ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kuchyňské prkénko Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 12/26/2011
No, ještě, že jsem se před chvilkou z Ikey vrátil :) Nu což, zkusím vosk, aspoň kdyžtak pak napíšu postřehy :), protože, co jsem koukal, tak zkušenosti s voskem tu ještě nikdo nepsal. (Mluvím samozřejmě o čistém vosku od včeliček, bez čehokoliv navíc.)
In Omnia Paratus
WOSM member, Pack Rat #32 EDC: BM BC 092/500, Skeletool, Izula #22121
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 8/2/2008
Ahoj, chtěl bych si udělat nějaké prkénko.. Jsem sice vyučený truhlář a jak se co lepí většinou vím, ale chtěl bych se vás zeptat, jestli jste použili nějaké speciální nezávadné lepidlo, nebo jste lepili nějakým klasickým klihem.. Díky za odpověď.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/24/2011
mě se líbí Duckwoodworks - nejen prkénka z Litvy (nebo jsou to Lotyši?) Happy

Kitias vložil tyto přílohy:
1979668_653979981315053_1657009983_n.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/15/2009
a já se každou uchvíli divim kde se bere inspirace na dubová prkénka... už to vim - od firem jako Duckwoodworks Laugh
můžou to prubnout třeba ještě z akátu , nebo škumpy...
Páchejte dobro, bez ohledů co na to říká zákon.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/16/2008
Proč chceš prkýnko lepit? Vždyť sehnat dostatečně velkej kus dřeva není žádnej problém.
Tohle dělají výrobci, co potřebují zpracovat zbytky dřeva menších rozměrů.
Sežeň si kus buku a máš vystaraný. Já mám prkýnka bukový a lipový.
" a všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka "
Hlavně nenápadně, jakože nic!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/17/2012
Pietro napsal:
Ahoj, chtěl bych si udělat nějaké prkénko.. Jsem sice vyučený truhlář a jak se co lepí většinou vím, ale chtěl bych se vás zeptat, jestli jste použili nějaké speciální nezávadné lepidlo, nebo jste lepili nějakým klasickým klihem.. Díky za odpověď.

Pokud budeš lepit prkýnko, tak určitě lepidlem s odolností D4, z disperzních například Rakoll,
jinak klasickej dvousložkovej epoxid nebo polyuretanová ICEMA...možností je plno, hlavně nedávat do myčky a je v podstatě jedno čím to slepíš...Wink
Když máš z něčeho strach, udělej to hned. Odvahu dostaneš později.......
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 6/1/2009
Raďas napsal:
Proč chceš prkýnko lepit? Vždyť sehnat dostatečně velkej kus dřeva není žádnej problém.
Tohle dělají výrobci, co potřebují zpracovat zbytky dřeva menších rozměrů.
Sežeň si kus buku a máš vystaraný. Já mám prkýnka bukový a lipový.

Ahoj,
prkýnka se lepí proto, aby se nekroutila. Každé dřevo má snahu se kroutit ve směru jak jdou leta. Dřevo pořád pracuje a prkýnka zvlášť- pořád se vlhčí a vysychá... Proto se musí při lepení střídat pravá a levá strana dřeva Ok
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/5/2012
Když je truhlář tak to musí vědět že se musí slepit aby se nekroutilo.
Když to bude jeden kus tak za chvilku je z toho kolíbkaGrin
Posláno:

Štamgast
shimmy22- kde jsi se učil truhlářem ? dandy- prkénka se lepí jen když jsou odřezky co se válej po truhlárně moc malé Wink s tím kroucením to není horké...prkýnka se tak obrovský nedělaj... to spíš vál- a ten už má rám.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/17/2012
lotrhou - vidím, že jsi z Prahy a zřejmě truhlář Wink - kde ses učil a v jakejch letech - já měl praxi - dílny na Zlíchově, dodnes to tam funguje - rok 84- 87..Happy
Jinak co se týká prkýnek, tak nejlepší je koupit za relativně pár korun bambusový, mají spoustu velikostí a bambus má tu výhodu, že se v něm zdaleka tolik nemnoží bakterie, je tvarově stabilní a i hezkej vzhledově Happy
Když máš z něčeho strach, udělej to hned. Odvahu dostaneš později.......
Posláno:

Pokročilý
[quote=lotrhou]shimmy22- kde jsi se učil truhlářem ?
Ahoj,
V Rousínově u Vyškova Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/4/2009
PEER SORENSEN dělá pěkný prkýnka. Doma jedno máme. Ničím jsem ho nenapouštěl a vůbec se nekroutí. Nevím, ale co je to za dřevo.

Jirka80 vložil tyto přílohy:
20140416_175208.jpg.jpg
20140416_175612.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/16/2008
Odborníci všech zemí spojte se.
Nechejte si ležet dýnka ve dřezu a pak se divte, že se vám kroutí.
Stačí prkýnko hned po umytí utřít a nic se nekroutí.
Osobně nepotřebuju válet potraviny po jakýmkoliv lepidle.
Na druhou stranu je to moje volba. Válí se to jídlo po různejch věcech, ovoce a zelenina s postřikama taky nic moc.
Ale to já jen k tomu kroucení.
" a všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka "
Hlavně nenápadně, jakože nic!
Posláno:

Štamgast
tak v Rousínově střídaji léta Happy - člověče až k nám do Prahy teda střídáním let nedošlo ... nám vždycky říkal mistr ,že to může udělat jen vůl páč je to prostě hnusný Laugh pravá z pohledu a levá rub ,nebo nejvejš ke zdi...no ale jak vidím ,názory se různí Laugh ... hezkej den ! Wink

Posláno:

Pokročilý
lotrhou napsal:
tak v Rousínově střídaji léta Happy - člověče až k nám do Prahy teda střídáním let nedošlo ... nám vždycky říkal mistr ,že to může udělat jen vůl páč je to prostě hnusný Laugh pravá z pohledu a levá rub ,nebo nejvejš ke zdi...no ale jak vidím ,názory se různí Laugh ... hezkej den ! Wink

No vidíš, nás učil mistr střídat. Navíc, jakej by mělo smysl prkýnko lepit a nestřídat? Byla by z toho kolíbka. Když budeš střídat, budeš mít aspoň vrtulu Laugh
Posláno:

Štamgast
jakej? třeba ten , že stromy tak velké, aby se z jednoho prkna udělala například deska na stůl se moc neviděj? a to střídání stran provádíte třeba i u skříně, dveří atd...? no hlava mi z toho jde kolem..
Dog
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 6/18/2013
"Dědo, kdy se přestane dřevo kroutit?"
"Když shnije, chlapečku."

Proč tady řešíte lepení prkýnka z fládru? Takhle se dělá jenom nábytek do interieru, aby to vypadalo hezky. Hned na druhé straně každé knížky o dřevu píšou, že radiální řez se nekroutí.
Najdi si prkýnko, kde jsou léta napříč přes čelní stranu a nezkroutí se ti dokud neshnije.
Železo je jako vosk v rukách bohů.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 8/2/2008
Díky za odpovědi Wink
Nečekal jsem, že se tu rozjede taková diskuze Grin
Nicméně si myslím, že menší prkýnka se lepit nemusí, ale je to lepší.
A rozhodně se spárovka nedělá jen proto, aby to vypadalo hezky a vyřezali se pouze kazy a praskliny, ale proto, že se rozříznutím odstraní to velké pnutí, kousky se potom srovnají a slepí na střídačku, aby se to neohýbalo jedním směrem když to bude pracovat. Pokud bude někdo chtít, pokusím se najít přesnější návod v nějaké učebnici..nicméně vše jsme dělali v praxi Wink

Přidávám fotku prkénka od Johna Neemana pro inspiraci Happy

Pietro vložil tyto přílohy:
1523406_775837719099230_1700530187_o.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/2/2010
Tak jsem narazil zas na něco..... Ideál je kus starýho, odpočatýho buku. To je jasný. Ale jde i javor, ten mám cca22 -25 let a drží. Po tchyni jsem podědil dubové. A drží. Kamarád - vlastník truhlárny - mi slepil bukové z latěk ..... a nedrží. Lepené na tupo, bez cinku, a cca 8 - 10 cm spoje - každého!! - se rozjelo. Tak se na něm krájí už jen chleba.
Tak asi tak.
jo, a údržba ? Občas posypu solí a vydrbu.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/9/2013
Ifigenie napsal:
Tak jsem narazil zas na něco..... Ideál je kus starýho, odpočatýho buku. To je jasný. Ale jde i javor, ten mám cca22 -25 let a drží. Po tchyni jsem podědil dubové. A drží. Kamarád - vlastník truhlárny - mi slepil bukové z latěk ..... a nedrží. Lepené na tupo, bez cinku, a cca 8 - 10 cm spoje - každého!! - se rozjelo. Tak se na něm krájí už jen chleba.
Tak asi tak.
jo, a údržba ? Občas posypu solí a vydrbu.

To souhlas, veskere reznicke spalky a maso desky se delaji z buku.... Osobne sem docela spokojeny s kaucukovnikem.....delali jsme z toho schody, a zbyl nejaky odpad, a desky z nej jsou super
Kdo chce, muze me kontaktovat na facebooku jako Pavel Kondor Konečný
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum