ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Nože ESEE (a další) z RAT Cutlery Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/4/2016
Ešte ma napadlo skus pozrieť kabar bk24 -dlhšia čepel a lepšia ocel a menej penazi.ale izula je tiež super viac info mi ti mohol dať Mikup videl som ju v jeho zbierke.Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/26/2006
DavidSlavik napsal:
Velmi sa mi zapacila IZULA ss 440C

Izulu nosim jako pevne EDC v podstate od doby co vysla uhlikova verze. Podle me nejlepsi seriovy pevny EDC. Zkousel jsem za ty roky napr. Enuff, Nyalu, Mini/Micro Canadian, WM1, Proffessional Soldier, Perrin Street Beat, Perrin Neck Bowie + par nozirskych customu ale vzdycky jsem se nakonec vratil k Izule. Nerez Izulu jsem kupoval hned jak byla dostupna a v podstate pro ni plati ze ma vsechny vyhody uhlikovy a odstraneny hlavni nevyhody uhlikovy - je to nerez a o něco lip drzi ostri (tak ze to jde poznat při beznem pouzivani). Kdyz to shrnu tak skvela (alespon pro me) ergonomie, vyborny zpracovani (a ze mi za ty ruky tech Izul rukama proslo... jen nerezovy mam tri Happy ) a to hlavni – genialni pouzdro coz je pro EDC zasadni vec. Na prvni pohled levny lisovany smejd k nicemu, nuz z nej jde ze zacatku dost tezce vyndavat ale to se rychle ochodi a i po roce pouzivani a stovkach vyndani /zandani drzi nuz v pouzdre tak aby bylo noseni 100% bezpecny. Bez problemu osadis molle lockem, teklockem nebo klipem nebo hodis na krk a super je snadna dostupnost pouzdra samotnyho - mam doma v supliku k Izulam tusim ctyri, kazdy ruzne osazeny takze podle toho jak chci nuz nosit jen vytahnu to co se zrovna hodi. Uhel ostri je 20v20 - brousim bud v ruce jemnou keramickou tycinkou nebo na nastaveni 40 stupnu na Spyderco Sharpmaker. Finalni brouseni je evidentne delany rucne a u nekterych nozu se uhel leva/prava o par stupnu lisi - nikdy jsem ale nenarazil na Izulu ktera by mela vetsi stranovy nez tech 20. Na tech 20v20 ma pouzita 440C slusnou vydrz ostri (pro bezny pouzivani uplne v pohode) a necha si bez problemu libit silovy rezani nebo lehci paceni (proste veci ktery bych uz se zavirakem nedelal). Asi jediny co muze na nerez Izule vadit je povrchova uprava - uhlikova Izula ma barevny nastrik s pomerne vyraznou texturou cili i samotna bez strenky a omotavky se dobre drzi a neklouze - u nerezovky staci zpocena ruka a nuz v ruce prokluzuje. Ja to resil napred obycejnyma bezne dostupnyma strenkama z mikarty nebo G10 (ergonomicky posunou nuz uplne jinam a omotavku z hygienickych duvodu pro EDC odmitam) no a nakonec jsem nejpouzivanejsi nerez Izule dopral custom 3D G10 strenky z Knife Connection. Drahy jak prase (ve srovnani s nozem Happy ) ale neni problem pak mit nuz v ruce treba hodinu v kuse plus pak nuz paradne vypada.

Posláno:
Začátečník
Připojený: 4/13/2016
Chlapci diky za pomoc.
3dfx4eva: Obzvlast Tebe velmi pekne dakujem za naozaj vycerpavajucu odpoved.
Nad enuffom som rozmyslal, asi ho niekedy aj kupim a dam si vyrobit puzdro na zakazku. Velmi sa mi paci a vg10 od spy vyhovuje...
Esee Izula 440c uz je objednana vdaka tvojej slohovej praci :) Uz sa nemozem dockat.
Este raz DAKUJEM
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/13/2008
Kdyby měl někdo náhodou ESEE3 na výměnu za ESEE4 napište mi PM. Happy
vratislavindra.com
facebook.com/vratislavindra flickr.com/vratislavindra
Posláno:

Začátečník
Připojený: 10/7/2015
Tak moje prve ESEE, celkom maly mazel. Tak presiel mensiou kurou: odstranenie povlaku, kupanie v chloride a prebrusenie fazety. Hned je to iny noz a celkom sikovny. Ok Happy

Deafman vložil tyto přílohy:
DSC02916.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 9/6/2014
Konečně jsem si koupil Izulu II a zajímalo by mne, jestli se časem při zacvakávání a vyndavání do toho kydexového pouzdra ošoupe čenění?
Posláno:

Štamgast
Luckyghost napsal:
Konečně jsem si koupil Izulu II a zajímalo by mne, jestli se časem při zacvakávání a vyndavání do toho kydexového pouzdra ošoupe čenění?

ne, maximálně se trochu vyhladí...
vratislavindra.com
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 9/6/2014
Prvně mě Izula II dostala na fotkách a videích a vzhledem k tomu, že jsem dlouho toužil vlastnit nějaký nůž z 1095 a pěkně ceně Izuly pod zn. Beretta jsem neodolal. U mě sice doma až na jednu vyjímku vládnou zavíráky a plánované něco z 1095 měl být nějaký Bushcraft nejspíše od TOPSu, ale když už je týden doma, tak mě Dostala i po druhé a na živo.

Nechci ji hodnotit, každý ví, že je to malý nůž, který dokáže velké věci. Hodně mě překvapila ocel. Tak snadno jsem na Lanskyho sadě žádnému noži nesrovnal a nabrousil fazetu a i po nabroušení na 25° dle držáků (tak "tupý" úhel jsem ještě na žádný zavírák nepoužil) holí neuvěřitelně a chloupky skoro před čepelí samy odskakujou. Takle naostro s Lanskym nenabrousím ani nerezové EDC s nějakou 3mm čepelí a úhlem 17° (nebo nabousím, ale bude to trvat 5x tak dlouho).

Zatím mě tedy 1095 mile překvapila a splnila to co jsem čekal. Jsem zvědav jak dlouho ostří udrží. Při broušení v porovnáním s nerezovkama to je jako brousil nějaké nezakalené bláto.

Další věc byl dodaný Kit, tedy sada různého balastu. Osobně nevyužitelné a založil jsem to do šuplíku. Izula mi přijde dokonalá hezky v pouzdře omotaným paracordem zavěšená na krku.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 11/27/2016
Ahoj, pánové jak je na tom Izula 440 se hřbetem nože? Je tam dostatečně ostrá hrana na křesadlo? Díky.
Posláno:

Štamgast
zabikuch88 napsal:
Ahoj, pánové jak je na tom Izula 440 se hřbetem nože? Je tam dostatečně ostrá hrana na křesadlo? Díky.

Hrana je bohuzel zaoblena. Sice jen malo ale s kresadlem ktere je u Izuly v komplet kitu (jiny nemam) si ani neskrtnu Happy.

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 7/7/2013
Ahoj, mám takový drobný dotaz...
Eséčka jsem "zkoušel" pár let zpátky, pár jich měl v ruce a nakonec chvilku vlastnil trojku. Nikdy jsem ten nůž regulérně nezapřáhnul, spíš nosil-muckal, občas něco říznul. Nakonec jsem pustil, protože mi přišla malá a neseděla mi v ruce. Od té doby jsem zůstal u F1 a pracovních nožů. Nicméně pořád pošilhávám po nějaké té blbuvzdorné uhlíkovce, která by se F1 podobala. Koukal jsem na tu poslední variantu čtyřky s košťatovou rukojetí, ale trochu mě zrazují negativní recenze, že prý Eséčka obecně prý prostě nedrží, je to zakalené údajně nízko a rezne to jak kráva. Tady se neptám na nějaké osobní sympatie, ale spíš třeba srovnání se Sisinou a podobnýma, pokud někomu prošlo opravdu víc kousků a ocelí rukama a dal tomu fakt zabrat, aby mohl posoudit. Díky, Ondřej
Posláno:

Štamgast
Ondřej B. napsal:
ale trochu mě zrazují negativní recenze, že prý Eséčka obecně prý prostě nedrží, je to zakalené údajně nízko a rezne to jak kráva.

Rezne to jako krava Happy. Rezne to tak moc a tak rychle ze kdyz delam na ESEE brouseni na mokrem kameni tak po brouseni bezne odstranuju z nekrytych mist rezavy tecky ktery se tam behem chvilky udelaji.

Ocel se da velmi snadno s minimem usili vybrousit do jedovatyho a perfektne rezavyho ostri ktery holi je chlupy litaji ale tuhle jedovatou ostrost nuz velmi rychle ztrati (i po par rezech). Pouzitelny ostri pak drzi jakz takz slusne ale s F1 kterou zminujes se to neda srovnavat.

Na druhou ty noze hodne snesou - vystipnout kus ostri chce hodne nesikovnosti, pri nejakem silovem pouzivani nebo praseni se ostri spis ohyba a vymackava coz se pochopitelne mnohem snadneji opravuje nez vylamany zuby.

Posláno:

Štamgast
Ondřej B. napsal:
že prý Eséčka obecně prý prostě nedrží, je to zakalené údajně nízko

Ahoj, pošli prosím odkazy na tyto neg. recenze. Dík moc!
vratislavindra.com
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 7/7/2013
Díky za odpověď. Za sebe mám supr zkušenost s blackovýma pérovinama, nicméně jsem trochu narazil na Filipínách, kdy jsem z batohu vytáhnul totální lišku. Celkově od toho nože čekám zvládání prasáren s minimální a snadnou polní údržbou. Asi budu muset zvolit nějaký nerezový kompromis se scandi, jako třeba Enzo... Díky, O.

-negativní třeba hnedle tuto: https://www.youtube.com/watch?v=JhsuR854Jrg
...další stačí sledovat v dalších odkazech..
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/11/2010
3dfx4eva napsal:
Ondřej B. napsal:
ale trochu mě zrazují negativní recenze, že prý Eséčka obecně prý prostě nedrží, je to zakalené údajně nízko a rezne to jak kráva.

Rezne to jako krava Happy. Rezne to tak moc a tak rychle ze kdyz delam na ESEE brouseni na mokrem kameni tak po brouseni bezne odstranuju z nekrytych mist rezavy tecky ktery se tam behem chvilky udelaji.

Ocel se da velmi snadno s minimem usili vybrousit do jedovatyho a perfektne rezavyho ostri ktery holi je chlupy litaji ale tuhle jedovatou ostrost nuz velmi rychle ztrati (i po par rezech). Pouzitelny ostri pak drzi jakz takz slusne ale s F1 kterou zminujes se to neda srovnavat.

Na druhou ty noze hodne snesou - vystipnout kus ostri chce hodne nesikovnosti, pri nejakem silovem pouzivani nebo praseni se ostri spis ohyba a vymackava coz se pochopitelne mnohem snadneji opravuje nez vylamany zuby.

Pod to bych se bohužel já mohl jen podepsat, například, měl sem z 1095 celkem 6 eseček, a prostě je to zakalené nízko, brousí se to opravdu sice jednoduše, do jedovatosti se dá nabrousit, ale hlavně opatrně na snižování úhlů a vytahování faset, jemnější břit se pak zplošťuje (vyzkoušeno u Izuly I, kdy stačilo jen zaříznout do tvrdšího dřeva, žádné sekání), je to škoda, protože vzhledem k cenám, co ty nože mají, se dá nechat vyrobit super kudla, klidně i kopírák tvarově nějakého esee, z ocelí N690, D2 a tak podobně, co se běžně i třeba vyskytuje v inzerci a konkrétně třeba u D2jky s tvrdostí kolem 57 (ne ty zbytečné prasárny jako u kabaru s 60hrc a víc, co mívali), krásně drží ostří, a ještě dobře se i brousí.
Posláno:

Štamgast
Já mám RC6 a RC4 a ESEE4 a se všema mám jiný zkušenosti.
Ten chlap co to recenzuje, ok ale za větu "you can't use it as survival knife because it rust fast" mě docela zabila Laugh

Ale to je věc názoru, moje nože řežou, sekají, pačí, válí se, potápí se, narážejí padají a za těch 8 let mi neodrostli od srdce. Ale to je otázka preferencí a proto respektuji jakýkoliv názor.

Happy
vratislavindra.com
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/27/2008
Happy "you can't use it as survival knife because it rust fast"Happy
Tak nevím. Esee 4 byl můj společník při třítýdenním tripu na neobydleném ostrově v Andamanském moři. Nevím, co už může být víc "survival", než pobyt v tak nehostinném tropickém prostředí, bez jídla, bez mobilního signálu, bez lidí, bez piva, bez vody, bez ženský, bez kamarádů...Happy
Za tu dobu Esee pobil a vykuchal spousty ryb, krabů, jednu langustu, jednoho hada, popral se s tropickým ovocem, otvíral kokosy, dělal dřevo na oheň, vyrobil ze starých plechovek nádobí, spravil pádlo, celou dobu byl ve styku se slanou vodou, s pískem a vlhkým prostředím džungle. Péči dostával jen omytím ve sladké vodě a jednou za čas obtáhnutím keramickou tyčinkou. Ano, na některé věci, třeba kuchání malých ryb, by mohl být trochu subtilnější, ale jinak sloužil tak jak měl. A světe div se, vypadá stále jako novej. Tak nevím, co by si pán tak představoval na ten svůj "survájvl"....Laugh

Pepe1 vložil tyto přílohy:
4.JPG.jpg
1.JPG.jpg
2.JPG.jpg
3.JPG.jpg

"Svět patří těm, co se neposerou". Charles Bukowski
Posláno:

Štamgast
Pepe1 napsal:
Happy "you can't use it as survival knife because it rust fast"Happy
Tak nevím. Esee 4 byl můj společník při třítýdenním tripu na neobydleném ostrově v Andamanském moři. Nevím, co už může být víc "survival", než pobyt v tak nehostinném tropickém prostředí, bez jídla, bez mobilního signálu, bez lidí, bez piva, bez vody, bez ženský, bez kamarádů...Happy
Za tu dobu Esee pobil a vykuchal spousty ryb, krabů, jednu langustu, jednoho hada, popral se s tropickým ovocem, otvíral kokosy, dělal dřevo na oheň, vyrobil ze starých plechovek nádobí, spravil pádlo, celou dobu byl ve styku se slanou vodou, s pískem a vlhkým prostředím džungle. Péči dostával jen omytím ve sladké vodě a jednou za čas obtáhnutím keramickou tyčinkou. Ano, na některé věci, třeba kuchání malých ryb, by mohl být trochu subtilnější, ale jinak sloužil tak jak měl. A světe div se, vypadá stále jako novej. Tak nevím, co by si pán tak představoval na ten svůj "survájvl"....Laugh

Wow, tomu římám "trip" ! Jinak co by no, recenzure prostě buškrafty Happy
vratislavindra.com
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/19/2010
Toľko činnosti a povrchovka drží...zvláštne mne zliezla po 2-3 pouzitiach (asi tu máme tvrdé drevo)
Tieto činnosti by zvládla aj mora príp.hultafors
Posláno:

Štamgast
Tygerstyle napsal:
Ten chlap co to recenzuje, ok ale za větu "you can't use it as survival knife because it rust fast" mě docela zabila Laugh
Happy

Omlouvam se pokud to tady uz bylo ale co se ESEE vs "survival" tyce tak vynikajici recenze od SERE instruktora letectva na 4ku je tady.

Pro ty co nevladnou anglictinou - rychle to rezne a povrchovka jde hned dolu (autor recenze pise ze pred kurzem osoupany nuz postrika barvou ve spreji nebo v pripade potreby "patla" nuz tycinkou na rty). Nuz se ale snadno brousi a udrzuje ostry, slusne drzi ostri, ma dobrou ergonomii a skvelou vydrz a odolnost. Konkretne odolnost noze jako "survivalu" autor pochvaluje s ohledem na cenu a ve srovnani s jinymi nozi stejne cenove kategorie.

Jinak musim prihodit k tomu co psal MONOLITH o vytahovani faset - nema to prilis cenu. ESEE jsou z vyroby +- 20v20 stupnu, neni problem nuz v ruce na kameni behem chvilky prebrousit treba na 15v15 stupnu ale jakmile se s nozem zabere do nejakeho tvrdsiho materialu tak se do tenka vybrouseny ostri snadno vyhne/ohne/vymackne. ESEE 3 jsem si zkusil "vytahnout" na cca 12v12, rezivost uzasna, po obtazeni na remenu nebyl problem si nozem oholit oblicej ale odolnost ostri koncila nekde u opatrneho odrezavani trisek na podpal a pripravy jidla.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum