ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Anketní otázka: Jaký typ pojistky u zavíráků preferujete?
Volba Hlasy Statistiky
Axis lock a varianty 102 17%
Back lock 85 14%
Liner lock a Frame lock 343 60%
Když zavírák, tak jedině motejla... :) 17 2%
Ostatní druhy pojistek 24 4%
ANKETA: Jaký typ pojistky na zavíracích nožích preferujete? Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/30/2005
Kvalitní, festovní liner se výborně ovládá, mám ho rád. Do lesa na prasení ale brávám starej Cascade lockback, backlock toho asi, když je dobře udělanej, snese fakt hodně. No a axis je samozřejmě taky fajn, zvlášť u Benchmade. Resume je prostě takový, že když je pojistka kvalitně udělaná, je fakt asi jedno, jaká jeHappy Nějak instinktivně ale tíhnu k backlockůmmrGreen
"Židovský stát vznikl v zásadě na účet Arabů. ...Palestina už neexistuje. Konec. Měl bych říct, že je mi to líto, ale líto mi to není." Moše Dajan
jak
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/24/2006
Šikminu na dosedací ploše linerlocku považuju za nutnost už jen proto, že plech pojistky se přihýbá z boku - po kružnici. A pokud je ta plocha šikovně tvarovaná (za lepší než obyčejné zešikmení, považuju pokud je plocha konkávní), úhel je natolik malý, že pojistka jen těžko může vyklouznout. Moje úvaha je taková, že se zvyšujícím se tlakem na čepel roste i tření, takže spíš dojde k nějaké deformaci. Jiná věc pak asi bude zatížení rázem.
Druhý důvod, proč považuju samovymezovací funkci za důležitou je například případ Gestra, kdy i přes to pojistka doputovala až téměř k druhé bočnici. Nedovedu si představit, jak náročné by bylo sestrojit mechaniku nože tak přesně a pevně, aby samovymezování do pár let používání nepotřeboval.
„Sebrat člověku zbraň, protože by mohl někoho zastřelit, je jako vyříznout mu jazyk, protože by mohl někoho urazit.”
Mat
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/3/2006
Honzo, musel bys udělat všechno kalené, pak by byl liner věčný, tj. kalený čep čepele, kalený doraz pin, kalenou čepel Happy kalený liner.....a pozor, i kalené příložky ve kterých to vše sedí.
Veškeré sesednutí jaké koliv pojistky je jen díky tomu, že se něco někde hnulo.

Mat

Edit : a mít to vše přesně udělané Happy samozřejmě
EM
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/21/2008
...z milionu videí a fotek je jen nula-nula-prdek případů,kdy se nůž páčí protima pojístce tj. zavírá neodjištěn.Vesměs jde dycinky o nějaký testování páč se někdo nudí,nebo chce být weboodborníkem. Nenapadá mě rozumný důvod něco dělát tak blbě,že riskuju sebepoškození.Co je to za nutnost při které tlačím čepel jinak než proti stop-pinuOh No ...asi dlabání kanoe nebo jiná podobná píčičárna.Letošní rok byl velmi plodný na hádky,lži,zbytečnosti,tlachy a "weboodborničení". To by bylo fajn kdyby jsme to nějak doklepali do toho silvestra a po novým roce už prostě pouze něco preferovali tak jak je to v názvu vlákna a nechali na druhých co preferují oni...až budeme chtít nůž zavřít (vy co jste zlomili tolik pojístek) stačí ho odjistit jde to pak lépe,netřeba ho lámat.Zlomenej pevnej je myslím daleko větší zrada ...a možná častější
Co zkusit jíst obrácenou lžící...zábavný ale taky k prdu...
"Nu, tu máš, poutníče, milý ten svět, na nějžs se podívati žádostiv byl."
Posláno:
Začátečník
Připojený: 9/28/2010
Hlasoval jsem pro Axis lock ,protože jsem levák. Pro nás leváky je to asi jediná varianta pokud chcem zavírat nůž jednou rukou. Taky mám rád back lock.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 9/24/2002
EM napsal:
...z milionu videí a fotek je jen nula-nula-prdek případů,kdy se nůž páčí protima pojístce tj. zavírá neodjištěn.Vesměs jde dycinky o nějaký testování páč se někdo nudí,nebo chce být weboodborníkem. Nenapadá mě rozumný důvod něco dělát tak blbě,že riskuju sebepoškození.Co je to za nutnost při které tlačím čepel jinak než proti stop-pinuOh No ...asi dlabání kanoe nebo jiná podobná píčičárna.Letošní rok byl velmi plodný na hádky,lži,zbytečnosti,tlachy a "weboodborničení". To by bylo fajn kdyby jsme to nějak doklepali do toho silvestra a po novým roce už prostě pouze něco preferovali tak jak je to v názvu vlákna a nechali na druhých co preferují oni...až budeme chtít nůž zavřít (vy co jste zlomili tolik pojístek) stačí ho odjistit jde to pak lépe,netřeba ho lámat.Zlomenej pevnej je myslím daleko větší zrada ...a možná častější
Co zkusit jíst obrácenou lžící...zábavný ale taky k prdu...

Já jsem začal uvažovat o spolehlivosti pojistek v momentě, kdy na nožířskou výstavu , (kdysi bývaly v Pardubicích na střelnici), přišel nějakej borec, kterej dal vědět o tom, že dělal třísky nožem Gerber, tuším, a protože ten nůž je osově souměrnej, tak se prostě spletl a sekl do polínka hřbetem, což ho snad stálo i úraz. Čili sebepoškození nikdo normální záměrně neplánuje, jde o to, právě těmto nehodám předejít. A druhá stránka věci je, že jako výrobce rád znám názory uživatelů - z mnoha jiných dalších zkušeností je lépe vycházet při výrobě nejen nožů, protože vlastní pohled a názor musí jistě kalkulovat s chybou. Kdo si tuhle chybu neuvědomí, je podle mě web-odborník a může dlabat kanoi.. Navíc, tohle je prostor přesně na tohle určenej, jestli se nepletu.Happy
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 9/7/2009
ako opravit liner lock ked v otvorenom stave pri tlaku do chrbta cepele trochu preklzuje a ma akoby tendenciu az vyklznut? skusal som aj test o hranu stola, nebol tak silny a intenzivny ako v reklame cold steel,ale noz to ustal.akurat ma to zere, ze je na pomerne drahom nozi (military). myslism si,ze je to uz vyhladenymi plochami, pretoze noz nemam ako prvy majitel...

edit: vykreslil som pohyb (smykanie) liner locku pri tlaku na chrbat cepele...ci by sa nakoniec zavrel, neviem, neskusal som, je ostri ako britva a chcem mat vsetky prsty. neviem ci je to castejsi problem starsieho lineru,ale pri inoom nozi to nemam...iba co sa predrali na druhu stranu,ale to je ina vec...

vandave vložil tyto přílohy:
liner.JPG.jpg
sp_li.jpg.jpg

Posláno:
Štamgast
Co se týká testu pojistek rázem, je třeba uplatnit více pokusů, vyzkoušel jsem, že někdy se při nárazu pojistka lineru jakoby ,,zavlní" a opět zapadne na správné místo a k selhání nedojde. Ale je to taky podle daného nože, silnější linery se nevlní, sklon k tomu mají ty s delším plechem.
K opravě nelze nic říct bez dokumentace fotkou...
Posláno:
Štamgast
No, tak podle fotek si myslím, že poloha lineru je tak asi v tom nejlepším místě, kde může být, nic bych s tím nedělal. K opotřebení je ještě daleko. Natahovat liner poklepáním kladiva může být kontraproduktivní vzhledem ke vnitřní stavbě kovu, v místě kování za studena je struktura křehčí a může dojít ke zlomení pružiny. Záleží trochu na citu, s jakým se to udělá, ale i na druhu oceli a tepelným zpracování. Každopádně je to řešení v krajní nouzi. Tohle není ten případ.
Posláno:
Pozorovatel
ide mi o to, aby sa mi noz nezavrel...viem,ze zapada dobre,len mi ta vola,ktora pri tom tlaku vznika nerobi dobre a bere mi celkovo dobry pocit z noza. potom iba lezi v supliku a nosim radsej druhy...ked som testoval back-lock na endure ani som si neuvedomoval,co sa moze stat ak to praskne. teraz vidim ako ma liner tendenciu vyklznut a odistit noz....
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/5/2007
Myslim ze pri normalnej cinnosti a polohe poistky ktoru si nafotil by sa noz nemal zavriet. Zvlast ked poistka presla testom, neviem si predstavit co by si s nozom musel robit, aby bola na poistku vyvijana vacsia sila ako pri teste.
"Life is too short to carry an ugly knife" - Calvin Coolidge
Posláno:
Pozorovatel
natocil som malu ukazku testovania. skusal som to uz takto viackrat a vzdy vydrzal. myslim,ze som pouzil dostatocnu silu. neviem ako by obstal pri bodani napr. do pneumatiky alebo tel. zoznamu,ale to skusat asi nebudem koli spicke, ktora by sa mohla zlomit... http://www.youtube.com/watch?v=KV91gR8YlFw
vase nazory...?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/5/2007
Kratke ale vystizne video Wink
Moj nazor je taky ze "v pohode" na vsetky bezne cinnosti. Bodat s nim nikam asi nebudes.
Inak to je asi jedina cinnost (to bodanie) pri ktorej ma napadlo ze moze zlyhat poistka na zatvaraku - a zaroven ma poranit - ked som to s nejakym zatvaracim nozom skusal.
"Life is too short to carry an ugly knife" - Calvin Coolidge
Posláno:
Štamgast
Určitě na běžný ,,domácí řezání" stačí. Pokud chceš mít ale pocit jistoty, bezpečí a ochrany, pak jsou tu nože s pojistkou back lock, motýly a pevný kudly.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 2/23/2008
Hlasoval jsem pro backlock - nějak ve mně budí největší důvěru. No a nejbezpečnější pojistka - nebude to ta na Opinelu? Razz
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/7/2010
Věřím backlocku, ten mě nikdy nezklamal. To se nedá říci o linerlocku, v podání firmy Herbertz mi fungoval asi tak 3 měsíce.
Co Tě nezabije, to se Tě pokusí zabít znovu...
Multikulturalismus je stejná hovadina jako nacpat všechna zvířata v ZOO do jedné klece
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 7/30/2010
Měl jsem převelice kladný vztah k linerlockům, protože právě nůž s linerlockem byl můj první zavírák. Jak jsem ale zkoušel další nože, trochu se to změnilo. Např. backlock u Police mi přijde nejfestovější pojistka a i nejbezpečnější. Ovšem po zkoušce axislocku od BM se rychle stal favoritem. Na hraní je super, i mechanismus je slušný. Framelock jsem ještě bohužel neměl - ten by ještě mohl všechno změnit. Ale prozatím je to AXIS. Happy
Posláno:
Pozorovatel
tak vcera som skusal test - bodanie. bodal som do nejakeho neznameho dreva-dakej lepenky, z ktorej sa robia dvere alebo stoliky. noz to ustal v pohode, cize sa da verit aj tomu lineru na military. ale najvacsiu doveru mam asi tiez v backlockoch. lenze ani tie nie su vsetky rovnake. napr. na benmade drzal back lock asi cca na 1-2 mm a pri teste o stol sa zatvoril. nenavidena endura od spyderca ustala fakt prasiacke testy a vole sa nezvacsili. s militarym asi tak daleko nezajdem...
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/15/2008
Od vánoc si hraju s Tri-Adlockem a tak dám hlas jemu,ale backlock to úplně není tak to budu muset hlasovat pro jinou pojistkuHappy
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/28/2008
vandave napsal:
ako opravit liner lock ked v otvorenom stave pri tlaku do chrbta cepele trochu preklzuje a ma akoby tendenciu az vyklznut? skusal som aj test o hranu stola, nebol tak silny a intenzivny ako v reklame cold steel,ale noz to ustal.akurat ma to zere, ze je na pomerne drahom nozi (military). myslism si,ze je to uz vyhladenymi plochami, pretoze noz nemam ako prvy majitel...

edit: vykreslil som pohyb (smykanie) liner locku pri tlaku na chrbat cepele...ci by sa nakoniec zavrel, neviem, neskusal som, je ostri ako britva a chcem mat vsetky prsty. neviem ci je to castejsi problem starsieho lineru,ale pri inoom nozi to nemam...iba co sa predrali na druhu stranu,ale to je ina vec...

Zdar! Ja som mal podobny problem s ZT 0300 niekedy na jesen, kupil som ho tu na fore, chlap ho mal cca 1 mesiac a ja som si po case vsimol ze ked zatlacim na cepel akoby som chcel zavriet noz ale bez odistenia framelocku, tento klzal a dokonca sa mi noz podarilo po urcitom tlaku zavriet bez toho aby som ho odistil, tiez som bol z toho na "vetvy", ze tak drahy a ospevovany noz a toto sa deje...Tak som ho dal normalne reklamovat a po urcitej korespondencii mi poslali novy nozHappy Na tomto novom sa to uz nedeje.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum