ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kuchyňské prkénko Možnosti
P.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/11/2005
V JV Asii se běžně používají prkénka uříznutá z "kuláče" - přímo z kmene stromu (bohužel nevím jakéhoNeutral ). Prasklé jsem nikdy neviděl a na bambusové nenarazil... Wink

Příloha / Přílohy:
Kanchanaburi_1.jpg (304kb) staženo 361 time(s).

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/9/2002
Tak přihodím taky řeznický špalek z Maroka - a ta sekera-integrál by se možná líbila Ahasvehrovi Happy

Surg vložil tyto přílohy:
Imlil_Morocco.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
Drevo ktore sa reze a nasledne lepi (rozrezanim sa narusa vnutorne ptnutie) dosahuje mnohonasobne vecsiu stabylitu voci skruteniu hlavne ak drevo nie je dokonale vysusene myslim pod 12% vlchkosti.A na vlastne oci som vydel ako kamos stolar zlepil4az5 dosiek a chceli sme to zlomit (tiez som neveril)a prasklo to mimo lepeneho Ok
Ak sa dobre vyhobluje, zlepy a stiahne drzi to na 200%
A ktomu banbusu som v TV videl test s ktoreho vysiel ako najhygienickejsia krajacia podloska vobec s pomedzi vsetkych vratane keramiky..skla..mramor a ine.
Ale je pravda ze soudruzi z NDR sa mohly zmylitLaugh
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/14/2007
Surg napsal:
Tak přihodím taky řeznický špalek z Maroka - a ta sekera-integrál by se možná líbila Ahasvehrovi Happy

i přesto, že skoro nic kromě velikosti není poznat. Je to nástroj velmi impozantní a pravděpodobně pro pořádného chlapa. Laugh

Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom MISTR. Pokud nejsi blb.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/21/2010
honza36 napsal:
M-I-X napsal:
Na rezani je mene vhodne prave kvuli smeru vlaken ktere daleko vic obsorbuji necistoty a jiny bordel ktery se hure vymyva a muze zahnivat..

to by mel resit pouzity mateial - dub apod. ktery sam o sobe ma antibakterialni ucinky...
Jsem truhlář,tak se trošku vyjádřím. Dub není na kuch prkénka moc vhodný,protože obsahuje spoustu tříslovin,nejenže černá,ale je to vidět i na rukách,když s ním pracujete trochu dýl,černají. Navíc třísloviny předané do poživatiny mohou způsobovat hořknutí,nebo jinou jakobi pachuť. Z našich dřevin je nejvhodnější buk. K lepení,platí to,že dobře provedený lepený spoj,je pevnější,než dřevo samo. Problém může být časté máchání ve vodě,nebo myčka. Impregnovat lze jakýmkoliv jedlým olejem,nejlépe za tepla. Tolik moje zkušenosti z výroby prkýnek. Jinak deska slepená z více menších kousků je vždy méně náchylná ke kroucení,než stejně velká deska z jednoho kusu,bez ohledu na rozměr a tloušťku. Říká se jim spárovkyWink
S kým se nedá vyjít,s tím se dá ještě vyběhnout.....
Posláno:

Štamgast
...[/quote] Jsem truhlář,tak se trošku vyjádřím. . Z našich dřevin je nejvhodnější buk.

Mne povedal stolar ze pokial na doske nemienim sekat tak je super drevo lipa alebo topol a s tychto materialov sa vyrabaju tie velke dosky (60x45cm) na valkanie cesta na rezance.
Tento material je velmi setrny k ostriu noze len sekanie zanechava hlboke stopy.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/15/2009
na kuchyňské prkénko je nejlepší buk. dub nepoužívat.
Páchejte dobro, bez ohledů co na to říká zákon.
ljp
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/23/2008
Co takhle prkýnko z tisu Laugh
Ať už je prkýnko lepený nebo z jednoho kusu, nevydrží věčně, zvlášť pokud je intenzivně používané. Určitě by se nemělo moc máčet a sušit na prudkém teple. Čím víc natáhne vody a čím prudší jsou změny vlhkosti, tím spíš se zdeformuje a popraská.
Pokud se pamatuju, tak řeznické štočky se dělaly z jeřábu (? nějak mi to ulpělo v hlavě po výuce dendrologie, ale neručím), hlavně ale to byly vedle sebe srovnané a spojené a po obvodu železem opásané hranolky čelem nahoru. Ta struktura se po chvíli užívání umlátí a udusá, takže nehrozí, že by maso lezlo do cév a pak hnilo Happy . Doporučit se dají všechny roztroušeně pórovité dřeviny (buk, javor ap.). Určitě ne nic, co obsahuje nějaké fujtajbly jako je dub nebo akát.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/21/2010
lotrhou napsal:
na kuchyňské prkénko je nejlepší buk. dub nepoužívat.
Jo,moje řečOk Řeznické špalky se dělají tzv. na čelo,protože se na nich často seká a v tomhle směru je klacek lepší na pružení,jako štípací špalky na dřevo. Po obvodu se zapouští kovová obruč,kterou lze utahovat šroubem,kvůli eventuálnímu pozdějšímu sesychání. Ta obruč to samozřejmě zpevňuje,ale jinak to drží lepidlo a svlaky. Tzv. vály na těsto jsou primárně určené ke zpracovávání těsta,ne krájení masa,zeleniny apod. Jsou poměrně velké,nemohou být těžké,proto např. ta lípa,ale podélně bývají zpevněné např. bukovou lištou v krajích osazenou na peroWink
S kým se nedá vyjít,s tím se dá ještě vyběhnout.....
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/4/2005
Díky všem za komentáře.

Tak uvidíme, jestli na tu "rozežranost" Beating Laugh v těch marketech natrefím, no případně zkusím to DIPRO... (nemá někdo s nimi zkušenost, že by dopručil/odradil? Happy)
Posláno:
Štamgast
Připojený: 4/17/2006
Mám tohle: http://www.dipro-prosec.cz/e-shop/vyrobek/prknko-s-chopy-pro-prsty-450-x-300-x-25-mm/1355962101/

Mám ho jen několik měsíců, ale zatím dobrý, nekroutí se, nepraská.
Je docela bytelné, má své stálé místo na kuchyň. desce.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 10/24/2003
Pokud by to nekoho zajimalo tak takova lepena dvojbarevna prkenka maji v brezhrade u hradce kralove je to takovy skladiste a prodavaj tam vsecko co uz je i pro wietnamce povl maji je asi za pajdu tusim ale vydrzej hodne pomer cena uzitna hodnota prevelika
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/20/2010
Boys, je dobrý nový prkýnko namazat olejem, nebo netřeba? Měl jsem takový ty promaštěný černý starý prkýnka, ale dosloužily a koupil jsem nový - když na něm řežu morký věci, zkroutí se. Namazal jsem to jedlým olejem - je to OK? říkám si jestli to nežlukne...
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/17/2010
To moc dobré není, slunečnicový po čase žlukne. Ideální je podle mě lněný.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 3/17/2009
Když už jsi to namazal, je to jedno, ne? Já to třeba mazal olivovým, ale když na tom krájíš, tak taky nepřemýšlíš co v prknu žlukne a co ne.Happy Pokud chceš jistotu, namaž to ricínovým olejem, v tom fofru nepostřehneš jestli vůbec něco žlukne !mrGreen
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/13/2002
V Ikee prodávaj na prkýnka speciální olej - bezbarvej, bez chuti, bez zápachu. Prkýnko z běžnýho dřeva bych si dneska okamžitě po zakoupení napustil tímhle olejem, jinak do toho nasálne všelijaký rostlinný a jiný, žlunke a cokoliv se pak na něm ukrojí, má tu pachuť. Zrovna teď mě to nepálí, protože jsem koupil dvě prkýnka z gumovníkového dřeva, která vypadají, že do nich nic nevsákne. Úplně nejradši bych si koupil to z lepeného bambusu, hrozně se mi líbí, ale zrovna ho nepotřebuju. Ostatní prkýnka jedině napouštět.
Proč mi vždycky vyjde příspěvek na začátek nové stránky?
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/21/2006
Já pitomec koupil v Asku nábytek prkno za 100 Kč, takový to podélně sesazený ze tří kusů. Vybral jsem to nejlepší, bez kazů. Ovšem stačilo ho 3x použít a umejt a už se začíná rozpadat, ve spojích jsou téměř 2 mm mezery. Je na vyhození. Blbě sem chtěl ušetřit...
Škoda, že sem nevzal to bambusový, příčně spojovaný. Angry
Posláno:

Štamgast
Je na vyhození. Blbě sem chtěl ušetřit...

Preco by si ho vyhadzovalNoNoNo Treba ho ist reklamovat 100Kč nenajdes na ulici a takto si este aj budu mysliet ake dobreKO prkenka predavaju
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/21/2006
To je hezká myšlenka, ale nereálná. Mám to do Aska přes 50 km, musel bych jet vlakem, a brát si na to dovolenou? Určitě bych tam lehce nepořídil, slyšel bych kecy o nesprávné udržbě, používání, ačkoliv návod nebyl přiložen. Lepší by bylo rozmlátit to prkno o hlavu někomu z jejich managementu nebo obchodního oddělení.
Příště budu holt chytřejší.Sad

BTW: alespoň budu mít podložku pro vrtání apod. mrGreen
Posláno:
Štamgast
Připojený: 11/6/2006
No jo, laciné věci bývají někdy drahé i když to vždy láká.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum