ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kalení + kovařina Možnosti
Posláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 4/12/2017
Dnes som opäť kalil yakutik a znovu mi rupol kalil som ho do oleja snažil som sa ho dat co najkolmejsie čepeľ bola pred kaleni vyzihany a znovu mi ho ohlo tak hneď po za kaleni som ho chcel pre rovnať kladivom a praskol už jeden takýto yakut som tu dal a tiež mi praskol zakaleny by mal byť OK lebo pilník si ani neskrtne je možné že ho ohyna koli tomu ze je tam vykuty zliabok??? Stane sa to i pri parcialnom kaleni nevie mi niekto poradiť čo robím zle. Materiál je 14260.

Tomáš Štefánik vložil tyto přílohy:
DSC_0357.JPG.jpg

Posláno:
Pozorovatel
A tato je z minula

Tomáš Štefánik vložil tyto přílohy:
DSC_0312.JPG.jpg

Posláno:
Pozorovatel
Pri klasickej čepeľ sa mi to nestalo
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/18/2018
Po kalení na čepel nesahat nerovnat a už vubec ne kladivem ! Čepel dát hned popustit ! Po popuštění vyrovnat klepáním ostřejším kladívkem. A nebo je čepel překalená ..... je vyšší teplota kalení než má být a proto se i víc zdeformuje. Ted jsem v sobotu koval jakuta, ale kalím v profi kalírně, při kalení dvou jiných čepelí na hamónek jsem se nadýchal dýmu z kalícího oleje a vysr..... jsem se na to. Nechám to odborníkům co mají odsávání. Opravdu bych rovnal až po popuštění.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/14/2008
Jakut by se po kalení neměl vůbec hnout jsou i instruktážní vídea kde to klicí Ruský ukazujou dost podrobně jak na to.Happy Ale chápu stát se může všelicos Jakuta nemůžeš pobouchávat po zakalení a popuštění jako rovnou čepel.hned po zakalení a vytažení z oleje koukni jak na tom čepel je pokut se prohla hned jí srovnej není na to moc času tak co nejrychleji,kladivem.Rovnal sem takto nějaké čepelky lidem co měli obdobný problém.A po popuštění byli gut.Happy
Posláno:
Pozorovatel
Práve to ze po popustenim bol v pohode a prekaleny by nemal byť ten minule som zlomil tak ze som ho zapáčil ale tento dnešný keď ohnem teraz tak pekne pruzi tak neviem.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/10/2012
Taky jsi tam mohl mít vadu materiálu a při kalení to v tom místě prdlo. Je tam spousta proměnných. I to přehřátí to může být, něco by mohlo napovědět i to jak vypadá plocha lomu, barva a zrno.
Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:
Pozorovatel
Farba je pekne sivá a zrno jemne žiadna korózia alebo nejaké iné sfarbenie na lome mňa len zaujímalo či to ohnutie nemôže spôsobiť práve to kovanie toho zliabku. Kalil som ju v tme čiže farbu si myslím že som trafil. A olej som predhrial.
Posláno:
Pozorovatel
Ta prvá fotka prdol keď som ho chcel l zrovnať kladivom ďalšom supu a bolo atendruhyto som ho zase o zveraku keď som ho stiahol zrovnal sa keď som ho uvoľnil vrátil sa do pôvodného stavu tak som ho trocha zapáčil a prdol všetko to bolo hneď po kaleni asi trebalo skôr keď bol ešte teplejší.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/3/2011
nechcem sa opakovat ale: zase
"nesahat na cepel, nerovnat po kaleni"... preco? cital si moj prispevok vyssie? mesacne odkalim tak 100 cepeli a nezlomila sa mi ani jedna. takisto ziadna reklamacia.
" rovnal som vo zveraku"... "kladivom"....
je problem to po zakaleni chytit trochu medzi celuste zveraku a narovnat? ta pruzina ide trochu tuhsie, ale dovod mas napisany v dalsom prispevku. ale ide.
druhy problem vidim v tom ze si myslis, ze si farbu trafil... mozno si ju netrafil. ohrievas to ako? vo vyhni alebo v plynovej peci? vo vyhni moze dojst aj k lokalnemu prehriatiu a to sa ti potom vylomilo... tazko sudit, ked nevies dodrzat zakladne podmienky spracovania.
treba si uvedomit ze aj ked to tak stari kovaci robili, nemali take materialy ako su dnes. kaliace teploty su +- 30 C a to skusat trafit nie je rozumne. sam by som si netrufol podla farby odhadnut ci to ma 820 alebo 880 C. uvedom si ze k720 ma kaliacu teplotu 790-820C, 14260 840-880C. cokolvek pod a nad je zle. ked uz investujes cas a peniaze do materialu, prace... je problem to zaniest/poslat niekomu kto vie tieto podmienky dodrzat?
pretoze potom sa tu budeme stale tocit okolo toho co sa mohlo stat ked sa stalo?.... co to moze byt za material co mi Pepa doniesol z roboty... nerez zo srotu ci je na noz a pod...
P.S: kovanie zliabku nema absolutne ziadny vplyv na to ci sa ti cepel prehne alebo zlomi...
Posláno:
Pozorovatel
Ďakujem pekne za info ale podla toho co píšeš bez elektrickej pece a riadenia sa ocel v domácich podmienkach ani zakalit nedá. Ale aj tak veľmi pekne ďakujem.
Posláno:

Štamgast
no neda. resp. da ale viac-menej nahodne.
aj ked sa tu urcite zidu viaceri co to dokazu konzistentne Happy mozno by bolo zaujmave skusit odmerat tie kaliace teploty "odoka". hlavne u viacerych kusov.
bez presnej teploty nedostanes z ocele tie vlastnosti kvoli ktorym si sa ju rozhodol pouzit. vzdy to bude nejak okolo...
a to sa bavime o konvencnych uhlikovych oceliach. uplne iny svet su nereze, praskovky,... aj ked su borci so daju aj elmax vo vyhni....
Posláno:
Začátečník
Připojený: 6/28/2011
bearpaw napsal:

ahojte, nadviazem na predoslu diskusiu. Vies/te poradit niekoho na kalenie v okoli ziliny ( ze by tam clovek dobehol)? Co stoji zhruba tak zakalenie jednej cepielky?
Vdaka.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/1/2010

a to sa bavime o konvencnych uhlikovych oceliach. uplne iny svet su nereze, praskovky,... aj ked su borci so daju aj elmax vo vyhni....[/quote]

Poznaš takého? Lebo to je potom kúzelníkLaugh
Posláno:

Štamgast
Robo veď vieš ako to myslím Happy kúzelník je to. Ale čo s takým človekom keď je o čom presvedčený?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
Svého času jsem byl byl u jednoho kováře (nebudu Petra Dohnala jmenovatHappy) A zkoušel jsem, jak přesně odhadne teplotu. On ji hlásil podle oka, já měřil bezdotykovým pyrometrem. Petr se trefil s přesností +-20°C. Takže uhlíkovku lze ve výhni kalit bez problémů (pokud máš teplotu v oku).
Posláno:
Pozorovatel
Zoženiem pyrometer a idem nato ďakujem pekne.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/30/2006
Teplota sa dá udržať aj na ± 1-2 °C. Keď som ešte nemal elektrickú pec tak mi ani nič iné nezostávalo. Ale je to drbačka stále kontrolovať teplotu, dúchadlo, prívod paliva atď. dokolečka. Oproti tomu je el. pec nudaaaaa. Laugh

Kalenie vo výhni.

1 ovečka, 2 ovečky, 3 ovečky, 4 ovečky, 5 .... teraz tu bola !!!
Posláno:

Štamgast
ano, da sa aj takto aj na plynovku sa da dat cidlo a zobrazit si aktualnu teplotu. potom regulovat plyn. zdatnejsi tam mozu zapojit solenoid a riadit si plyn automaticky ako elektriku v elektrickej. moznosti je vela.
slon: teplotu odhadol +-20st. ok, kolko je takych ludi? a druha vec je ze kaliace teploty su +- 30st. takze u menej skuseneho kalica je to skor loteria podla mna.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
Bearpaw, podle mě správně odhadnout teplotu musí umět každý dobrý kovář. Pokud samozřejmě kove i nástrojovky a ne jen ploty.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum