ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Sekery Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 12/11/2010
Elessar napsal:
Bol by som nerád aby kvôli mojej zvedavosti teraz niekto hádzal invektívy na niekoho.Môj známy sa pochválil čo našiel a ja som sa ponúkol že to sem dám keď viem že tu je veľa fundovaných ľudí.
Nikdo ti nic nevyčítá,je jen správně,že jsi se zeptal.Kdo se neptá-nic se nedozvíHappy Mně jen zarazila ta Milovičákova poznámka,kterou zareagoval na Wolfovu odpověď.V tom to vězí:slušný člověk se zajímá co má druhý v hlavě a ne v trenkách....Shocked
PROSÍM NEPOSÍLEJTE MI PM,PIŠTE PŘÍMO NA MAIL.DĚKUJI,B5:-)
Posláno:
Štamgast
Připojený: 4/5/2010
bullterier: vysek majzlíkem? jestli si takhle složitě značí nářadí tak nedělá nic jinýho...
každá úsečk jinak dlouhá, bez nějakých znaků nápoje.. takže asi měl i různý majzlíky co?

Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/6/2005
Elessar napsal:
Slušne som sa pýtal tu,na fóre či mi vie niekto podať viac informácií.

Tak tady mas nejaky informace: http://www.npu.cz/pro-odborniky/narodni-pamatkovy-ustav/edicni-cinnost-npu/odborne-clanky/odborne-clanky-2008/zneuzivani-detektoru-kovu/
neca eos omnes, deus suos agnoscet
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 6/18/2010
wolf napsal:
Elessar napsal:

Tak tady mas nejaky informace: http://www.npu.cz/pro-odborniky/narodni-pamatkovy-ustav/edicni-cinnost-npu/odborne-clanky/odborne-clanky-2008/zneuzivani-detektoru-kovu/

Možná někdo z nás nerozumí psanému textu, ale ten člověk se opravdu jen slušně zeptal...... O nějakém detektoru tam nebylo ani slovo. Když se u Vás doma zeptám, kolik je hodin, také odpovíte, že v televizi dneska vlaky nejedou? Proč je takový problém na slušnou otázku dostat slušnou odpověď? Je to nějaký důkaz machrovství, nadřazenosti, nebo jen prostá touha někoho odmítnout, urazit?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/25/2010
Wolfe, je to tak....
Moh si mu napsat slušně, že nečiní dobře, že ničí národní bohatství...a dát sem ten odkaz na vysvětlenou...a je to...

Nicméně od kámoše, co studuje historii vim, že většina nálezů se nechá ležet v zemi, protože muzea maj určitejch nálezů z určitýho období prej až moc...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/27/2011
Takže, aby to nevypadalo, že mám jenom nože, tak dám taky dvě vykopávky.
Jedna z armádních přebytků, stáří cca 27 let. Druhá sice taky nebyla asi
moc používaná, ale má za sebou kus historie...

Herodes vložil tyto přílohy:
Sekery_001.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/7/2008
Mám obe. Hasičskú nosím v aute spolu s polnou lopatkou. Tú ženijnú mám dvojmo, jednu mi na potlachu niekto načal.red face Už si dávam pozor kto chytá moje náradie.Happy
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 3/8/2011
Krásný kusy.ShockedOk

Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/20/2007
wolf napsal:
Elessar napsal:

Je to sice OT, ale když už jsi to tady zmínil...

Detektorářství a rozkrádání nalezišť je problém, se kterým se musíme jako pracovníci NPÚ potýkat téměř denně. Je smutné, že rozkrádání našeho národního dědictví je u nás považováno za běžný koníček a volnočasovou aktivitu. V horším případě jsme se setkali i s ozbrojenými detektoráři, kteří své "právo" hájili zbraněmi a ohrožovali naše lidi (!!!) nebo/a s lidmi, kteří naše památky prodávají např. do zahraničí.

PROTO PROSÍM VŠECHNY ROZUMNÉ LIDI TADY, NEZAČÍNEJTE (případně přestaňte) S DETEKTORÁŘSKOU ČINNOSTÍ!!!

1) je to NELEGÁLNÍ!

2) památky uložené v zemi patří nám všem a nikdo nemá právo si je přivlastňovat

3) znemožňujete nám naši práci, tedy poznávání minulosti na základě hmotných pramenů a jejich následnou konzervaci a uchování do budoucna

4) často jsem se setkal s názorem, že pokud je nález následně odevzdán, je vše v pořádku - toto je OMYL, nejvetší hodnota nálezu je v tzv. nálezových okolnostech a ty jsou po vyjmutí bez řádné dokumentace jednou provždy ztraceny

PROTO PROSÍM, POKUD VÁM NEJSOU NAŠE PAMÁTKY A NAŠE HISTORIE LHOSTEJNÉ, SNAŽTE SE PROSÍM ZABRÁNIT ROZKRÁDÁNÍ NAŠICH PAMÁTEK!!!
Vím, že nic nevím. (Sókratés)
Posláno:

Štamgast
Tobiáš napsal:
wolf napsal:
Elessar napsal:

Je to sice OT, ale když už jsi to tady zmínil...

Detektorářství a rozkrádání nalezišť je problém, se kterým se musíme jako pracovníci NPÚ potýkat téměř denně. Je smutné, že rozkrádání našeho národního dědictví je u nás považováno za běžný koníček a volnočasovou aktivitu. V horším případě jsme se setkali i s ozbrojenými detektoráři, kteří své "právo" hájili zbraněmi a ohrožovali naše lidi (!!!) nebo/a s lidmi, kteří naše památky prodávají např. do zahraničí.

PROTO PROSÍM VŠECHNY ROZUMNÉ LIDI TADY, NEZAČÍNEJTE (případně přestaňte) S DETEKTORÁŘSKOU ČINNOSTÍ!!!

1) je to NELEGÁLNÍ!

2) památky uložené v zemi patří nám všem a nikdo nemá právo si je přivlastňovat

3) znemožňujete nám naši práci, tedy poznávání minulosti na základě hmotných pramenů a jejich následnou konzervaci a uchování do budoucna

4) často jsme se setkal s názorem, že pokud je nález následně odevzdán, je vše v pořádku - toto je OMYL, nejvetší hodnota nálezu je v tzv. nálezových okolnostech a ty jsou po vyjmutí bez řádné dokumentace jednou provždy ztraceny

PROTO PROSÍM, POKUD VÁM NEJSOU NAŠE PAMÁTKY A NAŠE HISTORIE LHOSTEJNÁ, SNAŽTE SE PROSÍM ZABRÁNIT ROZKRÁDÁNÍ NAŠICH PAMÁTEK!!!
Proto jsem Tobiáši mezi ně nešel-viz můj příspěvek,volnočasová aktivita by to byla,kdyby někdo šmejdil kolem rybníka a hledal drobáky co lidi ztratili.Tahle aktivita se stala průmyslem-kšeftem s pozůstatky po obětech války.Někteří jsou vybaveni tak,že by jim mnohý archeolog se státní akreditací záviděl-viděl jsem u Háje ve Slezsku(tam kde šly nejtěžší boje Ostravské operace)džípy s SPZ ze středních čech a z nich ti lidi tahali i georadary.Nákladný koníček pro obyčejného člověka.Pak vidíš jak vystavují dog tagy vojáků,o kterých rodiny dodneška nic neví a tohle končí na burzách,a blešácích.Nic proti sběratelské vášni,ale tohle se stává pro hodně lidí výrobním prostředkem.Divím se že státní archivy dávají těmto zlatokopům kopie dobových map a nepřemýšlí nad důsledky.Pokud je to slušný člověk,který po sobě ty jámy zahrabe a veme si pár patron které najde,dokážu to pochopit.Ale v Sudetech jsou skupiny,které cíleně navštěvují pamětníky a tahají z nich za mrzký peníz informace kde byly pozemky vysídlenců,jejich domy a jejich majetkové poměry.Proč??Protože ty věci po nich které zakopali a nikdo nikdy nenašel se stávají dobrou kořistí.Jsme stát ve kterém co není výslovně zakázáno-je dovoleno a mnohdy je dovoleno i to,co zakázáno jest.Tak proč se divíme.Proč jsem se tak rozepsal??Protože tihle "koníčkáři"našli a uloupili i to,co bylo zahrabáno mými předky na konci války a my jako rodina jsme se k tomuto majetku nedostali,nemaje informaci kde byly památky na rodinu ukryty protože všichni pomřeli a techniku se kterou bychom pozemek prozkoumali také nemáme.Cry
EM
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/21/2008
Detektorářství a rozkrádání nalezišť je problém, se kterým se musíme jako pracovníci NPÚ potýkat téměř denně. Je smutné

Smutné je tohle volání po "nedělání" něčeho od lidí,kteří jsou k "dělání" téhož nadání nějakou výsadou resp. extrabuřtem. Nehrabte se tam kde my se hrabeme,nechoďte tam kam my chodit můžeme atd. atd...říkáš to slušně ,myslíš to z tvého profesního pohledu dobře,ale kdo kdy zažil jak zůpácky autoritatívně se podobné instituce dovedou chovat(né na obecným ale na soukromým place) a co všechno se dát zahrnout pod veřejný zájem toho myslím nepřesvědčíš...jak by dopadla inventura oficiálních sbírek těžko odhadovat...někdo se hrabe v hlíně,někdo třeba jenom dojde do regálu Oh No
PS : nezlehčuji to,akorát mám dojem,že když píšeš "naše bohatství" myslíš tím "vaše bohatství"
"Nu, tu máš, poutníče, milý ten svět, na nějžs se podívati žádostiv byl."
Posláno:

Štamgast
Gofi napsal:
Mám obe. Hasičskú nosím v aute spolu s polnou lopatkou. Tú ženijnú mám dvojmo, jednu mi na potlachu niekto načal.red face Už si dávam pozor kto chytá moje náradie.Happy

Hasičská mi zůstala po tátovi, to byl správný hasič, se vším všudy. No a ta ženijní,
za pár šupů, ale s kvalitou na tom není tak špatně.
Posláno:

Začátečník
Připojený: 7/11/2008
Súhlasím s EMHappy Určite neschvaľujem keď si z toho niekto urobí biznis,keď sa niekto hrabe v oblastiach ktoré sú historické pamiatky atď.Ale hádzať zasa všetkých do jedného vreca?Happy Neviem ako by sa nato hľadelo pokiaľ by bola schválená legislatíva v tomto smere ako v UK.
Posláno:

Štamgast
Elessar napsal:
Súhlasím s EMHappy Určite neschvaľujem keď si z toho niekto urobí biznis,keď sa niekto hrabe v oblastiach ktoré sú historické pamiatky atď.Ale hádzať zasa všetkých do jedného vreca?Happy Neviem ako by sa nato hľadelo pokiaľ by bola schválená legislatíva v tomto smere ako v UK.
V UK je ale ZARUČENO,že když takový hledač něco najde,dostane nálezné.U nás je nálezné také uzákoněno,ale ve většině případů nálezce,který poctivě odevzdá cennost kterou najde-nedostane NIC.A v tom to je,každý si nechá co najde a raději to prodá sám.Viz vloni nález stříbrného pokladu ukrajinci-nálezné nula a před 15 lety nález pokladu ve zdi Strahovského kláštera zedníkem-v tom nálezu bylo i několik vzácných prastarých katan,které jsou v Japonsku pokládány za národní poklad a za jejich navrácení je vypláceno nálezné,za které lze koupit malý tryskáč-nálezné taky nula...pak ať se stát nediví,že bují kšefty s těmito artefaktyConfused A nadto-když někdo vleze drze na cizí pozemek,tam najde a vyrabuje něco co mu nepatří-tak není hledač,nýbrž zloděj...Beating
Posláno:

Štamgast
Bulterier5, mluvíš mi z duše....., v tom je často ten problém, bohužel..
Posláno:
Štamgast
Připojený: 4/5/2010
tobiáš: jsou toho plný krabice, neroztříděný, nejsou na to peníze... chcete furt objevovat kola? (spousta nálezů je identických - ono hrnec je furt hnec i s okolím"

národní bohatství atd... - to si pak rozeberou kámoši přes národní muzeum?

na jednu stranu souhlasím, ale méně toho "státního fanatismu"...
a o tom co je legální a nelegální rozhoduje v cz poměrech tak 20 let - převrat, jiná parta u kormidla atd... takže legalitou bych se moc neoháněl, donedávna bylo legální že ženský nemohly volit atd..(nedávno z hlediska historie)
Posláno:

Pokročilý
EM: píšu naše a myslím tím naše=nás všech. Našim úkolem je konec konců sloužit lidem a zprostředkovat jim pokud možno co nejlépe (jejich vlastní) dějiny, zpřístupnit je všem bez rozdílů. Pokud něco najdeme, je to státní majetek, ne náš vlastní a tak je s ním i nakládáno. Chci tím říct, že co najdeme si nehrabeme pro sebe...

Ad "Smutné je tohle volání po "nedělání" něčeho od lidí,kteří jsou k "dělání" téhož nadání nějakou výsadou resp. extrabuřtem." - je to jako bys chtěl, aby občané vzali zákon do vlastních rukou místo policie - možná blbý příklad, ale princip je stejný. Na druhou stranu neříkám, že každý detektorář je zlo. Např. já sám spolupracuju ted se skupinou detektorářů, kteří si zřídili i vlastní muzeum a nálezy prezentujou lidem. Neříkám, že je to úplně v pořádku (a rovněž je to stále nelegální), ale pokud by se všichni chovali takto zodpovědně, nebyl bych celkem proti. Zase, je to o lidech a nechci paušalizovat.

Ad otázka nálezného: Je to smutné, ale je to tak. Platit se nechce nikomu (NPÚ, církvi...), i když v některých případech je to fakt až ostuda. Podle mě by si lidi ty předměty mohli klidně nechávat, pokud provedou řádnou dokumentaci a nezničí nic jiného. Ale to je jen můj názor, ne oficiální stanovisko NPÚ nebo AÚ AVČR.

Ad "když někdo vleze drze na cizí pozemek,tam najde a vyrabuje něco co mu nepatří-tak není hledač,nýbrž zloděj..." - pravda. Navíc zákon porušuje každý kdo se rýpe v zemi a vytahuje z ni památky a okrádá tak vlastně stát.

Ale tohle je vlákno o sekerách, takže už bych to nerad dál rozvíjel. Archeologické nálezy jsou majetkem státu a to je fakt. Kdo chce, ať se mrkne do památkového zákona, je to tam přesně definováno, i postihy za jeho porušení. Na druhou stranu ne každý detektorář je zlo a jsou takoví, kterým bych to klidně odpustil, přestože jejich činnost zůstává v očích zákona stále nelegální. Pokud jsou tedy současná pravidla nevyhovující, bylo by vhodné je změnit, ale ne porušovat. Sám za sebe beru svou profesi jako poslání a především jako službu lidem, s vědomím, že nic z toho co jsme našel není a nikdy nebude moje. Proto mě pak mrzí, když mi to někdo rozkrádá pod rukama (myslím i doslova, např. noční nájezdy na vykopávky, z toho by člověk až brečel! Angry ), nebo když na mě někdo vytáhne pistoli a vesele krade dál.
Posláno:

Pokročilý
Ale co tím vším chtěl básník říct? Stav není ideální, ale snažím(e) se dělat svou práci poctivě s tím co máme. Těch pár starých krámů nakonec vem čert, já bych to asi nesbíral ani kdybych mohl. Jen nemám rád, když někdo krade (cokoliv, jakkoliv, komukoliv) a navíc tím v tomhle případě předměty pozbydou většinu své hodnoty. Nečekal jsem, že tady moje názory budou příliš populární, jen jsme cítil svou povinnost na to upozornit.
EM
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/21/2008
[quote=Tobiáš]EM:...
je to jako bys chtěl, aby občané vzali zákon do vlastních rukou místo policie...

...no to mě máš za troubu,nemám problém uznat potřebu určitých institucí,máš uniformu,odznak budiž....ale naroveň soudcům a policii nebudu stavět člověka v manžestrovým saku jen protože má v kapse "průkazeček". Vadí mi ty "apely" a vymezování se vůči tzv. obyčejným lidem...lesní stráž,vodní stráž,ochranáři,hlídací filcky v marketech,památkáři a všemožní inspektoři od hromosvodu po studny...nemusíme spolu souhlasit,není to nutný... ukradený kanálpoklop nebo kabel od vyhýbky vidím jako větší průser...velká příležitost pro agitátory proti rozkrádání čeká v každém šroťáku...vlastně jsem se rozplkal kvůlima tom spojení detektor-zloději.Spousty lidí hledá z pohnutek,který bych jim já nevyčítal...

"Nu, tu máš, poutníče, milý ten svět, na nějžs se podívati žádostiv byl."
Posláno:

Pokročilý
Nemám nikoho za troubu, doufám, žes to nevzal nějak ve zlém. Máš odlišný názor, respektuju ho. Koneckonců nějaké elitářství a vymezování se není ani mě dvakrát po chuti. Na druhou stranu i tahle práce, pokud má k něčemu být, vyžaduje určité znalosti. Takže chci říct něco ve smyslu: doktor ať léčí, policajt hlídá, pekař peče a archeolog kope. Je to naše profese, jako každá jiná a detektoráři nám to občas (třeba často i nevědomky a s dobrým úmyslem) znesnadňují, to je celé. Legislativa je pak zase jiná věc, ale o tom už tu bylo psáno dost.

P.S.: teď nemyslím frajery co odhání případnou konkurenci s pistolí v ruce (skutečně se stalo), co si z toho dělají těžký byznis, nebo co zničí několikatýdenní práci na vykopávkách, aby si obohatili svoji sbírku nebo bankovní konto. S tímhle asociálním a zločinným chováním předpokládám nesouhlasí nikdo z nás.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum