ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Bajonet Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 10/5/2005
PavelEdl napsal:
Kamarád mi požádal o pomoc při identifikaci dvou bodáků. Poznáte je a k jaké pušce se používalí ? Díky mocAdmire .

Itálie - náhradní pro Mannlicher - v odkazu najdeš i ten druhý - Československo vz. 1952.

http://bajo.cz.sweb.cz/Galerie.htm#Itálie

Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/22/2007
Chlapi díkyAdmire , je vidět že máte přehledOk . Identifikaci předám - ten bude ráááádHappy .
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/18/2009
Zdravím vás, nevíte náhodou co za ocel je použitá na našich bodácích vz.58? A napadlo mě protože je jich všude dost zkusit jeden začít používat jako nůž protože mi parádně sedne. Přibrousit ho a normálně ho používat. Má takové ideální rozměry. Kdyžtak ocenil bych nějáký fota starých používaných kousků :) díky. Dan
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/15/2009
vyprdni se na to... zbytečná práce a zničenej bodák .
Páchejte dobro, bez ohledů co na to říká zákon.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/9/2002
Dan.L. napsal:
Zdravím vás, nevíte náhodou co za ocel je použitá na našich bodácích vz.58?

Kuk!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/8/2012
Dan.L. napsal:
Zdravím vás, nevíte náhodou co za ocel je použitá na našich bodácích vz.58? A napadlo mě protože je jich všude dost zkusit jeden začít používat jako nůž protože mi parádně sedne. Přibrousit ho a normálně ho používat. Má takové ideální rozměry. Kdyžtak ocenil bych nějáký fota starých používaných kousků :) díky. Dan

Když ho nabrousím a jdu řezat kartóny, tak je tupý během 10 minut....Sad
Rovná daň je je kompromisně solidární (kdo víc vydělá, víc odvede), kdežto progresivní daň je jen zlodějina.
Závist je sestra vlastní neschopnosti.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/18/2007
Většina bajonetů (cca od I.WW) je primárně určená k bodání do měkkých materiálů a konzerv. Dají se nabrousit, ale vzhledem ke tvrdosti-měkkosti oceli nedrží ostří. Kup si u Vietkongu za 200,- kopii nějakého bodla (AK-M16, atd) a naděláš s ním víc práce, než od SA-58. Ten si pověs do sbírky, nebudou tu věčně, jak vidno.
Posláno:

Začátečník
Připojený: 3/20/2013
Vseobecne bajonet nebyl nikdy urcen k rezani k tomu jsou noze. Bajonet je pobocni utocna zbran. Kazde zbrouseni bajonetu vede jen k poskozeni a znehodnoceni daneho kusu.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 4/16/2013
To mozna zevseobecnujes az moc. Co ja vim, tak bodakove bajonety nejsou brouseny, aby si s nimi pri vycviku nikdo neublizil a poucka znela nabrousit v pripade valky.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/5/2011
pro Dan.L.:

Jeden bodák pro samopal vz. 58 jsem si nechal vybrousit a občas jej používám
(nostalgie...Happy )

Dá se používat, musí se však častěji brousit, ošetřovat (rychle chytí rez) a dávat na něj pozor, protože je křehký a může se lehce zlomit...

mrGreen

rak nožomil vložil tyto přílohy:
P6016133.JPG.jpg
P6016134.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Emeritní moderátor
Připojený: 9/19/2005
Dan.L. napsal:
......... co za ocel je použitá na našich bodácích vz.58? ........

Podle literatury je kvalita oceli předepsána ČSN 13 180.

westy vložil tyto přílohy:
13180_2.jpg

Boj s lidskou blbostí se nedá vyhrát, ale člověk nesmí přestat bojovat, protože by jinak blbost zaplavila svět. (Jan Werich)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/3/2013
jasommato napsal:
Majster dnes doniesol na prax tento bajonet predpokladám že je nemecký ak sa mýlim opravte ma Happy
chce abi som ho vyleštil a spravil novú rúčku ale kým ho kôli nemu sprasím rad bi som ho skúsil od neho dako získať a opraviť ho tak abi som ho neznicil.a teda bi som potreboval poradiť ze ci sa dajú zohnať náhradné diely ako šrobky a mechanizmus na zaistenie na puške, teš aké drevo sa používalo na rúcky a ako bolo ošetrene.
a ešte ako ho co najšetrnejsie vycistit
Dakujem za každú radu

Typoval bych ho na bajonet z období 1. republiky k čs. armádní pušce ČZ vz. ( číslo si nepamatuju ). Jestli si dobře vzpomínám. tak střenky byly dřevěné.
Podobný byl německý k M 98. ten prý měl do r. 1936 střenky dřevěné, potom z nějakýho plastu či z čeho. Ale neber tohle jako fakt, moc tomu nerozumím.
Řemeslo braň se, jdu tě . . . . . .
Posláno:

Štamgast
jasommato: je to bajonet německý, české měly nákružek na ústí hlavně na příčce, německé neměly a Němci kořistní čs. bajonety vz . 24 (k pušce vz.24) zbavovali nákružku, aby šly nasadit na jejich Mausery.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/25/2013
Ahoj, v kůlně jsem našel tenhle bajonet, jen jsem ho naolejoval, byl v tomhle stavu. Je na něm ražení J.W.Holler, z druhý strany číslo 8127d. Pochvu už nemá. Má smysl s tím něco dělat? Já tyhle nože moc nemusím a nemám o tom ani přehled. Díky Happy

Luděk vložil tyto přílohy:
P1010062.JPG.jpg
P1010063.JPG.jpg
P1010064.JPG.jpg
P1010065.JPG.jpg
P1010066.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/23/2013
Luděk napsal:
Ahoj, v kůlně jsem našel tenhle bajonet, jen jsem ho naolejoval, byl v tomhle stavu. Je na něm ražení J.W.Holler, z druhý strany číslo 8127d. Pochvu už nemá. Má smysl s tím něco dělat? Já tyhle nože moc nemusím a nemám o tom ani přehled. Díky Happy

Já bych s ním nic nedělal, snad pouze šetrně odstranit rez a naolejovat. Je to kus historie, sám jich doma několik mám.
Posláno:

Štamgast
Luděk: německý bajonet z 2. svět. války na pušky Mauser.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/25/2013
Venca30:
Tak jsem to udělal dle návodu a asi to tak bylo nejlepší, děda z něj měl velkou radost. Dík!Happy
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 3/23/2013
dnešní nález na půdě za trámemHappy

vysky vložil tyto přílohy:
P1010518.JPG.jpg
P1010519.JPG.jpg
P1010520.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/23/2013
Luděk napsal:
Venca30:
Tak jsem to udělal dle návodu a asi to tak bylo nejlepší, děda z něj měl velkou radost. Dík!Happy

Ono je to tak nejlepší, nic tím nezničíš a zůstane to tak jak to bylo. Pak to vezmeš do ruky a máš takový zvláštní pocit Shocked
P.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/11/2005
vysky napsal:
dnešní nález na půdě za trámemHappy

R-U bodák mod. 1895 (mužstvo) pro krátkou pušku Mannlicher.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum