Fórum
Volný Pokec Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 6/2/2008
honzajbanzaj napsal:
...
Vezměte si takové elektromobily...
Účinnost spalovacího motoru je cca mezi 25-35 %.
Účinnost elektromotoru je někde okolo 90 %, jenže... kde tu elektřinu vyrobíte... účinnost tepelné elektrárny bude taky něco okolo 25 % a spoustu sžerou tepelné ztráty v síti (cca-30% ztráta-70%účinnost??)
Takže ve výsledku 0,9*0,25*0,7= cca 0,15 tedy 15 % celková účinnost. Tedy elektromobil není v současné době vůbec ekologický, jen přesunete výfuk jinam...Laugh Nehledě na náklady na výrobu baterií...
Samozřejmě nahraďte tepelné elektrárny jadernými a problém je vyřešen...

Výčet už teď máš špatně.
U nás není podíl na klasikách 100%...a všechny nejedou na uhlí.
Navíc vyhořelé palivo je "vyhořelé" jen pro současné reaktory a budoucí palivo pro rychlé reaktory tzv 4. generace...
Jaderná fúze by byla úžasná věc, ale hudba daleké budoucnosti... pokud jestli.
Carpe diem quam minimum credula postero
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/15/2013
WuDan napsal:
nedokážu si představit autobazar s ojetinama na elektriku, v jakým stavu budou baterky, servis atd?

nedokážu, není to cesta....

Souhlasim je to nesmysl hlavně kam pak s těma bateriema to vic uškodí než pomůže.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 3/29/2018
xxviktor napsal:
Jinak Greta říká věci, které nejsou z její hlavy, tlumočí (občas trochu agresivně) vyjádření vědců, které nikdo jinak neposlouchá. Problém je, že malá holka se hrozně jednoduše stírá. Ale je otázka, jestli budem věřit vědcům, kteří se klimatem zabývají a nebo třeba Zemanovi...

Pokud Greta prosazuje vědecky podložená fakta, proč neprosazuje jadernou energetiku, která je při dodržení potřebné technické úrovně a zabezpečení v současnosti nejčistší dostupný dostatečně výkonný zdroj el. energie? Jednoduše ... protože o to v jejích vystoupeních vůbec nejde ... ona a skupina lidí na ní navázaná neprosazuje nějaká ekologická řešení, oni pouze řvou po ostatních jak to dělají blbě.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/3/2015
Dušan napsal:
honzajbanzaj napsal:
...
Vezměte si takové elektromobily...
Účinnost spalovacího motoru je cca mezi 25-35 %.
Účinnost elektromotoru je někde okolo 90 %, jenže... kde tu elektřinu vyrobíte... účinnost tepelné elektrárny bude taky něco okolo 25 % a spoustu sžerou tepelné ztráty v síti (cca-30% ztráta-70%účinnost??)
Takže ve výsledku 0,9*0,25*0,7= cca 0,15 tedy 15 % celková účinnost. Tedy elektromobil není v současné době vůbec ekologický, jen přesunete výfuk jinam...Laugh Nehledě na náklady na výrobu baterií...
Samozřejmě nahraďte tepelné elektrárny jadernými a problém je vyřešen...

Výčet už teď máš špatně.
U nás není podíl na klasikách 100%...a všechny nejedou na uhlí.
Navíc vyhořelé palivo je "vyhořelé" jen pro současné reaktory a budoucí palivo pro rychlé reaktory tzv 4. generace...
Jaderná fúze by byla úžasná věc, ale hudba daleké budoucnosti... pokud jestli.

Jasně, dost to zjednodušuju, a beru to obecně, u nás dost vyrobí jaderné a vodní elektrárny, ale co např. takové Polsko, které jede z většiny na uhlí... já spíš uvažuju princip než konkrétní data. I ty procenta jsou takové spíše selské odhady.

Nejsem statistik, jen student biochemie, který je dost skeptický ke všemu, co mu kdo řekne, a tady mi fakt celkem chybí data, je to jen úvaha.

Ale je to moje chyba, měl jsem to napsat...Laugh

A když se vyhořelé palivo uloží... to přeci neznamená, že jednou nepůjde vyzvednout (jasně zase práce...)
,,Všeliké kvaltování pro hovada jest"...J. A. Komenský; Nechceš-li vyrobit svůj 20. nůž, nevyráběj ten 1.!
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 7/4/2018
Nožofília v skratke

kamzik vložil tyto přílohy:
IMG_20200122_105313.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/12/2017
kamzik napsal:
Nožofília v skratke

logické, ženy baví nakupovat oblečky, nás nože Laugh
“Můj bůh je Crom. Sedí na vysoké hoře. Po smrti před něj předstoupím a on se mne zeptá na Tajemství oceli. Neodpovím-li správně, srazí mne ze své hory!”
Posláno:

Štamgast
sep01 napsal:
WuDan napsal:
nedokážu si představit autobazar s ojetinama na elektriku, v jakým stavu budou baterky, servis atd?

nedokážu, není to cesta....

Souhlasim je to nesmysl hlavně kam pak s těma bateriema to vic uškodí než pomůže.

Lidé dřív věřili, že pokud vlak vjede rychleji než 40km/h? do tunelu, tak se cestující zalknou...Wink
Vážně, osobně mi současný stav el nabíjecích aut přijde vhodný jen pro města, díky parametrům.
A možná je to slepá ulička ve vývoji, ale pokud budou všichni sedět s rukama v klíně tak co dál? Ropa jednou dojde, to je prostě fakt...
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 7/7/2013
Elektromobilita je v plínách-jsem tradičního ducha, ale přes svojí vrozenou českou brblavost a podezíravost bych alternativě dal šanci. Je potřeba pozitivně koukat vpřed, věci zlepšovat a nedědkovatět, to se jinak opravdu nehnem a jenom pasivně budem čučet, kam nás táhnou starý pořádky.
Posláno:

Štamgast
honzajbanzaj napsal:

Jasně, dost to zjednodušuju, a beru to obecně, u nás dost vyrobí jaderné a vodní elektrárny, ale co např. takové Polsko, které jede z většiny na uhlí... já spíš uvažuju princip než konkrétní data. I ty procenta jsou takové spíše selské odhady...

Ano a jinak to bude v Německu, USA, Evropě nebo celosvětově...
Tomu rozumím, ale pak mají debaty tendenci zabřednout v blátě. Takhle to pak zní jako prosazování toho svého... i za cenu necelé pravdy Happy
Posláno:

Pokročilý
Však já nemyslí, že by elektromobily byly špatné, je to skvělá myšlenka.
Vadí mi však jejich poměrně široká propagace v dnešní době... přeci jen, je to úplná novinka, a spousta problémů zatím není vychytaná. Já bych bral systém pár lídí to má, testuje aniž by okolo toho bylo nějaké haló typu příspěvků a dotací a postřehy těchto lidí se společně s novými poznatky z výzkumu uvedou do praxe. Říkám, teď je brzo, ale za nějakou dobu nastane jejich časCool (10-15, popř 20 let?)

No, ale abych dodal: řeší se automobilová doprava a emise... lodě bych řekl, že budou větší problém... takový dvoutaktní dvanáctiválec na těžký topný olej o objemu 1810l (1 810 000 ccm) na jeden válec v jedné kontejnerové lodi... A teď si vemte, kolik jich po světě rozváží zboží, které skoro není třeba převážet, vždyť jde vyrobit lokálně. (Na co sem vozit argentinské hovězí, když krávy jsou i tady...(možná je lepší no???), na co sem vozit kalifornská vína, když máme jižní moravu...)

EDIT: A když Dušan napsal... ano, je to pravda, jenže já jsem prostě jen teoretik, logické myšlení mám, dat mám celkem dost, ale mnoho mi jich chybí, tak generalizuji.

Bohužel mne nenapadlo, že bych mohl někoho mystifikovat....Confused

EDIT2: A co např. ty emisní limity dělají... No, zmenšují se objemy motoru při zachování výkonu a výsledkem je benzínový motor s turbodmychadlem, který má nižší emise CO2, ale polezou z něho saze a potřebuje filtr pevných částic atd... doteď nutné jen u naftových... nehledě na sníženou životnost takového motoru (radši auto s vyššími emisemi, které vydrží 25 let, než takové, které vydrží 10-15 let(zatím nevíme) a pak je třeba vyrobit nové (další emise, které se ale nějak nepočítají)

EDIT3: A jo, jsem staromódní vůl, co používá věc dokud nedoslouží... vyjímkou jsou teda nože... (ne, že bych je potřeboval, ale baví mně je vyrábět...takže i když je používám, většinu času leží ve skříni)
,,Všeliké kvaltování pro hovada jest"...J. A. Komenský; Nechceš-li vyrobit svůj 20. nůž, nevyráběj ten 1.!
Posláno:

Štamgast
To je fakt. Spalují to co ještě trochu hoří. A pokud opravdu platí, že 15 největších nákladních lodí vyprodukuje to co všechny auta světa... Tak dochází slova.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 9/28/2010
Dobry den ono je spis otazka kde se elektrina do tech elektro aut bude brat staci se podivat unas vte nasi male zemi kde slune elektrarny stoji na urodne pude a nevypadaji vubec hezky a co teprve ty vetrne a jak to hlavne bude scenou elektriny kdys statmi kasa pride o dane z pohonych hmot a za dalsi je vubec nato nase eletrycka sit pripravena vemtesi ze zatim neni moc velky dojst teh aut a vubec si nedokazu prestavyt ze vecer prijede dejmetomu 200tisic lidi domu a polovyna bude nabyjet auto co to udela ze siti a za dalsi kde budou dobyjec stanice treba na sidlistich podleme to neni vubec doresene hezky den.

Jsem dyslektik. Mějte pochopení pro to, jak píšu. Děkuji
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/12/2017
Jsem v druhem patře. Hodim prodluzovak z balkonu Laugh
“Můj bůh je Crom. Sedí na vysoké hoře. Po smrti před něj předstoupím a on se mne zeptá na Tajemství oceli. Neodpovím-li správně, srazí mne ze své hory!”
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/25/2011
honzajbanzaj napsal:
Vadí mi však jejich poměrně široká propagace v dnešní době... přeci jen, je to úplná novinka, a spousta problémů zatím není vychytaná....

Opravdu úplná novinka?

Za nejstarší elektromobil je uváděn elektrický vozík Skota Roberta Andersona sestrojený mezi lety 1832-1839. A kdy vyjel první benzínový vůz?

Jaký mělo pohon vozidlo jenž jako první překonalo rychlost 100km/h? (1899) - La Jamais Contente

Na počátku 20 století jezdilo v Americe více elektromobilů než automobilů

koukni třeba sem:
http://www.elektromobily-os.cz/stru%C4%8Dn%C3%A1-historie-elektromobilu
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/9/2020
Dnes přibila spousta nových témat na knifu. Chodím sem přes deset let, ale takové nesmysly, co se tu probírají, je na pováženou. Kde jsou časy, kdy se např. nože Mikov braly vážně Teď na ně všichni plivou. Zlatý přispivatel např. Kasper!!! a jiní.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/10/2015
johne01 napsal:
Dnes přibila spousta nových témat na knifu. Chodím sem přes deset let, ale takové nesmysly, co se tu probírají, je na pováženou. Kde jsou časy, kdy se např. nože Mikov braly vážně Teď na ně všichni plivou. Zlatý přispivatel např. Kasper!!! a jiní.

Ty s tým jedným príspevkom si sa o rozvoj fóra zaslúžil tak že by ti mali sochy stavať....
Posláno:

Pokročilý
Wotan napsal:
johne01 napsal:

Ty s tým jedným príspevkom si sa o rozvoj fóra zaslúžil tak že by ti mali sochy stavať....

Grin čekal jsem že se někdo najde ale třeba se nemůže přihlasit na svuj účet tak si založil nový. Ale dobrýOk
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 7/22/2009
Hogan napsal:
honzajbanzaj napsal:
Vadí mi však jejich poměrně široká propagace v dnešní době... přeci jen, je to úplná novinka, a spousta problémů zatím není vychytaná....

Opravdu úplná novinka?

Za nejstarší elektromobil je uváděn elektrický vozík Skota Roberta Andersona sestrojený mezi lety 1832-1839. A kdy vyjel první benzínový vůz?

Jaký mělo pohon vozidlo jenž jako první překonalo rychlost 100km/h? (1899) - La Jamais Contente

koukni třeba sem:

To je jeden z obecných argumentů příznivců elektromobilů, že by měly mít daleko jednodušší servis. Jo, sice už je asi neopraví Lojza vedle v garáži, ale zase nemusí třeba vůbec řešit rozvody apod. Navíc samotné elektromotory jsou už docela dobře zvládnuté všude možně (vlaky, tramvaje...). Ale asi je ještě brzo tohle hodnotit.
Posláno:

Pokročilý
Toyota dělá hybrid to bych řek že stačí dobíjí se to samo a emise to taky ušetří at vozí činský cajky plachetnice a dobrý ne
Posláno:

Pokročilý
Hogan napsal:
honzajbanzaj napsal:

Opravdu úplná novinka?

koukni třeba sem:

Jasně, moje chyba, opět jsem blíže nespecifikoval co jsem myslel. Vím, že elektromotor je starší než spalovací a elektromobily začaly již dávno, jako spíše taková "hračka pro bohaté", ale myslel jsem tím elektromobily s rozumným dojezdem. I třeba LRV (v době progamu Apollo to musela být naprostá technická špička...) mělo dojez jen pár desítek kilometrů (samosebou naprosto extrémní podmínky, co se povrchu týče, ale zas žádný odpor vzduchu).

Elektromotory jsou již hodně dlouho vychytané, problém jsou baterie (právě v dnešní době začal překotný vývoj, který poprvé umožnit rozumné dojezdy (Tesla S cca 400 km),plně srovnatelné se spalovacím motorem) Jenže je ještě třeba něco vyřešit.

Samozřejmě chápu, že systém testovacího provozu u pár dobrovolníků, kteří vše podrobně zaznamenávají není v kapitalistickém systému to, co by výrobci chtěli, chtějí zisk a rychlý návrat investice...

(Nemám nic proti kapitalismu obecně, byly tu už různé systémy, ale tenhle bych řekl, že je nejmíň na pendrek... třeba někdo někdy vymyslí něco lepšího, ale problémem těchto teorií je zachování svobody, do toho se radši nebudu motat...)
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum