ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kalení + kovařina Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 3/25/2016
Díky za rady. Zkusím to teda ještě dat do vody co to udělá. Z jakých aut jsou teda vhodné pružiny na nože? Když půjdu na vrakáč ať vím po čem se dívat.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 2/20/2014
Většinou z žádných. Za prvé nikdy přesně nevíš co je to za pérovku, za druhý tyhle vyskákaný péra v sobě mají často skryté mikrotrhliny, takže matroš prostě nic moc no.Wink

Brka z Trabanta jsou hodně dobrý. Myslim že je dělali v Poldi Kladno a kvalitka byla zaručena.
Ale je dost těžký je sehnat, pokoukej e-bay atd. ale ceny se pohybují až kolem 50,-€ Cry

Lepší bude když si objednáš přímo pružinovku na nože, třeba od p. Špičáka. Nestojí moc.
Máš zaručený původ, čistej matroš a můžeš si to nechat u něj i za kilčo zakalit i se zkouškou HRC. Wink

Tady

Per aspera ad astra
Posláno:
Začátečník
To jsi mě moc nepotěšil. Myslel jsem, že snad něco z vrakáče použitelné bude abych nemusel utrácet. Zakalit si to možnost mám. Už jsem udělal pár nožů z D2, ale chtěl bych to dělat celé sám na kovadlině jak se patří.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/21/2016
uberkillah napsal:
To jsi mě moc nepotěšil. Myslel jsem, že snad něco z vrakáče použitelné bude abych nemusel utrácet. Zakalit si to možnost mám. Už jsem udělal pár nožů z D2, ale chtěl bych to dělat celé sám na kovadlině jak se patří.

Ale to víš že to použitelný je, jen se toho neboj. Spousta machrů tu z takovýhodle čurdí dělá a jaký jsou to skvosty Ok ... Jen se holt musíš smířit s tím, že to bude metodou pokus - omyl.
Já jsem tu nedávno řešil přesně to samý a mistři mi taky radili zkusit to do vody. Ten olej neodebere teplotu tak rychle a nedosáhneš tedy takový tvrdosti. No tak jsem to frknul do vody a ejhle, je to tam... Samozřejmě to pořád není nic extra, ale na běžný použití to stačí Ok ....
Zkušený kalič by z toho dokázal vytáhnout určitě ještě víc Ok
Koupím originální vrchní kapsu (medivak) na USárnu M1910.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 4/29/2017
Přesně,neboj se toho. Já mám treba vyzkoušený péra z Avie,starý oktávky nebo kámošoj prdlo vynuty péro na Nissanoj Almere a taky držák. Osvědčený to mám na sekáčich,ale kudla mě z toho taky drží. A jak říká kolega -pokus omyl. Když jsem se učil dělat sekáče tak sem měl před dílnou šutry a hned to zkoušel a dokud sekáč nedržel podle mojí představy tak znovu a znovu...
Posláno:

Pokročilý
Ale jo, já netvrdím že musíš, nebo nesmíš. Happy

Myslím že cca 170,- Kč za pořádnej kus věrohodnýho matroše, nikoho nepřivede k bankrotu.

Kolik platíš na šroťáku na kg železa ? U nás 10,- Kč
Hodinu se tam budeš nimrat v bordelu, najdeš vyhopsaný listový brko cca 5-10 kg těžký (dle typu) Cenu si spočítáš......zamrdaný od vazelíny, a dalšího bordelu.....pak to rozebrat, rozřezat, vyrovnat..... čas v prdeli.......no a myslim že už jsi pomalu nad cenou čistého matroše, o kterém budeš vědět že když pojedeš přesně podle materiálového listu, tak Tě nezklame.Wink

Ale jak řikám....Tvoje věc. Happy Dělej jak myslíš.

P.S. Kdybych bral matroše ze šrotu, tak už bych šel raději do starejch pilníků. Poškozený to pravděpodobně nebude, kalí se to suprově, máš to rovný hned, atd. Happy

Per aspera ad astra
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/21/2016
Tady ale nejde o ušetření pár korun, ale mě osobně třeba o ten pocit, že máš kudlu z něčeho, co už něčím bylo a teď jsi tomu dal nový tvar a dalších pár desítek let života....
Třeba mojí nejoblíbenější kudlu jsem si udělal z pera z nějaký bryčky, byť historii neznám (ale můžu třeba tvrdit, že je to ta, na který se zabil můj prapraděda, když se mu splašili koně - bylo mu 102 let Wink ).
Podle mě to má "duši"..... Kamarád má zase třeba kudlu z čepu pásu T-34....
Stačí se podívat Bulisovi do vlákna, z jakýho bordelu vyrábí Ok Ok

Kudla z pásoviny od Špičáka tu duši mít nebude Wink
Koupím originální vrchní kapsu (medivak) na USárnu M1910.
Posláno:
Začátečník
Jo to chápu, že kdybych se měl s tim takto drbat a ještě za to platit tak se to už nevyplatí. To co mám doma mi dali ve sběru gratis a strýc je automechanik, takže by byly krámy z aut zadarmo. A navic máme v areálu kde dělám autorizovaný servis škodovek tak tam bych se taky domluvil snad na něco z bouraček. Nějaké osy a tak co by se mohlo hodit k tomuto účelu.
Posláno:

Pokročilý
V pohodě. Happy Dělej z čeho uznáš za vhodné.
Já taky v začátcích udělal pár kudel ze starý listový péroviny. (Traboš a Nissan Pick-Up)
Ale dneska už v tom nejedu. Jedině když je to výslovné přání zákazníka.Wink

O duši vyhajtrovaných listových per bych asi moc nespekuloval. Vypadlo to taky někde z nějaký mašiny ve fabrice jako XXtisící a mrtvej kus komponentu, a bylo to industriálně zpracovaný.....no, takže moc obrovský rozdíl mezí tím a pásovinou nebo tabulí přímo z nové pružinovky nevidím. (kromě té kvality ve vnitřní struktuře materiálu)
A vymýšlet historky o původu si u toho můžu taky. Laugh Laugh
Ale jak říkám, nejsem radikálně a zásadně proti.

P.S. Ta stoletá bryčka, to už je z hlediska příběhu a "duše" úplně jiná káva. Ok Happy
To by pro mě mělo taky jisté kouzlo.

Per aspera ad astra
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/14/2017
Zdravím, mám dotaz, nechal jsem švagra v práci píchnout moje první dva nože vyrobené asi dva roky zpátky, jeden z 12 050 druhý z 19 312, jeden měl 9 HRC druhý 11 HRC. Teď můj dotaz, je možné takto zmršit kalení?

Je pravda, že byly ty nejhorší možné podmínky a tenkrát jsem nedodržel snad všechny zásady: hnědé uhlí, málo oleje, špatná teplota atd, ale až tak? Oba materiály jsou na 100% určený.

A druhá otázka kolik HRC mají tyto oceli žíhané naměkko. Jsem rád, že to byly jediné pokusy doma, zbytek kalila firma Grin
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/3/2011
snad nepisem blbost, ale podla mat. listu ma 19 312 zihana na makko max 225HB, co je podla http://www.converter.cz/tabulky/tvrdost-online.htm 20 HRC.
to mi vychadza na nejaku chybu merania.
cim to merali?
jeden moj zakaznik si tiez dal pomerat noz z N690 co som mu kalil a mal 54. iny z vsadzky od dalsieho zakaznika mal 60. premeral inde a tiez mal 60HRC.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/30/2006
pohlava napsal:
Tady ale nejde o ušetření pár korun, ale mě osobně třeba o ten pocit, že máš kudlu z něčeho, co už něčím bylo a teď jsi tomu dal nový tvar a dalších pár desítek let života....
Třeba mojí nejoblíbenější kudlu jsem si udělal z pera z nějaký bryčky, byť historii neznám (ale můžu třeba tvrdit, že je to ta, na který se zabil můj prapraděda, když se mu splašili koně - bylo mu 102 let Wink ).
Podle mě to má "duši"..... Kamarád má zase třeba kudlu z čepu pásu T-34....
Stačí se podívat Bulisovi do vlákna, z jakýho bordelu vyrábí Ok Ok

Kudla z pásoviny od Špičáka tu duši mít nebude Wink

Tieto sracky o dusi noza som tu uz cital snad 100x. Kludne moze byt pasovina od Spicaka recyklovana (lebo teraz su uz vsetky ocele z prevaznej casti recyklovane) napr. z casti tanku, ktory dal posledny vystrel pri dobyti Berlina. Jediny rozdiel je, ze ta "historia" nie je znama. Takze noz z pasoviny moze mat a pravdepodobne aj bude mat rovnaku "dusu" ako noz s vymyslenym pribehom. Kludne ti vyrobim noz z pasoviny a budem tvrdit nejaku sracku o jeho historii a ty nemas sancu zistit ci to tak naozaj bolo alebo nie. Pravdou je, ze je to len marketingovy tah a ludia na to letia ako slepice na flus...Laugh
1 ovečka, 2 ovečky, 3 ovečky, 4 ovečky, 5 .... teraz tu bola !!!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/3/2011
to baca:
ale nezabudaj, ze ked taku ocel s dusou este aj zakalis v improvizovanej vyhni z grilu na dvore s fenom po babicke, "na magnet" zo stareho reproduktoru po strykovi a do vybehaneho motoraku zo stareho moskvica co suedovi stoji pol storocia na dvore, tak ani nezalezi na tom ze stred cepele je prehriaty a koniec nedohriaty. dusa je dusa...Admire
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/1/2010
bearpaw napsal:
to baca:
ale nezabudaj, ze ked taku ocel s dusou este aj zakalis v improvizovanej vyhni z grilu na dvore s fenom po babicke, "na magnet" zo stareho reproduktoru po strykovi a do vybehaneho motoraku zo stareho moskvica co suedovi stoji pol storocia na dvore, tak ani nezalezi na tom ze stred cepele je prehriaty a koniec nedohriaty. dusa je dusa...Admire

Ale koniec koncov , aj duša nedokonalého hriešnika môže prísť do raja.Grin
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/14/2017
Tak abych to nějak uzavřel, nechal jsem udělat druhé měření přímo na čepeli ( první bylo u rukojeti) a u 19312 vyšlo 59 HRC a u 12050 vyšlo 60 HRC, takže je zakalená jen čepel a zbytek je měkký a houževnatý, takže jsem to zas tak nezmršil, spadl mi obrovský kámen ze srdceOk
Posláno:
Začátečník
Připojený: 7/26/2018
Ahoj, rad bych se zeptal zkusenejsich, jak moc naivni predstava je, koupit si z shop kus oceli, vyrezat ji do pozadovaneho tvaru cepele, obrousit, poslat zpet na zakaleni, a pak dobrousit a dodelat nuz. Jde mi hlavne o to, jestli je zapotrebi tu ocel jeste nejak kovat pred kalenim, nebo ten mezikrok neni zapotrebi. Vsechno je to za predpokladu, ze posilaji cca rovne platy. Jinak bych si asi provizorne mohl udelat provizorni pec na zahrade a narovnat to.. Diky za zkusenosti.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/7/2008
Nemusíš kovať veľa nožiarov robí nože z pásoviny. Objednáš si plocháč čo ti bude rozmerovo pasovať a spravíš ako píšeš.
Nech sa ti darí.
Happy
Posláno:
Začátečník
Připojený: 7/26/2018
Gofi: Diky. Jdu teda do toho.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/18/2018
Napíšu sem jen svou zkušenost. Nechám nůž vyřezat na vodě z pásoviny. Přes čepel nechám dxf křivku menší (kováním to dotáhnu zpět) a po té nůž vezmu a vykovu aspoň vlastní ostří. Tvar čepele se zdeformuje naopak díky kování jen na jedné straně, nůž se může prohnout přeci jen ho tepelně namáháš, ale průhyb jde zase narovnat a deformovaný tvar čepele přebrousit na požadovaný tvar, ale i když většina nože je z pásoviny je aspoň vlastní ostří zhutněné kováním. A o to zhutnění právě jde rozhodně takto udělaný nůž má lepší ostří. Když nic jiného jde líp nabrousit a déle vydrží. Zkoušel jsem nůž kovat z kulatiny a je to opravdu moc práce a bouchání a lidi co to umí mají můj obdiv !
Posláno:
Začátečník
Připojený: 8/11/2018
Ahojte je naozaj nutné kalit cepel alebo záleží na druhu ocele
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum