Article Details
Spyderco - Centofante III
8.11.2005, Galil
Spyderco Centofante III - za relativně pár korun získáte elegantní nůž navržený Frankem Centofantem, který sice nemá parametry bouracího kladiva, ale řeže jako ďábel.

Spyderco Centofante III je z mých nožů „služebně nejmladší“, ale zaujal mě natolik, že jsem se rozhodl podělit se o dojmy z něj trochu „mimo pořadí“, které jsem si původně určil.

První věc, která mě na něm zaujala, je poměrně malá tloušťka čepele, pouhé 2mm. Setkal jsem se s názory, že je to málo, ale osobně to považuju spíš za přednost. Nůž je celou svou konstrukcí poměrně subtilní a nedoporučoval bych ho těm, kteří mají v úmyslu rýpat žulový masív, páčit s ním kdovíco nebo dělat cokoliv jiného, než řezat. Ale pokud jde o řezání, pak bychom ho mohli jen s trochou nadsázky označit za robustnější skalpel. A když vezmeme v úvahu, že na čepel je použita ocel VG10, pak máme za cca 1600,- Kč v ruce „první ligu“.

Už na první pohled nožík vypadá prostě jako Spyderco. Čepel - modifikovaný drop point – má brus, na který jsme u Spyderů zvyklí třeba u endur a u mnoha dalších, tj. dutý, dosahující více než do poloviny šířky čepele, s nevelkým falešným ostřím. Otvírací díra je dost velká na pohodlné otvírání a přitom opticky nijak neruší vzhled čepele. Ozubená rampa na hřbetě čepele zpohodlňuje úchop a brání ruce sklouznout. Dolní část rukojeti už proti sklouznutí ruky na ostří tak jištěná není, je to zase prakticky stejné jako u Endury nebo Police atd., ale vzhledem k celkové stavbě nože se s razantními body příliš nepočítá.

Rukojeť z FRN (jen pro úplnost, nylon plněný skleněnými vlákny) má celkem slušnou ergonomii úchopu, je vidět, že Frank Centofante nemyslel jen na estetický dojem. Pojistka backlock je umístěna cca ve středu rukojeti a její umístění prakticky vylučuje nechtěné zavření čepele při práci. Na pravé straně patrná tenká kovová destička u které není zřetelné jak moc je do plastu zapuštěna, ale lze předpokládat, že nijak extra silná nebude. Stejně jako všechny prvky je i zavírací mechanismus perfektně slícován a pojistka i čepel je bez vůle v pohybu. Jen při extrémním tlaku na ostří je cítit nepatrná vůle v čepu, tj. pojistka ždibíček povolí, ale to je jev u backlocku celkem běžný a tolerovaný a tlak na ostří musí být opravdu hodně velký. Na levé straně snýtované rukojeti jsou dva obloukové prolisy, spíše ozdobné než praktické a dominantní logo - pavouček. Klips je umístěn na pravé straně a je možné ho připevnit na oba konce rukojeti (tip up a tip down.) Jak moc jsou nýty odolné ukáže čas.

Celkově nůž působí hodně příznivým estetickým dojmem, pokud ho vytáhnete na veřejnosti, určitě nebude budit hrůzu a děs. Jako „gentlemans knife“ pro svou eleganci určitě obstojí se ctí a v kapse u kalhot nebo u saka o něm téměř nebudete vědět.celek
detail

Jméno Centofante III 
Výrobce Spyderco 
Druh nože Zavírací 
Druh výroby Strojová 
Materiál čepele VG10 
Materiál rukojeti FRN 
Materiál záštity  
Materiál ostatní  
Cena (Kč) 1600 
Délka celková (mm) 192 
Délka čepele (mm) 79 
Délka zavřený (mm) 115 
Typ pojistky backlock 
Otvírání Libovolnou 

  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Vaše připomínky pište na support@knife.cz Powered by Progris