ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Leptání Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 7/24/2014
Zdravíčko, máte někdo zkušenosti s leptáním v Cocacole? Chtel bych v ní leptat uhlíkovku 1055, tak jen jestli to má vůbec u téhle ocele cenu a nebo jestli mám rovnou přejít na nějakou kyselinu. Díky moc za odpověď. Hombre.
Plata o plomo !
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/8/2014
Hombre72 napsal:
Zdravíčko, máte někdo zkušenosti s leptáním v Cocacole? Chtel bych v ní leptat uhlíkovku 1055, tak jen jestli to má vůbec u téhle ocele cenu a nebo jestli mám rovnou přejít na nějakou kyselinu. Díky moc za odpověď. Hombre.

zdravim zeptej se Kabíka ten v cole leptá,sice jenom pily ale de mu to.
já to leptal i ve voctu,musí se to nechat aspoň dva dny
jinak chlorid železitý,k.dusičná....tam to máš cca 20 min podle toho jak chceš mít hlubokej leptHappy

Rychle vám odpovím pokud použijete tlačítko email. PM komunikace je zdlouhavá, nejsem vždy u PC.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 7/24/2014
Ahoj Heřmánku,
díky za rychlou odpověď! Ten ocet nezní vůbec špatně, přesně těmahle "látkama" bych to chtěl vyleptat, kyselině se snažím zatím vyhnout i přesto že je to jak sám píšeš mnohem rychlejší. Zkusím asi nejdřív přes noc tu colu a když to nevyjde prdnu to na dva dny do octa Happy .
Plata o plomo !
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
Pokud chceš drastičtější leptadlo než je kola, tak to dej přes noc do hořčice (mám vyzkoušenou plnotučnou, ale kremžská taky bude fungovatHappy)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/4/2012
Super leptadlem je kyselina chloristá - HClO4. V ní se rozpouští vzorky oceli pro provedení chemické analýzy.
Má silně oxidační vlastnosti. Nesmí se dostat do styku s organickými látkami, protože může dojít k explozi.
Posláno:

Začátečník
Připojený: 2/17/2015
[quote=Oximoxi]Zdravím!

Měl bych takový dotaz. Dnes jsem poprvé zkoušel svůj nový nůž z uhlíkovky v kuchyni, jak obstojí při krájení potravin. Obstál, nicméně po umytí jsem si na čepeli všiml nepěkných tmavých skvrnek, které nejdou umýt.

Nůž přišel do styku s různou zeleninou (paprika, cibule...) Zřejmě jsou původcem těchto skvrnek kyseliny ze zeleniny. Je způsob, jak se jich zbavit? Případně jim předejít? (nekrájet zeleninu nepočítám Grin ) Čepel nemám nijak ošetřenou, pouze vyleštěnou. Pomůže, když mu cíleně naleptám patinu?

Ahoj,
pokud se chceš patiny zbavit, stačí čepel potřít nějakým krémovým prostředkem na nádobí, vany atd..(třeba Cif) a potom vyčistit korkovým špuntem. Vyhneš se tak poškození povrchu čepele nebo zaoblení žebra v případě broušení. Jinak může být samozřejmě patina (ne oranžové stopy) pomocníkem před další oxidací a lze jí dosáhnout více způsoby, chlorid, kyselina, octy, hořčice atd.. (použil bych rad zkušených patinovačů a leptačů zde na fóru) Samozřejmě záleží na konstrukci a materiálu čepele Happy

Nipponshop vložil tyto přílohy:
sabitori.JPG

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 6/4/2015
Tak som si dnes trošku zaleptal aj ja... Chlorid...

ondruliak vložil tyto přílohy:
WP_20161120_6322.jpg.jpg

Žiadny dobrý skutok nesmie zostať nepotrestaný...
Posláno:
Začátečník
Připojený: 10/16/2017
čavte chcel by som sa spýtať keby mi vedel niekto poradiť skušal som leptať hamon v kiseline dusičnej plus peroxid vodika 20% zriedil som to v pomere na 100 ml - 67ml kyseliny dusičnej a 33ml peroxidu vodika dal som tam ocel a stašne moc to začlo vrieť a začalo sa to dosť ohrievať čo som spravil zle zle som to nariedil ? potom som tam ešte nalial destilovanú vodu tak sa to trocha ukludnilo neviete mi niekto napísať presné pomeri nariedenia na 100 ml bol by som moc vdačný Shocked Shocked
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/9/2012
Na leptání hamonu je podle mě dusičná nejlepší volba, ale vynech ten peroxid a já používám koncentraci cca 50ml (velkej frťan) koncentrované kyseliny na cca 2litry vody.
Obecně by se dalo říct, že čím pomaleji to probíhá, tím snadněji se to řídí a dá se dosáhnout lepších výsledků.
Na hamon stačí i horká octová voda.
KONTAKT JEN MAILEM!!!!!!!! na PM nebudu více reagovat.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
Promiň, ale jako chemikovi mi to nedá - kombinace kyseliny dusičné a peroxidu vodíku je dobrý základ na Darwinovu cenu!!!Surprised
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/20/2008
Slon: V solný maká peroxid dobřeLaugh
Pravda reakce je trochu bouřlivější.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/9/2002
slon napsal:
Promiň, ale jako chemikovi mi to nedá - kombinace kyseliny dusičné a peroxidu vodíku je dobrý základ na Darwinovu cenu!!!Surprised

No jistě , a ještě nezapomněl do té kyseliny nalít vodu... Neutral
Posláno:
Začátečník
Díky vyskúšam to teda zriediť len vodou Happy ja nie som žiadny chemik ja som sa iba niekde dočítal že to treba riediť peroxidom tak som skúšal no ale to iba žralo tú ocel Grin
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/23/2013
Surg napsal:
slon napsal:

No jistě , a ještě nezapomněl do té kyseliny nalít vodu... Neutral

Chlapi, nedělejte si z něho srandu, asi nedával pozor na základní škole v chemii Happy

SKmarc1 - kyselina se ředí tak, že se lije kyselina do vody, nikdy ne naopak!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/2/2010
Protože při větším množství kyseliny a menším množství vody naskočí tepelná reakce daleko rychleji...... A pak to prská a prská a ......... Zrovna tak zásady - tedy ne ty naše, ale chemické Grin
Posláno:
Začátečník
Tak čavte skúšal som leptať nôž jak ste mi poradili kyselina dusična +destilovaná voda hamon mi pekne ukázalo na čierno ale jak som to prešiel handrou alebo šmirglom 2500 vôbec nič tam neostalo Confused máčal som to tam asi pol hodinu vyberaním občas som to prešiel šmirglom vždy tam ukazalo ten hamon ale po pretretí hamon zmizol čo som spravil zle ? mam to zle nariedené ? či to tam mam nechať dlkší čas ? Dakujem
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 8/25/2016
Prosím vás, snažil jsem se vyleptat na čepelku (N690) svoje příjmení, včelí vosk a chlorid.... Nechal jsem chlorid asik hodinu působit, pak omyl. Takhle vypadá výsledek, jen by mě zajímalo, vydrží tam to příjmení nebo se používáním nože sedře dolů.....Neutral Neutral

Děkuji Admire

KaRlOsss vložil tyto přílohy:
2.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/9/2012
Experiment: lak na nechty a chlorid.

stevozz vložil tyto přílohy:
DSC_3178.JPG.jpg

Sony Xperia Z1 Black COMPACT 5.1.1 (Lollipop)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/18/2017
KaRlOsss napsal:
Prosím vás, snažil jsem se vyleptat na čepelku (N690) svoje příjmení, včelí vosk a chlorid.... Nechal jsem chlorid asik hodinu působit, pak omyl. Takhle vypadá výsledek, jen by mě zajímalo, vydrží tam to příjmení nebo se používáním nože sedře dolů.....Neutral Neutral

Děkuji Admire

Pokud je to dost do hloubky(jako že to z tý fotky dost dobře v nepoznám) tak co by neHappy
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 2/25/2015
zdravím, mal by som otázku ohladom leptanej čepele. Dvakrát som už leptal v chloide železitom (ocel 14260) všetko v poriadku ale ked som tie nože začal používať tak sa ten lept dosť rýchlo doškrábal a vyzeralo to hrozne. Je to preto že som niekde urobil chybu alebo proste tá leptaná čepel sa takto poškrábe vždy keď ju budem používať na iné činnosti ako len prípravu jedla ? ... Ďakujem za každú radu Admire
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum