ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Neck knife – ideální pomocník do města
18.11.2010, Martin.D

Rozhodl jsem se napsat krátkou recenzi na několik možná trochu neobvyklých nožů, kterými jsou neck knify, neboli nože určené k nošení na krku. Nožíky na krk představují určité konkurenty pro klasické zavíráky, se kterými je spojuje podobná délka čepele. Osobně zastávám názor, že z tohoto „klání“ vycházejí vítězně.


Na úvod bych měl říct, že se nejedná možná ani tak o recenzi jako spíše určité představení tří zajímavých a rozdílných nožů od tří nožířů. Snad tento článek i přesto někoho zaujme. Rád bych řekl pár slov o samotné koncepci nožů na krk. Myslím si, že neck knify jsou obecně spíše městskými noži. Hodí se k tomu, aby byly skrytě nošeny pod košilí v obleku, při jízdě na kolečkových bruslích nebo při ranním joggingu. Právě možnost nenápadného nošení a přibližně stejná velikost čepele je spojuje se zavíráky. 

Ona „měšťáckost“ je i důvodem proč tento článek není úplně vhodné nazývat recenzí. Úkolem nožíků na krk je především snadná dostupnost, v použití převažuje řezání krabic, obálek, ukrojení koláče při svačině v práci či ukrojení klobásky na Václaváku. Na tom není moc co testovat :-). Na druhou stranu se necky dají použít i jako záložní nože do přírody, kde by samozřejmě obstáli i v hrubší práci, ale s tímto nemám příliš zkušeností a tak jsem se do toho ani nepouštěl. 

Rád bych ještě napsal, proč mám necky raději než zavíráky, i když je to pouze subjektivní pocit. Je tomu proto, že mám rád solidnost a chci mít jistotu, že pokud bych nůž musel použít v nějaké nestandardní situaci (i když k tomu primárně nemusí být určen), tak vydrží. Což umí, alespoň pocitově, pevné nože obecně lépe. Některé zavíráky samozřejmě jsou dostatečně pevné a bytelné (z těch co mi prošly rukou například Rat 1 či Extrema Ratio BF2), ale jsou již příliš velké a na běžné nošení ve městě se podle mne nehodí.

 

Tak a teď už představení recenzovaných nožů (zleva doprava): 

1) „Prcek“, výroba Jan Hermach, paroh, Ak9Mo, celková délka 12,6 cm, čepel 6 cm, konstrukce fulltang, částečně dutý výbrus 

 

 

2) „Šmoulí zabiják“, výroba Geinn, hadrokarta, D2, celková délka 13,3 cm, čepel 5,5 cm, konstrukce fulltang, klínový výbrus 

 

 

3) „Bes“, výroba Gweck, N695, celková délka 16,5 cm, čepel 7 cm, konstrukce fulltang, klínový výbrus

 

 

Úchop

Prcek je, i přesto že necky jsou malé nože J, spíše nožík do menší dlaně. V té se s ním pracuje velmi dobře a zvládnete s ním i ty nejjemnější práce. Trochu pozor si člověk musí dát při namokření rukojeti, neboť ruka se nemá o co pořádně opřít a hrozí sklouznutí a následné poranění. S nožíkem se však při správném úchopu dají dělat opravdu jemné práce, a je velmi schopný, i když vypadá jako malá hračka :-)

 

Velice jistý úchop má Šmoulí zabiják což je způsobeno jednak tvarem rukojeti a jednak jejím provedením – vyfrézkovánými hadrokartovými střenkami. Je prakticky nemožné, aby ruka po rukojeti sjela, a to i v případě potření olejem.. Rukojeť v tomto provedení může mít i svou nevýhodu, a to že při delší práci může trochu tlačit. To však není podle mě nic zásadního. A také, co by jste chtěli s městským nožem dělat za delší práci, že J. 

 

Bes, ať už se to díky absenci střenek nezdá, má velice příjemný a také pohodlný a jistý úchop. Je však pravda, že nemusí být do každé dlaně ideální, dle mého názoru ho spíše ocení uživatel s menší dlaní (zkrátka mi sedí jak ta příslovečná zadnice na hrnec). 

  

 

Pouzdra

Pouzdra jsou u neck knifů velice důležitá vzhledem k tomu, že je budete často nosit přímo na kůži. Pouzdra by tak měla být extrémně příjemná. Co jsem se tak s necky obecně setkal, na přírodní typy (rukojeť dřevo, paroh apod.) se dělá pouzdro často kožené, ve kterém neck sedí jako klasický nůž. Nože „takticko-městské“ a valná většina tovární produkce mají pouzdra většinou plastová nebo kydexová a necky se v nich nosí rukojetí dolů. 

Prcek má klasické kožené pouzdro, které je dobře uzpůsobeno k nošení na krk a k noži se vyloženě hodí. Takovýto přírodní kousek si nelze představit s kydexem.

Šmoulí zabiják i Bes mají oba kydexová pouzdra, a nože v nich sedí jako přibité, i když se nosí rukojetí dolů. Z obou pouzder se nože vytahují jinak, u Besu stačí přitlačit seshora palcem na pouzdro, u Zabijáka je potřeba „grifem uvolnit západku“, jak tomu říkám J. Obě pouzdra tak výborně plní svůj účel, ale je dobré zmínit že pouzdro u Zabijáka mi přišlo poněkud hrubší, nebo drsnější, což však koresponduje s celkovým vzezřením nože. Pro mé účely jsem ostré hrany zaoblil jemným smirglem k plné spokojenosti.

 

 

Testy a použití

Prcka nosívám především jako záložák když jdu někam na výlet do přírody, a nebo jako hlavní nožík k čištění hub. Bes a Zabiják se poté u mě střídají jako EDC a používám je tak denně, a to především na řezání došlých zásilek, ukrojení krajíce a jeho následné namazání, či jako nouzový otvírák piva J. Tyto činnosti se poměrně těžce testují, přesto jsem se o něco málo pokusil a zkusil to i nafotit.

Práce v kuchyni

Nejdříve jsem se pustil do nakrájení cibule. Musím říct, že ani jeden z nožů neměl s touto prací problém, ale subjektivně se mi nejlépe krájela s  Besem, který má takovou „nejkuchynštější“ čepel. Poté jsem se pustil již do docela uzrálého rajčete J, a opět musím říct, i když jsem to třeba u Prcka moc nečekal, že se s tím všechny kousky popraly slušně a vytvořily pěkné plátky. I když celkově nože v kuchyni obstály, musím se přiznat, že při připravování obědu či večeře, a nikoliv malé sváči, bych vždy dal přednost spíše klasickému kuchyňskému noži a to především kvůli větší čepeli.

 

Řezání do dřeva, dělání hoblinek

S noži jsem se na chatě vrhl i do výroby hoblinek na podpal a to tak, že jsem zapřením palce o čepel dřevo postupně nařezával. Postup zmiňuji proto, že nejsem žádný „survivalista“ a tak jsem s touto činností neměl téměř žádnou zkušenost. Nožíkům však šla velmi dobře, myslím že se projevila jejich velikost, která je na takovou drobnou práci ideální. Dále jsem zkoušel ořezávat několik polínek, což je zachyceno i na přiložených videích, které však nezachytili zrovna povedené pokusy. Myslím, že necky by obstály i v této činnosti, ale bylo by k tomu potřeba vynaložit mnohem více práce, než s nožem o celkové velikosti kolem 24 cm. Na druhou stranu, neck knify obecně nejsou k takovémuto používání určeny, jak jsem již několikrát v článku zmínil.

Řezat do dřeva zkoušela i moje přítelkyně, podle které se jí pracovalo s noži obecně dobře. Nejlépe se jí řezalo dle jejích slov s Besem, přičemž nejlépe, potažmo nejjistěji, se jí držel Šmoulí zabiják.

 

Něco navíc

Pokud by se díky této recenzi někomu zalíbily neck knify, ale radši by něco z tovární produkce, mohu mu směle doporučit nůž z produkce firmy ESEE – Rat Izula. Je to velice dobrý pracant za rozumnou cenu s pro mě naprosto vyhovující uhlíkatou ocelí. Jako slabina se může zdát pouzdro, ale nůž jsem nosil běžně rukojetí dolů a nikdy mi nevypadl.

Další možností je si nožík vyrobit sám. Pro inspiraci posílám fotku nože, co jsem vyrobil pro tátu k 55. narozeninám. Koukám, že i když jsem mu to již několikrát říkal, moc té údržbě nedá :-)

 

Závěr

V úvodu recenze, jsem nožíky na krk dával do protikladu ke klasickým zavírákům. Opomněl jsem však zdůraznit důležitý aspekt nošení nože ve městě, kterým je dle mého názoru skryté nošení. Samozřejmě také ale záleží na profesi, něco jiného je například mít nůž při sobě  při business meetingu nebo například při práci instalatéra. Jak menší zavírák tak i neck knife dle mého názoru splňují dobře požadavek na skryté nošení. V neck knifu však vidím tři možné výhody:

1) Díky pevné čepeli jistější práce.

2) Díky tomu, že je nůž ihned po ruce a v případě nošení ručkou dolů je možné ho i jedním pohybem vytáhnout, je rychleji použitelný než zavírák válející se po kapse, nebo uložený v pouzdře.

3) Neck knife se dá krásně nosit, i když na sobě zrovna máte oblečení, které nemá ani kapsu ani pásek pro umístění pouzdra. To ocení jistě zejména sportovci.

Každá recenze si zaslouží závěrečné hodnocení a nejinak tomu bude i u této, i když je trochu atypická. Všechny mnou prezentované nožíky na krk jsem ochoten komukoliv, komu je jasné k čemu je bude používat, směle doporučit. Přesto jsou i mezi nimi patrné rozdíly. Co se týká řezivosti, vede Bes Rybička, následovaný Šmoulím Zabijákem a nakonec Prckem, což je dáno tvarem ostří a výbrusem. Se všemi třemi noži se mi však při rozsahu činností, který jsem jim vymezil dobře a nemám důvod k nespokojenosti.

 

Na úplný závěr bych vám chtěl poděkovat, že jste recenzi dočetli až sem. Chtěl bych také podotknout, že mým cílem rozhodně NEBYLO zažehnout nějaký flame, zda-li je lepší neck, či zavírák apod. Jednak máme každý trochu jiné preference a jednak je jejich určení přeci jenom v něčem jiné. Mým cílem vám bylo představit tři nože od nožířů, které mám rád, a zároveň přiblížit samotný koncept nožíků na krk nožomilům, kteří s nimi třeba nemají zatím zkušenost. Samozřejmě se budu těšit na vaše komentáře, či poznámky v následné diskuzi.

 

Autor: Martin D.


Jméno  
Výrobce Jan Hermach, Geinn, Gweck 
Druh nože Pevný 
Druh výroby Nožíř 
Materiál čepele  
Materiál rukojeti  
Materiál záštity  
Materiál ostatní  
Cena (Kč)  
Délka celková (mm)  
Délka čepele (mm)  
Délka zavřený (mm)  
Typ pojistky  
Otvírání  

  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Vaše připomínky pište na support@knife.cz Powered by Progris