ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Mikov - 394-NG-14M
1.5.2006, Loner
Pevný sériově vyráběný nůž do přírody .......................................................................................................................

Tak jsem při výběru pevné kudly do přírody v přehršli zahraničních nabídek kvalitních, sériových nožů ,zcela jistě používaných, podle tvrzení výrobce různými utajovanými speciálními jednotkami a elitními zakuklenci, žádný nevybral. Už to vypadalo, že radši zůstanu u svého zavíráku Victorinox , ale při procházení stránek českého výrobce nožů firmy Mikov mě zaujal jeden nůž, tak jsem si ho objednal. Bylo v tom asi i trochu nostalgie, protože poslední,, Mikov" jsem kupoval asi před dvaceti lety. Nicméně, když mi objednaný nůž přišel poštou domů a v následujících dnech jsem s ním sekal, řezal, krájel všechno možné, tak jsem si řekl,že se o něm pokusím napsat pár řádek.Tak tady jsou.:

První dojem po vybalení : Opravdu pěkně udělané kožené pouzdro, dílenské zpracování nože dobré,nabroušení nože od výrobce-řežedobře, ale skoro neholí.

Konstrukce nože: Trn čepele prochází celou délkou rukojeti až za dutý mosazný nýt, při výrobě je již hotová rukojeť z tvrzené vulkanyzované pryže naražena na trn čepele a zajištěna dutým mosazným nýtem.(informace od výrobce)


Technické údaje: Čepel: vyrobena z oceli T6MOV, tvrdost 56 - 58 HRc, délka čepele 14,2 cm, šířka čepele 3,6cm se zužuje na 2,6cm u paty čepele, tloušťka čepele 3,5mm, výbrus na čepeli - mírně dutý délky 12,5 cm a široký 1cm; na hřbetu čepele je falešné ostří délky 8,5 cm a 3cm dlouhé zdrsnění pro oporu palce při řezání.

Rukojeť: vyrobena z tvrzené vulkanyzované pryže, tmavě zelené barvy, délka 12,6cm, obdelníkového průřezu, s bočním příčným zdrsněním a na spodu ergonomickou úpravou pro jistý úchop nože, u paty r. je dutý mosazný nýt na pojistnou šňůru

Pouzdro: pravostranné, ušito z hnědě barvené, hlazené kůže s pojistným řemínkem s drukem a chlopní na opasek -do šířky 8cm; délka 28cm, šířka 5,4cm

Nůž: délka 26,8cm, hmotnost 270g

Uživatelské testování : Před samotným testováním jsem nůž obtáhl na ocílce, aby trochu holil. Během několika dní jsem s nožem sekal, řezal a krájel různé materiály, venku i doma v kuchyni, při testu už nebyl nůž broušen.

Sekání: suché javorové pruty prům.1cm, topolové větve prům.2,5 cm, záseky do suchých špalků z ov.stromů,příprava třísek ze smrkovéhodřeva (používán i jako klín-údery rukou vedeny na hřbet čepele)

Řezání, krájení: papíry, karton, bochník chleba,maso,houskový knedlík, sýr, salámy, hrocení špejlí a prutů, plech-plechovka,horolezecké lano prům. 12mm,umělá hmota, plast.folie atd.

Bodání,lehké páčení: suché ovocné dřevo, plech-plechovka

Hodnocení: Nůž v uživatelském testování obstál velmi dobře, sice už skoro neholí, ale řezivost čepele není nijak narušena, na ostří, na hrotu ani na čepeli nejsou patrny známky mechanického poškození nebo koroze, rukojeť nože se velmi dobře a jistě drží i ve větší ruce(v suché, mokré i mastné) a značně tlumí rázy při sekání.Pouzdro je kvalitně ušité a nůž v něm pevně sedí, mohlo by být oboustranné. Noži nedělalo potíže hrubé,ale ani jemné řezání, při kterém je dobré opřít palec o zdrsnění na hřbetu čepele a ukazovák přitisknout na patu čepele. Nůž mě osobně naprosto vyhovuje.

Závěr: Velmi solidní sériově vyráběný nůž za přijatelnou cenu.

Loner
1
2
3
4
5

Jméno 394-NG-14M 
Výrobce Mikov 
Druh nože Pevný 
Druh výroby Strojová 
Materiál čepele T6MOV 
Materiál rukojeti tvrzená vulkanyzovaná pryž 
Materiál záštity  
Materiál ostatní  
Cena (Kč) 609 
Délka celková (mm) 268 
Délka čepele (mm) 142 
Délka zavřený (mm)  
Typ pojistky  
Otvírání  

  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Vaše připomínky pište na support@knife.cz Powered by Progris