ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Leptání Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 4/9/2011
Leptání pružinovek(i 19191) dělám tak,,,že vezmu vatičky co mají baby na číštění obličejů.Doktorské rukavice,,,a jen čepel potírám chloridem,,okamžitě čepel začne černat,,párkrát přejedu ,pak 2000 smirek a pod vodou obrousím do čista a to tak opakuji,,až hamon vyleze a zůstává i po broušení.Mails

Mails vložil tyto přílohy:
P1010462.JPG.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 5/5/2012
děkuji za rady, asi to chce prostě zkoušet.
ta čepel byla po kalení vyleštěná.
vím, že na pružině hamon nebude nic extra, ale viděl jsem u Trmana krásné linie...
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/10/2012
Trman už to má v paži, když to neumíš vypadá 14260 nějak takhle.

Meiming vložil tyto přílohy:
P1040731.JPG_big.jpg.jpg

Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 11/9/2011
Zdravím, mám čerstvě namíchanou kyselinu dusičnou jeden díl a k tomu tři a půl dílu destilované vody. zkoušel jsem dvakrát vyleptat hamon na 19 191, což se nesetkalo moc s úspěchem a k tomu směs kyseliny už není čirá, ale dosti ztmavla do hněda a při leptání se tvoří doopravdy velké množství bublin, takže s nožem musím hejbat... dělám něco špatně? špatnej poměr kyseliny? za každou radu děkuji už sem dost zoufalej...
více informací na facebooku: kovarství Kundera František
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
Kundera F. napsal:
Zdravím, mám čerstvě namíchanou kyselinu dusičnou jeden díl a k tomu tři a půl dílu destilované vody. zkoušel jsem dvakrát vyleptat hamon na 19 191, což se nesetkalo moc s úspěchem a k tomu směs kyseliny už není čirá, ale dosti ztmavla do hněda a při leptání se tvoří doopravdy velké množství bublin, takže s nožem musím hejbat... dělám něco špatně? špatnej poměr kyseliny? za každou radu děkuji už sem dost zoufalej...

Po leptani si to prebehol jemne jemnim smirglom 1000+?? a mas to aj zakalene na homon???A ze je kyselina nahnedla neva . Ale daj bacha na vypary dusicna je svina v tomto smere je chlorid ohladuplnejsiWink
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/23/2010
Kundera F. napsal:

Ahoj, teprve začínám, tak nevím, jestli můžu radit. Ale pár hamonů už mi vylezlo. Leptám v dusičné, někdy v chloridu. Zatím jsem leptal 312.191, 14260. Každá ocel mi reaguje jinak. Ale postup je stejný. Výbrus bezvadně vybrousím, ručně jedu 220,400,600,800,1200,1500,2000. Je to pakárna! Neleštím pastou, pak kyselina i chlorid blbě reaguje. Bezvadně odmastím a znova vykoupu ve vodě. Potom hodně záleží, jak se povedlo kalení a jakej efekt chceš dosáhnout. Natíral jsem vatičkou na špejli, ale lépe se mi osvědčilo máčení. V dusičné, která je fest naředěná to je chvilička. Pokud necháš jen chvilku, jen zabarví jednotlivé teplotní pásma. Po umytí je povrch hlaďoučký. Hamon je vždy tmavší, linka bílá. Dá se jemně přeleštit chlupatou stranou kůže a výbrus je hladký, lesklý- nůž UKOVAN, SHI. Nebo necháš déle, až se kyselina /chlorid zažere hlouběji. Dělám to několikrát a mezi tím pod vodou přebrousím 2500/3000. Hamon je světlejší a hladký, linka černá, zbytek je hrubší a tmavý- nůž ZERAV, PÁPRDA….. Někdy vylézá struktura oceli. Když jsi spokojen, namaž čepel olejem, po kyselině rychle chytá lišku a olej vytáhne barvy. Můžeš trohu přeleštit chlupatou kůží. Je to pakárna. Zabere mi to dost času. Možná to někdo má hned a je spokojen na poprvé, já to tak neumím.
Jak koukám na tu vyleptanou čepek, měls silnou kyselinu a nechals dlouho. Začnou se dělat bublinky a vyžerou tečky a stoupají a nadělají ty čárky. Je lepší míchat čepelí a kontrolovat. Klidně přeruším leptání, omyji pod vodou, zkontroluji, někdy přebrousím a leptám dál.
(kyselina už je hodně rezavá)
Přeji pevné nervy při experimentování.

Pospa vložil tyto přílohy:
9a.jpg.jpg
2.jpg.jpg

chybama se člověk učí- BLBEC VLASTNÍMA
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 11/9/2011
děkuji moc za rady, včera jsem experimentoval a nakonec sem nádherně vyleptal dva nože, poměr byl 3 či 4 ku jednomu dílu kyseliny. směs sem nechal v odměrném válci a nahoru sem hodil igelitovej sáček a upevnil ho gumkou, aby nic nevyprchalo, no a dneska sem se pokoušel leptat další nůž a ono to do pi** zase kur** nejde!! dělá se mi tam bordel po bublinkách ikdyž s tím máchám jak oživot a prostě to nechce leptat :/ nějáké rady pro zoufalce? už s tou kyselinou bojuju snad přez půl roku :/
více informací na facebooku: kovarství Kundera František
Posláno:

Štamgast
Kundera F. napsal:

další nůž a ono to do pi** zase kur** nejde!! dělá se mi tam bordel po bublinkách ikdyž s tím máchám jak oživot a prostě to nechce leptat :/ nějáké rady pro zoufalce? už s tou kyselinou bojuju snad přez půl roku :/

Daj foto Jak ze nejde akoze nelepta (nezere) alebo neni vydiet hamon -linku???
Lebo ked je dobre zakalene(parcialne) tak je vidiet ci v chloride alebo v kyseline okanzite po omoceni a a uz len dostat to z toho von (zvyraznit) ten rozdiel je na nacvicovani macania a brebrusom jemnymi smirglami niekedy to ide na supu niekedi 3-4x.
Ja som skusal s dusicnou par krat a tiez sa mi stalo za po chvilke leptania to akoby zastavilo (vznikol nejaky "ochranny "oxid) ale stacilo omotanou handrou na palicke posuchat a rozbehlo sa. dusicna je svina po jednej cepeli nemoze byt vytahana to musi zrat!!!!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/23/2010
Kundera F. napsal:
děkuji moc za rady, včera jsem experimentoval a nakonec sem nádherně vyleptal dva nože, poměr byl 3 či 4 ku jednomu dílu kyseliny. směs sem nechal v odměrném válci a nahoru sem hodil igelitovej sáček a upevnil ho gumkou, aby nic nevyprchalo, no a dneska sem se pokoušel leptat další nůž a ono to do pi** zase kur** nejde!! dělá se mi tam bordel po bublinkách ikdyž s tím máchám jak oživot a prostě to nechce leptat :/ nějáké rady pro zoufalce? už s tou kyselinou bojuju snad přez půl roku :/

Ano dusičná mi také udělá takový povlak a leptání se jakoby zastaví a pak najednou jsou vyžrané bublinky. proto jak píše Motorkar přeruším leptání a omyji ve vodě (menší čepel pod tekoucí, větší v kbelíku). Pod vodou klidně povlak přejedu prstem nebo 2500 a pokud chci více do hloubky, tak pak leptám dál.
Čepelka cca 40 cm 14260 po asi minutě v dusičné, hamon leze okamžitě. Pokud tam jeHappy
Jinak doporučuji kouknout na stránku P. Bolfa-videa-výroba nože-tuším 3 video je leptání.

Pospa vložil tyto přílohy:
DSC_4895.JPG.jpg
DSC_4896.JPG.jpg

chybama se člověk učí- BLBEC VLASTNÍMA
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/28/2014
Zdravím vás pánové, šmudlám svůj první nůž ze 14260 a chtěl bych aby měl trošku patinu, narazil jsem tu někde na leptání v octu, je to vubec s touto ocelý možné? a na jak dlouho to tam cca nechat...? kyselin s ebojim jak čert kříže, tak do těch mě prosím netlačte Happy
Když se kácí pes, tak lítaji řízky.
Posláno:

Štamgast
GanGreen Beating "Ty ses na sduja vysral"Laugh je to tu Xkrat pisane ale tu mas>>> cocacolova limonada,horcica aj ocot a spusta inuch domácich hovadim ti spravy patinu .
Dojdi na Lipovu dame ti nakrajat 15kg cibule a patina bude jak vysivanaOk , a nam nebude do placuLaugh Laugh Laugh
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/9/2014
Doporučuju při tom patinování čepel potírat a nahřát ji fénem. Jinak to žere hodně pomalu.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/28/2014
ja se hrozně omlouvám, že opakuju otázky 100x zodpovězené, ale já už toho tady načetl tolik, že mi jdou oči šejdrem, a občas už neni síla něco hledat...
na Lipovu nedojdem, by jste se mi smali Laugh
Jo a děkuji za rady vam oboum panove...
Když se kácí pes, tak lítaji řízky.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/4/2013
Jelikož mám doma kyselinu chlorovodíkovou a postupně se od všech dočítám, že je na h....,
tak jsem sháněl, jestli ji nějak nepoužiju na výrobu chloridu železitýho
nebo ji nějak ekologicky zlikviduju a chlorid koupím.

Naštěstí jsem narazil na tohle:

www.adam72.wz.cz/vyrfecl3.htm

Jestli to sem už někdo někdy dával, tak se omlouvám.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/8/2010
Bošku, HCl není na hovno, jen se musí zahřát na 40+, nebo přidat kysličník (H2O2) technický 30%.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/4/2013
Kabík napsal:
Bošku, HCl není na hovno, jen se musí zahřát na 40+, nebo přidat kysličník (H2O2) technický 30%.

Díky Kabíku.
Jelikož to nechci dělat doma na kuchyňský lince, jako ty Laugh , tak asi připadá v úvahu ten kysličník.
V jakým poměru a co lít do čeho, poradíš?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/19/2013
Poradil by mi někdo jak na leptání čepele, prosím. Je ze zavíráku, z mat. 8Cr14MoV ale do budoucna bych to použil asi i na jiný mat... Něco málo jsem pročetl, ale v angličtině takže si nejsem se vším úplně jistý. A tady na Knifu jsem na něco málo taky narazil ale nějak mi to nestačí... K dotazu - stačí mi na lept 40 % vodný roztok chloridu železitého? Na YT jsem koukal jak na to používají zavařovačku (jakože sklenici) a v tom mají nějaký roztok. Z popisků jsem většinou zjistil že to je chlorid železitý ale nevím jestli se to nějak míchá v určitém poměru nebo jestli se dá použít právě tento vodný roztok. A jestli ano, jak na to - jak dlouho lázeň provádět?... Moc Vás prosím o nějaké přiblížení nebo klidně i nějaký odkaz. Předem díky za jakoukoliv odpověď.
"V dlani držím motýla - je vůbec skutečný?" Buson
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/23/2012
Ahoj,

jak píšeš,používám 30-40 procentní roztok chloridu železitého.
pořádně odmaštěnou čepelku při cca pokojové teplotě(pokud to dělám v zimě dám flašku do kýble s teplou vodou) pomalu ponořím a za cca 2 minutky vytáhnu.
pod vodou přebrousím tak 2000 papírem a to celé tak 3-4 x opakuju.
Když jsem s povrchem spokojen vydrhnu kartáčkem a mýdlem a pořádně namastím.WD40 nebo tak něco
Pokud je to na zavírák kde nechceš leptat použij vosk nebo lak.
V případě zájmu,se neváhejte zeptat.....prosím na e-mail.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/19/2013
malysef mockrát děkuju Ok
"V dlani držím motýla - je vůbec skutečný?" Buson
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/20/2015
Dobrí ďeň hľadal som nejakú literatúru a všimol som si ako zložito leptáte.Som elektrikár a vyrábam plošné spoje.Túto metódu môžete použiť aj na nože.Jedná sa o prenesenie mot´ívu z pauzáka na fotocitlivý povlak.Tu je to na mojej stránke http://simonmultyweb.zz.mu/dps.html
Nenárokujem si žiadne autorské práva na obsah na tejto stránke.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum