ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Busse / Swamp rat Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 6/4/2006
Jop presne tak nejak to vidim aj ja, vyhybam sa zbytocne kamenom a podobne a super sluzi. Inak Jerry tvrdi kdesi na BF kde sa dakto pytal na sr101 ze vlastnostami je prakticky totozna s INFI okrem koroziodolnosti preto sa vlastne aj noze z sr101 robia len (aspon co evidujem) s povrchovkou.
"S noži je to jako s lidmi,když jsou tupí,tak to za moc nestojí..."
Busse NMFSHLE - BRKT Bravo Necker II
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/15/2007
Díky, napsali jste to s nadhledem. Názory na INFI se většinou pohybují (spíš pohybovaly) v extrémech - co jiného taky očekávat u tajemné superoceli, kterou si každý nekoupí. Sám Busse ji popisuje jako zdařilý kompromis, dokázal ale vyprovokovat zájem ... - no, umí nejen nože Happy .
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 1/5/2005
Z INFI žiadny nôž nemám, ale mám Rodent 6 a ten by mal byť z tej SR101. Kúpil som ho pre zaujímavosť tu na fóre s odstránenou povrchovou úpravou,
Mňa SR101 veľmi milo prekvapila, lebo odolnosť ostria je naozaj pomerne dlhá pri akýchkoľvek prácach s drevom. Občas sa mi stalo, že som zavadil do kameňa, drôtu, prípadne klinca. Nestala sa nijaká tragédia, nôž sa trochu otupil , ale po pár ťahoch na kameni bol opäť ostrý a tým myslím pár t.j. 2-4 x.
S koróziou nemám zatiaľ absolútne žiadny problém . Keď som s ním skúšal pár hodov, tak sa mi 1-2 stalo že sa nôž odrazil od terča (zlý hod) a skončil na betóne. Opäť bez poškodenia.
Najlepšie na tej oceli je ten pomer výdrže a ľahká brúsitelnosť, pričom skutočne nemám pocit že nôž je mäkký. Brúsim obyčajným kameňom strednej zrnitosti navlhčeným vodou.
Keď porovnám tú SR101 napr. s D2 čo je na Kyzliar Supreme alebo s oceľou napr. Kyzliar Voron, tak tá SR101 je v praktickom používaní o 2 triedy vyššie.
Napr. v porovnaní s KA-BAR heavy bowie ktorý tiež často používam je hlavný rozdiel vo výdrži ostria. S KA-BARom ak trafím na kameň/kov, okamžite je dobre viditeľné riadne poškodenie, a ako keby vylomenie (odlomí sa trocha materiálu), ktoré sa ale dá ľahko odstrániť prebrúsením.
Pri SR101 je to poškodenie takmer neviditeľné - iba ťukanec ani nie 1 mm a po obtiahnutí na kameni je opäť v poriadku. Je mi jasný cenový rozdiel týchto dvoch nožov, chcem iba poukázať na to ako sa tá SR101 správa.

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 9/21/2012
Virtuovice to je profik Laugh tiez sa mi paci ako vyslovuje "bushcraft", alebo mu tam sem tam pride zena ked nataca. Tiez sa rad pochvali parohami, neskutocny tipek.

S infi mam skusenost svoju najma zo sekaca HOGFSH, kedze som ho kupil ako user tak som ho aj pouzival... a ozaj drzanie ostria bolo neskutocne, ozaj sa mi to az verit nechcelo, po sekani stale holil, ale nesekal som moc tvrde a suche dreva. OStatne busaky som moc nepouzival, ale niektore som brusil, a to dost, a slo to super tiez.

Na co netreba zabudat pri vytvarani si nazoru na INFI, je jej mega odolnost na narazy a zlomenie. A to je prave to co clovek neoceni a nevidi, pokial to teda neskusi... a kto to skusi ze ano...
Ale napr. v porovnani s takou D2 je to ako keby sa porovnaval plastovy a porcelanovy tanier, ktory sa lahsie rozbije Cool

Suhlasim ze INFI ma tepelne spracovanie konzistentne, ozaj som nikdy necital, ze by nejaka varka kedykolvek za historiu bola horsie zakalena ako ina. Tu skusenost Zelvovu si pamatam ked to pisal.

O INFI versus SR101 som onehda precital snad vsetko co sa na forach dalo. A nejake sr101 som aj mal. Je to zaujimava problematika ale nemam moc vlastnych skusenosti, zopar ale ano...
Zacnem ale tym, ze posledne Busse noze su skoro vsetky prave v tejto oceli v oznaceni Busse combat... co hovori nieco o tom, ze to ziadne becko nebude.
A preco je to zaujimava problematika? Pretoze to nie je tak ako to vyzera na 1.pohlad. Mnohi totiz o SR101 tvrdia, ze je lepsia ako INFI. Kazdopadne aj zlozenim to je uplne nieco ine, jednoducha pruzinovka, ale opat dobre tepelne spracovana.
No, tvrdi sa, ze ma lepsie drzanie ostria, da sa dosiahnut, nenormalne ziletkova fazeta, co tiez potvrdzujem. Nevyhodou je, ze je o chlp, alebo teda riadny chlpisko menej pevna ako INFI, ale stale az az a zrejme niekolko nasobne viac ako je dostatocne. A viac ako D2. Mozno na urovni A2 co je az az. Inak by ju nedavali na velke noze a tomahawky, mece (rucki).
Dalsia nevyhoda oproti INFI, hrdzavie. Sice niekto pise ze ani to nepostrehol, ale ja potvrdzujem ze ano a dost lahko, ale pri povrchovke to je skoro jedno. Oproti INFI je to ale riadny rozdiel, INFI je skoro ako nerez, bodaj by nie, ved ma chromu az az.

Osobne povazujem ci INFI tak aj SR101 ako najlepsie ocele PRE MNA pre outdoor noz (tiez v2 od tk knives ako rovnocenne). Ocel 3v by som rad porovnal s oboma od Busse.
Verim ale Jerrymu, ze vybrali INFI a uprednostnili pred 3v koli vacsej pevnosti INFI. Trochu som pochyvoval, ci v tom nie je najma snaha koli zisku ist vlastnou cestou vlastnej ocele, ale Jerry dost rezolutne tvrdi, ze keby bola 3v lepsia, tak uz by ju pouzivali, no kto vie... Kazdopadne pre mna je dost dobra aj 3v Happy)

Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/15/2005
Battle Mistress mě baví čím dál víc.
Dovolená, parádní kudla a nikde v lese ani noha. Co víc si přát Happy

gorshi vložil tyto přílohy:
IMG_1901.JPG.jpg

Gorshi uses & abuses: BUSSE COMBAT slashers
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/7/2013
Stará láska nerezaví.

Undertaker vložil tyto přílohy:
20170428_143920.jpg.jpg

Busse Fanatic , Infidel , SOG Collector
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 7/15/2016
Chlapi ja vam to TG zavidim....Cry Ostatni jsou taky super, ale me se libi nejvic to TG. Mohu vedet kde se da dobre sehnat Busse TG vy jste v tom zbehly, ja jenom snilek kterej si na nej mozna jednou nasetri a nebo me to prejde, tak abych vedel, jestli to neni teda tajny... Dikas
Posláno:

Pokročilý
Já si ho koupil přímo u Busse když se ještě vyráběl. Dnes už jedině inzeráty nejlépe USA třeba Bladeforums kde je přímo vlákno prodej použitých Busse nožů nebo Arizonacustomknives. Největší problém bude ale cena....
Posláno:

Pokročilý
Diky moc za info, na tu cenu jsem se tak trochu bal zeptat Happy je me jasny ze to neco bude stat, ty bys mel predstavu na kolik vyjde nakej slusne opotrebovanej jako ze bude vypadat trochu k svetu? Ja moc neovladam anglicky jazyk takze sam bych asi mel problem si tam neco ocekovat...red face
Posláno:

Pokročilý
Minimálně 12tisíc korun ale 16tisíc je běžná cena. Bratr když ho viděl už jinej nůž nechce a já bych měl rád náhradní taky.
Posláno:

Pokročilý
Tak jse to odhadoval celkem dobre ja cekal okolo 12.000 az 15.000 plus asi cesta ze. Nedivim se brachoj ja uz po nem pocumuju tak pres rok fakt me uchvatil i kdyz je to jen nuz no.Happy
Posláno:

Pokročilý
Mě nestál ani 10tisíc a mlátím se do hlavy že jsem jich nekoupil víc. Dnes se tu řeší jen fejky ale pořádnej nůž kterej získává hodnotu mě zajímá víc.
Posláno:

Pokročilý
Ty jo a pred kolika letama to bylo? To vedet ze... To se me na tom libi ze neztraci vubec hodnotu tenhle nuz spise naopak..
Posláno:

Pokročilý
Stačí se podívat na stranu 17 - Srpen 2013
Posláno:
Štamgast
gorshi napsal:
Battle Mistress mě baví čím dál víc.
Dovolená, parádní kudla a nikde v lese ani noha. Co víc si přát Happy

Krasavec a hlavně něco dělá Ok
Proti zrození a smrti nemáš léku v mezidobí zachovej radost. (Santayana)
Posláno:

Začátečník
Připojený: 2/9/2016
Paráda! Cool
David
Posláno:

Pokročilý
Jaj tak snad zaziju taky ten pocit, kdyz rozbalim balicek a bude na me vykukovat nablejskany Tegecko. Tak a ted realita. Jdu si osusit koutky a ke strojum...Ok
Posláno:

Pokročilý
Nablejskaný TG je poctivá ruční práce, v lepším případě dorazí takhle nebo s povrchovkou.

Undertaker vložil tyto přílohy:
TGLB_02.JPG.jpg
Laciho_TGLB.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
To uz je ten rezervni?Happy
Posláno:

Pokročilý
Měl jsem ho v ruce ale nekoupil, ta hnědá se mi nelíbila. Papen to vyřešil...
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum