ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Základní sedlářské postupy
5.2.2006, host
Základní sedlářské postupy s podborným návodem a názornými fotografiemi.

Článek převzat s laskavým svolením autora ze http://www.samurai.kgb.cz/kuze/kliknout pro zvětšení Na obrázku jsou základní sedlářské nástroje s popisem.
Některé nástroje není třeba komentovat, jako nůžky apod.
Jiné se vyskytují dole v praktických ukázkách.

Výjimku tvoří:

 • Kosící nůž - luxusnější varianta zalamovacího nože
 • Hranořízek - existují různé rozměry, sráží hranu kůže
 • šídlo široké - slouží k zvětšení průměry díry po šídlu
 • páskovač - je to váleček s drážkami různé síly a různě hlubokými, skrz které je břit.
  Po vložení do vyseknutého otvoru v kůži se spirálovou dráhou odřezává různě tenký pásek kůže. • Začneme tím základním - jak uříznout rovně kůži.
  Potřebujeme podkladovou desku, aby jste nevyřízli kůži vč. druhého kusu z koberce či ubrusu.
  Dále pravítko, buď na kratší kusy postačí 50cm plastové, ideální je z rýsovacích prken, které je robustnější nežli školní a má dvoje stupnice, nebo na delší řezy je dobrá pásovina z duralu či ocelové pravítko. Pozor na bříška prstů a nehty ruky přitlačující pravítko ke kůži! řezy dělejte pouze v délce, ve které přitláčíte pravítko, jinak se často pravítko pohne a změnu již nelze vzít zpět. Klidně si pomožte kolenem a raději pomalu. Není nutné na nůž tlačit, řezali by jste podložku a zbytečně nůž tupili a dřeli se.
  kliknout pro zvětšeníkliknout pro zvětšeníkliknout pro zvětšení

 • PO řezu kůži zdvihneme a z opačné strany nasadíme nůž tak, aby jsme viděli jeho špičku a to kde řežeme a kůži dořízneme.
  kliknout pro zvětšení


 • Seříznutí hrany - následuje seříznutí ostré hrany. Pokud budem kůži lepit, pak ořezáváme jen vrchní pohledovou plochu, pokud je pásek samotný, srazíme hrany z obou ploch. Pokud tomu tak je, jako první stranu bereme vždy zadní, neboť se sráží hůře. Snažíme se o stejnoměrnou rychlost hranořízku i o neměnný úhel vůči kůži, který mění velikost sražení.
  kliknout pro zvětšení kliknout pro zvětšení


 • Následuje začištění hrany. U přírodní kůže musíme jako první upravit pohledovou plochu, neboť při prvním začištěním hrany by došlo k tmavému pásku u okraje kůže, který by pak stále zůstal tmavším než plocha a nešel by už spravit. Povrch kůže lze upravovat libovolnými prostředky na bázi vosku, nejsnazší je klasický krém na boty, tento kiwi má praktickou houbičku.
  přetřeme plochu voskem a ihned ji opakovaně stíráme žmolkem hrubšího plátna, které nám plochu vyleští. Jako druhou operaci můžeme doladit hranu jemným smirkem v případě slepených kůží, jinak jen přetřeme a opět žmolkem plátna silou tlačíme na hranu a opakovaně přejíždíme sem a tam. U zadní strany je vždy nutné zjistit směr chlupů, neb každá kůže má zezadu chlupy tak, že při uhlazení je nutné je tlačit po směru, jinak by i po uhlazení plochy byla tato drsná a ošklivá.
  kliknout pro zvětšeníkliknout pro zvětšeníkliknout pro zvětšení

 • Drážkovač - je to šikovná věcička která zkrásní hrany kůže i plochy pravidelnými i nepravidelnými plastickými vzory.
  Je to rukojeť s dorazem, ze kterého je L tvar čtverhranné kalené oceli na jejíchž koncích je dírka s ostrým okrajem.
  Kratší stranou kopírujeme pomocí dorazu v stanovené vzdálenosti okraj kůže a vytváříme estetickou drážku, příp. drážku pro šití se zapuštěným stehem.
  Dlouhý konec lze použít jako tužku pro ruční rytí vzorů do kůže či pro několik drážek u sebe podél pravítka.
  kliknout pro zvětšeníkliknout pro zvětšeníkliknout pro zvětšeníkliknout pro zvětšeníkliknout pro zvětšení

 • Sešívání - je možno provádět buď pomocí děrovacích kleští nebo pro pevnější spoje pomocí šídla (silově náročnější).
  Začneme označením budoucího stehu v pravidelných rozestupech. To je možné buď použitím speciálního nástroje tvaru rukojeti s kolečkem s ostny, kterým projetím zanecháváte v kůži značky pro budoucí díry, nebo jednoduše pomocí pravítka a rýsovací jehly.
  Pro názornost jsem udělal ukázku z obou variant.
  kliknout pro zvětšeníkliknout pro zvětšeníkliknout pro zvětšeníkliknout pro zvětšeníkliknout pro zvětšení

 • Šití začneme spojením obou částí k sobě tak, aby byly otvory naproti sobě a skrz první díry na konci protáhneme voskovanou nit.
  Poté navlečeme jeden (trošku delší) konec skrz otvor v šídlu a začneme šít druhé dírky tak, že si šídlo posuneme na niti blíž k prvnímu otvoru, skrz který vede nit a protáhneme šídlo oběmi dírami na druhou stranu cca 2cm za a mírně šídlo vrátíme zpět.
  Tím se nit v něm protačená pokrčí na dvě očka na obou stranách. Otvorem mezi nití a šídlem blíže k první díře protáhneme zatím netknutý druhý konec nitě a šídlo poté vytáhneme zpět jak jsme začali. Šídlo posuneme dále a tahem za konce nití se snažíme o to, aby spoj nití byl uvnitř díry a nebyl vidět. Pak tahem utáhneme spoj a pokračujem stejně u dalších děr. U posledního otvoru nitě zauzlujeme, ustřihneme konce a uzlík vtlačíme do dírky aby nebyl vidět. Při protahování šídla si dáváme pozor na to, aby se nám neotočilo o 180°, neboť kdyby jsme nahoře protáhli druhý konec opačným otvorem mezi nití a šídlem, tak by se nevytvořil žádaný spoj a muselo se toto dělat znovu.
  kliknout pro zvětšeníkliknout pro zvětšeníkliknout pro zvětšeníkliknout pro zvětšení

 • Výsledný spoj začistíme smirkem po hraně a opět navoskujeme a vyhladíme hrubým plátnem.
  Rozdíl v šití pomocí dírek a šídla je vidět v ukázkách, pokud chceme aby nit nepřesahovala povrch kůže, je nutné značit budoucí dírky do již vyhlouhené drážky u okraje, do které se pak nit schová a spoj vypadá lépe.
  kliknout pro zvětšeníkliknout pro zvětšeníkliknout pro zvětšení

roku 2006 (c) Samurai


 


  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Vaše připomínky pište na support@knife.cz Powered by Progris