ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Nože ve filmech - 1. část
26.12.2000, host
Tento článek je věnován krátkým chladným zbraním, takže se v něm nebude hovořit o historických filmech, kde meče, šavle, kordy, rapíry a mnoho dalších dlouhých bodných a sečných zbraní...

Tento článek je věnován krátkým chladným zbraním, takže se v něm nebude hovořit o historických filmech, kde meče, šavle, kordy, rapíry a mnoho dalších dlouhých bodných a sečných zbraní jsou jednou ze základních rekvizit tohoto žánru a běžně se v nich vyskytují.

Nože se ve filmech vyskytují již od jeho raných dob. Již v prvních němých filmech o Tarzanovi používal Tarzan nůž, který skutečně vypadal, ze ho vyrobil někdo v divočině na koleně, tedy spíše na kusu hrubého kamenu. Tarzanovy nože vypadaly i v dalších verzích filmu podobným způsobem - velice hrubě vybroušená čepel s držadlem z kosti, dřeva nebo jen omotána kůží. Výjimku tvoří několik moderních verzí Tarzana, kdy jeho nůž vypadal (pokud mu ho autoři do scénáře napsali), že se v džungli běžně vyskytují špičkoví nožíři nebo je k dispozici pod každým druhým velkým stromem dobře vybavená dílna.

Později se nože ve filmech vyskytovaly jen ve snímcích z divokého západu a v detektivkách. Byť jsou Spojené státy nožířskou velmocí a největší vývoj prodělaly nože právě v dobách dobývání divokého západu, ve snímcích z tohoto období nejsou chladné zbraně často k vidění. Jednou z mála výjimek je Sedm statečných, kde Britt (v podání Jamese Coburna) předvádí ekvilibristické ovládání vyskakovacího stileta. Občas jsou také k vidění nože při soubojích zlatokopů a hazardních hráčů, tam lze občas spatřit i tlačnou dýku, která vznikla právě v období zlaté horečky v Kalifornii (někde je její autorství připisováno i Jamesi Bowiemu).

Čest nožů a jejich velkou úlohu v dobývání divokého západu zachránili východoněmečtí filmaři ve filmech o Vinetouovi s Pierem Bricem a Lexem Barkerem v hlavních rolích. Nevím nakolik vycházeli ze znalosti dobových tvarů, ale rozhodně výrazně přecenili tehdy používané materiály. Jejich nože jsou vyrobeny z vysoce leštěné (patrně nerezové) oceli a s takovou povrchovou úpravou by se žádný tehdejší kovář nenamáhal, tehdejší nože byly hlavně funkční, estetika šla stranou. Ale pokud odhlédneme od této drobnosti, nože hrají v těchto filmech nezanedbatelnou roli.

Velmi dobrou "práci s nožem" předvádí také Lou Diamand Philips v Mladých puškách. Ovšem jedna z nejhezčích scén ve filmu, kde se uplatnil nůž byla scéna v Rudém slunci, kdy samuraj, osobní strážce Japonského velvyslance, na stížnost Charlese Bronsona, že "tady spát nebudu, jsou tu komáři", bleskově vytasí svůj nůž tanto, máchne jím vzduchem a Charlese Bronsona uklidní slovy "byl tu jen jeden komár, spi".


  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Vaše připomínky pište na support@knife.cz Powered by Progris