ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kalení + kovařina Možnosti
Posláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 5/5/2012
Muzu poprosit o radu, nechavate si nekdo kalit v Praze v Bodycote, zajimalo by me jak jsou na tom s rychlosti, a pripadne jestli nemaji nejaky minimalni objem zakazky. Diky Jakub
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/10/2019
Dobrý večer všem.Happy
Viděl jsem video jednoho rusa, který kove bulat. Sestavený paket po nažhavení v peci vždycky potopil do hromádky něčeho, to se nalepilo na něj a pak to překoval. Říkal, že je to mletá litina. Je to možné a jak to zafunguje ve výsledku ? Vyšší obsah uhlíku ? Láká mně představa to zkusit.
Kováři co vy na to?
Prosím pište pouze na mail, PM je zdlouhavá komunikace, díky.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/16/2008
Ahoj, Tvůj popis toho videa je trochu zamotanej. Nemůžeš dat odkaz na to video?
U bulatu se nedělá žádnej paket, bulat se taví v kelímku. Tam by ta litina připadala v úvahu, někdo nauhličuje vsázku přidáním litiny. U svářkovýho damašku nevím.
" a všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka "
Hlavně nenápadně, jakože nic!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/10/2019
To je právě ten pech. Mi došlo video od Ukrajince co u nás pracuje na Whatsapp, adresa tam nebyla a to video mi sem nejde dát ani zaboha, server knife vzdoruje.
tak jsem si to pustil znova celé a máš pravdu, říká tam:
V minulém díle jsme vyrobili bulat a dnes damast. Jenže ono to po leptání žádnou kresbu nemělo.....
Prosím pište pouze na mail, PM je zdlouhavá komunikace, díky.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 4/11/2019
Už jsem se ptal i v jiném vláknu (plynová pec), zkusím to i tady, třeba mě někam nasměřujete dál. Zatím jsem se toho moc nedozvěděl, tak se prosím nězlobte, pokud tosem přímo nepatří. Zvažuji stavbu plynového hořáku k výhni. Našel jsem návody, jak je montují z fitinků a různých přechodů. To je celkme jasné a srozumitelné. Našel jsem tu i výkres na V Burner, ale dozvěděl jsem se, že je málo výkoný. Proto sháním něco silnějšího. Byl jsem odkázán na TRex Burner. K tomu jsem nic nesehnal, výkres, schéme, bych ocenil moc. Pokud by jste mi mohli doporučit něco osvědčeného a dostatečně výkoného, budu rád.
Díky za případné nasměrování a další rady.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/16/2013
Zdravím všechny.
Nebyla by nějaká rada,jak zakalit na hamon bez pasty takovýto podivný tvar?
Měl by to být ve výsledku mazací/paštičkový kudlík. Materiál bohužel neznámý=staré dláto po pradědovi.

Muscatel vložil tyto přílohy:
09097A04_0F57_428F_A7E8_4086F00CC556.jpeg.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/5/2019
Ahoj chystám se doma kolik N690 a ak5mo a chtěl bych se zeptat. Hodlám použit Condustral1100 jako ochranu a kalit do oleje Paramo tk22 je to tak správně? A ještě jsem se chtěl zeptat z čeho udělat do pece držák na čepele? Myslíte že vydrží nerez o síle 3-4mm? A poslední otázka na jaké teploty kalit a popouštět. A vlastně ještě mě vrtá hlavou ocel musí být v peci po celou dobu náběhu na kalící teplotu?
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 12/28/2019
Jo, drát to zvládne - na vše ostatní je tu materiálový list ocelí.
Posláno:
Pokročilý
Pokud by měl někdo jednoduchý návod, nebo plánoval školení, měl bych také zájem se něco v tomto směru přiučit.
Díky
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/18/2018
Jiří Hamr napsal:
Ahoj chystám se doma kolik N690 a ak5mo a chtěl bych se zeptat. Hodlám použit Condustral1100 jako ochranu a kalit do oleje Paramo tk22 je to tak správně? A ještě jsem se chtěl zeptat z čeho udělat do pece držák na čepele? Myslíte že vydrží nerez o síle 3-4mm? A poslední otázka na jaké teploty kalit a popouštět. A vlastně ještě mě vrtá hlavou ocel musí být v peci po celou dobu náběhu na kalící teplotu?

Jestli máš pec co dosáhne 1080°C a víc, pak stačí účko z plechu s drážkou, do které čepel vložíš a celé to vezmeš kleštěma a dáš do již vyhřáté pece a pak do oleje. Nejlépe obyč plech, který je nekalitelný a případně lehce nahraditelný novým. V materiálovém listu každé ocele je napsané co máš dělat. Jak dlouho to má být na kalící teplotě, do čeho se kalí a jak materiál potom popustit což je taky dost důležité ! AK5 se kalí 1000 až 1050°C a N690 1030 až 1080°C ..... je dobré dát o pár stupňů víc než čepel z pece přeneseš do oleje přeci jen se trochu ochladí a nebo dodržet vyšší doporučenou teplotu kalení.
Když necháš přídavek na obroušení nepotřebuješ žádnou ochranu, jen musíš čepel víc chladit, abys ji nepopustil víc než je potřeba, když ji zakalenou a popuštěnou budeš brousit do finální podoby. Olej je jedno jaký máš jen by měl být předehřátý teď si nejsem jistý, ale 40 až 60°C, by měl mít než do něj čepel ponoříš při kalení ... omezení prasklin a hlavně kroucení čepele. Jsou lidi co používají olej z kterým smažíš doma řízky. Někdo zase používá vyjetý olej z auta. Jinak existuje originál kalící olej určený pro kalení ocele , ale to si najdi na internetu.
Určitě tam čepel nenechávej při náběchu pece na kalící teplotu oduhličíš ji a bude mít velké okuje a budeš mít moc broušení již zakalené čepele ,abys odbrousil jak okuje tak oduhličenou vrstvu a ta ochrana podle mě zhoří nebo moc nepomůže. Ať se ti daří a ukaž pak své výtvory.
Posláno:
Začátečník
No a ta vydrž na kalící teplotě se ještě nějak přepočítává podle to ho co jsem tu četl a nebo ne? No jestli jsem to dobře pochopil tak N690 má výdrž 20min. Takže vyhřeju pec strčím tam čepel a nechám jí tam 20 min a pak do oleje? A nebo musím nějak přepočítávat? A něco přidat s tím než se to prohřeje tak jí tam nechat 25min?
Posláno:
Pokročilý
Jak to prosím tě myslíš s tím účkem z toho obyč matroše. Nějak tomu nerozumím, proč se to tak dělá? To má jako funkci stojánku aby byla čepel na výšku? Kalíš to pak i s tím účkem?
Díky
Posláno:
Pokročilý
Karel W napsal:
Jak to prosím tě myslíš s tím účkem z toho obyč matroše. Nějak tomu nerozumím, proč se to tak dělá? To má jako funkci stojánku aby byla čepel na výšku? Kalíš to pak i s tím účkem?
Díky

Ano když kleštěmi vložíš čepel do pece kde většinou máš rovné dno jak jí nahřátou přes 1000°C rychle při otevření pece vezmeš jen tak jednoduše rychle pohodlně ? Těžko blbě..... Tak chytneš čepel z plechu lehce a dáš do oleje, plech vytáhneš pak. Jde o jednoduchou manipulaci stále musíš mít na paměti že manipuluješ s materiálem přes 1000°C žhavým .... nějaká bezpečnost by u toho měla být.
Posláno:
Pokročilý
Jiří Hamr napsal:
No a ta vydrž na kalící teplotě se ještě nějak přepočítává podle to ho co jsem tu četl a nebo ne? No jestli jsem to dobře pochopil tak N690 má výdrž 20min. Takže vyhřeju pec strčím tam čepel a nechám jí tam 20 min a pak do oleje? A nebo musím nějak přepočítávat? A něco přidat s tím než se to prohřeje tak jí tam nechat 25min?

Ty materiálové listy jsou dělané pro průmysl né pro nožíře a kalení čepelí na nože.
Jsou vstáhlé většinou na součásti 20 mm silné proto těch 20 minut, aby se materiál prohřál, v celém průřezu. 4 -5 mm silnou čepel určitě nepotřebuješ opalovat v peci 20 minut. Ta bude prohřátá dřív. Bude záležet i od výkonu izolace a velikosti pece.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
U těch komplexně legovaných ocelí je minimální výdrž na teplotě minimálně 15 (nebo těch 20) minut + další čas na průřez. Důležité je, aby se rozpustily hrubé karbidy a při kalení a popouštění tam naskákaly karbidy jemné. Takže u tebou zmiňovaných ocelí stačí, když to dáš do ohřáté pece, počkáš až se ti teplota vyšplhá na nastavenou a počkáš tak 15 minut. A šup do oleje.
Posláno:
Pokročilý
Jasný rozumím, asi bych na to po prvním pokusu přišel, že to nejde zvednout zroviny a rukou.
Díky za objasnění
Posláno:
Začátečník
Takže když udělám stojánek z nerezu tak by to mělo něco vydržet a jestě ak5 mo to bode podobné ale nižší teplota. A abych to měl na pružinovou pevnost tak to déle popustím je to tak? A ten olej by mohl byt Paramo TK22?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
Jiří Hamr >>........."A abych to měl na pružinovou pevnost tak to déle popustím je to tak?"....
Nie je to tak! Nie dlhsie ale na tolko (cas) ako pisu v mater. liste.A vyslednu tvrdost dosiahnes popustanim na vyssiu teplotu (podla toho aku chces) tiez ako pisu v mat liste. Ked chces kalit tak sa musis!!! naucit citat materialove listy oceli inak to je "pokus - omyl"
.................................................................................................................................................
Karel W >> Ja mam stojany do pece na kalenie nozou urobene z obycajneho " fe 40 T" narezaného +- 3-3.5cm a flexkou urobena drazka na noz. Vydrzi to tak 3-5 kaleni potom dam novy kus . Stoji to +-nic. Urcite ak mas pristup k nerezu a este lepsie ziaruvzdornemu tak potom z to vyrob , to vydrzi nasobne viac . Ale toto moje riesenie je dostatocne a v podstate zadarmo ( material mam ze srotaku) A este k tomu Condursalu 1100. Je toOk urcite by som N690 (1070 st.C) nekalil bez nateru ,s vedomim si urobit opal a potom ho pracneSurprised zbrusovat. Ak ho mas urcite ho pouzi. Treba ho dobre! premiesat natret tenku vrstvu dobre nechat zaschnut a ak to dobre spravis tak po kaleni to je minimum prace s ocistenim "zhoreteho"nateru.
PS. A co tiradi Pavel (Slon) je rada od cloveka co vie co pise!!!
Posláno:
Začátečník
Tak super no držák do pece bude ze 4mm nerezu tak snad to něco vydrží a ve středu bych měl mít tu barvu a olej vzal jsem TK46 tak uvidím. Děkuji moc za rady
Posláno:
Pokročilý
Přístup k nerezu moc nemám a kžáruvzdornému už vůbec ne.
Kde se to dá tak nějak trochu dobře sehnat?? koukal jsem se na internetu a žáruvzdorný nerez jsem skoro nikde nenašel.
Jinak děkuji za rady.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum