ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Neznáte tenhle nůž? - VI. Možnosti
P.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/11/2005
whitenight napsal:
Díky za případnou pomoc!

Odkaz bohužel nefunguje (alespoň tedy já ho nemohu otevřít).
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/9/2002
whitenight: Ten druhý nůž je nenapravitelně zkorodovaný, troufl bych si odhadnout tak maximálně dobu výroby - cca 30. léta 20. stol. Ten první nůž je podle mně cca stejně starý, co znamená značka R v tomto provedení, bohužel nevím. Antinit je korozi odolná ocel s obsahem molybdenu a chromu, v té době velmi oblíbená na nože a hlavně. Nože s označením "Böhler Antinit" jsou známy z Německa, Rakouska i z ČSR - třeba tady najdeš jeden takový od pana PIlze.
Vložím sem Tvoje fotky (odkaz funguje jen když se překopíruje do adresního řádku Sad), třeba někdo bude vědět víc.

Surg vložil tyto přílohy:
IMG_1063.jpeg.jpg
IMG_1064.jpeg.jpg
IMG_1065.jpeg.jpg
IMG_1067.jpeg.jpg
IMG_1068.jpeg.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 5/25/2020
Surg napsal:
whitenight: Ten druhý nůž je nenapravitelně zkorodovaný, troufl bych si odhadnout tak maximálně dobu výroby - cca 30. léta 20. stol. Ten první nůž je podle mně cca stejně starý, co znamená značka R v tomto provedení, bohužel nevím. Antinit je korozi odolná ocel s obsahem molybdenu a chromu, v té době velmi oblíbená na nože a hlavně. Nože s označením "Böhler Antinit" jsou známy z Německa, Rakouska i z ČSR - třeba tady najdeš jeden takový od pana PIlze.
Vložím sem Tvoje fotky (odkaz funguje jen když se překopíruje do adresního řádku Sad), třeba někdo bude vědět víc.

Mockrát děkuji, na 30. léta bych se je určitě neodvážil hádat, i když stav hlavně toho druhého nože je opravdu špatný.
Uvidím, jestli třeba na něco nepřijdu, až je vyčistím.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/19/2010
Zdravím vedel by niekto co to bol za nôž? Žiaľ nemá čepeľ... Našiel som ho pri vypratávani povaly vyše 100rocneho domu a viem ze caa posledných 35 rokov tam určite nik nebol.

lesnypes vložil tyto přílohy:
IMG_20220330_202213.jpg.jpg
IMG_20220330_202237.jpg.jpg
IMG_20220330_202250.jpg.jpg
IMG_20220326_164259.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 6/30/2006
Zahradnický Sandvik
„Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, ale zlo nelze přemoci útěkem.” - Jeff Cooper
Posláno:
Štamgast
Připojený: 3/26/2007
Štepársky nôž

Mimo vložil tyto přílohy:
steparsky_noz_70mm_743.jpg

Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 4/29/2020
lesnypes napsal:
Zdravím vedel by niekto co to bol za nôž? Žiaľ nemá čepeľ... Našiel som ho pri vypratávani povaly vyše 100rocneho domu a viem ze caa posledných 35 rokov tam určite nik nebol.

Je to Sandrik - "Selský nůž", fotku najdeš třeba zde: https://www.knife.cz/Knifecz/tabid/36/ctl/Details/mid/1122/ItemID/200/Default.aspx.
Pro mě asi nejlépe vzhledově a velikostně vyvážený zavírák, co jsem kdy měl. A užitnou hodnotou taky fajn - tuhý slipjoint s celkem (na tu dobu) slušnou uhlíkovkou. Svůj jsem kupoval cca před 42-44 lety (přesně už si nepamatuju, deníček jsem nikdy nepěstoval), jako první kudlu na kterou jsem si sám našetřil. Myslím, že 10,- nebo 12,- nebo 15,- Kčs. Bohužel ho odnesl čas, a dneska ho už jen občas najdeš na aukru v dost dezolátním stavu za nepřiměřenou cenu neodpovídající stavu.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 11/11/2013

Roman5 vložil tyto přílohy:
IMG_20220311_WA0006.jpg.jpg

Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/13/2015
Surg napsal:

Ahoj, po shlédnutí tvého odkazu na JP Nixdorf jsem hrábnul do šuplíku a vytáh jsem tento kudel. Asi ho někdo kdysi vytunil, ale rozmístění nýtů, záštita a skladba barevných vrstev + parohový heft jsou podobný. Čepel poznamenaná brusem včetně plochy, kde bývá značení výrobce. Smím se optat, zda je to Julius Pilz, nebo nějaká napodobenina?
Jura

dagger vložil tyto přílohy:
IMG_1642.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Řekl bych: "Nelze potvrdit, nelze vyvrátit." Měl jsem v roce prakticky úplně stejné nože od různých německých výrobců, ale i od Pilze. Fíbrové vložky jsou z nejběžnějších barev fíbru (černá, červená). Záštita z plátku mosazného plechu se dopasuje i s podložkami pouhým zbroušením. Koncovka rukojeti je symetrická, tedy se jednoduše vyrobí a s osazením není problém (netřeba nasazovat jakkoliv speciálně). Pokud se dělá rukojeť z parohových "destiček", prakticky ani nemá cenu ji dělat a nýtovat jinak - to bys musel chtít vyrábět nějakej extravuřt a tyhle nože byly vyráběny jako sériovka "na práci"... Kdo to takhle vyrobil první, nevím, ale pokud to viděl jiný výrobce nožů, jistě pochopil, že jednodušeji, levněji a přitom kvalitně to jinak ani nejde udělat.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/7/2008
hpmickey napsal:
lesnypes napsal:

Je to Sandrik - "Selský nůž", fotku najdeš třeba zde: https://www.knife.cz/Knifecz/tabid/36/ctl/Details/mid/1122/ItemID/200/Default.aspx.
Pro mě asi nejlépe vzhledově a velikostně vyvážený zavírák, co jsem kdy měl. A užitnou hodnotou taky fajn - tuhý slipjoint s celkem (na tu dobu) slušnou uhlíkovkou. Svůj jsem kupoval cca před 42-44 lety (přesně už si nepamatuju, deníček jsem nikdy nepěstoval), jako první kudlu na kterou jsem si sám našetřil. Myslím, že 10,- nebo 12,- nebo 15,- Kčs. Bohužel ho odnesl čas, a dneska ho už jen občas najdeš na aukru v dost dezolátním stavu za nepřiměřenou cenu neodpovídající stavu.

Jeden kúsok stále mám, stál 10Kčs. Kúpil som ich v priebehu rokov nejakých pár. Je to dobrý slipjoint tých čias keď sme boli mladí a krásny.
😀
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/13/2015
Surg napsal:
Řekl bych: "Nelze potvrdit, nelze vyvrátit." Měl jsem v roce prakticky úplně stejné nože od různých německých výrobců, ale i od Pilze. Fíbrové vložky jsou z nejběžnějších barev fíbru (černá, červená). Záštita z plátku mosazného plechu se dopasuje i s podložkami pouhým zbroušením. Koncovka rukojeti je symetrická, tedy se jednoduše vyrobí a s osazením není problém (netřeba nasazovat jakkoliv speciálně). Pokud se dělá rukojeť z parohových "destiček", prakticky ani nemá cenu ji dělat a nýtovat jinak - to bys musel chtít vyrábět nějakej extravuřt a tyhle nože byly vyráběny jako sériovka "na práci"... Kdo to takhle vyrobil první, nevím, ale pokud to viděl jiný výrobce nožů, jistě pochopil, že jednodušeji, levněji a přitom kvalitně to jinak ani nejde udělat.

Díky, Jura
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/29/2014
Nevíte, komu patří tahle značka? Děkuji

krtecek_ vložil tyto přílohy:
IMG_20220502_153035.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 9/15/2014
Ahoj. Kamarádovy se dostal do rukou tento nožík a potřeboval by poradit se značkou a případně jak může být starý. Dík Emil.

Emilos-E1 vložil tyto přílohy:
received_457237709505081.jpeg
received_1174556389752902.jpeg
received_694377535202061.jpeg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/23/2013
@Emilos: valašský křiváček s podobnou značkou je vyfotografován v článku o výrobě křiváčků na Valašsku, ale není určen (TADY). Tak snad před rokem 1960. Anebo kdyby někdo měl knihu, která vyšla před lety.
Máš-li krátký nůž, potřebuješ dlouhou ruku.
Posláno:

Štamgast
Bohužel nikoliv...
Většina lidí u nás "kudly" tohoto typu ihned označí za valašský křivák, aniž si uvědomí, že ten, vedle stejného systému zavírání a podobného tvaru čepele, vypadá úplně jinak. Valná většina křiváků má rukojeť "plochou", řezanou. Existují samozřejmě i soustružené rukojetí, ale ty prostě vypadají jinak - srovnejte sami na černobílých obrázcích v dolní části uvedené stránky.
Zobrazený nůž je rakouská trattenbašská kudla (Trattenbacher Feitel, Trattenbacher Taschenfeitel), což lze na první pohled poznat podle tvaru rukojeti (a samozřejmě podle značky).
Račte laskavě nahlédnout sem a v pravé části sjeďte na obrázek tří nožů - hnědého, červeného a modrého. Obrázek si zvětšete a podívejte se na značku.
Vzhledem k tomu, že se stejné kudly vyrábějí až do dneška, nelze stáří určit, jen snad podle stupně opotřebování (cca 1-100 let Happy)
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 9/15/2014
Děkuji za odpověď a radu. A teď ho jen z něj vymámit. Ale to bude boj Laugh
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/23/2018
Kluci, nevíte někdo co je to za nůž? Výrobce, země atd.
Viděl jsem ho u kamaráda, sám nemá tušení co je to zač.
Nikde žádné značení jen znáček na ručce.
Moc díky.

Wolfes vložil tyto přílohy:
IMG_20220515_172636.jpg.jpg
IMG_20220515_172648.jpg.jpg

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 9/15/2008
Surg napsal:
Bohužel nikoliv...
Většina lidí u nás "kudly" tohoto typu ihned označí za valašský křivák, aniž si uvědomí, že ten, vedle stejného systému zavírání a podobného tvaru čepele, vypadá úplně jinak. Valná většina křiváků má rukojeť "plochou", řezanou. Existují samozřejmě i soustružené rukojetí, ale ty prostě vypadají jinak - srovnejte sami na černobílých obrázcích v dolní části uvedené stránky.
Zobrazený nůž je rakouská trattenbašská kudla (Trattenbacher Feitel, Trattenbacher Taschenfeitel), což lze na první pohled poznat podle tvaru rukojeti (a samozřejmě podle značky).
Račte laskavě nahlédnout sem a v pravé části sjeďte na obrázek tří nožů - hnědého, červeného a modrého. Obrázek si zvětšete a podívejte se na značku.
Vzhledem k tomu, že se stejné kudly vyrábějí až do dneška, nelze stáří určit, jen snad podle stupně opotřebování (cca 1-100 let Happy)

Řekl bych, že tenhle nůž byl hodně oblíben i za časů pana Lady. Na jednom z jeho obrazů: "Hospodská rvačka" je vidět v akci nejméně na dvou místech. Pokud se nepletu v tom modelu nože.Grin

https://search.seznam.cz/obrazky/?q=Lada%20hospodsk%C3%A1%20rva%C4%8Dka#docId=c13f5fce8def3a85
Posláno:

Štamgast
Wolfes: Lodní (námořnický) nůž. Výrobce je завод "Октябрь", г. Ворсма, tedy závod "Říjen", město Vorsma, Gorkovská (dnes Nižnij Novgorodská) oblast, Rusko.
Značka zapsána v roce 1975, původní název podniku byl "Výrobní sdružení pro výrobu zavíracích nožů".
P.S.: Mimochodem, tyhle nože sloužily v sovětském námořnictvu.

Surg vložil tyto přílohy:
Vorsma.jpg
Vorsma_2.jpg.jpg
Vorsma_3.jpg.jpg
3599395.jpg.jpg

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum