ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Cold Steel - Bushman
29.11.2000, filip
Bushman není nůž do vitríny. Hlavně z opačné strany, než je vyfocen v katalogu vypadá rukojeť jako od lopatky na písek. O to více si jej užijete v terénu. Při prvním uchopení tohoto nože budete ...

Bushman není nůž do vitríny. Hlavně z opačné strany, než je vyfocen v katalogu vypadá rukojeť jako od lopatky na písek. O to více si jej užijete v terénu.Při prvním uchopení tohoto nože budete mít pocit jeho nezničitelnosti, je to prostě jen "kus železa", a to dobře vyváženého. Celý nůž má na sobě černý povlak, který ho chrání před korozí a výrobci šetří za povrchovou úpravu. Ovšem neochrání to nejdůležitější - ostří, a povlak se docela špatně čistí.

Čepel

Čepel je vyrobena ze za studena kované karbonové oceli zakalené na 54 HRC, která je sice měkčí, ale velice houževnatá a pružná. Dlouhé hladké ostří je velmi ostré rovnou od výrobce. Nařezal jsem hodně dřeva, pneumatiku, plech, nůž sice ztratil žiletkové ostří, ale ještě velmi dlouho zůstal dostatečně ostrý pro běžné použití. Z potoka jsem vytáhl nějaký hladký oblázek (asi žula) a po chvilce Bushman opět holil mé předloktí. To jsem nezažil u žádného nože, snadné broušení a ostří dobře drží, i když s nožem zacházím jako se sekerou. Hrot nemá z horní strany žádné falešné ostří, není proto tak ostrý, ale je silný a neměl by se zlomit. Ačkoliv na to nevypadá, je Bushman skvělý jako vrhací nůž, je sice trochu těžší, ale při razantních hodech se neomylně a hluboko zapichuje do stromů. Jen si dejte pozor na kameny, při dopadu můžou zanechat škrábance.

Rukojeť

Nemám moc rád kulaté rukojeti, ale u Bushmana díky podélné spojnici celé rukojeti i po tmě víte přesně, kde je ostří. Rukojeť plynule přechází v čepel, ale ta je ostrá až asi dva cm od konce, tedy se nepořežete, když vám sjede ruka. Do duté rukojeti lze zasunout klacek, a zajistit šroubem v jejím otvoru. Pak dostanete něco jako mačetu nebo sekeru, pokud bude klacek dlouhý, máte oštěp.Tak budou záseky ve dřevě výrazně hlubší, a v potu tváře pokácíte i menší stromek.Pokud budete chtít nosit uvnitř pár věcí pro přežití, jako sirky, vlasce, ... bude třeba rukojeť z obou stran utěsnit, myslím, že korek bude to pravé.

Pochva

Nůž při zasunutí úplně zapadne, vyčnívá jen necelá polovina rukojeti. Pochva je vyrobena z poctivé kůže, uvnitř vyztužena plastem. Jen otvor pro pásek jen asi jeden cm široký, no zatím drží ....

Výkon

Celková konstrukce umožní s Bushmanem provádět věci u jiných nožů riskantní. Naprosto v pohodě, pokud celou čepel zasunu do nějaké škvíry, rukojeť unese mých 90 kg. Pří zasunutí jen poloviny čepele lze zase celý nůž pružně ohnout asi o 30°, možná i víc, to už jsem raději nezkoušel. Dobře seká dřevo, ale čepel tenká 2.5 mm je skvělá na řezání, jen po delší době se projeví, že kulatý průžez rukojeti není úplně ergonomický.

Závěr

Za cenu kolem 700,- je Cold Steel Bushman bez nadsázky nejlepší nůž do přírody, jaký je v současnosti k dostání. Pokud si dáte pozor na rez, určitě Vám bude sloužit velice dlouho a dobře. Pokud se Vám Bushman zdá přeci jen velký, jako novinku připravila firma Cold Steel menšího bratříčka, který je zhruba 3/4 kopie. Čepel Mini Bushmana je při stejné tlouštce jen 12 cm dlouhá.

Autor: Filip Vracovský - filip@noze.org

Cold Steel - Bushman
Bushman v pouzdře

Jméno Bushman 
Výrobce Cold Steel 
Druh nože Pevný 
Druh výroby Strojová 
Materiál čepele SK-5 High Carbon 
Materiál rukojeti SK-5 High Carbon 
Materiál záštity  
Materiál ostatní  
Cena (Kč) 820 
Délka celková (mm) 320 
Délka čepele (mm) 180 
Délka zavřený (mm)  
Typ pojistky  
Otvírání  

  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Vaše připomínky pište na support@knife.cz Powered by Progris