ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kalení + kovařina Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 4/29/2017
Zdar chlapi,potřebuju radu,mám zakalit nůž,ale kluk který nůž dělal koupil prý materiál někde v Hornbachu,když jsem se ho ptal co je to za matroš tak mu dali info,že je to nějaká sock konstrukční ocel 230? víc z nich nedostal.Asi mám mezery,ale nic mě to neříká.Jiskru na bruse to má stejné barvy jako listové pero,jen o něco kratší.Tak jsem si říkal,že bych to kalil jako pérovinu,na zkoušení mám malý odřezek tak na dva pokusy,když to říznu.
Předem díky za postřehy
Posláno:

Pokročilý
Ještě vzhledem k té jiskře mě napadlo,že to může být materiál 14230 nebo 15230?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
Já bych to nekalil, nemá to cenu. Je to nepochybně nějaká S235, takže konstrukční ocel bez uhlíku. Každé snažení o kalení je zcela zbytečné ... Příště ať dotyčný nešetří na nesprávném místě.
Posláno:

Pokročilý
Jo to,že to je běžná konstrukční pásovina mě napadlo,když jsem zaslechl hornbach,ale pak mě začalo hlodat co by kdyby a nedalo mi to se nezeptat.Říznu ten kousek navíc, zkusím zakalit odřezky,třeba na dva způsoby aby měla dušička klid a hned uvidím jak do toho půjde pilník.
Díky za reakci
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
Stody napsal:
Jo to,že to je běžná konstrukční pásovina mě napadlo,když jsem zaslechl hornbach,ale pak mě začalo hlodat co by kdyby a nedalo mi to se nezeptat.Říznu ten kousek navíc, zkusím zakalit odřezky,třeba na dva způsoby aby měla dušička klid a hned uvidím jak do toho půjde pilník.
Díky za reakci
Vyprdni se na 2 způsoby,normálně to ohřej dožluta a prdni do vody(ty odřezky)pokud v tom je uhlík ztvrdne to i tak(to že struktura nebude ideálně jemnozrnná je v případě průkazu kalitelnosti vedlejší),ale skoro bych se vsadil že to neudělá nic.Taky mi lidi občas nosí celkem pěkné kousky třeba z podle nich vynikajícího hardoxu,domexu,nebo pevnostní konstrukčky S/QSTe690(pletou si ji s práškovou rychlořezkou taky S690,ale dle jiné normy značení od Bohlera)Wink
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/21/2016
výroba primitivní výhně - tohle už tu předpokládám někde bylo, ale je to fakt pěkný:

https://www.youtube.com/watch?v=VVV4xeWBIxE
Sapere Aude.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/11/2016
Mam prosbu o konzultaci. Chtěl jsem si naleptat nessmukoidní čepel z D2ky a vykouklo na mě cosi jako divnej hamon uprostřed. Na obou stranách je to i jinak tvarovaný.... Tušil jsem to už při leštění, protože bylo znát lehký rozdíly v lesku, prostě jako parciálně kalená čepel, ale ta by zas měla stejnou linku na obou stranách.

Jde o čepel silnou 3,5mm staženou téměř do nuly, kaleno bylo v profi kalírně - vakuovka na 59hrc. Kvalita zakalení na hřbetu i na ostří mi přijde dobrá.
Zajímá mě, jak se tam něco takovýho mohlo vzít... A jestli to má na funkci nějakej vliv, nebo jde jen o estetiku.

Lept je teď jenom názornej, když jsem to viděl tak proběhla jen jedna rychlá lázeň a šel jsem zkoumat škodyConfused

Omlouvam se za fotky, ale je to brané jen telefonem a na umělém světle. Kdyby to pomohlo, zítra nabiju foťák a zkusím stihnout venku.

Prim vložil tyto přílohy:
20170523_205652.jpg.jpg
20170523_205736.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Ládes napsal:
Stody napsal:
Díky za reakci
Vyprdni se na 2 způsoby,normálně to ohřej dožluta a prdni do vody(ty odřezky)pokud v tom je uhlík ztvrdne to i tak(to že struktura nebude ideálně jemnozrnná je v případě průkazu kalitelnosti vedlejší),ale skoro bych se vsadil že to neudělá nic.Taky mi lidi občas nosí celkem pěkné kousky třeba z podle nich vynikajícího hardoxu,domexu,nebo pevnostní konstrukčky S/QSTe690(pletou si ji s práškovou rychlořezkou taky S690,ale dle jiné normy značení od Bohlera)Wink

Tak to je vyřešeno,zkusil sem ty odřezky zakalit a je to podle očekávání bláto,pilník do toho šel jak do másla.
Takže chlapi díky za konzultaciHappy
Posláno:
Začátečník
Připojený: 6/27/2017
Zdravím. Chtěl bych se zeptat do jaké doby po zakalení bych měl začít popouštět. Bude velký problém když začnu popouštět až cca 60 minut po kalení ??
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/8/2010
Záleží na tom, kdy ti nepopuštěné dílo praskne. Jestli dřív, než za 60 minut, tak to problém je. Mě to jednou takhle (dost hlasitě) ruplo cca po 20 minutách od kalení, jindy jsem popouštěl až po 48 hodinách a v pohodě.
EM
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/21/2008
...koupil jsem věc,která má boláky viz obrázky...je to pořachaný na vícero místech,nevypadá že by se to rozpadlo,ale když zaberu tak se to "šklebí" a opruz je že to chytá za hadry...měl to být dárek pro jednoho veterána,ale z toho sešlo a zůstalo to mě,jednak se to nestihlo a tohle by sem mu asi stejně nedal. Je to poměrně malá věc chtěl jsem se zeptat jestlivá se s tím dá cokoliv ještě dělat,jestli by to šlo po ohřevu zcelit...pakárna je že by se musel asi sundat kroužek.Zatím jsem v tom za litr (a ještě dlužím pošťáka) tak mi to je blbý vykostit.
Stačilo by mi jen jestlivá to jde nebo už je vymalováno...
Na první fotce jakou jsem měl představu že by to mohlo vypadat...na dalších teď už můj...

EM vložil tyto přílohy:
7_jpg_big.jpg.jpg
DSCN1773.JPG.jpg
DSCN1778.JPG.jpg
DSCN1777.JPG.jpg
DSCN1782.JPG.jpg
DSCN1783.JPG.jpg
Image_2.jpg.jpg

"Nu, tu máš, poutníče, milý ten svět, na nějžs se podívati žádostiv byl."
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 6/21/2012
To je ten od Želvy? Shocked nechce se mi věřit, že by něco takoveho poslal pryč
EM
Posláno:

Štamgast
Je to důležitý ?...já to dávám sem protože teď už je mi buřt od koho to je a mělo by to být jedno od koho to je když na to člověk kouká jestlivá dobrý nebo né...volba byla moje,litr jsem neřešil páč jsem si říkal že žijeme jen jednou a ten na první fotce byl a je pořád fešnej...
Mám ho asi hodku ...není to jakože za 10 let zrasovaný.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/9/2012
Kovářský svařit to by bylo asi naprd, protože by z toho po ráně kladivem byla placička křížek připomínající jen vzdáleně.
Napadá mě to nechat někoho šikovnýho zavařit nerezem, tigem, tenoučkým drátem a nechat tu housenku hezky přiznanou svítit na černým železe. Taková stříbrná jizva na černým kříži.
Ovšem (vím že na to seš neptal) nejlepší by to bylo vyměnit.
KONTAKT JEN MAILEM!!!!!!!! na PM nebudu více reagovat.
Posláno:

Štamgast
Je to prasklý fakt divně, skoro bych řekl že to je rozlepená nějaká přeložka která se mohla udělat už když to někdo recykloval dávno před náma.
Jestli chceš křížek zachovat, můžeš to vyplnit epoxem s kovovým plničem(ó jak nechutné že) nebo to fakt nechat někoho šikovnýho nějakou elektrikou hezky zavařit.
Nebo to hezky pronýtovat a přiznat to.
EM
Posláno:

Štamgast
...díky,no taky jsem nad tím dumal jakože z toho udělat trochu "umění" možná mosaz nebo i ten nerez,ale trochu si myslím že jak se to ohřeje jen někde tak se to začne šklebit...ale díky za typ...no pro mě měl stejně víc kouzlo ten původní nenažehlenej surovej...blbý je že to nejni v rovině že to prostě "hačkuje"...
Posláno:

Štamgast
Tak to pošli Güntrovi do Polytechniky na zavaření laserem, to je skoro studený a bude to stát hubičku.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/3/2007
Krásný den přeji
A co jen stříbrnou pájku? To by nedostalo takový teplotní šok ne? Mně by se tam taky ta stříbrná linka líbila. A stříbro by myslím pasovalo k tomu starému železu nejvíc.
Ondřej
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/21/2016
já bych to vrtnu a snýtoval tenkým měděným nebo mosazným drátkem, na více místech. Bude to pak takový Golemův kříž Wink
Sapere Aude.
EM
Posláno:

Štamgast
...hele já jsem to blb měl napsat hned ...je to fakt věc nevelká,ramena to ma 25 a 35 mm,síla matroše 3,5 mm ty fotky jsou větší než reál...mě fakt napadlo nejdřív ten ohřev a třeba lis nebo tak...to pájení by bylo dobrý že by přestalo drhnout,ale myslel jsem to jakože uzdravit do jednoho kusu...nejde o svět ale občas tady bylo něco rozšklebenýho v "nedaří se"...možná lepší na to hodit bobek, v šupleti to přestane zlobit
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum