ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Extrema Ratio, Dark Talon BF3
29.4.2009, westy

 Jak jsem se už přesvědčil, nože Extrema Ratio některé lidi lákají, jiní o nich hovoří pohrdavě, ale každopádně vzbuzují emoce.


Jak jsem se už přesvědčil, nože Extrema Ratio některé lidi lákají, jiní o nich hovoří pohrdavě, ale každopádně vzbuzují emoce. Málokdo nějaký kousek má, aby o něm mohl mluvit z vlastní zkušenosti, což je dáno vysokou cenou a obtížnou dostupností v kamenných obchodech. Není divu, že je tahle značka stále častěji předmětem padělatelského zájmu.
Dark Talon jsem zahlédl na netu někdy okolo vánoc a byla to láska na první pohled. Hned po svátcích jsem si udělal dodatečného „Ježíška“ a nůž objednal na italské sekci e-bay. Dorazil asi po týdnu a ulehčil mojí kapse o 3400 korun včetně poštovného.
Nadšené očekávání bylo odměněno! Černá krabička z pevného kartonu se stříbrným emblémem firmy by nedělal ostudu ani nějaké drahé značce doutníků. V černé pěnové výstélce ležel vytoužený poklad. Když jsem nůž otevřel a položil na stůl, vypadal dlouhý jak deštník. V otevřeném stavu má od patky ke hrotu málo přes 27 cm. Jsou i větší zavíráky, ale díky velmi štíhlé linii střenek a čepele se zdá být mnohem delší než ve skutečnosti je. Jméno „Temný spár“ si tedy rozhodně zaslouží.
Záměrně jsem psaní recenze odložil, až emoce trochu opadnou a já budu mít možnost s nožem se lépe seznámit. Takže po zkušenosti třech měsíců denního nošení se do toho pusťme:

Materiály a celkové zpracování
Čepel je jako u všech modelů této značky vyrobena z oceli N690 zpracované firmou Böhler Uddeholm. Povlak je proveden pomocí technologie DLC. Střenky jsou z anodizovaného hliníku. Kvalita výbrusu, zpracování povrchů a veškerá kompletáž je provedená špičkově, bez sebemenších nepřesností. Čep byl zpočátku velmi pevný a bylo tedy obtížné nůž otevřít jednou rukou. Asi tak během dvou týdnů se napětí v čepu ustanovilo na odpovídající míře, která umožňuje pohodlné otevření, aniž by to mělo vliv na pevnost usazení v čepu.
Osobně dávám přednost spíš frame locku ale liner lock tohoto nože se zdá být mimořádně odolný. Na třecí plochu dosedá liner asi do poloviny tloušťky čepele a velice pevně. Testování o hranu telefonního seznamu přežil zámek bez sebemenšího problému a ani dnes, když pevně uchopíte čepel a střenky otevřeného nože, neucítíte v mechanismu ani ty nejnepatrnější vůle v jakémkoliv směru. Stejně jako první den i po třech měsících máte možnost stále zažívat intenzivní pocit, že jste za své peníze dostali skvěle odvedenou práci.
Zatím jsem s nožem kromě běžného denního provozu rozřezal nějaké ty kartony a nasekal několik větví tak o průměru okolo 1 cm. Černění na čepeli drží bez známek jakýchkoliv šrámů. Po čtvrt roce už jsou malé stopy otěru znát na hranách klipu a na otevíracím kolíčku, ale čepel a střenky jsou opotřebením nedotčené. Kde však barva zmizela doslova během prvních třech dnů, jsou půlkulové hlavičky šroubků, jimiž je k tělu nože přichycen klip. Já to nepovažuju za estetický defekt, ale pokud by to někdo nemohl přenést přes srdce, jedná se o část nože, kterou lze snadno vyměnit.

Čepel a ostří
Samostaný odstavec věnuju čepeli, protože tohle je jediná komplikovanější kapitola celé recenze. Čistá délka ostří činí 123 mm, hrot ostrý jako jehla. Čepel je 3 mm silná, výbrus plochý a zdánlivě nic nenasvědčuje nějaké nesnázi. Fazeta ostří je však od výrobce vybroušena velmi strmě. Úhel sice není nikde uveden, ale odhadoval bych ho učitě na nějakých 30°. Nůž patří ve výrobním programu firmy do kategorie „lehké zavíráky“. Ale vzpomněl jsem si na větu z katalogu, která u modelu BF3 uvádí: „BF1 and BF2 are utility knives, the BF3 is both a utility and a combat knife.“ Dark Talon je zkrátka na vrcholu své kategorie a výrobce mu tedy zjevně přisoudil parametry, které odpovídají tvrdšímu zacházení, než jaké představuje občasné krájení salámu. Spyderco Manix s čepelí silnou 4 mm, který jsem dosud používal na EDC, má díky své ostré fazetě řezivost podstatně lepší.
Věc jsem vyřešil tím, že jsem nůž zanesl další den k nožíři a on mi na něm za stovku vybrousil ostřejší fazetu – luxusní práce! Čepel tou proměnou přišla o 2 mm z původní délky, ale jejímu vzhledu to nijak neublížilo. Když jsem si pro nůž přišel, nemusel mi nožíř sice nijak lichotit, protože mi ho prve neprodával, ale přesto řekl: "...Mimochodem, je to exkluzivní materiál, kterej dokonale pasuje k tomu drahýmu noži." A pak dodal: „U něj vám na údržbu postačí jenom ocílka.“ Měl pravdu – dodnes jsem ho nemusel brousit ani jednou a řeže stále čistě a zdatně.

Nošení a ergonomie
Nůž rozhodně patří k těm větším zavírákům, které jsou na trhu k mání, ale díky velmi štíhlé linii střenek se výtečně nosí. Je lehký a nepřekáží. V kapsáčích o něm nevíte vůbec. Někdy se přistihnu, jak se ujišťuju, jestli jsem ho někde nezapomněl. I v těsných džínách je pořád dostatečně pohodlně usazený. Klip je možno přehodit z pravé strany na levou, ale umožňuje pouze nošení v poloze „tip-up“. Přichycení klipu k patce je takové, že jediné, co z celého nože v kapse uvidíte, je právě jenom klip. Vzhledem k tomuto hlubokému uložení musíte při vytahování nože z kapsy přehmátnout na střenkách směrem dopředu, než dosáhnete na otevírací kolíček.
Štíhlé střenky jsou jakoby stavěné na malou ruku, což není právě můj případ. Nůž rozhodně nezaplní dlaň tak, jako třeba některé velké modely firmy Spyderco. Ale po krátkém čase přijdete na to, jak ruku okolo střenek shromáždit tak, že v ní nůž bezpečně sedí. Velkého Manixe jsem držel kladivovým úchopem a tvar jeho rukojeti vám tenhle způsob držení doslova vnucoval. Dark Talon naproti tomu ponechává větší volnost úchopu. Dobře se s ním pracuje spíše jako s jídelním nožem drženým nadhmatem.
Čepel délky 12 cm ukrojí bez problémů i krajíc z velkého bochníku. Nůž se špatně hodí k roztírání pomazánek a paštik, protože se velmi ostrým hrotem čepele těžko nabírají z krabičky. Ostatně, tohle má společné se zmiňovaným Manixem, přestože ten má mnohem širší čepel. Dark Talon už připravil několik narozeninových oslav a spolehlivě zvládnul vše – tenké plátky uzenin i rajčata. Jedině tvrdá kořenová zelenina klade jeho ostří větší odpor než jsem byl zvyklý u jiných nožů. Bonus v kuchyni spočívá v tom, že se na jeho ostří nelepí ani dosti zralé sýry. Nejspíš to souvisí s povrchovou úpravou čepele. Hladké a bezproblémové řezání papíru všeho druhu od dopisů po vlnitou lepenku je samozřejmostí.
Dark Talon má kromě zmiňovaných i jednu milou vlastnost navíc – zjistil jsem, že se líbý ženským. Rády si ho ode mě půjčují, a dvě už si výslovně pochvalovaly, že jim při práci dobře sedne do ruky.

Závěrem
Po čtvrt roce mohu říct, že mě Dark Talon v ničem nezklamal. Od prvního dne se z něho stal nůž na EDC a dodnes jsem na tom rozhodnutí nemusel nic měnit. Pro toho, kdo má rád nože s větší čepelí, se kterými si může troufnout i na větší práci než jen na klobásu, a současně nechce obětovat komfort při nošení ve městě, je to výtečná voba. Nedostatkem je nutnost změnit úhel fazety, která ani po zmiňované úpravě holit nebude. Ale kdo už z nás se holí nožem…


šakal
 


Jméno Dark Talon BF3  
Výrobce Extrema Ratio 
Druh nože Zavírací 
Druh výroby Strojová 
Materiál čepele N690 
Materiál rukojeti Anodizoný hliník 
Materiál záštity  
Materiál ostatní  
Cena (Kč)  
Délka celková (mm)  
Délka čepele (mm)  
Délka zavřený (mm)  
Typ pojistky  
Otvírání Pravou 

  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Vaše připomínky pište na support@knife.cz Powered by Progris