Article Details
Spyderco Para-military
3.6.2007, mikup

Další nůž, který jsem měl možnost vyzkoušet je Paramilitary od firmy Spyderco. O tomto noži se všude píše samá chvála, tak jsem byl zvědav, co je na tom pravdy. Tento nůž patří mezi nejlepší, které jsem zatím mohl osahat a trochu i otestovat, a to nejen z nabídky společnosti Spyderco, ale ze všech zavíracích nožů této kategorie.


První věc, která mě překvapila když jsem nůž vzal do ruky, byla jeho lehkost. Nůž se drží velice dobře a neklouže. Neškodilo by mírné probroušení patky rukojeti v místě, kde se opírá malíček (mám středně velkou ruku a při "zdním" uchopu rukojeti by to sedlo jako ...... na nočník). Malý problém by mohl vzniknout u někoho, kdo má citlivá bříška prstů, protože G10-kové střenky mají poměrné hrubé provedení, které se dá přirovnat obroušenému smirkovému (brusnému) papíru. Další věcí, která by rozhodně neuškadila je možnost přemisťování klipu - tu Spyderco paramilitary postrádá. Navíc nůž vyčnívá v tomto provedení zhruba 20 mm z kapsy.

Otevření nože je snadné. Lze jej otevřít lehce a to hned několika způsoby – klasicky palcem, švihnutím ruky (patka rukojeti směrem nahoru) i švihnutím ruky (směrem od sebe). Zavírání také není žádný problém. Oběma rukama bez problémů. Jednou rukou to chtělo vzhledem ke compression locku trochu cviku. Mrkněte na video :

 

 

 

Tento nůž patří mezi nejlepší, které jsem zatím mohl osahat a trochu i otestovat, a to nejen z nabídky společnosti Spyderco, ale ze všech zavíracích nožů této kategorie. Opět se zde vyskytuje nesouměrnost délky čepel a rukojeti, což je způsobeno klasickým tvarem nožů spyderco, kdy čepel je u rukojeti široká a poté se zužuje ke špičce – u tohoto modelu až příliš.

Nůž je k dostání ve čtyřech variantách: mírně leštěná verze pod označením C81G, černěný povrch C81GBK, obojí poté s hladkou čepelí nebo se zoubky.

 


zdroj: www.spydero.com (forum)

U tohoto typu nože se mi více libí čepel se zoubky a navíc černěná, nevím čím to je. Každopádně stále mi tento nůž vrtá hlavou a přemýšlím o jeho koupi. Je to opravdu zajímavý kousek a navíc kvalitní. Trochu se bojím celozubatého ostří, jak bude řezat, jestli nebude zadrhávat, jak se brousit. Škoda že jsem neměl na otestování právě zubatou verzi.


zdroj: www.spyderco.com (forum)  tahle verze mi příjde jako nej.

Čepel

Čepel je vyrobena z materiálu CPM S30V s plochým klínovitým výbrusem. Je perfektně naostřena přímo z výroby, holí bez zadrhávání. Paramilitary má poměrně silnou čepel, která se zužuje ve směru ke špičce. Výbrus i naostření je pravidelné, žádné okem viditelné odchylky.


Tradiční tvar čepele spyderco umožňuje bezpečné opření palce o čepel. Navíc je jak v horní, tak i v dolní části zdrsněná. Velkost otvoru v čepeli má dle mého názoru ten nejlepší rozměr pro snadné otevírání a zavírání hned několika způsoby – 14 mm. Palec perfektně zapadne do otvoru a zároveň díky mírně ostrým hranám má snadnější otevírání v porovnání např. s nožem BM VEX, nebo Victorinox military. 

Čepel svým tvarem vypadá, že je krátká, přitom je stejně dlouhá jako např. BM VEX nebo Al Mar SERE. Je to způsobeno tím, že u rukojeti je čepel široká a poté se příliš zužuje ke špičce (shora rovnou přímkou namísto mírného oblouku) – velká škoda, je to jediná věc, která mi na tomhle noži vadí -  jinak ho považuji za ideální nůž a už dávno by patřil do mé sbírky – dokonce jsem posílal návrh firmě Spyderco s mohutnější špičkou – ale nic takového neplánují.

 
návrh změny designu Spyderca Paramilitary by Mikup

Rukojeť

Rukojeť je vyrobena z materiálu G10 v hrubém provedení, která zabraňuje vyklouznutí nože z ruky, přestože je mokrá  a špinavá. Velice dobře se drží, klip v ruce netlačí. Držet lze nůž dvěma základními úchopy – zadní úchop, kdy se drží v ruce pouze za G10-kovou rukojeť, čímž se „prodlužuje čepel“. Ten druhý, kdy ukazováček položíme přímo k čepeli na zdrsněná místa – máme tak jistější úchop např. pro jemné práce.

Rukojeť by mohla mít jiné rozměry. Jak jsem zmínil v úvodu, patka rukojeti by mohla být více probroušená u malíčku, aby lépe padnula do ruky. Divil jsem se nesouměrnosti oproti čepeli, protože je přizpůsobena tak, že by se tam ještě několik dalším milimetrů vešlo, klidně mohla být čepel delší.

Střenky jsou spojeny pouze třemi šrouby a jedním nýtem. Základní šroub v místě upevnění čepele by si zasloužil být u tohoto typu nože masivnější. Vůbec na šroubech bych tady tolik nešetřil. Oproti starším modelům Military má tento nůž dokonce oboustranné kovové příložky, což hodnotím jako velké plus. Nejsou sice po celé délce rukojeti, ale svůj účel plní. Tyto příložky jsou zapuštěné přímo do G10-kových střenek, ve vnitřním prostoru tak tvoří jednu linii. Je to dopře patrné na následujícím obrázku.


zdroj: www.spydero.com (forum)

 

 

Pojistka

V tomto případě se jedná o compression lock. Zajímavá pojistka, kterou považuji za elegantní řešení, lepší než klasický liner-lock. Při odjišťování nože nehrozí poranění. Neshledal jsem tam žádnou vůli, jako např. u backlocků spyderco. Čepel je opřena o vložený kovový váleček připevněný šroubkem. Kovová příložka přitom zacvakne do patky čepele vyčnívající pod válečkem. Tento způsob neposkytuje žádnou vůli v čepeli a bezpečně ji jistí. Navíc dlaní nelze tento zámek odemknout. Je to dobrá vychytávka.

Další obrázky 

 

Body: 1 až 10 (10 = nejlepší)
Čepel: 8
Rukojeť: 8
Pojistka: 9
Vůle: 10
Tvar: 7
Celkem: 8,4

Závěr: sháníte kvalitní lehký nožík na každodenní používání a máte peníze, tak nad čím přemýšlíte - možná nad tou verzí zoubky/hladká čepel :)

  Tento nůž lze koupit zde - www.noze-nuz.com

 


Jméno Paramilitary 
Výrobce Spyderco 
Druh nože Zavírací 
Druh výroby Nožíř 
Materiál čepele CPM S30-V 
Materiál rukojeti G10 
Materiál záštity  
Materiál ostatní  
Cena (Kč)  
Délka celková (mm) 200 
Délka čepele (mm) 81 
Délka zavřený (mm) 121 
Typ pojistky compression lock 
Otvírání Oběma 

  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Vaše připomínky pište na support@knife.cz Powered by Progris