ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Potřebuju poradit Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 3/10/2014
Optimum mám vrtačku made in Germany. Stoupání závitu ve sklíčidle je strmé tak, že se mi bez problémů protáčí vrák pr. 3mm, když se kousne trochu v titanu. Sad Měla vůli ve vřetenu jako prase, tak jsem se ji snažil poladit a dostal jem se úspěšně na házivost 0,12mm. Pro porovnání - před vánoci jsem si koupil bazarovou stolní vrtačku V13 a ta má házivost vřetene 0,01mm Shocked

Nicméně to bude asi lepší stroj než předchozí varianty. Přeci jenom, když už si chceš koupit soustruh, nemělo by být jeho použití omezeno jen na upichování tyček.

p.s. abych jenom nepindal Wink zkus se zeptat Davida Nováka (zákopové zapalovače) ten obrábí jenom mosaz a nějaký stolní soustruh má, bohužel nevím značku.

mydlinkaTM vložil tyto přílohy:
2020_01_07_13.36.22.jpg.jpg

KONTAKT POUZE PŘES EMAIL! Ten se mi stahuje do mobilu a mohu odpovědět, dík za pochopení.
Mat
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/3/2006
Bude to znít blbě, ale já o jeho pořízení uvažuji skutečně jen na přesné upichování těchto dílů, jiné využití pro něj nemám a za ty roky jsem ani na žádné jiné nenarazil. Bohužel tohle nemám jak bez soustruhu dělat.
Uznávám, že na takovou bejkárnu je to docela drahá sranda, ale jiný způsob jsem nenašel

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 7/13/2015
FerdaHL napsal:
Neporadíte nedáte tip na pracovní rukavice v kterých má člověk ještě cit na držení drobnějších věcí třeba záštiny a hned tak se neproděraví, neprobrousí neprořežou ? Co mi nabízeli prodejci u nás jsou jakési pogumované potvory v kterých tak držet traverzu. Dík za případné rady.

Už asi 8 let používám tyto rukavice. Pogumovaný kevlar, kterýmu nevadí skleněné střepy. Trochu háklivý na olej a naftu. Nesnáší hrubý povrch betonových výrobků (odírají gumu). Životnost proti prodření kevlaru zatím odzkoušená - jsou to moje druhé a ty menší mé ženy jsou za tu dobu její první. Citlivost při montáži zhruba do matic M5 a hlavně protiskluz na vodovodním šroubení do 2" se chová jako sikovky. Nevýhoda - trny akátu a růží nezadrží.
Ahoj Jura

dagger vložil tyto přílohy:
IMG_1062.JPG.jpg
IMG_1063.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
Mat napsal:

To vypadá velmi povedeně, děkuji za další super možnost.

Martin
Pozor,dokonce i v popisu si protiřečí když "dementují" možnosti podélných automatických posuvů(uvažuju jak bych na tom teda tvořil závity-ručně?Děkuji,ale nejsem metronom abych to pokaždé trefil přesně),Číňan je to jak vyšitej.Optimum/Quantum sice taky,ale dělat už se na nich jakž takž dá pokud nepožaduju na nerezi výkony profimašiny a dokážu si nabrousit/přebrousit"kudlu".U soustruhů a obráběcích strojů obecně platí počítat a nechat si nějakou drobnou rezervu v požadovaném výkonu.

S tou záštitou v nerezi.Právě AK 5 má z kalitelných nerezí jednu z nejvyšších korozních rezistencí i v tepelně nezpracovaném stavu a oproti "austenitkám se daleko líp obrabí i nástroji na "černé"materiály
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/18/2018
K soustruhu .... našel jsem jej na webu neb svými parametry odpovídal Matovu zadání. Soustruh nevlastním ani nejsem prodejce. Happy Na upichování případné zarovnání trubiček si myslím dostačující ... podle mě dost peněz za takovou srandu.

S tou záštitou u kteréhokoli nerezu spíš bojuju s tvrdostí - houževnatostí, hoří na tom vrtáky, lámu je i pilovat to jde hůř. Už jsem ukecával frézaře, že mi tam vyfrézuje aspoň to odlehčení. S tím materiálem to bude spíš o tom co člověk sežene a koupí, takzvaně "potravinářská" nerez bude stačit. Když nebude majitel nože prase a aspoň trochu se o něj bude starat je jedno co je na záštitě za materiál. Ok

Dík za rukavice mám už i zprávu v emailu na další rukavice. Vidím to tak, že budu muset koupit pár vzorků a prostě odzkoušet, ale tipy od vás jsou fajn aspoň si člověk udělá trochu představu. Kevral by mohl být dobrý materiál ... Grin
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
No právě že ta AK5 se chováním a vlastnostmi při opracování podobá spíš těm normálním ocelím.Austenitky potřebují specifické řezné podmínky,nástroje,úhly broušení a hlavně ostré nástroje(doporučuju minimálně kobaltové vrtáky HSSco 5,v nouzi klasiku s tupějším vrcholovým úhlem-kolem 130° a hlavně pořád brát šponu jakmile proklouzne povrch zpevní a další vrtání bude porod které se bez přebroušení vrtáku neobejde).
U toho soustruhu jde spíš o to že si prodejce už v popisu výrobku protiřečí,je tedy otázkou co se dá očekávat.Se soustruhem taky stále ještě čekám na ten pravý a jestli se taková investice vůbec vyplatí.Wink
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Mat
Posláno:

Štamgast
FerdaHF - našel jsi dobře. A něco takového hledám. A ano, na mé potřeby něco takového bude stačit. Ceny jsem si vědom, je to skoro úchylný, vím.
Prošel jsem možnosti a nakonec vyhodnotil značku Warco, jako snad nejschůdnější. Bude muset stačit.
Všem děkuji.

Martin
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 8/25/2010
Ahoj Martine , trochu se přidám do radění .. řešil jsem něco podobného , koupil MN 80 . Dobrý, tuhý ,stabilní strojek ,litina spousty příslušenství , prostě parádička . První co jsem udělal při práci na průměrech mezi 2 až 8 mm , sundal univerzálku a začal používat kleštiny . Obecně považuju za soustružnický um opakovaně a přesně upichovat kulatinu o průměru 2-3 mm . Tak moje rada zní kup klidně Číňana , ale zrovna koukej kolik stojí patřičný kleštiny a jestli vůbec umožňuje kleštinové upínání.Pokud bys chtěl opravdu jen upichovat ,kamarád prodává Weilera bez šroubu . Ivan Bull
Mat
Posláno:

Štamgast
bull napsal:
Ahoj Martine , trochu se přidám do radění .. řešil jsem něco podobného , koupil MN 80 . Dobrý, tuhý ,stabilní strojek ,litina spousty příslušenství , prostě parádička . První co jsem udělal při práci na průměrech mezi 2 až 8 mm , sundal univerzálku a začal používat kleštiny . Obecně považuju za soustružnický um opakovaně a přesně upichovat kulatinu o průměru 2-3 mm . Tak moje rada zní kup klidně Číňana , ale zrovna koukej kolik stojí patřičný kleštiny a jestli vůbec umožňuje kleštinové upínání.Pokud bys chtěl opravdu jen upichovat ,kamarád prodává Weilera bez šroubu . Ivan Bull

Díky. Na to Warco se pojedu podívat do prodejny....a uvidí se. Dle toho co nabízí by mi vyhovoval na 100% po všech parametrech. Ale osobní okuk řekne pak víc.

Martin
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/10/2014
bull napsal:

... pod tohle se podepíšu, nic jinýho než kleštiny už nepoužívám Ok
KONTAKT POUZE PŘES EMAIL! Ten se mi stahuje do mobilu a mohu odpovědět, dík za pochopení.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 3/5/2018
FerdaHL napsal:
Neporadíte nedáte tip na pracovní rukavice v kterých má člověk ještě cit na držení drobnějších věcí třeba záštiny a hned tak se neproděraví, neprobrousí neprořežou ? Co mi nabízeli prodejci u nás jsou jakési pogumované potvory v kterých tak držet traverzu. Dík za případné rady.

Ahoj Fando, můžu Ti k otestování poskytnout tyhle rukavice. Jsou kevlarový, neprořezný, dlaně pogumovaný. Nejsou nijak silný a dá se v nich celkem dobře cokoli držet. Jestli je chceš otestovat, napiš mi do mailu adresu, pošlu Ti je.
Marek

marin996 vložil tyto přílohy:
IMG_20200108_064522.jpg.jpg

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/18/2018
Poslal jsem email děkuji za nabídku. Ok
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 1/4/2014
PRO MATA Ahoj podívej se na AUKRO Hodinářský soustruh je tam k tomu hodně věcí kleštiny a jiné potřebné AHOJ J K
Mat
Posláno:

Štamgast
JK54 napsal:
PRO MATA Ahoj podívej se na AUKRO Hodinářský soustruh je tam k tomu hodně věcí kleštiny a jiné potřebné AHOJ J K

Děkuji, ale tohle je prostě cenově za mým totálním stropem.
Jsem domluvený, v únoru se pojedu podívat na tohle, až to naskladní.
Vypadá to jako nejschůdnější varianta - (rozumný kompromis) na práci, kterou od toho budu chtít.

https://www.primadilna.cz/Warco-Super-Mini-stolni-soustruh-na-kov-variabilni-otacky-43-kg-d5735.htm

Mat

Posláno:
Štamgast
Připojený: 10/17/2007
Prosím nemáte někdo zkušenosti s elektromotory s Číny? Hledal jsem kde se dalo, ale nikde ne netu jsem zatím nenašel, co jsem potřeboval.

Potřeboval bych instalovat pomocný pohon na ruční vozík, aby uvezl cca 40 - 50 kg s krátkodobou zátěží do většího svahu. Jinak by se při jízdě nepoužíval. Přemýšlel jsem se o tom motoru z první fotky, v kombinaci s regulátorem a otočnou rukojetí, s převodem na větší kolo (přední tác z jízdního kola) jedná se motor 24V/250W. Víc nechci, aby to nebylo zbytečně těžké, včetně akumulátorů.

Myslíte, že by to zvládl, a že má rukojeť, co prodáva na Aliexpressu jako náhradní díl ke koloběžkám plynulou regulaci?

Nebo mám jít do toho na druhé fotce, který už má převodovku?

Předem díky za názory.

jan03 vložil tyto přílohy:
dc_motor.jpeg
motor_prevodovka.jpg.jpg

Pokud mi chcete cokoli napsat, pište mi prosím maily, na PM nemusím hned (nebo vůbec) reagovat. Díky.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 8/25/2010
No nemám zkušenosti s konkrétními motory , ale co dnes nejni z Číny.. Soused upravuje kola na různý pohony , sice spíš spalovacím motorem , ale vždy používá přenos síly třecím kotoučkem přímo na pneumatiku kola . 250 W čínských může být o dost míň na hřídeli . Myslím že To to stačit nebude . Navrhni si převod podle požadované rychlosti pohybu vozítka a použij třecí převod jak jsem už psal . Vyřešíš spojku - prokluzem a postupným přitlačením do záběru a snadnou úpravu rychlosti - výměna kola . Nejsem elektrikář , ale regulaci 250 - 500 W bych řešil jen elektronicky. Tolik asi . Ať se daří Bull
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 8/21/2017
Ládes napsal:
Mat napsal:

To vypadá velmi povedeně, děkuji za další super možnost.

Martin
Pozor,dokonce i v popisu si protiřečí když "dementují" možnosti podélných automatických posuvů(uvažuju jak bych na tom teda tvořil závity-ručně?Děkuji,ale nejsem metronom abych to pokaždé trefil přesně),Číňan je to jak vyšitej.Optimum/Quantum sice taky,ale dělat už se na nich jakž takž dá pokud nepožaduju na nerezi výkony profimašiny a dokážu si nabrousit/přebrousit"kudlu".U soustruhů a obráběcích strojů obecně platí počítat a nechat si nějakou drobnou rezervu v požadovaném výkonu.

S tou záštitou v nerezi.Právě AK 5 má z kalitelných nerezí jednu z nejvyšších korozních rezistencí i v tepelně nezpracovaném stavu a oproti "austenitkám se daleko líp obrabí i nástroji na "černé"materiály

K záštitě: myslíš, že ji teda mohu použít v nezakalenou? Asi si pás koupím a nechám to chvíli ladem a uvidím, jak se chová.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 10/8/2011
jan03 napsal:
Prosím nemáte někdo zkušenosti s elektromotory s Číny? Hledal jsem kde se dalo, ale nikde ne netu jsem zatím nenašel, co jsem potřeboval.

Pred mnoha lety jsem s temihle motory delal roboticke vozitko. Mel jsem na kazdem kole jeden (model bez prevodovky), ale napajeny z 12V autobaterie, takze ty ctyri mely vykon cca jako jeden na 24V. Pouzil jsem origo retez a ozubene kolo, prevodoby pomer myslim 8:1 (do pomala). BACHA, ty pastorky nejsou na normalni cyklo retez, ale takovy jemny. Kdyz na to sednul stokilovy clovek a dal plny plyn, tak (jsem) malem hodil zada, jaky to melo odpich.
Spolehlivost - jeden byl vadny z vyroby, reklamoval jsem, ostatni bezely bez problemu. Ridici jednotky jsem mel vlastni.

EDIT: sorry, lepsi fotka se nezachovala...

krezac vložil tyto přílohy:
sirael.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/28/2008
Mat napsal:
JK54 napsal:

Děkuji, ale tohle je prostě cenově za mým totálním stropem.
Jsem domluvený, v únoru se pojedu podívat na tohle, až to naskladní.
Vypadá to jako nejschůdnější varianta - (rozumný kompromis) na práci, kterou od toho budu chtít.

https://www.primadilna.cz/Warco-Super-Mini-stolni-soustruh-na-kov-variabilni-otacky-43-kg-d5735.htm

Mat

Ahoj Happy Mate
tenhle soustruh (z odkazu) mám, nevím asi kolik snad 5roků. Tedy Wink jenom v červený barvě a s nápisem Rotwerk.
Kupoval jsem ho na inzerát jako použitý, starý cca 1/2 roku od snad 80-letýho pána - takže soustruh byl ve stavu novýho. Už nevím cca za 13-15000 = dneska po "provozních" zkušenostech bych to už asi nedal ...

Když TOHLE uvidí nástrojař, tak neví má li se smát nebo plakat.

Jestli se na to půjdeš někam podívat, tak si nech sundat kryt ozub. kol Grin budeš mrkat a ještě "lepší" je sundat kryt motoru Neutral ...

Ale jo, točil Cool jsem na tom i průměr 7cm, ale Confused Confused Confused !!!

Ono se snadno a hezky moudře hovoří o MN80Razz apd., ale takový stroje už dneska prostě nejsou a ani se nic takovýho nevyrábí a už NIKDY vyrábět nebude. Ať se to líbí nebo ne.
Donekonečna povídat že ty asijský stroje stojí za NIC je pěkný, ale Cool i ten ŠPATNEJ CAJK je pořád furt lepší než ŽÁDNEJ CAJK.

Jestli můžu radit red face být tebou sledoval bych inzerci (on to leckdo koupí a zjistí že na tom utočí pouze PÁR MILIMETRŮ průměru a že se to hodí Razz akorát tak nožíčkářům) a zaplatil bych max. polovinu za co se to prodává.

POKUD MÁTE DOTAZ, PIŠTE NA MAIL!
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/15/2013
marin996 napsal:
FerdaHL napsal:

Ahoj Fando, můžu Ti k otestování poskytnout tyhle rukavice. Jsou kevlarový, neprořezný, dlaně pogumovaný. Nejsou nijak silný a dá se v nich celkem dobře cokoli držet. Jestli je chceš otestovat, napiš mi do mailu adresu, pošlu Ti je.
Marek

Ahoj mam podobny taky neprořezny a jsou fakt ok.

sep01 vložil tyto přílohy:
20200109_182502.jpg.jpg

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum