ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kalení + kovařina Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 5/3/2017
Děkuji všem.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/21/2016
inkomink napsal:
pohlava napsal:
inkomink napsal:
Zdravím
jako uplný začátečník mám na vás profíky dotaz. vyráběl jsem svůj uplně první nůž z pilového kotouče a mám dva problémy které spolu dost souvisí.

1) chci nůž provrtat a nedaří se. jak ho popustit?
2) kdyby se mi podarilo nůž provrtat, je třeba ho potom kalit a popustit??

Nůž jsem celou dobu chladil ale nejsem si jist, zda jsem chladil dostatečně na ohyb je pevný a i špička se neohýbá. Ale chci mít jistotu, že nůž neco vydrží a nepraskne, nebo se neohne.

Omlouvám se za možná pro vás stupidní dotazy.

Rád bych vložil fotky ale nedaří se.Shocked Shocked

jelikož jsem řešil to samé, tak rada:
ad1 - chceš-li provrtat ručku, zabal čepel do mokrýho hadru a místa kde chceš vrtat vyžíhej autogenem....
ad 2 - já myslím že nůž z pilovýho kotouče je potřeba zakalit každopádně. Já ho tedy nekalil, protože jsem tak dělal první cvičný nůž pro malýho kluka, ale pak to nedrží ostří.....

A tím autogenem stačí do červena a nechat pomalu vychladnout?
a po kalení ještě popustit že?

díky.

jo, do červena a do popela s tím.....
po kalení se popouští, to jo, ale s tím ti neporadím Happy

jak psali další, můžeš to zkusit vrtat kobalťákem ve stojanový vrtačce na pomalý točky, ale v některých případech se mi takhle nepovedlo provrtat ani nevyžíhaný listový pero (jedna díra třeba šla a o pár centimetrů vedle už ne). Ale to je spíš o tom, že nemám žádný extra vrtáky....
Sapere Aude.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/9/2012
Vyzera to ze je to zle zakalene? Nejako sa nepodaril hamon!?

stevozz vložil tyto přílohy:
DSC_2031.JPG.jpg

Sony Xperia Z1 Black COMPACT 5.1.1 (Lollipop)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/7/2014
stevozz napsal:

Zakalenú máš len špičku...do čoho si kalil ?
Keby niekto niečo tak email :) Nože v galérke sú väčšinou na predaj :)
FB: TP knives
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/11/2016
Ahoj, delal jste si tu nekdo el. pec s odporovym dratem? Pouzil jsem 0,5mm Kanthal A1 z nejakeho cigaretoveho eshopu.
Pri kaleni 14260ky naprosto super, pomerne rychlej nabeh na teplotu, podle barvy cepele teplota sedela - otestovano, cepel dobre zakalena.
Pri pokusu o AK5Mo nabeh na teplotu 1050 uz hodne pomalej, po 10ti minutach uz hral jen jeden okruh (ze dvou), za chvili uz chcipla i ta druha. Dneska kontrola co se stalo, drat se lame a je evidentne spalenej v miste pruchodu z pece ven. Kanthal by mel vydrzet 1400 stupnu.

Ve chvili kdy to drat vzdal uz pec jela 2h+, kalil jsem vic veci ze sebou a chtel jsem ji poradne vyzkouset. Predpokladam, ze problem je v hodne uzkem pruchodu skrz pec, kdy drat temer licuje s dirou, takze to tudy nedejcha a drat se uskvaril, protoze v tomhle prostoru udelal vic nez tech 1400. Nebo je problem v dobe provozu a chce to nechat pec vzdycky odpocinout? Chtel jsem vyuzit to, ze je uz roztopena.
Pripadne mate tip na neco lepsiho, nez je ten Kanthal?

Byl jsem z pece hrozne nadsenej, cepel z toho byla krasne zakalena a bez prohnuti (coz se mi bohuzel z profi kalirny vracej vzdycky lehce zvlneny), ale moc dlouho mi to nevydrzelo...

Diky za pripadnou radOk
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/9/2012
Teepee napsal:
stevozz napsal:

Zakalenú máš len špičku...do čoho si kalil ?

kalene bolo do oleja
Sony Xperia Z1 Black COMPACT 5.1.1 (Lollipop)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/20/2009
Prim napsal:
Ahoj, delal jste si tu nekdo el. pec s odporovym dratem? Pouzil jsem 0,5mm Kanthal A1 z nejakeho cigaretoveho eshopu.
Pri kaleni 14260ky naprosto super, pomerne rychlej nabeh na teplotu, podle barvy cepele teplota sedela - otestovano, cepel dobre zakalena.
Pri pokusu o AK5Mo nabeh na teplotu 1050 uz hodne pomalej, po 10ti minutach uz hral jen jeden okruh (ze dvou), za chvili uz chcipla i ta druha. Dneska kontrola co se stalo, drat se lame a je evidentne spalenej v miste pruchodu z pece ven. Kanthal by mel vydrzet 1400 stupnu.

Ve chvili kdy to drat vzdal uz pec jela 2h+, kalil jsem vic veci ze sebou a chtel jsem ji poradne vyzkouset. Predpokladam, ze problem je v hodne uzkem pruchodu skrz pec, kdy drat temer licuje s dirou, takze to tudy nedejcha a drat se uskvaril, protoze v tomhle prostoru udelal vic nez tech 1400. Nebo je problem v dobe provozu a chce to nechat pec vzdycky odpocinout? Chtel jsem vyuzit to, ze je uz roztopena.

Byl jsem z pece hrozne nadsenej, cepel z toho byla krasne zakalena a bez prohnuti (coz se mi bohuzel z profi kalirny vracej vzdycky lehce zvlneny), ale moc dlouho mi to nevydrzelo...

Diky za pripadnou radOk

...ahoj...koukni se vedle do sekce Pece - Tavení / Odlévání / Ohřev I. ... tam je návodů dost a ten drát byl asi slabý,jsou tam i výpočty spirál...
...kovařina je krásná proto,že z ničeho vznikne něco...
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 11/9/2016
Potrebujem zakaliť čepele z N 690.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/28/2014
egres2 napsal:
Potrebujem zakaliť čepele z N 690.

Gratulujem Laugh
Když se kácí pes, tak lítaji řízky.
Posláno:
Pokročilý
Gangreen:
K čomu?
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/30/2014
egres2 napsal:
Gangreen:
K čomu?

Dobrý den, prosím, děkuji, zdravím, ahoj, nazdar, když tak začneš bude to lepší mrGreen
Posláno:

Pokročilý
kono68: Dik, zkusim tam pohledat - koukam ze to vetsina lidi resi sirokym materialem (nerez?) na pruchod do pece, odporovej drat je chycenej az na to, takze se tim nejspis obejde problem co vzniknul na poprve meOk

egres2: Tak co cekas na reakci, kdyz se vlastne na nic neptas, jen informujes Laugh
Posláno:
Pokročilý
Dobrý deň.
Vedel by mi niekto zakaliť čepele z N 690?
Ďakujem.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/3/2011
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/27/2009
Prim napsal:

Diky za pripadnou radOk

Ahoj.
Teď jsem si všiml tvého dotazu. Hele ten Kanthal je slabý. To ovšem neznamená ze by nefungoval jen bude mít menší životnost. Pokud budeš kalit tak jednou, dvakrát do měsíce a tak kolem 850C, no možná překvapí jak dlouho vydrží. Možná se budeš až divit. To že se ti to upálilo v průchodu pecí je tvoje chyba. Je potřeba takto slabý drát přes průchod zesílit. Já bych si udělal novou spirálu, ta stará je na vyhození. Nechal bych si na obou koncích dostatek drátu na alespoň třikrát, čtyřikrát lépe, přehnutí a pevně ho stočil do copánku a takto stočený drát bych táh od spirály až ven. Tím změníš odpor a nebude se ti přepalovat v průchodu. To že je křehký je normální. Když opravuji použité spirály na peci tak jedině za tepla PB hořákem držet drát červený a tvarovat, spojovat stáčením, jak není červený praská. Zkus novou spirálu.
Ahoj.
Mám tlačítko mail. Na pm-ka nebudu reagovat. Jdou automaticky do spamů.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/3/2011
ako pise kiwi. na konci spiraly si to preloz aspon 3x a stoc. 0,5mm kanthal je slaby spocitaj si spiralu aspon na 1mm. kludne aj viac. ja pouzivam 1,6mm a su nafurt.
viac o peciach skor tu:http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&t=1120&p=60
Posláno:

Pokročilý
Kiwi & Bearpaw: Díky oběma - čím víc na to koukám, tím víc je mi jasný, že jsem průměr drátu hrubě podcenil. Řešil jsem jen materiál a limitaci 10A jističem, takže abych se ve dvou větvích nějak rozumně vešel.
Už koukám na varianty s 1 - 1,2mm (jde o docela malou pec, toho 1,6mm bych tam nenatlačil tolik
Posláno:
Začátečník
Připojený: 5/3/2017
inkomink napsal:
Děkuji všem.

Tak jsem dal na radu se svářečkou a povedlo se díky.

inkomink vložil tyto přílohy:
IMG_20170508_190345_HDR.jpg.jpg
IMG_20170508_190405_HDR.jpg.jpg
Screenshot_2017_05_08_22_01_29_699_com.viber.voip.png.jpg
Screenshot_2017_05_08_22_01_40_302_com.viber.voip.png.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/10/2012
Má někdo zkušenosti zde?
nozirske oceli cz
Nebo neporadite mě kde nechat zakalit čepel v Brně a okolí?
Zkouším vyrobit vlastní paskvil z k110
Díky za rady Marek
...povidám chci do Vršovic...
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/1/2013
Za mě nožířské oceli paráda, cepele vždy rovné, nikdy se nic neztratilo. Doba dodani cca mesic.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum