ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
zajimave linky, recenze, galerie Možnosti
RS
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 4/2/2011
Příspěvky: 518
Trochu jiný svět
http://www.youtube.com/channel/UCZ1T1_we772cPUeUnfcIbqA/videos
Pište mi prosím raději email než PM.
Posláno:
Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 2/5/2012
Příspěvky: 339
Ano je to jiný svět, bohužel nás před vánoci opustil přítel, který tam mnoho let žil a na sklonku života se podíval na místa která měl rád, po mém dotazu ohledně toho, jak se domluvil (bylo mu 80+),prohlásil, že si drží zásobu cca 2000 slov, to nemáme mnohdy ani my.
Jirka
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 3/30/2011
Příspěvky: 457
Srovnávací fotky výkonu svítilen, volba prostředí i výkonu:

http://fonarik.com/test/
Není moudrý ten, kdo ví mnoho, ale ten, kdo ví co je třeba.
Nůž slouží mě, nikoli já jemu.
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 2/20/2010
Příspěvky: 384
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 3/3/2016
Příspěvky: 2
Ahoj, přeložil jsem z angličtiny recenzi na tyto dva nože, doufám, že to sem patří. Je to trochu nekritické, ale nože jsou to zajímavé.
Terävä Jaeger Knife

Díky skvělé ergonomie a praktickému designu nože Skarama od Varusteleky jsme netrpělivě očekávali nůž menší, ale vyrobený podle stejné filosofie. Během léta 2015 publikovala Varusteleka několik fotek takového nože na instagramu. Vypadalo to, že bude mít podobný tvar rukověti, ale čepel byla tradiční severské puukko. Během podzimu se pak objevily dvě verze tohoto nože, lišící se pouze délkou čepele : "Terävä Jääkäripuukko 110” a ”Terävä Jääkäripuukko 140”. Číslo v názvu nože odkazuje k délce čepele v milimetrech. Jméno Jääkäripuukko by se dalo z Finštiny přeložit jako "nůž lovce", tedy lovecký nůž.

Míry a materiály:


Délka čepele: 110/140 mm, šířka 26mm, tloušťka 4mm

Úhel výbrusu: 23°

Celková délka: 240/270 mm

Ocel: Uhlíková ocel 80CRV2, tvrdost 59 HRC

Rukověť: Jednolitá guma s neklouzavou texturou

Váha (bez pouzdra): 175/195 g

Nože jsou kompletně vyráběny ve Finsku. Čepele vyrábí firma Laurin Metalli, pouzdra R. Kauppila. Obě firmy sídlí ve městě Kauhava, městě s hlubokými kořeny ve Finské nožířské historii. Obdrželi jsme po jednom od obou nožů právě v době kdy přišly poprvé na trh.

Jakmile vezmete Jääkäripuukko do ruky, ihned vás napadne, že je vyroben k tomu aby pracoval. Stejně jako Skarama, je i Jääkäripuukko navržen velmi prakticky.

Rukověť

Guma na rukověti je příjemná do ruky. Je tenčí než na většině nožů podobné velikosti, díky čemuž člověk snáze pozná, jaký směrem nůž drží, a to i potmě. Tenčí rukověť rovněž usnadňuje nošení nože v ledvince nebo například v Gear Kit Bag od Hill People (zkoušeno s modelem 110). Přesto, že pohodlí při úchopu je čistě osobní věcí, dá se s klidem říct, že bude nejspíš vyhovovat většině uživatelů. Přední vybrání pro prsty je dostatečně hluboké, ale nevadí při práci se dřevem ani při jemějším vyřezávání. Mírné vybrání ručky na druhé straně usnadňuje vytahování nože z pouzdra a také nabízí pevný úchop i při sekání nožem s držením za zadní část rukověti. Konstrukce je skrytý full tang, který prochází ve stejné tloušťce celou rukovětí a končí velkým kroužkem pro pojistnou šňůru.

Čepel

Tvar čepele vychází z tradičního puukka. Hřbet je rovný po celé délce až ke špičce. Větší část ostří je také rovná a zvedat se začíná až pět centimetrů před špičkou. Díky tomu je špička nože velice odolná. Tento tvar usnadňuje práci se dřevem (vyřezávání) a také broušení. Čepel je silmá 4mm a má vysoký skandinávský výbrus s mikrofazetou, která ještě zvyšuje odolnost ostří. Mikorofazeta může vyvolávat určité rozpaky mezi skalními zastánci broušení skandinávského výbrusu do "nuly". Také je díky tomu těžší nůž nabrousit, ale popravdě jsme byli překvapeni, jak málo to ve skutečnosti ovlivňuje výslednou práci s nožem. Připravit chlupaté dřívko na podpal bylo velmi jednoduché a stejně tak ostří vydrželo i opravdu hrubé zacházení.

Hřbet čepele není zaoblený a hodí se tedy ke škrtání firesteelem. Po stranách není čepel nijak leštěna, čož také přispívá pracovnímu vzhledu nože.

Pouzdro

Pouzdro je vyrobeno z 2mm silné kůže. Kvalita zpracování je svělá na nůž v takové cenové relaci. Švy jsou ještě posíleny nýty na obou stranách. Dutým nýtem na spodu pouzdra lze prostrčit závěsnou šňůru. Uvnitř pouzdra je plastová vložka bránící proříznutí. Na spodku pouzdra je díra pro odtečení případné vody. Nůž je zajištěn v pouzdru drukem. Druk má tendenci se otevřít, pokud budeme pouzdrem dostatečně silně kroutit, není to tedy bezchybné zapínání. Na druhou stranu nůž v pouzdře drží dostatečně i po otevření druku díky tření. Pouzdro má závěs na opasek se silným D-kroužkem, kterým je se závěsem spojeno.

Testování

Tento článek je psán na základě devatenáctideního testování, které zahrnovalo i pětidení loveckou výpravu. Další testy byly prováděny v domácím prostředí. V testování budeme pokračovat dále, ale chceme tuto recenzi uveřejni tak brzy, jak jen to bude možné, jelikož se jedná o nový produkt. (2015, pozn. překlad)Rozhodli jsme se podrobit náročnějšímu testování model 140 a model 110 testovat tak, jak bychom používali nůž obvykle. Dalším důvodem tvrdšího testu u delšího z obou modelů je fakt, že bude pravděpodobně používán i jako sekací nástroj. Přesto se domníváme, že kratší verze musí stejné zacházení vydržet také. S noži jsme neprováděli žádné destrutivní testy, kdy ohýbáte nůž dokavaď nepraskne, přesto byl model 140 vystaven zacházení, jaké se nedá považovat za normální nebo obvyklé. Naše snaha, byla veškeré testy provádět tak realisticky, jak jen to bylo možné.

Řezání a práce s nožem


Začali jsme s běžnými činnostmi, jako otevírání balíků, vaření a rozdělání ohně. Jak bylo již zmíněno výše, vyřezávání je s oběma noži radost. Díky pěkně vysokému výbrusu nůž dobře proniká do různých materiálů. Silná čepel není příli vhodná ke krájení tenkých plátků při přípravě jídla (neleštěná část zanechává na jídle železnou příchuť, pozn. překlad), ale oloupat jablko zvládnete bez problémů. Model 140 jsme použili na nejšpinavější dřeva vytažená z písku a také mezi úkony byl pokládán normálně na zem.

Sekání

Na sekání jsme používali oba nože a delší verze pochopitelně obstála lépe. Ještě výrazně lepšího výsledku dosáhnete při technice držení dvěma prsty za konec rukověti. Přidáním pojistné šňůry by se jistota úchopu ještě znásobila, ale vzhledem k tomu, že jsme testovali oba nože tak, jak je Varusteleka prodává, upustili jsme od veškerých modifikací. Se 140 jsme snadno přesekali větev silnou jako zápěsti a také jsme ji použili při vykopání a přesekání kořenů pažezu při hledání smolného dřeva na podpal. Při tomto testu se na čepeli objevil malý zoubek.

Štípání dřeva pomocí tlouku (Batoning)

Oba nože obstály při štípání polen různých velikostí velmi dobře. Na 140 jsme místo dřeva jako tlouku použily kámen, což zanechalo na hřbetu stopy, ale jinak to na nůž nemělo žadný negativní vliv.

Škrtání křesadlem

Ke škrtání jsme použili hřbet nože. S oběma noži jde díky ostrému hřbetu snadno vytvořit záplavu jisker. Ostrý hřbet se taky hodí, když pořebujete naškrábat jemné hoblinky na podpal.

Nůž, jako "cepín"

Při pohybu po zamrzlých jezerech se doporučuje mít s sebou cepín. Jako nouzová náhrada může být použitý,vyžaduje li to situace, i nůž. Během tesování jsme se nenacházeli v blízkosti zamrzlích jezer a tak jsme 140 použili při šplhání po strmém říčním korytu. Nůž byl zabodáván do břehu a následně používán jako opěra. Tento test nůž také neponičil. Očekávali jsme po tomto testu bude nůž úplně tupý a překvapilo nás, že si ještě jakousi ostros udržel.

Ponoření

Ponořili jsme 140 do řeky a s ní i její pouzdro, abychom otestovali jak odolnost nože proti korozi, tak schopnost pouzdra zbavit se vody a vyschnout. Voda z pouzdra díky otvorům vyteče rychle. Nůž jsme nechali tedy v pouzdře bez předchozího osušení a vyndali až po 24hodinách. Na čepeli se objevily několikamilimetrové skvrny od rzi. Uhlíková ocel je považovaná za materiál s velkou náchylností k reznutí, takže nás výsledek testu mile překvapil. Poté co jsme nůž v pozdru protáhli po písčitém dnu řeky, žačal jít druk pouzdra otevírat a zavírat znatelně hůř. To šlo napravit propláchnutím druku vodou, ale k dosažení původní kondice bylo potřeba ještě druk naolejovat. Pouzdro komletně vyschlo po dvou dnech.

Myčka na nádobí

Nikdo není tak hloupý, aby dával nůž z uhlíkové oceli do myčky, že?.. No, někdo by přeci jenom mohl a tak jme se rozhodli to se 140 taky vyzkoušet. Teplotu jme nastavili na 45-60 stupňů a spustili to. Po skončení programu byla celá čepel pokrytá rezavými fleky a pruhy.

Po testech s řekou a myčkou jsme nůž opět používali, abychom zjistili, jak moc tím utrpěl. I přes tyto testy bylo možné s nožem stále ještě pracovat. Čepel jsme ošetřili olejem a odstranily rez, přesto na čepeli zůstalo několik tmavých fleků, které již odstranit nešly.

Broušení

Po všech předchozích testech bylo ostří již znatelně ztupeno. Přesto, že bylo stále možné nůž použít, vyžadovalo to již daleko většího úsilí.

Nůž jsme brousily na brusné sadě od Spyderca a obnovení do továrního ostří nám trvalo asi patnáct minut, což se zdálo ve srovnání s některými moderními ocelemi velice snadné. Tepelné zpracování se zdá být na velice dobré úrovni. Vysoká ostrost, dobrá odolnost ostří a snadné broušení není pro nůž, obvzlášt v této cenové kategorii vůbec obvyklá.

Zatlučení nože do polene

Protože předchozí testy měly jen pramalý vliv na použitelnost nože, rozhodli jsme se posunout 140 ke svým limitům tím, že jí zatlučemě špičkou napřed do polene. To jednak otestuje odolnost závěsu na pojistnou šňůru a jednak konec gumové rukověti. Na zatloukání jsme použili metrovou větev ze stromu a zatloukli s ní nůž do poloviny délky čepele do dřeva. Některé údery dopadly i na rukověť. Následně jsme nůž údery do rukověti tam a zpět ve snaze nůž z klády vyvyklat vytáhli. Celý proces jsme dvakrát opakovali. Na potřetí jsme si všimli, že se rukověť asi o tři milimetry pohnula dozadu. Je třeba říci, že takové zacházení s nožem není rozhodně běžné a také vytahování nože z polene může být provedeno s daleko větší opatrností, než jsme tomuto úkonu věnovali my. Rozhodli jme se rukovět sundat a prohlídnou si "vnitřek". U takového druhu nože, se očekává, že bude možné ho používat i tehdy, jestliže se původní rukověť z nějakého důvodu poškodí. Trn nože lze velmi snadno něčím obalit a nůž tak použítvat v nouzové situaci dál.

Přesto, že jsme gumovou rukověť z nože sundali, tak zůstala nepoškozená. Bylo možné ji nasadit zpět na nůž a ten dál používat. Jen nasazená rukovět na noži vaklá a tak jsme ji po nafocení k noži přilepili zpět epoxidovým lepidlem.

Závěr

Oba tyto nože mohou sloužit jak jako jediný nástroj, který s sebou máme, tak jako součást vybavení a doplněk k jinému nářadí (sekera, pila atp., Pozn.překlad). Tento nůž je pro vás, pokud hledáte praktický nůž skandinávského stylu. Model 110 je vyvážení odolnosti a použitelnosti v kompaktním balení. Když k tomu přihlédneme k ceně, jeví se jako opravdu skvělý nákup. Jedna věc, kterou bychom chtěli změnit, je mít možnost kydexového pouzdra, které by šlo ovládat jednou rukou a přimontovat na různé části výstroje. Toto je v plánu a Varusteleka prý takové pouzdro vyvíjí.

Oba tyto nože nám byly poskytnuty z Varusteleky

Terävä Jaeger Knife. IMTT Finland – Koulutuspalveluita ja blogiartikkeleita ulkona liikkuville [online]. Copyright © [cit. 23.02.2017].
Dostupné z: http://www.imttfinland.fi/terava-jaeger-knife/


O.Zajíc vložil tyto přílohy:
IMG_3379.jpg.jpg
jp_2blades.jpg.jpg
jp_adw2.jpg.jpg
jp_both_k.jpg.jpg
jp_hakkuu_tervas.jpg.jpg
jp_inthedw.jpg.jpg
jp_tulus.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 12/28/2010
Příspěvky: 2,205
Pre milovníkov klasiky ... http://www.jbrucevoyles.com/A82/A82%20Page%201.html ,je tam ny 3 strany fotiek Wink


hidalgo vložil tyto přílohy:
82_065.JPG.jpg


Cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami.
PN
Posláno:
Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 4/20/2016
Příspěvky: 212
Recenze na graviťák z naší kotliny - ZDE
Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 8/22/2016
Příspěvky: 108
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 12/28/2010
Příspěvky: 2,205
Jorn Are Keskitalo nože severu a ďalšie výrobky https://www.instagram.com/jakesk9/ ,veľká paráda Wink
Cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami.
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 5/1/2004
Příspěvky: 532
zajímavý francouzský dokument https://www.youtube.com/watch?v=Xgeo1YRvbjs
"To ale není spravedlivé!" vykřikl zoufale Mort. "Není spravedlnost, jsem jenom já...." odvětil Smrť
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 11/7/2010
Příspěvky: 1,932
Výroba nožů Gerber, vlákno o zavírácích Gerber jsem nenašel, tak dávám sem:
Co Tě nezabije, to se Tě pokusí zabít znovu...
Kdo říká, že jediný člověk nemůže změnit svět, ten nikdy nejedl nedovařeného netopýra
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 5/1/2004
Příspěvky: 532
https://www.youtube.com/watch?v=zlNT90Gg6IY&t=2s , bella italia
"To ale není spravedlivé!" vykřikl zoufale Mort. "Není spravedlnost, jsem jenom já...." odvětil Smrť
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 5/1/2004
Příspěvky: 532
ještě jednou bella italia https://www.youtube.com/watch?v=qY6mvjcrFzA
"To ale není spravedlivé!" vykřikl zoufale Mort. "Není spravedlnost, jsem jenom já...." odvětil Smrť
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 5/1/2004
Příspěvky: 532
viva la espaniol https://www.youtube.com/watch?v=GlJz3S04N6I
"To ale není spravedlivé!" vykřikl zoufale Mort. "Není spravedlnost, jsem jenom já...." odvětil Smrť
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 5/1/2004
Příspěvky: 532
krása.... https://www.youtube.com/watch?v=sACRvggG8OM
"To ale není spravedlivé!" vykřikl zoufale Mort. "Není spravedlnost, jsem jenom já...." odvětil Smrť
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/16/2008
Příspěvky: 1,244
Kdo má taky rád onanii po japonsku, tady je ceremoniál kování meče.
Má to hodinu, tak akorát na večer místo filmu.

https://www.youtube.com/watch?v=MeoLXgq3UWA
" a všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka "
Hlavně nenápadně, jakože nic!
Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 8/22/2016
Příspěvky: 108
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 2/20/2010
Příspěvky: 384
Dal jsem to do volného pokecu, ale asi se to hodí spíš sem.

Testování pojistek od Blade HQ.

https://www.youtube.com/watch?v=ERxHUXAFVs4

https://www.youtube.com/watch?v=4KmHfbG7z7g
RS
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 4/2/2011
Příspěvky: 518
Třeba by se to někomu mohlo hodit, myslím, že by se to dalo použít i na anodizaci
http://www.instructables.com/id/DIY-Bench-Power-Supply/
Pište mi prosím raději email než PM.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/3/2013
Příspěvky: 1,153
Slušná sleva: http://www.noze-nuz.com/schrade/SCH601TI.php

Dokud dejchám doufám
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum
Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete editovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete vytvořit anketu v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v průzkumech v tomto fóru.

RSS - hlavní fórum : RSS

  
Reklama
Terms Of Use | Privacy Statement | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Vaše připomínky pište na support@knife.cz Powered by Progris