzal, že to nerozliším? To číslo sis vycucal z prstu..
Posláno:

Štamgast
Jasné že sa bude regulovať, a tu sme sa dostali k tomu lobby..akurát že zo strany poľovníkov.
Keby išlo o to, aby neubližovali ľuďom, bolo by vhodnejšie postrieľať tie nebezpečné, ktoré už robili problémy, nemyslíš?
Čo tak odobrať náhodne poľovníkom povolenia, lebo sú nebezpeční, keďže strieľajú na ľudí?
Ja to tu už ale nechám tak, máme na to iný názor. Ja nebudem nikdy súhlasiť s tým tvojim, ty s mojim.
Nech sa darí, okrem iného pri výrobe ďalších nádherných finiek :)
Posláno:

Štamgast
V minulém příspěvku jsi to nerozlišoval.

Třeba tady si ho vycucali také:o))

To že se ti to nelíbí neznamená že to tak není.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/slovensko-ma-rekordni-mnozstvi-medvedu-lide-se-s-nimi-potkav/r~e72c441c848811e682470025900fea04/?redirected=1552393016

Mižo: já netvrdím že je 2000ks reálný počet, jen to, že se tento lesníky a myslivci odhadovaný počet, blíží realitě mnohem víc než ten ochranářský.

Co není normované nemůže být přemnožené...… tedy pouze na papíru.
Mižo samo vše v dobrém, jen mam na to svůj názor.

Posláno:
Pokročilý
Video z fotopastí, které jsem sdílel v textu ANUPa je z projektu NEPZ a organizaci (rozuměj zakladatele), kteří za projektem stojí znám osobně. Snaha byla vytvořit monitoring zvířat v určité oblasti na Slovensku a vytvořit dostatečně velkou chráněnou rezervaci k pobytu zvířat, které se na daném území vyskytují. Jednalo se o Kremnické vrchy. Bohužel, projekt velmi tvrdě narazil na svaz myslivců SR.

V knihách Petera Wohllebena je právě úžasně popsáno, jak nevědomě jsme lesy (myšleno v Evropě) zničili.
Některý den jsem nevěřícně zíral na zprávu o zničeném stádu Muflonů viz níže.
www.novinky.cz/domaci/498923-vlci-zdecimovali-unikatni-stado-muflonu.html

Na konci článku jsem si položil otázku.
Jde o pokus přírody o nastolení narušené rovnováhy nebo jde myslivcům o trofejový lov a tím velký únik financí? Z článku na mne působilo více to druhé...
P.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/11/2005
Hektor napsal:
Na konci článku jsem si položil otázku. Jde o pokus přírody o nastolení narušené rovnováhy nebo jde myslivcům o trofejový lov a tím velký únik financí? Z článku na mne působilo více to druhé...

Pohled z druhé strany:

"V devadesátých letech jsme začali s muflony plánovitě hospodařit, museli jsme ale podstoupit boj se Správou CHKO, která nakázala muflony, jakožto nepůvodní druh v CHKO utlumit. Nechtěli a ani nemohli jsme se s tím smířit, pět let jsme si se správou CHKO dopisovali, proběhla celá řada jednání, do kterého poté vstoupilo i Ministerstvo životního prostředí, střídaly se nám tu různé delegace. Bylo nám tvrzeno, že mufloni způsobují nadměrné škody na porostech, ale v porostech, kde se mufloni celoročně zdržovali žádné škody nikdo nenacházel, ochránci přírody nám stále ale tvrdili, že škody jsou.

Bylo to opravdu zdlouhavé a ubíjející, já sám osobně z toho měl jen nervy a starosti, věřte, že jsem neprospal mnoho nocí. Nakonec se nám podařilo chov muflonů na Machovsku obhájit, máme je bonitovány, chováme je opravdu s největší zodpovědností a samozřejmě i s ohledem na zájmy ochrany přírody.

Dnes, když se na to podívám zpětně, jsem rád, že jsem tomu ty síly věnoval."

Více zde: https://msbormachov.webnode.cz/informace-o-honitbe/chov-mufloni-zvere/

A ještě jeden názor:

https://www.novinky.cz/komentare/499455-komentar-vlk-a-medved-patri-do-nasi-prirody-opravdu-vaclav-klaus-ml.html
P.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/11/2005
Jo, zapomněl jsem, tzv. "ochranáře" nemám rád. Jen jeden z mnoha důvodů - vadí jim nepůvodní mufloni, ale co dělají proto, aby zabráníli šíření taktéž zcela nepůvodního mývala severního???
Tenhle dobytek s pruhovaným ocasem sežere úplně vše. Vybere ptačí hnízda, vyčistí potoky, na zemi uloví vše, co před ním neuteče (tedy pokud je to menší než on). Ještě jsem nečetl žádnou studii AOPK na téma jak zabránit šíření tohohle moru. Muflon? Ten je vidět. Tak ho "zakážeme"! Ale jak bojovat proti mývalům? Pokud vím, tak ticho po pěšině. Asi ještě nepřilétly žádné granty a peníze...

P.S.: Asi by bylo vhodnější tuhle debatu přesunout třeba do vlákna "Poznávání přírody"...
Posláno:
Pokročilý
P. napsal:
Jo, zapomněl jsem, tzv. "ochranáře" nemám rád. Jen jeden z mnoha důvodů - vadí jim nepůvodní mufloni, ale co dělají proto, aby zabráníli šíření taktéž zcela nepůvodního mývala severního???
Tenhle dobytek s pruhovaným ocasem sežere úplně vše. Vybere ptačí hnízda, vyčistí potoky, na zemi uloví vše, co před ním neuteče (tedy pokud je to menší než on). Ještě jsem nečetl žádnou studii AOPK na téma jak zabránit šíření tohohle moru. Muflon? Ten je vidět. Tak ho "zakážeme"! Ale jak bojovat proti mývalům? Pokud vím, tak ticho po pěšině. Asi ještě nepřilétly žádné granty a peníze...

P.S.: Asi by bylo vhodnější tuhle debatu přesunout třeba do vlákna "Poznávání přírody"...

Souhlasím na přesun do vlákna "poznávání přírody". :o) Prosím admina, aby tam příspěvky vložil, pokud to uzná za vhodné. Nebo je klidně vymazal. :o)
Jen dovětek pro P.
Cítím z Tvého příspěvku příliš velké emoce.
Z mého pohledu do přírody člověk zasahuje neustále s jistým pocitem božství a nedotknutelnosti. Ztratili jsme k přírodě úctu a respekt. Moje bytost přírodu pozoruje a nechává protékat vodu tak, jak jí se líbí. Přírodu nechráním, jen pozoruji…
Je pošetilé si myslet, že přírodu lze ochránit pokud bude člověk nevědomým člověkem.
Viz chovatel lvů na Vsetínsku.
Mýval severní (Procyon lotor), lidově také medvídek mýval, je středně velký savec obývající původně Severní Ameriku. Člověkem byl však zavlečen i do jiných částí světa (invazní druh), například…

Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/11/2017
Taká jedna menšia momentka z cestovania z novej roboty domov, bolo to na vlakovke Medzilaborce:

Štefan vložil tyto přílohy:
DSC_0183.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/9/2010
V sobotu po šichtě jsem sedl na vlak a směr Budišov nad BudišovkouHappy tam mě synci vyzvedli z Ostravske partyje a nakonec po změně planu hura na chatu u Ďablovy Tlamy bylo moc fajněOk diky panove zas někdy na dalšim vandruWink

Hami vložil tyto přílohy:
DSC07238.JPG.jpg
DSC07262.JPG.jpg
DSC07267.JPG.jpg
DSC07269.JPG.jpg
DSC07286.JPG.jpg
DSC07298.JPG.jpg
DSC07299.JPG.jpg
DSC07295.JPG.jpg
DSC07308.JPG.jpg
DSC07313.JPG.jpg
DSC07314.JPG.jpg
DSC07316.JPG.jpg
DSC07333.JPG.jpg
DSC07320.JPG.jpg
DSC07330.JPG.jpg
DSC07326.JPG.jpg

KOUPIM...Kershaw Shallot s hladkou čepeli nebo Kershaw Damascus Shallot nebo Kershaw Shallot Sandvik 14CZN/ZDP189 composite steel
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum