ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Nože ESEE (a další) z RAT Cutlery Možnosti
vaf
Posláno:
Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 9/1/2009
Nová fazetka na nové Izule. Prospěla jí. Oproti fabrickému v řezu nebe a dudy. I když byl relativně souměrný a ostrý, na mě měl příliš velký úhel.

vaf vložil tyto přílohy:
DSC_0076.JPG.jpg
DSC_0077.JPG.jpg
DSC_0078.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/4/2012
Tak po pár dnech mohu napsat mini recenzi na Primovo Esee 4 HM.

Prvně bych rád poděkoval majiteli za možnost osahání a seznámení se s Esečkem.

Co se zpracování týká tak je na vysoké úrovni. Kudla je pěkně udělaná nikde jsem nenašel žádné nedostatky, vše pěkně lícuje. Stejně tak pouzdro je bez problémů jen jak není namazané vrže.

K samotné kudle:
Úchop je ideální, lze si ho pohodlně chytit vepředu při dělání chlupatého dřívka a nebo za zadek při případném sekání. Jediné co by mohly je udělat zkosení ručky u čepelky pro lepší úchop ( tzv. pinch grip). Micarta je příjemně hrubá a i v rukavicích se s nožem manipuluje skvěle. Na někoho může být rukojeť malinko baculatá, ale pro mě ideál. Případně by mohla být malinko vytvarovaná.
Řezivost je asi největší problém této kudly. Přijde mi, že nad fasetou je hodně masa a tím nejde kudla tak do řezu. Jak do dřeva tak i do potravin není tak jisté jako třeba u Ruike f118 se kterým jsem ho porovnával. Věřím, že až se epoxid odrbe půjde kudla do řezu malinko lépe. Kudla je slušně nabroušená a ostrost ji určitě nechybí, ale nejde do materiálu jak bych si představoval. 1095 jde určitě dobře brousit a drží si ostří, ale u mě vždy převažovala praktičnost a kudly mám vesměs nerezové.

Pokud někdo hledá univerzální kudlu na vše věřím, že ESEE nože jsou právě pro něj. U mě malinko ESEE ztrácí body za vyšší pořizovací cenu a za povlak na čepeli. Mám rád když si kudla drží vzhled téměř stejný jako nová. Šmouhy a opotřebovaný povlak mi nesedí. Vím, že tu je hodně milovníků patiny, ale pro mě to není.

Přidávám pár amatérských fotek.

Ještě jednou děkuji za možnost vyzkoušení kudla už cestuje k dalšímu testrovi.

blam vložil tyto přílohy:
IMG_20170626_104326_resized_20170626_105957828.jpg.jpg
IMG_20170626_104339_resized_20170626_110000896.jpg.jpg
IMG_20170626_104743_2_resized_20170626_110001328.jpg.jpg
IMG_20170626_104755_resized_20170626_105955532.jpg.jpg
IMG_20170626_104826_resized_20170626_105953473.jpg.jpg
IMG_20170626_104841_resized_20170626_110001810.jpg.jpg
IMG_20170626_140252_resized_20170629_050712755.jpg.jpg
IMG_20170626_140654_resized_20170629_050710614.jpg.jpg

knifepanic
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/27/2016
Testík započal 😎 Dnešní lesní toulání.

zabikuch88 vložil tyto přílohy:
IMG_20170701_174310_2.jpg.jpg

Esee6 - Rat - Izula - Opinel - Mora Eldris - Rybička - Mora Classic 1 - Kershow Schuffle - Esee RB3 - Avispa - Mora Garberg - TBS - 🇨🇭 Farmer - 🇨🇭 LE 2018 - CRKT Pilar - CS Kobun - Kizer Gemini
Posláno:

Pokročilý
Ještě jsem zapomněl - kočanda dostala koupel, pohlazení od keramiky a nakonec se protáhla po pásku. A abych ji trochu rozmazlil, dostala potěr sádlem Applause Teď je ostrá jako břitva a krásně voní. Zítra jdem k ohni na špekáčky Applause
Esee6 - Rat - Izula - Opinel - Mora Eldris - Rybička - Mora Classic 1 - Kershow Schuffle - Esee RB3 - Avispa - Mora Garberg - TBS - 🇨🇭 Farmer - 🇨🇭 LE 2018 - CRKT Pilar - CS Kobun - Kizer Gemini
Posláno:

Pokročilý
Ahoj. Rád bych se s Vámi podělil o poznatky s touto krásnou kudlou. Než začnu cokoliv psát, musím se zmínit o tom, že jsem hodně ale opravdu hodně poznamenán ESEE6. Ta mi učarovala hned po prvním úchopu. Jen dvě maličkosti ji chybí k dokonalosti. Chvíli jsem si zvykal na to přiblblé pouzdro, no teď ho považuji za jedno z nejlepších. Uchopit kudlu za ručku, zatlačit na - Esečkáři ví kde a najednou lup a kudla je venku. To je naprostá šupa.

Tak, tolik na úvod, jdeme na HMko. Nožík jsem měl 10 dnů. Bohužel, je to příliš krátká doba na nějaké obsáhlejší hodnocení. Nebo ne? Začnu pouzdrem. Tady je dle mého první velké mínus. Osobně bych raději viděl futrál plastový, klasiku od jiných modelů od Esee. HMko je se svými 5 mm ( stejnou tloušťku má i 6 ) pěkná baculka, která si říká o tvrdnou práci. Raději si ani nepředstavuji jak by to kožené pouzdro vypadalo po mých lesních túrách a zahradních akcích. Je pro mne nutností mít pouzdro plně omyvatelné. Jako další velké plus u plastového vidím variabilitu nošení. Vertikálně, horizontálně, na opasku, batohu, Tek-Lok, proplet paracordem a bůh ví čím vším. Neštěstí je tady možnost nechat si udělat futrál z kydexu. Bohužel, tím by se částka za pořízení zase podstatně navýšila. Kožené bych si nechal do města, do práce, na lehčí lesní túry atd. Jinak pouzdro je ušito kvalitně, noži sekne, kudla v něm drží jak přibitá. Ošetřit ho něčím je asi nutností. S kůží nemám žádnou zkušenost. Teď by se hodila ta pasáž z úvodu. Kdo jednou zkusí pouzdro plastové, nechce jinak. Ač je pouzdro kožené supr, nikdy z něj nůž nevytáhnu tak lehoučce a rychle jako z pouzdra plastového.

Teď bych se rád zaměřil na kudlu samotnou. Po prvním tasení jsem byl mile překvapen. Tak krásně sedne do dlaně, úchop je úplně jiný než na jaký jsem zvyklý z 6. Střenky nám tady pěkně přibraly v pase, krásně zaplní mou větší ruku. Délka rukojeti se mi zdá zbytečně dlouhá, pod mírným úhlem sestupuje dolů. Při přehmatu v dlaní jde cítit že má HMko trochu těžší prdelku. Nůž mi přijde hodně těžký, osobně mi to ale nevadí. Úchop nože hodnotím velmi kladně, líbí se mi. Co se mi ale nelíbí je to, že zmizely drážky pro oporu palce na hřbetu nože. Pevně stisknu nůž v dlani, palec položím tam kde jsem zvyklý na zdrsnění a ouvej, nic. Nic tam není. Mám rád to své jisté, bohužel, tady mi něco děsně chybí. Zvyklý z 6 a Izuly, já ty drážky prostě chci! Další rozčarování přichází když si chci naučeným pohybem přehmátnout na choil. A tady vidím pro mne největší problém. Zde se choil nenachází. Myslím si, že každý kdo už má nějaké ESEE, s tímto bude mít problém. Tak jsem si na choil zvykl, že mi teď prostě chybí. Nevím proč ESEE vůbec HMko udělalo. Když už mají 4, která se mi zdá být dokonalá. Podotýkám, že jsem ji nikdy v ruce neměl, jen předpokládám že je to zmenšená 6. Škoda že nemám po ruce i 4 klasickou. Nádherně by se ty dvě kudly porovnávaly vedle sebe.

Tak, už bylo řečeno dosti. Jdem zkusit nějaké to říznutí, seknutí, budete li to situace vyžadovat, možná si i do něčeho bodnem. Po dobu co jsem měl kudlu půjčenou jsem se snažil používat jen jí. Práce venku střídaly práce v kuchyni. Snažím se aby naše strava nebyla jednotvárná, rád do jídelníčku zapojuji ovoce a zeleninu. S tímto pajcrem jsem krájel vše. Musel jsem pěkně pomalinku, tady je hodně limitující tloušťka nože. Cibuli, rajčata, pažitku vše jde bez problémů nakrájet na velmi jemno. V kuchyni si poradila se vším. Nachystat pečené maso, kuře s nádivkou, ráno matlala synovi Nutelu na rohlík, vše v naprosté pohodě. Je jasné že je primárně určená do přírody. Ono těch pár mm je znát. Asi nejhůře se mi rozkrávaly čerstvé rohlíky a syrové brambory. Úchop nože je jistý i s mokrou rukojetí. Údržba kudly mě děsně baví. Je to takový můj malý uklidňování rituál. Omýt vodou, vysušit, lehce máznout ubrousek o sádlo a následně krásně nakonzervovat čepel. Druhým ubrouskem vyleštím čepel do sucha a je hotovo. Takto se starám o uhlikovky já. Lišky nemají šanci a navíc kudla nádherně voní. No co, každý máme nějakou tu úchylku Wink

Hned první větší výlet s kudlou byl cyklovýlet s následným ohínkem. Bral jsem s sebou dřívkáč, takže nešlo o žádný velký bušák. A tam jsem viděl že se kudla cítí nejlíp. Do lesa na menší ( zvládla by i velkou ) akci, kde není třeba tahat velkou kudlu. Štípla pár polínek, vyrobila chlupatá dřívka, sem tam švihla suchou větev. V lese je ve svém živlu. Prostě jela jako pila, byl jsem s ní maximálně spokojen. I další lesní výpravy se odehrávaly v podobném duchu. Majitel tohoto nože může být v klidu. Kudla si v lese poradí se vším. Stále má chuť řezat, práce se určitě nebojí. Po pár dnech jsem už měl v dlani krásný náběh na mozol jako prase. Vřele doporučuji používat při práci rukavice. Příprava ohně mě s tímto nožem děsně baví. O batoningu se ani zmiňovat nebudu. S takovými proporcemi jako má tato kudla je radost do ní mlátit. Jak bylo psáno výše a jak všichni víme, s tak silným nožem to není na žádné vyřezávání misek atd. Neznat úchop a ergonomii 6, z fleku bych HMko bral. Bohužel tady si výrobce připravil konkurenta z vlastní stáje. Věřím, že kdybych zkusil standartní 4 po HMku bych se ani nepodíval. A jsme u jádra věci. Kdyby se na mě někdo obrátil s prosbou zda bych mu pomohl s výběrem nože, určitě by má volba padla na ESEE. Bohužel když si srovnám obě 4, mám obavu že je vymalováno. HMko bych si nekoupil. Cenou je tak strašně blízko klasice že jakékoliv uvažování o koupi postrádá smysl. Bohužel, pro mne tato kudla není.

Toto je můj pohled na ESEE4 HM. Znova lituji že jsem u sebe neměl i klasickou ESEE4. Pouzdro, choil, zdrsnění na palec to jsou věci které na nožích ESEE miluji. Oba nože nesou hrdě nápis ESEE4, jsou však úplně jiní. HMko je suprový nůž, mě ale neoslovil. Tady mě kudla dostala jen vzhledem a to je málo. Za čtyři tisícovky sakra málo. Je to nádherná kudlička, určitě si své kupce najde. Jen je trochu škoda že páni za velkou louží nemysleli také na barvičky. Proč nůž nenabízí v dt, vg to nechápu. Že kudlu vyrobili z uhlíkovky 1095 kvituji s povděkem. S touto ocelí jsem velmi spokojen. Povlak na noži se mi hodně líbí, je radost sledovat jak se z nového nožíku stává zjizvený válečník. Tady jsem si všiml že ze 4 jde nějak ta černota rychleji dolů než na 6. Ten obitý vzhled noži náramně sluší, je to opravdová krasavice. Teď můžu s jistotou říct, že mi 10 denní mazlení stačilo. Já už mám jasno!

Jsem velmi rád že jsem si mohl tuto suprovou kudlu vyzkoušet v ostrém provozu. Nerad jí budu vracet ( za chvíli fičím na poštu ), je to fajnovka, bohužel až ta druhá. Moc děkuji Pepčovi za půjčení. Do ESEE jsem se zbláznil už dávno. Takže po tomto testíku jsem trochu pozměnil své ESEE plány a začíná šetření na new kudlu. Zjistil jsem totiž, že děsně potřebuji něco ve 4 ". Jen to nebude s označením HM.

zabikuch88 vložil tyto přílohy:
IMG_20170701_153243_2.jpg.jpg
IMG_20170701_153316_2.jpg.jpg
IMG_20170705_163629_2.jpg.jpg
IMG_20170705_163716_2.jpg.jpg
IMG_20170706_145225_2.jpg.jpg
IMG_20170708_144547_2.jpg.jpg
IMG_20170708_144719_2.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/25/2007
vdaka vsetkym za recenzie..Ok Applause

zabikuch ak ako pises mas vacsie ruky tak neviem ci esee 4 klasika bude pre teba..bol som velmi prekvapekny ked som ju prvykrat videl na zivo, je to celkom maly kudlik s este mensou ruckou..ja mam ruky dost male (9 cm krizom cez dlan v najsirsom mieste) a musim povedat ze aj ten choil na klasickej esee 4 je dost maly aj pre mna..

takze moja rada urcite si ju pred kupou chod niekam ohmatat Ok
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/4/2016
neni zde nekdo, komu by se doma valela Izuela v supliku a nepujcil by mi ji tak na tyden/dva ?
Posláno:

Pokročilý
traffic_juzz napsal:
vdaka vsetkym za recenzie..Ok Applause

zabikuch ak ako pises mas vacsie ruky tak neviem ci esee 4 klasika bude pre teba..bol som velmi prekvapekny ked som ju prvykrat videl na zivo, je to celkom maly kudlik s este mensou ruckou..ja mam ruky dost male (9 cm krizom cez dlan v najsirsom mieste) a musim povedat ze aj ten choil na klasickej esee 4 je dost maly aj pre mna..

takze moja rada urcite si ju pred kupou chod niekam ohmatat Ok

Ahoj, díky za info, to je dobré vědět Wink Myslím že můj prodejce nožů mi vyzkoušení umožní. Rád pustím tři kila za poštovné, hlavně že budu mít jistotu.
Posláno:

Pokročilý
purschack napsal:
neni zde nekdo, komu by se doma valela Izuela v supliku a nepujcil by mi ji tak na tyden/dva ?

Ahoj. Vlastním sice Izulu, bohužel já svá kudly nepůjčím. Možná to někomu přijde hnusné, když jsem teď měl sám kudlu půjčenou, bohužel je to tak. Proto smekám před Pepou a ostatními kteří to dokážou a své nože půjčí Admire

Vůbec ale nemám problém se někde sejít ( kdyby náhodou někdo byl na dovči v mém okolí ) třeba celý den někde v lese, tam by se mohlo zkoušet. Mile rád bych si na toto udělal čas.

Moc se omlouvám, mám to prostě tak. Snad budu pochopen Cool
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/27/2013
purschack napsal:

https://www.kupnuz.cz/Esee-Izula-II-OD-na-pujceni-d1348.htm
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/11/2016
zabikuch88 > Covece Ty se mi zdas Confused Pujcis si do testu kudlu -> podle fotek ji zmastis vic nez svoje vlastni -> napises recenzi jak vypada cool, ze se nova kudla poradne dodrbala -> a pak druhej den reagujes na cloveka, co mel kudlu predtim pujcenou taky a poslal ji dal v super stavu (takze je imho duveryhodnej dost) ze svoji kudlu nedas z ruky.

Doprdele mozna mam kramy, ale to uz je lepsi snad nereagovat vubec.

PS: Aby nedoslo k omylu, stav kudly po testu mi nevadi (pokud teda bude podle fotek, uvidim az dorazi), pocital jsem s tim, ze se vrati unavena. Ale ten pristup uz mi hlava nebere
Posláno:

Pokročilý
Prim napsal:
zabikuch88 > Covece Ty se mi zdas Confused Pujcis si do testu kudlu -> podle fotek ji zmastis vic nez svoje vlastni -> napises recenzi jak vypada cool, ze se nova kudla poradne dodrbala -> a pak druhej den reagujes na cloveka, co mel kudlu predtim pujcenou taky a poslal ji dal v super stavu, takze je imho duveryhodnej dost, ze svoji kudlu nedas z ruky.

Doprdele mozna mam kramy, ale to uz je lepsi snad nereagovat vubec.

PS: Aby nedoslo k omylu, stav kudly po testu mi nevadi (pokud teda bude podle fotek, uvidim az dorazi), pocital jsem s tim, ze se vrati unavena. Ale ten pristup uz mi hlava nebere

Ahoj Pepi. Věř mi nebo né, k tvé kudle jsem se choval velmi vzorně. Se svými zacházím daleko hůře. Problém je, že na tvé 4 jde to černění fakt dolů úplně samo. Proto jsem raději ani Tvou kudlu před vrácením nebrousil ( ač vlastním sadu Lansky, věřím že bych ostří nezkazil ). Proto jsem jen lízal po keramice. Nechci aby po mě byla na noži nežádoucí stopa. O možným ( né záměrně ) odstraněném černění jsme se bavili, souhlasil jsi s tím. Kdy jsme se domluvili že s nožem budu jen dělat to a toto, bylo by to tak.

Ano, asi jsem divný, ale já prostě mám problém půjčovat. Jestli se to týká nože, peněz, čehokoliv. Že je purschack věrohodný to vím, netvrdím že není. Asi jsem divný, já to tak prostě mám dané. Je hodně faktorů co můžou půjčení ovlivnit, nedokážu to vysvětlit. Půjčím si rád, nechci ale půjčovat. Nazývej to sobectvím, hajzlovinou ... je to tak.
Posláno:

Pokročilý
zabikuch88 napsal:
Půjčím si rád, nechci ale půjčovat. Nazývej to sobectvím, hajzlovinou ... je to tak.

Tohle si nechám zarámovatOk
Posláno:

Pokročilý
Prim napsal:
zabikuch88 napsal:
Půjčím si rád, nechci ale půjčovat. Nazývej to sobectvím, hajzlovinou ... je to tak.

Tohle si nechám zarámovatOk

Rád bych jen doplnil že slovo nechci půjčovat, neznamená že nepůjčuji. Bohužel, v životě jsem se už tolikrát vydrbal, že možná z toho pochází má neochota.

Teď jen doufám, že Ti nůž dorazí zpět v pořádku. Zabalen je dostatečně, snad se cestou nikde neztratí.
Posláno:

Pokročilý
Porad se vracis ke stavu te kudly. Znova rikam - o ten mi nejde. I kdyby se vratila na trsatka, tak s tim uz nic neudelam, tudiz to neresim (zanadaval bych si, to zas jo).

Jestli mas spatny zkusenosti v ramci pujcovani veci a tudiz jsi opatrnej, tak to samozrejme chapu a nic proti tomu. Ale pak by tomu mel odpovidat prisup k veci i z druhy strany (coz neodpovida).
Zadnou dohodu jsi neporusil, na cem jsme se domluvili beru ze klaplo (teda predbiham, kudlu ma zatim postak, nicmene problem neocekavam). To ale nevylucuje, ze mi omacka okolo muze trochu smrdet.

Za recenzi jsem rad, muze byt pro nekoho prinosna.

Nechci to tu zahlcovat dal balastem, kdybys mel potrebu, jsem Ti k dispozici na PM/mailu.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 9/28/2010
Dobry den mam otazku chtel bych strenky na izlu 1 ale ty se mi zadji male tak se ptam sli by tam strenky z izuli 2 dekuji a nema doma nahodou nekdo strenky na prodej dekuji at se dilo dari
Jsem dyslektik. Mějte pochopení pro to, jak píšu. Děkuji
Posláno:
Začátečník
Připojený: 4/3/2013
Na Izulu I pasujú aj strenky pre Kabar Becker Eskabar:
www.noze-nuz.com/ka-bar/BKR14HNDL.php
Sú lacnejšie ako originál na Izulu.
Posláno:

Pokročilý
Jen pro pořádek, kudla dneska dorazila zpátky domů, takže s klidem můžu říct, že všichni testeři držej slovo Ok
Posláno:

Štamgast
Prim na hrad ;)
Posláno:

Štamgast
Je.to.malej zabijak ;)

purschack vložil tyto přílohy:
IMG_20170715_143557_776.jpg.jpg