ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kalení + kovařina Možnosti
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/10/2012
Jak píše Vašek, obvzláště pokud už máš odzkoušeno že to jindy jde a teď to posrali tak se divim že maj vůbec tu drzost poslat ti to i s napíchnutou tvrdostí která je jiná než jsi požadovalConfused Vrať jim to na předělání žíhat se to nemusí stačí znova najet na kalicí teplotu atd.
Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/11/2006
MacWasil napsal:
Stačí aby vedle toho visel v peci nějakej ingot kterej na to zářil teplo během chlazení a hned jsou hodnoty jinde, když je jiná rychlost ochlazení. Požadavek na tvrdost byl součástí objednávky kterou kalírna přijala, takže je na nich to dodržet?

Tak já zas chápu, že oni nemůžou poznat, zda je to skutečně ten materiál, který zákazník udá. Ale vzhledem k tomu, že mi už dřív volali s nějakým dotazem, je škoda, že to neudělali i teď.
Je to boj
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/9/2012
Som tu zas, tentokrát s trocha lepším materiálom. Za niekoľko hodín sa mi podarilo nahrubo vybrúsiť čepeľ z pilníka. Čo teraz nasleduje? Kalenie, popúšťanie a potom zas brúsenie do konečnej podoby?

stevozz vložil tyto přílohy:
15536661_pilnik.jpg.jpg

Sony Xperia Z1 Black COMPACT 5.1.1 (Lollipop)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
INMU:Co by se tím změnilo?Tobě to, že je to skutečně ten uváděný materiál potvrdil Mikov a předchozí úspěšná kalení.Kalírna by měla dodržet postup pro uvedený materiál a jeho tvrdost,jakož i obecné zásady kaleníWink Pokud je to měkčí víš že někde něco zdr...i.
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:

Štamgast
Ládes napsal:
INMU:Co by se tím změnilo?.

Myslel jsem to tak, že mě mohli kontaktovat s tím, jestli si jsem jistý materiálem vzhledem k tomu, že se jim to nepodařilo dostat na dostatečnou tvrdost.
A já bych řekl jo, jsem si jistej, zkuste to znova. A ušetřil bych dvoje poštovný, který zaplatim teď, když to tam budu posílat znova.
Je to boj
Posláno:

Pokročilý
kalenie sa celkom podarilo az na jednu vec.....cepel sa trocha prehla. myslite ze sa to narovna pri popustani?

hamon_o.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/1/2010
stevozz napsal:
kalenie sa celkom podarilo az na jednu vec.....cepel sa trocha prehla. myslite ze sa to narovna pri popustani?
To už asi ťažko , ak to nezrovnáš hned po vytiahnutí z oleja , tak už len pieskovačka , alebo kladivko a kovadlina , no alebo vyžíhať , vyrovnať a zakaliť znova.. Ak sa ti to stane nabudúce , rovnaj hned po vytiahnutí čepele z oleja , ide to pekne... Po pol hodine s tým už nepohneš.. No teraz kukám , že je to na hamon , tak to by ti malo ísť narovnať , hoc kedy , ale opatrne..
Posláno:

Pokročilý
ospravedlnujem sa za foto ale pri umelom svetle neviem ine.....vyskusam to zajtra narovnat a nafotit
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/20/2009
stevozz napsal:
ospravedlnujem sa za foto ale pri umelom svetle neviem ine.....vyskusam to zajtra narovnat a nafotit

...ahoj...pokud se ti prohnul pilník,jde to srovnat...ale,taky jde o to,jestli jsi jsi to dělal z"dnešního" pilníku,nebo jsi použil starý,věkem otupený pilník...co jsem slyšel,tak dříve se pilníky dělaly z nástrojovky,nevím přesně,jestli 19133 nebo 19255,dnes se prý dělají z nějaké konstrukční oceli,určené k zušlechťování,tuším,že nějaká ocel třídy 15...a to možná ještě přeháním...jinak,pokud máš svěrák,tak si do něj vyrob dřevěný,nebo líp,pertinaxový čelisti,do nich vlep kousky mosaznýho drátu ,(jde to i nalepit na stávající čelisti) tak,že budeš mít dva kousky drátu na jedné čelisti, a na druhé bude ten kousek drátu vprostřed,mezi těmito dráty...dopr,nevím jak to napsat,jsem praktik,ne teoretik...omlouvám se,ale jinak je to velice funkční...vkládáš materiál.který chceš srovnat,mezi tyto "výstupky"a lehkým tlakem dosáhneš žádaného výsledku...to je odpověď i pro Milana...
...kovařina je krásná proto,že z ničeho vznikne něco...
Posláno:

Štamgast
kono68 napsal:

....dopr,nevím jak to napsat,jsem praktik,ne teoretik...omlouvám se,ale jinak je to velice funkční....

správné heslo pro dohledání popisovaného postupu je tříbodový ohybHappy
Je to boj
Posláno:

Pokročilý
Dik jasne ze tomu rozumiem ako to myslis a hned to vyskusam. Pilnik bol novy nejaky "ajax".
Posláno:

Pokročilý
Islo to pekne narovnat dakujem za radu. Mal som to 3 hodiny v octe a tu je vysledok

hamon2.jpeg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/16/2013
labil napsal:
Díky a ještě se zeptám jak ostrá hrana toho tlouku má bejt ?
Vím sem zvědavej ale nechcu to zvojtit
Milan

Měkký materiál se rovná mlácením na vnějšek vypoukliny. Tvrdý na vnitřek vypoukliny. Dochází tam ke zhušťování materiálu do hloubky a tím i k pnutí, které vyrovná čepel. Pnutí ovšem zůstává natrvalo. Ve Zbrojovce jsme používali jako kladívko kus měkkého materiálu s drážkami na obou koncích, do kterých se připájely mosazí na tvrdo dva vhodné velké kusy tvrdokovu. Ty se pak diamantovým kotoučem obrousily tak, aby byly mírně zaoblené a úhel který tvoří špici byl hodně tupý. Asi tak 120°. 90° je podle mě málo. Jde o to, aby ty seky nešly moc do hloubky. Po rovnání se plochy zlehka přebrousily , ale opatrně, aby se neodbrousil zhuštěný materiál. Platí taky, že je lepší hodně slabších ran, než málo silných. To je tak všechno, co bych k tomu dodal.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 2/3/2012
Zdravím,

z kalírny se mi vrátily dvě čepele z 14260 jedna 54 HRC na trnu, druhá 46 Hrc na trnu, s tím, že čepele jsou podle zkoušky pilníčkem na nehty ještě měkčí. Čepel s 56 Hrc je podruhé kalená, druhá čepel ne. Má to cenu znovu to zakalovat nebo je to na vyhození s tím, že se vypálí legury a bude to stejně na hovno?

Děkuji za rady, L
pivo, ženský a knife'n'roll
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/10/2012
Zbrojovák napsal:

Měkký materiál se rovná mlácením na vnějšek vypoukliny. Tvrdý na vnitřek vypoukliny.........

Takhle napsané by to mohl někdo špatně pochopitNoNoNo Když budeš pískovat měkký nebo tvrdý materiál tak se budou chovat stejně, zrovna tak při naklepávání tvrdým kladivem. Nemotej do toho ohýbání tlakem, který provedeš kladivem ideálně na nepodloženém materiálu prostě jak psal někdo vejš tříbodový ohyb, ono i kalený nůž můžeš trochu srovnat ohybem.
theUgly napsal:
................................
Dvě kalení to vydrží, vem si kolikrát ohříváš ocel při kování damašku a taky jde pak zakalit Happy
Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 2/3/2012
theUgly napsal:
................................
Dvě kalení to vydrží, vem si kolikrát ohříváš ocel při kování damašku a taky jde pak zakalit Happy[/quote]

No, já to ohřívám maximálně flexou Laugh A co to třetí kalení? Happy
pivo, ženský a knife'n'roll
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/9/2012
Hlavně jim k tomu do kalírny nepiš že je to 14260, nebo ti to asi zase zakalej na péro! Najdi si tady někde ozkoušený kalení pérovky na čepele a to zpracování vyžaduj.
KONTAKT JEN MAILEM!!!!!!!! na PM nebudu více reagovat.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/16/2013
theUgly napsal:
Zdravím,

z kalírny se mi vrátily dvě čepele z 14260 jedna 54 HRC na trnu, druhá 46 Hrc na trnu, s tím, že čepele jsou podle zkoušky pilníčkem na nehty ještě měkčí. Čepel s 56 Hrc je podruhé kalená, druhá čepel ne. Má to cenu znovu to zakalovat nebo je to na vyhození s tím, že se vypálí legury a bude to stejně na hovno?

Děkuji za rady, L

V ochranné atmosféře se nic nevypálí. Kvalitní materiál vydrží několik zakalení a popuštění za sebou. U 14 260 jestli mě paměť neklame, se dá tvrdost vytáhnout na těch 60HRc po popuštění na 150-200°C, pokud ti jde o tvrdost. Na nože na házení kaliči ve Zbrojovce doporučovali 45-50HRc. Pokud jim napíšeš materiál a přidáš kalit třeba z 880C do oleje, popustit na 200C, tak by neměl vzniknout problém. Co tam bude to tam bude. Pokud napíšeš 14 260 a chci to mít na 60HRc tak se každý kalič bude "snažit" po svém. Problém může být i v tom, že to strčí do pece s kupou dalších želez (sdružování zakázek) a kalicí teplota bude třeba na spodní hranici pro 14 260, ale na horní pro jinou ocel, které je tam víc. Oni se s tím taky neserou, protože nemají na starosti jen tebe, že?... Pak je další věc, že je rozdíl, když to vysypeš z krabice, nebo koše do oleje a když to poctivě mácháš ve svislé poloze do úplného vychladnutí. Jenže kdo by se s tím páral, při té frekvenci, že,... Tvrdost ve Zbrojovce před 20lety byla na výkresech běžně +- 1HRc a trefovali se běžně +-0,5HRc. Když jsem se v dnešní době ptal, tak .."to nezvládnem" , "neumíme"a další kupa výmluv.... "můžeme minimálně" +-2HRc. Nejlepší by bylo kalit si to sám, potom můžeš nadávat jen sám sobě. Náklady na jedno kalení jsou u mě maximálně 30kč za elektriku při max. vsázka 10kg. A to se vyplatí...Ok
Posláno:
Začátečník
Připojený: 12/15/2016
Můžete mi prosím poradit recept na pastu(?) pro parciální kalení?Dá se použít třeba kamnářský jíl nebo neco podobného?Díky
Jo a známí pracuje v porcelánce tak mám možnost kalit v jejich pecích.Pokud by někdo chtěl tak zdarma zakalím pokud to bude i z návodem.(jen za poštovné).Chci nabrat zkušenosti...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/13/2015
Všem co mi radili ohledně narovná ní čepelka chci poděkovat vzal sem na to kladívko a bušením do vnitřku sem to srovnal
Milan
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum