ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Šňůrky, pletence, uzly... Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 10/5/2006
Na několika obrázcích na internetu (a asi dvakrát naživo) jsem na některých nožích (i zavírácích, i pevných) viděla pojistnou šňůru. Ale ne prostě provlečenou, nýbrž jaksi podivně smotanou a zauzlovanou. Vypadalo to podobně, jako když máte smyčku na šibenici.
Asi něco takovýho: knife.cz/diskuze_pics/155146.jpg
Je to pouze na ozdobu, nebo to má praktický výhnam? Třeba že se v "malém tvaru skrývá dlouhá šňůra", kterou lze kdykoliv rozmotat a patřičně použít? A jak se takový útvar váže? Znáte na to nějaký fígl?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/15/2005
jotanka napsal:
Je to pouze na ozdobu, nebo to má praktický výhnam? Třeba že se v "malém tvaru skrývá dlouhá šňůra", kterou lze kdykoliv rozmotat a patřičně použít?
Máš pravdu v obou případech - je to "prďácké" i praktické zároveň. Váže se to velmi jednoduše, ale hůř se to bez obrázků vysvětluje. Prostě tu šňůru provlíkenš dírou, srovnáš konce, přeložíš zpátky a začneš omotávat zase zpět dopředu. Na konci pak necháš malé očko, kterým konce šňury provlíkneš, zatáhneš za ně a ono se to "zdrcne" a drží to. Takhle to alespoň dělám já. Jsem ale lajdák, takže to většinou nemám takhle pravidelné, ale jen halabala, hlavně aby to drželo.
Gorshi uses & abuses: BUSSE COMBAT slashers
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/9/2002
jotanka napsal:
vypadá to podobně, jako když máte smyčku na šibenici.... A jak se takový útvar váže?
Ono to nevypadá podobně, ono je to totéž - skoč na gord.gringo.cz/Uzly/ a podívej se na "Volné, zatahovací smyčky" -> "katovská smyčka".
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/5/2005
jotanka napsal:
Na několika obrázcích na internetu (a asi dvakrát naživo) jsem na některých nožích (i zavírácích, i pevných) viděla pojistnou šňůru. Ale ne prostě provlečenou, nýbrž jaksi podivně smotanou a zauzlovanou. Vypadalo to podobně, jako když máte smyčku na šibenici.
Asi něco takovýho: knife.cz/diskuze_pics/155146.jpg
Je to pouze na ozdobu, nebo to má praktický výhnam? Třeba že se v "malém tvaru skrývá dlouhá šňůra", kterou lze kdykoliv rozmotat a patřičně použít? A jak se takový útvar váže? Znáte na to nějaký fígl?
ked uz si si vybrala obrazok mojho vinoxa military tak sem dam link z ktoreho som sa to snurovanie a uzikovanie naucil ja
www.chrisreeve.com/knotright.htm pre pravakov
www.chrisreeve.com/knotleft.htm a pre lavakov

dufam, ze to nebude chrisovi velmi vadit Happy

a nie je to len na ozdobu napr ten moj vinox sa pomocou tej smycky lahsie taha von z puzdra a samozrejme mas v tej smycke ukryty dlhsi kus lanka ci spagatu

Posláno:

Pokročilý
crossan1x napsal:
[bked uz si si vybrala obrazok mojho vinoxa military...
Je, to jsem ani netušila, že jsem použila Tvůj obrázek nože. Zajímavá náhoda. Každopádně díky moc..Happy
XTR
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/6/2006
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/30/2006
Ha-ha-ha, tieto uzly sa kedysi volali "makrame". Moja mamka to za sociku viazala a zopar som sa ich priucil... Laugh
1 ovečka, 2 ovečky, 3 ovečky, 4 ovečky, 5 .... teraz tu bola !!!
Posláno:

Pokročilý
Nojo, uzlíky jsou to pěkné, ale asi jsem někde přehlédla návod, jak se to váže Sad
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/30/2006
jotanka napsal:

Nojo, uzlíky jsou to pěkné, ale asi jsem někde přehlédla návod, jak se to váže Sad
sak to tam mas rozkreslene, klikni na ten napis s nazvom toho uzlovania a rozbali sa Ti cely navod... jednotlive fazy... Wink
1 ovečka, 2 ovečky, 3 ovečky, 4 ovečky, 5 .... teraz tu bola !!!
Posláno:

Pokročilý
baca napsal:
sak to tam mas rozkreslene, klikni na ten napis s nazvom toho uzlovania a rozbali sa Ti cely navod... jednotlive fazy... Wink[/quote]Hupla...máš pravdu Happy Wink
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/17/2006
A nosíte pojistnou šňůru (ať už jakkoliv zašmodrchanou) i na folderech? Happy Nebo je to pro vás pouze "výsada" pevných nožů?
"...proto se nikdy nepřestávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě!..."
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 10/13/2005
baca napsal:

Ha-ha-ha, tieto uzly sa kedysi volali "makrame". Moja mamka to za sociku viazala a zopar som sa ich priucil... Laugh
Laugh Takovymto ozdobam sme na vojne rikali "mazacinky" a ze tkanicek od kanad nebo narezane padakove snury se to pletlo do zblbnuti... A kdyz se to ozdobilo par odznakama tak za to byvaly i pekne beziny Wink
XTR
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/6/2006
Nečekal jsem, že můj příspěvek získá tolik reakcíWink Tyhle smotance mám na dvou nožích a docela mě to vyhovuje...

jak
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/24/2006
Na každém druhém noži je dnes otvor sloužící k provlečení pojistné šňůry. Uvědomil jsem si, že vlastně ani nevím k čemu je. Měl tedy bych pár otázeček k "houpajícímu se provázku", který mi na nožích doteď jen překáželLaugh

Jak používat pojistnou šňůru na pevných nožích - jak správně provléct ruku? Jak dlouhou mám šňůru nechat a jak ji provlékáte vy? K čemu je vůbec dobrá?

Předem děkuji za odpovědi
„Sebrat člověku zbraň, protože by mohl někoho zastřelit, je jako vyříznout mu jazyk, protože by mohl někoho urazit.”
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/15/2005
Na tom není fakt nic složitýho. Prostě uvážeš očko, abys skrz něj prostrčil ruku a bylo to pro tebe pohodlné. Aby tě to nikde netáhlo a tak. Já si dávám šňůru na větší pevné nože, se kterými sekám. Je to hlavně bezpečnostní pojistka, aby ti nůž nevylítnul z ruky a nezranil tebe nebo někoho jiného. Na zavíráku jsem měl menší očko, aby mi šel snadněji vytáhnout z kapsy - to bylo v období, kdy jsem ho nosil bez klipu.
Gorshi uses & abuses: BUSSE COMBAT slashers
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 1/3/2007
Na jedněch fofrovních stránkách jsem narazil na perfektní pojistné šnůry s lebkou Shocked Shocked Shocked
Myslím, že je to moooooc coool....

http://www.tadgear.com/edged%20tools/knife_care.htm
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/13/2007
Tak a jeste mi poradte jak udelat aby ten uzlik byl tak krasne pravidelnej a mel pravidelny kruhovy prurez, jako je ten na te fotce s tim svicarakem. Ja to udelam presne podle toho navodu, ale vzdycky mi z toho vznikne takova nepravidelna mrcha a to ma treba jen ctyri obratky Sad Taky nejak nevim jak to stahovat Sad Asi mam chrome ruce... muzete nejak poradit?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/14/2007
Stahovat musíš vždycky stejně, provázek se Ti nesmí kroutit, každý uzel musí být přesně stejně velký a stejně pevný jako ten před ním a po něm, není v tom žádný fígl. Kup si hodně dlouhé kulaté šňurky do bot a sukuj. až budeš mít sesukováno aspoň 10 párů těch nejdelších šňurek, tak budou uzlíky stejné téměř ve všech materiálech. Doporučuji knihu "Uzly a laso od F.A.Elsnera vydáno 1968" nebo spíše seženeš něco o drhání "makramé".

ahaswehr vložil tyto přílohy:
uzli.jpg.jpg

Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom MISTR. Pokud nejsi blb.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/2/2007
Zdravím ve spolek, uzlíky se mi taky líbí a na všem, ta kniha od F. A. Elsnera je vynikající vlastním ji od 14ti let a pořád se mám co učit, zajímavé pletence a jiné uzly jsou i tady http://gord.gringo.cz/Uzly/ Hodně štěstí a hbité prsty Petr.

Optimismus je způsoben nedostatkem infomací.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/2/2007
omlouvám se ten odkaz zde již je, ale tento jsem tady ještě neviděl
http://outdoors-magazine.com/s_article.php?id_article=159
a ještě pokračování
http://outdoors-magazine.com/s_article.php?id_article=160
Autor doporučuje kůži z klokaního břicha, jenže chyťte u nás klokana. Dalo by se vybrat i tady
http://www.mateli.cz/e_shop/index.htm

Optimismus je způsoben nedostatkem infomací.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum