ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Jak na fotografování nožů Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 3/31/2006
Pro Sama v rychlosti: Happy

- ostřit nejlíp na celek, pokud je DOF malá tak ať pokrývá to co je třeba
- odrazu se vyhnout viz článek, jednolitá plocha v odrazu (čtvrtka), fotobox, obloha zatažená
- složité povrchy viz článek fotobox, zatažená obloha - obecně rozptýlené světlo
- foťák fotku zas až tolik neovlivňuje jako fotograf Happy
- samospoušť viz manuál každého přístroje
- technická fotka - bílé pozadí (dá se fotit i na kapotě auta :), rozptýlené světlo, případně ořez v editoru - http://www.reptarium.cz/content/photo_02/03000011269_01_f.jpg na čtvrtce v lese
- makrorežim viz manuál každého přístroje
- korekce expozice, popsány základy expozice a dál viz manuál každého přístroje

- doporučování produktů nechám jiným, do technických parametrů vybavení zabředávat neplánuji Happy

SHÁNÍM CHCÍPLÝ PLAZY KE ZPRACOVÁNÍ KŮŽE
... TOMASRUCKER.com ... KOVANYNUZ.cz ...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/14/2008
Ahoj Tome.Dík za zajímavý článek.Některých z nás se to asi stejně nejspíš nedotkne.Happy Teda jako mě, ale těm šikovnějším určitě pomůže.Ok
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/12/2007
Pěkný a zajímavý článek! Jen mám pocit, že do diskuze už chodit nebudu, protože jsem vám rozuměl sotva polovinu Laugh... Radši se budu kochat výsledky, obzvlášť když to někdo opravdu umí! A nemusí jít jen o focení nožů Wink.
"Thin is sharp."
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/22/2005
Jak oříznu třeba nůž tak přesně v editoru, abych ho mohl vložit do koláže? Většinou si to zvětšim a použiju symbol "laso" ale je to kostrbatý, co mi ruka s myší dovolí. Další věc co by mě zajímalo je retuše. Kolikrát sem někdo dal návrh nože upravenýho ve fotošopu, kde jsou třeba vyretušovaný nýty z střenek . Kamarád mě jednou na fotce vyfotil a vyretušoval mi oči, že to vypadalo , že jsem je nikdy neměl Laugh ....... atd....
EM
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/21/2008
...zajímavý udělátor...kontrasvícení ,příště by se mohly nakousnout koláže...jakože už se to povedlo zmáčknout a teď to ještě odprezentovat...

EM vložil tyto přílohy:
bedna.jpg

"Nu, tu máš, poutníče, milý ten svět, na nějžs se podívati žádostiv byl."
Posláno:

Štamgast
ještě dvě ukázky fotografie na bílém takřka bez stínu

foceno na kapotě auta

za slunného dne, přistíněno vrženým stínem

TRMAN vložil tyto přílohy:
0002.jpg
0003.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/22/2005
TRMAN - to že ta ještěrka má zaostřenou hlavu a zbytek ne, to je ta hloubka ostrosti? Protože tohle vyfotim kompaktem, tak ji mam zaostřenou celou... je to tak?
Posláno:

Štamgast
Ppetr napsal:
TRMAN - to že ta ještěrka má zaostřenou hlavu a zbytek ne, to je ta hloubka ostrosti? Protože tohle vyfotim kompaktem, tak ji mam zaostřenou celou... je to tak?

jojo to je vono neboli DOF ... kompaktem na makro se dá taky docela DOF dosáhnout

TRMAN vložil tyto přílohy:
0007.jpg

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
Trman: to co chybělo v článku jsem myslel, že to vysvětlíš laikům, ne mě... mrGreen
já už mám pár desítek tisíc fotek dávno za sebou.. a myslím, že laikům odkaz na manuál moc nepomohl..

to focení na bílém jsem myslel jako nejjednodušší na koláže a současně nejmenší velikost fotky (kB)..

Ppetr: ořezávání není složité na pochopení ani pevnou ruku, spíš na trpělivost..
při jednotném pozadí jde použít kouzelnou hůlku, u které se nastaví tolerance barev a ta se zarazí u kontrastního přechodu..
pokud má být ale ořez přesný, dělám to lasem, ale ne tak, že jedu lasem po obvodu, ale využívám toho, že mezi začátkem a koncem lasa to po dokončení doplní spojující rovnou čáru, čili kliknu na konturu nože, jdu od něj dál, zahnu do boku, přiblížím se ke kontuře v místě, kde je v zoomu mezi začátkem a koncem rovina, ukončím laso a spojí to začátek a konec, smažu atd.. u oblouku to musí být blízko sebe, u roviny dál.. viz přílohy.

Samurai vložil tyto přílohy:
orez1.jpg
orez2.jpg
orez3.jpg
orez4.jpg

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 10/20/2008
Dobrý večer,

prosím o radu. Mám digitální zrcadlovku a k ní sadu AF objektivů, běžná amatérská kvalita.
Teď si chci koupit jeden objektiv s lepší světelností.
Budu ho využívat k focení nožů a také na makro. Dosud jsem fotil makro s běžným setovým AF objektivem a sadou kroužků KENKO (36, 20, 12). Dalo se to fotit už od 5 mm.
Rozhoduji se mezi těmito objektivy:
24 mm f/1,8
28 mm f/1,8
50 mm f/1,4
28 mm f/2,8 Tento poslední by mi udělal nejmenší díru do rozpočtu.

Peníze mám pouze na jeden objektiv a tak mi poraďte, který z nich je nejvhodnější. Ty AF objektivy, které mám mi pokrývají 19 až 300 mm (ekvivalent kinofilmu). Světelnost u nich začíná až na 3,5, ale na běžné focení stačí.
Dále se chci zeptat zda někdo při focení nožů používá LENSBABY objektivy. Vím jaké mají vlastnosti, ale nevím zda to má praktické využití při focení nožů.
Děkuji předem za rady.

Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/2/2008
Ppetr: TADY je to pěkně popsané a vysvětlené...navíc kompakty často doostřují ještě sofwarově
Carpe diem quam minimum credula postero
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/15/2007
Ahoj, tak tedy taky napíšu pár mouder co se týká ostření, myslím že tu ještě nepadlo, že čím jsem k objektu blíž, tím je hloubka ostrosti menší, při stejném clonovém čísle a čím mám větší ohniskovou vzdálenost objektivu ( laicky optické přiblížení) , platí to samé.
Kam chci ostřit bych měl vědět, to je základ, obecně platí že ostré má být to co je v popředí, profici na pravidla kašlou a vydávají to za uměníLaugh , ale řemeslníci vědí svéLaugh
Pokud foťák umí blokaci ostření ( při namáčknutí spouště) je někdy lepší zaostřit někam a pak kamerou pohybovat sem a tam sledovat kompozici, nutná je zrcadlovka.
Jinak komu se to celé zdá složité, není nic lehčího něž si v bazáči koupit starou praktiku, která má jen tři funkce clonu, čas, ostření a pokud je člověk pochopí a naučí se je používat, najednou zjistí, že je to prosté jak facka a přechod na "lepší" je pohodička.
Kritizovat na článku nic nemůžu, protože se s tím taky dost peru, hodně času jsem věnoval tomu naučit se fotit a vidět černobíle a hlavně klasicky na stříbro, že už se nějak dál nemůžu hnout Admire
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 3/26/2007
Docela jednoduche na odhad hloubky ostrosti je namacknout tlacitko pro zacloneni. Nevim, jak u modernich amaterskych zrcadlovek, ale lepsi modely jej maji vsechny. Bezne je objektiv nezaclonen a urcena clona se zavira az s expozici. Po zacloneni je hlobka ostrosti videt v hledacku a podle toho upravit. Nejjednodussi je prepnout na manualni ostreni, misto zkouseni ostrit buhvi kam (ono totiz dochazi vetsinou nejen k blokaci ostreni, ale zaroven i k blokaci mereni expozice, takze snimek pak muze byt spatne exponovan)

Co se vhodne hlouby ostrosti tyce, tak bych si dovolil oponovat tvrzeni, ze ma byt ostre to, co je vpredu. Ostry ma byt zasadne hlavni motiv, at uz je z hlediska kompozice kdekoliv. Kdyz budu chtit delat umeni, tak jsou obcas zadouci i naprosto rozmazane fotky, ale to uz jsme jinde.

Pouzivani objektivu s dobrou svetelnosti ma taky sva uskali, pokud nejsou pouzity na dostatecne funkcne vybavenem (rychlem) tele. Vyfotit za jasneho pocasi fotku s malou hloubkou ostrosti (tedy rozmazane popredi a pozadi) objektivem s f:2,8 a nizsim muze byt celkem problem.

Bolten: Radeji bych k tvemu vyuziti volil nejaky zoom objektiv s makro rezimem, nez pevnym a mezikrouzky. Nevim, jak jsou tve financni moznosti, ale za rozumnou cenu se da sehnat i slusny zoom f:2,8 nebo levneji treba jeste f:2,8-4. Predpokladam, ze nemas plnoformatove telo. Urcite bych se nedival po originalnim vyrobci, ale treba Sigmu, nebo Tamron (super pomer kvalita/cena), nebal bych se ani starsiho objektivu.

Jeste takova mala poznamka, co se tyce rozliseni digitalnich fotoaparatu, tak zbytecny hon za megapixely je k nicemu. Daleko vic, nez fyzicky focet obrazovych cidel, je dulezitejsi velikost, pripadne typ chipu a samozrejme optika. Velmi jednoduse, z kompaktu s 10MPix bude vetsinou horsi fotka nez z 6MPix zrcadlovky, fototelefony nepocitaje.

Z kompaktu k vazne minenemu foceni bych doporucil treba G radu canonu (aktualne tusim G12) a obloukem bych se vyhnul "zrcadlovkam" s elektronickym hledackem. Ostatne netusim, proc se tomu vubec u nas rika zrcadlovka (bezne oznaceni SLR-like)
Posláno:

Štamgast
říká se jim EVF (Electronic ViewFinder - elektronický hledáček)
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/1/2009
... a mají zpravidla tragické rozlišení tohoto hledáčku.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/22/2007
Ppetr napsal:

Pokud fotis na automatiku, tak ano. Ale jak psal Trman, i s kompaktem lze takto fotit. Musis si nastavit rezim priority clony (to tvuj kompakt umi) a co nejnizsi clonove cislo. A kdyz k tomu pridas velky zoom, pak dosahnes stejny efekt
Posláno:

Štamgast
phweb napsal:
Pouzivani objektivu s dobrou svetelnosti ma taky sva uskali, pokud nejsou pouzity na dostatecne funkcne vybavenem (rychlem) tele. Vyfotit za jasneho pocasi fotku s malou hloubkou ostrosti (tedy rozmazane popredi a pozadi) objektivem s f:2,8 a nizsim muze byt celkem problem.

Naopak objektiv s dobrou svetelnosti pro tento styl foceni potrebujes. Cim nizsi clonove cislo, tim mensi hloubka ostrosti a lepsi efekt.
Pokud to nezvladnes kompenzovat kratkym casem a co nejnizsim ISO, coz se ve vetsine pripadu da, tak pak nejaky ND filder (neutral gray).
EM
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/21/2008
...trochu obavy aby jsme si nevytvořili nějakou šablonu podle který to začnou všichni mastit,možná někdy může vzniknout zajímavej obrázek i intuitivně nebo v auto režimu. Taky si myslím že se dá existovat i bez zrcadla a jeden z parametrů foťáku je pro mě jeho nositelnost. Ne vždycky a všude chce člověk vypadat jako "pan turista co chce mít něco napamátku". Přiznejme si že je tady spousta úplně špatnejch obrázků (nemyslím ty který dojedou na blbý světlo),že v inzerci je to někdy úplnej hnus,ale tam to zmizí...horší je to ve vláknech co už v názvu mají "galerie"...polský nožoweb je na tom lépe (zatím). Trochu zavádějící jsou i ty hodnocení značek.Kdo měl tu možnost cvaknout stejnou věc za stejných podmínek různýma mašinkama? Kolega koupil mamině na focení miminečka casio a když jsme to v práci prubovali spadly nám brady...Co je na tom článku viníkající,že je vždycky popsaná situace a u toho snímek. Ty moudra v diskuzi plný parametrů každý někde četl ale jeden obrázek za tisíc slov...jsem zvědavej na "novoročenky" od těch co znaj...
Jediná důležitá věc příspěvku a sice dotaz na jakej papír tisknete ? Díky...

"Nu, tu máš, poutníče, milý ten svět, na nějžs se podívati žádostiv byl."
Posláno:

Štamgast
EM napsal:
Jediná důležitá věc příspěvku a sice dotaz na jakej papír tisknete ? Díky...

Osobne jsem si oblibil HP premium paper. Jedna se o jednostranny matny papir. Neni to klasicky tvrdy fotograficky. Gramaz ma o neco vetsi nez kancelarsky.
Na nastence v kanclu mam par vytisknutych fotek a fotky na tomto papiru se s casem nemeni, ty vytisknute na fotografickem papire blednou.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/12/2010
Trmane ,zajímalo by mě jestli používáš při focení nožů polarizační filtr.Na nožích je dost lesklích ploch který by měli jít odfiltrovat,jakou s tím máš zkušenost pls.
Sedím sám pod měsícem
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum