ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Rybina - výrobní postup Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/24/2006
Eh.. brý den, poradí mi prosím někdo kterak udělat na dřevo tzv. rybinu? Čas od času to zkusím a pokaždý to dopadne příšerně, stejně jak včera.. Dík.Sad
Veslař se může třeba udřít - je-li kormidelníkem blb, loď stejně popluje špatným směrem.
Svobodu, spravedlnost nebo meč!!!
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/21/2005
Profíci na to používaj taková udělátka, viz zde www.rybina.com/rybina.com.naradi.htm Winkale ty ceny nic mocSad
Posláno:

Štamgast
to Androctonus: Děkuju ti, ty ceny rydel jsou fakt dost.. eh, zajímavý, ještě bych rád poradil pracovní/výrobní postup, tak kdyby někdo z přítomných gentlemanů... Díky!
Veslař se může třeba udřít - je-li kormidelníkem blb, loď stejně popluje špatným směrem.
Posláno:

Pokročilý
Jestli Ti nikdo neodpoví, zkus kontaktovat toho chlápka z www.rybina.com, píše že odpoví na dotazy, tak třeba bude ochotnej. Když něco vyzvíš, tak to sem hoď, asi určitě by to zajímalo víc lidí z tutoho fóraWink
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/20/2004
S tím člověkem se znám z jiného fóra (o zbraních), jednou jsme se o té rybině bavili a tohle mi napsal k technice "Takže tvar si vyjedu z ruky,pak si přeříznu síť,potom to sjedu do hloubky a nakonec srazím hrany a tím získám diamanty tj. rybinu.Na to mi stačí cca.3nástroje to je malá sada ty další jsou na vychytávky ale bacha krom zahlubovací,leštící a technické čepele má vše přesně daný rozměr to je počet zářezů na palec já dělím 18.což je střední."
Je to pohodář, myslím že na vážně míněné otázky vklidu odpoví.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
Mr. Smith: nezkoušel jsi to pomocí horní frézky? nejprve válcovou udělat drážku a pak úkosovou frézkou vybrat boky, což by ale šlo buď z okraje dřeva, nebo bys musel na začátku drážky udělat díru o průměru té úkosové frézky, aby mohla dosednout až na dno a pak jet opatrně podle pravítka dorazu svisle.. tuhle frézu myslím /__\
Posláno:
Štamgast
Připojený: 1/14/2002
Tu jest ale otázkou, jakou rybinu má pan Kovář na mysli Wink - jestli zdrsnění povrchu nebo rybinovou drážku. BTW taky jsem si do včerejška myslel, že rybina je rybina a basta, a že to zdrsnění je taky rybina pro mne bylo velkým objevem Wink.

Zkoušel jsem to před nějakým časem, a dá se to třeba s pomocí kusu drátu z deštníku, do kterého si člověk vybrousí zoubky jak na pilku - jedna strana vede, druhá zařezává, takže zářezy jsou perfektně rovnoběžné. Pak jsem to ale domršil když jsem seřezával hrany těch drážek Sad
Lenost - matka pokroku
Posláno:

Štamgast
Pánové, děkuju všem, mám dnes trochu fofr, zítra zkusím napsat na rybina.com, pokud přijde něco k věci, samozřejmě zveřejním.. ještě jednou DÍK!
Posláno:

Štamgast
Dobrý den všem, mám tady odpověď z Rybina.com: "Vaše přání-mít rybinu na noži má jen jediného nepřítele!!!Tím je nářadí.Bez
nářadí (a to i dělaného)se rybina dělá jen velmi obtížně a výsledek nebývá
příliš uspokojivý.Pakliže kvůli jedné rybině nechcete kupovat nářadí a
zdlouhavě trénovat.Je tu možnost k nám nůž zaslat a rybinu vám vyhotovíme na
přání.S pozdravem T.Langr Šátek,s.r.o. obchodní zástupce. www.rybina.com"

seriózní a rychlá odpověď, nicméně profíci netuší že si to chci zkrátka zkusit..
Posláno:

Pokročilý
On to tuší, ale říká ti, že na to potřebuješ to speciální nářadí, jinak je to nanic. Tak ti nabízej, že buď si koupíš u nich ty rydla nebo ti to udělají sami.Wink
Posláno:

Štamgast
Dobrý den - je to tady!Happy Až z dalekého Slovenska se mi ozval Marian a poslal návod a fotografie nástrojů k rytí. Nástroje jsou tak jednoduché, že mezi přítomnými nebude jejich výroba jistě žádný problém. Obojí je natolik názorné, že dalšího komentáře netřeba, Marianův počítač si nerozumí s Knife.cz takže obojí zveřejňuji za něj:"Pri troche šikovnosti si ten nástroj vyrobíš s kúska ocele cca 1,5-2mm. Stačí taká
nejaká pérovka. (14 xxx) Taká aby si do nej vypiloval s jemným ihlovým pilníčkom pár
zúbkov. Stačí tak 5-8. Nemusí to byť ani zakalené. Do dreva ti to pôjde ľahko. Tú
časť do ktorej budeš pilovať zúbkysi spravíš mierne oblú dlhú tak 10-12mm. Najprv
do nej vybrúsiš ostrie, také docela tupé. Potom pár zúbkov cca 7-9. Potom si spravíš
malý doraz. Taký istý ako samotný nástroj na pilovanie, ale ten už nemusí mať zuby.
Ja to mám spravené tak, že najprv si nakresllím kontúry a vypilujem ich iba so
základným nátrojom. Potom si dvomi skrutkami pripevním doraz, buď ľavej alebo s
pravej strany. Ostatné už ide samo.
"
Mariane, tobě i ostatním zůčastněným děkuji, byla to příkladná spolupráce - teď už jen zbývá začít huntovat spoustu materiálu...
Tak do toho!!

Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/30/2006
ono jedno je vyrobit nastroj a druhe sa s nim naucit robit, ze ? Wink
1 ovečka, 2 ovečky, 3 ovečky, 4 ovečky, 5 .... teraz tu bola !!!
Posláno:

Štamgast
.. a druhá fotka, kterou jsem nějak špatně přiložil..

Posláno:

Pokročilý
Hmm, zajímavé.
Možná by to mohlo jít udělat z plátku pilky na železo. Tam kde je to zakalené, to odbrousit, pak bruskou vytvarovat a pilníčkem udělat ty zuby akorát nevím, jestli by do toho šly snadno vrtnout ty dírky. Ale tam, kde to není zakalené by to jít mohlo.
Ale nevím nevím, jestli spíš nestojí zato zainvestovat do té malé sady z rybina.com . Je potřeba ještě nějaký nástroj na to obroušení hran a možná ještě jeden.
No ale proč to nezkusit ikdyž takhle pěkně to asi s tím domácím výtvorem neuděláš.
www.rybina.com/rybina.com.MIKOV.4.JPG
Posláno:

Pokročilý
Trocha pohyblivých obrázků, pro představu...

http://www.youtube.com/watch?v=CxWkY9hyMhs&feature=fvw
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/22/2007
Tady je jeste jedno videjko

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 3/8/2010
notak chlapi nehledejte vědu tam kde neni bohatě stačí dvě rydla jedno řade a dvou řade jedno řade na obrys a první dvě linky do kříže a na 90% zbytku dvouřade každy kdo dovede udělat kudlu zvládne i rydla , nevim kolik mam linek na palec mam dvě sady jednu ala Česká zbrojovka a druhou na repase starých brokovnic kde jsou rybiny jemnější a jak příjde něco jineho tak vyrobím jiné:D
jo a celé se to brousí dremlem jak je tupo nebo měním tvar ...

Josse vložil tyto přílohy:
IMG_4513.JPG.jpg
IMG_4515.JPG.jpg

"Devět z deseti hlasů v mé hlavě říká že jsem normální..."
Posláno:

Pokročilý
nudil jsem se při po vánočním úklidu:D a narazil jsem na špalik pod stolem a na stole ležely rydla no a o zábavu na cca 10 minut postaráno:) jo je to 13linek na palec ala czub

Josse vložil tyto přílohy:
IMG_4520_1_.JPG.jpg

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 10/22/2010
Tradiční rybinu (podle který se to jmenuje po rybách) asi nikdo nezkoušel?
Schuppenfischhaut

Stopařka vložil tyto přílohy:
rybina.JPG
rybina2.jpg

Posláno:

Pokročilý
to Stopařka: neboj to viš že skoušel ale nedokopal se k tomu udělat si přímo na ni dlátka takže jsem to dělal normálním půlkulatým a plochým jde to ale je to piplačka a náročnějši na zručnost než předešla.
První si uděláš obloučky v řadě a z nich plochým vypíchneš material pryč a druhou řadu posuneš o pul obloučku ... nejhorší je trefit kraje
Další varianty jsou o dost složitější šupinky se dají skládat do vějířku (tak jako žulové kostky)
nebo oblouček je tvarovany jakoby do vlnovky nebo na ploše je tvarovým dlátkem udělaná taková vlnovka ... pohledám fotky

jo a jsou dva směry orientace na pažbě prvni je estetická tak jak to je na fotce a nebo funkční otočená o 180° která neklouže (v rukavicích a tak ....)
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum