ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Maserin - J220/s
17.12.2000, admin
Na tomto noži mě na první pohled zaujal jeho robustní vzhled. Hned při prvním uchopení nože Vám padne dobře do ruky a jistě oceníte možnost otevření pomocí jedné ruky...

Celkový vzhled

Na tomto noži mě na první pohled zaujal jeho robustní vzhled. Hned při prvním uchopení nože Vám padne dobře do ruky a jistě oceníte možnost otevření pomocí jedné ruky (one hand open), které zajišťuje kolíček umístěný v zadní části čepele. Po krátkém nácviku není problém otevřít nůž pouhým švihem zápěstí. Maserin je opatřen hřbetní pojistkou, která je umístěna ve střední části rukojeti, což prakticky znemožňuje náhodné odjištění i při hrubším zacházení.

Čepel

Čepel je vyrobena z nerezové oceli firmy Bompertuis Francie označované jako T 6 MOV ( což je ekvivalent 440-C ). Vzhledem k tomu, že tato ocel není v naší republice příliš známá, přikládám přehled chemického složení.

C - 0.6 %
Cr - 14.5 %
Mn - 0.4 %
Mo - 0.5 %
V - 0.1 %

Čepel je zakalena na 56 - 57 HRC a její povrch je po celé délce pískovaný. Pískování je velice jemné a je jím docíleno matového a antiferlexního efektu. Čepel měří 95 mm a v jejím nejširším místě má 25 mm. Plochý výbrus je vytažen téměř až k horní hraně a poskytuje standardní komfort, na který jsme u tohoto typu výbrusu zvyklí. Ostří je již od výrobce velmi dobře nabroušeno a není problém se jím oholit. Vzhledem k tomu, že jsem tento nůž měl ve vlastnictví po relativně krátké časové období, nemohu zhodnotit jakým způsobem čepel drží ostří a jak dobře se brousí, ale ocel zakalená na 57 HRC se obecně brousí poměrně lehce. Jednu třetinu ostří tvoří vroubkování (serrations), které oceníte při přeřezávání provazů, lan a pevnějších materiálů včetně dřeva. Zoubky jsou broušeny oboustranně a firma Maserin má tento typ zářezů (bohužel) patentovaný (rád bych tuto vydařenou koncepci spatřil i na jiných typech nožů).

Rukojeť

Rukojeť nože Maserin J220/s je velmi robustní a pevné konstrukce. Je vyrobena z Nylonu a jako plnivo je použito skelné vlákno (podobné jako Zytel). Na boku je zdrsněna vroubkováním, čímž je zabráněno nechtěnému vyklouznutí z ruky. Na zadní straně rukojeti je solidní integrovaný klip, který bez problémů snese běžné zacházení. V zadní části nechybí otvor na provléknutí provázku.

Závěr

Maserin J220/s je kvalitní zavírací nůž, který je vzhledem ke své robustní konstrukci vhodný na použití v přírodě či na běžné nošení.

Další parametry nože:
Tloušťka / šířka čepele - 3,5 / 25 mm
Hmotnost - 130 g


Maserin - J220/s
zářezy

Jméno J220/s 
Výrobce Maserin 
Druh nože Zavírací 
Druh výroby Strojová 
Materiál čepele T 6 MOV 
Materiál rukojeti Zytel 
Materiál záštity  
Materiál ostatní  
Cena (Kč) 1300 
Délka celková (mm) 215 
Délka čepele (mm) 95 
Délka zavřený (mm) 120 
Typ pojistky hřbetní pojistka 
Otvírání Libovolnou 

  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Vaše připomínky pište na support@knife.cz Powered by Progris