ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
slon - moje pokusy Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/27/2001
V rámci popularizace studia technických disciplín se u nás pořádají různé akce. Na jedné z nich jsme kovali, a dělali randál - na kovadlinu dáte trošinku vody, na to položíte kus oceli ohřátého nad 1100°C a praštíte kladivem. Přehřátá vodní pára exploduje. Je to něco na způsob toho co popisoval Pavel Bolf, jak očistit výkovek mokrým kladivem.
A tady je fotka, kterou stihnul zmáčknout profesionál.

slon vložil tyto přílohy:
kovadlina.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
A ještě jedna věc vznikla - protože mě fascinovalo co vloni v Masečíně vydržel ten B-sloupek, tak k tomu mám i vysvětlení. Je to plakát, v případě zájmu můžu poslat i pdf ve velikosti A1. A protože se to líbílo jako nápad, tak to snad budu mít i v A5, tak eventuálně vezmu na nějakou akci.
Vysvětlení, proč tolik vydržel je v obrázku. Tyto díly se ohřejou na kalící teplotu a pak se lisují ve studené formě. V důsledku toho se zakalí a tedy dosáhnou vysoké pevnosti - tvrdosti. Pokud byste však někdo doufal, že z toho zkusíte kudlu, tak vás musím zklamat - struktura je nízkouhlíkatý martenzit, kolem 40 (max. 45) HRC. Ale proti klasickému hlubokotažnému plechu s tvrdostí pod 20HRC je to obrovské zvýšení pevnosti.

A potřebuju si přihřát svoji polívčičku - akutně sháníme někoho na doktorandské studium. Podmínkou není strojař, ale nějaký technický základ je vhodný. Témata sice rize nožová nemám, ale ve volném čase lze v našich laboratořích ledacos.

B_sloupek_m.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/22/2005
Tak to jsem velice rád, že i destrukce může být nějakým způsobem užitečná Happy
Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/13/2015
slon napsal:
V rámci popularizace studia technických disciplín se u nás pořádají různé akce. Na jedné z nich jsme kovali, a dělali randál - na kovadlinu dáte trošinku vody, na to položíte kus oceli ohřátého nad 1100°C a praštíte kladivem. Přehřátá vodní pára exploduje. Je to něco na způsob toho co popisoval Pavel Bolf, jak očistit výkovek mokrým kladivem.
A tady je fotka, kterou stihnul zmáčknout profesionál.

Ale nesmí bejt v blízkosti lidi v umělejch hadrech to si pak vyslechneš i výhružky o zničení oblečení a něhradě Confused vlastní zkušenostLaugh
Posláno:

Štamgast
Tak po pár letech jedna nenožová - pokus o peněženku. Je to beta verze, až vychytám mouchy, zkusím to v rejnokovi (jen zvenku). Vím, že hrany jsou většinou hrozné, steh je místy divočejší (naštěstí to na fotce vypadá mnohem hůř než v reálu). Kombinace světlé kůže a tmavě červené nitě je divoká, ale mě se to docela líbí, stejně tu peněženku časem umatlám.

penezenka_zavrena.jpg.jpg
penezenka_otevrena.jpg.jpg
penezenka_zevnitr.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
A protože se dovolená blíží a nata se ukázala jako ideální univerzální pomocník, udělal jsem dvě různé délky. Ta původní je vpravo na prvním obrázku. Vyrobeno z listové pružiny tl. 7 mm, rukojeť kus jasanové proložky z něčeho. Výbrus jednostranný pro praváka, naostřena i přední část (čelo)
Foto mobilem, třeba se to s ním časem naučím.

natas_2.jpg.jpg
natas_1.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Taky vám svítí ve tmě pero???
Hliník, titanový klip a trochu lepidla s luminoforem.

03_svetlo.JPG.jpg
02_svetlo.JPG.jpg
01_tma.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/28/2008
Pěkně Ok
POKUD MÁTE DOTAZ, PIŠTE NA MAIL!
Posláno:

Štamgast
Už jsem tu dlouho nebyl, takže něco přidám. Opět to nejsou nože, ale kožotvorba. Začal jsem střílet z luku, takže bylo nutné vyrobit i toulce. Zkoušel jsem různé varianty. Nakonec jsem zůstal u klasického šikmého toulce na normální tréninky a terčovou střelbu. Při chození se to však blimbá a překáží, takže tam se mi víc líbí ty na výšku. Zádové toulce jsem pro sebe zavrhnul - nepohodlně se tam šípy dávají a ani to vybírání není žádná sláva.

toulec_klasicky.jpg.jpg
toulec_na_vysku_vetsi.jpg.jpg
toulec_na_vysku_mensi.jpg.jpg
toulec_zadovy.jpg.jpg

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/2/2014
slon napsal:
Už jsem tu dlouho nebyl, takže něco přidám. Opět to nejsou nože, ale kožotvorba. Začal jsem střílet z luku, takže bylo nutné vyrobit i toulce. Zkoušel jsem různé varianty. Nakonec jsem zůstal u klasického šikmého toulce na normální tréninky a terčovou střelbu. Při chození se to však blimbá a překáží, takže tam se mi víc líbí ty na výšku. Zádové toulce jsem pro sebe zavrhnul - nepohodlně se tam šípy dávají a ani to vybírání není žádná sláva.

http://www.prazskevetve.cz/?p=1482

Skús turecký tulec, alebo obyčajný valcovitý alebo mierne kónický s jedným pútkom na zavesenie.
A úplne najlepší je plátený tulec stredovekých anglických lukostrelcov, ktorý bol umiestený vzadu na páse.
Posláno:

Štamgast
Tak vyhrabávám vlákno z hlubin zapomnění. Mám dva pytlíky odřezků kůže, které je mi líto vyhodit. Tak jsem je chtěl zpracovat na koženou ručku. Bohužel jsem zjistil že to moc efektivní není, z pytlíků skoro neubyloRazz.
Takže tracker v mé verzi, ocel 1.2842 tl. 3 mm. Ručka kožené kroužky a "kování" z cocobolo (v hlavici přechod jádro/běl)

tracker_kozeny_m.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
No a když už jsem tady, tak jeden z odpadků. Byl to kousek nějakého sendviče, co kováři odpadl při výrobě (už opravdu nevím od koho). Byl ale malý, takže je tam navařen trn - proto je vidět v horní části ten svar. Sendvič je v základu stabilka, takže trn je taky stabilka. Vařeno nerezem metodou TIG. Na ručce je dub a protože trn je jen plocháč, tak je tam vložka z destičky z uhlíkového vlákna. Kalil jsem to na cca 59 HRC.

dub_sendvic_m.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/8/2008
S rozumom da dá všetko dobre využiť. Sendvičový bude určite dobre plniť účel ,no a ku koženým rúčkam - asi najpriemnejší materiál pre nože. Aspoň pre mňaOk
" Najväčším vzrušením nie je zabíjať, ale nechať žiť. "
J. O.Curwood
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 6/4/2013
Happy
Posláno:

Štamgast
Tak mi to netrvalo ani rok a už mám futrálLaugh .
celková délka 160 mm
čepel 80 mm
tloušťka 4,5 mm

malej_sendvic.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Ještě jeden - moje asi 9 varianta Trackeru, s tímto tvarem jsem už tak nějak spokojen. I když normální ostří je lepší na údržbu.
ocel 14 260, cca 59 HRC
celková délka 235 mm
čepel 135 mm
tloušťka 3 mm (je to nůž, ne otvírák na tanky)
A protože mám hokej v tom, jak má být závěs na pásek, tak univerzální.

tracker_v9.jpg.jpg
tracker_pouzdro.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Dva nerezové damašky. Horní je čínský damašek, boky austenitický nerez, jádro VG-10. Střenka je černý bez. Celková délka 160 mm, tloušťka 3 mm.
Druhý je Damasteel, střenka domácí hadrokarta. Délka 150 mm, tloušťka 2 mm.
Pouzdra jsou s klipem a nůž tam lze dát obojetně.

male_damaskove_nerez_a.jpg.jpg
cepele.jpg

Posláno:

Štamgast
No a po dvou letech příprav jsem konečně došil peněženku z rejnoka (ta barva je trochu ulítlá, ale byla za krásnou cenu ve výprodejiRazz). Vnitřek je třísločiněná hovězina tl. 1,5 mm.

rejnok_1.jpg.jpg
rejnok_2.jpg.jpg
rejnok_3.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Tak ještě jedna malá peněženka. Základem je třísločiněná hovězina 1,5 mm, chlívečky na karty klokan 1,3 mm.

penezenka_mala_a.jpg.jpg
penezenka_mala_b.jpg.jpg

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum